Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: FortArt »

mulek18 pisze:Za mną pierwsza partia i od razu uwaga do instrukcji: nigdzie nie ma ani słowa jak grę rozpocząć, bo przecież na samym początku gdy nie ma kolejki do żadnego ze sklepów.
Pytanie nr 2: Co się dzieje w sytuacji gdy ktoś dołoży kartę "lista kolejkowa" zerującą wszystkie karty do 1, a poźniej ktoś dołoży inną kartę specjalną ?
1. A zatem w żadnym sklepie nie masz przewagi. Nie dostajesz towaru, wykonujesz swoje dwie akcje. Przy okazji na kartach pomocy jest błąd. Jest "lub", a powinno być "albo". Nie uczą już tego rozróżnienia na lekcjach matematyki?
2. Wartość kart to nadal 1. Tam jest taki symbol pokazujący, że działa ona w przód i w tył. Dokładanie niektórych kart specjalnych nie ma zatem sensu.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

"Lub" jedynie w kontekstach matematyczno-logiczno-programistycznych oznacza również koniunkcję, w codziennej mowie natomiast nie (jest równoznaczne słowu "albo"). W stylu: pójdę do kina lub do teatru. W normalnym życiu oznacza to, że tu albo tu, do obu miejsc nie pójdziesz równocześnie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

BartP pisze:"Lub" jedynie w kontekstach matematyczno-logiczno-programistycznych oznacza również koniunkcję, w codziennej mowie natomiast nie (jest równoznaczne słowu "albo"). W stylu: pójdę do kina lub do teatru. W normalnym życiu oznacza to, że tu albo tu, do obu miejsc nie pójdziesz równocześnie.
Błąd, który popełniłeś polega na dopisaniu słowa "równocześnie", którego nie było w zdaniu "pójdę do kina lub do teatru". Możesz bowiem po wypowiedzeniu tego zdania pójść do kina na 16-tą, a do teatru na 19-tą jeśli najdzie Cię taka ochota. To nie jest albo rybki albo akwarium, możesz oba. :)

By inny dać Ci przykład wyobraź sobie, że w ogłoszeniu napisano "wymagana znajomość języka rosyjskiego lub ukraińskiego", a Ty szczęśliwie znasz oba. Twoje szanse na tę pracę wzrosły czy wyzerowały się? :)

Powiedzmy sobie szczerze używanie "lub" w znaczeniu "albo" czy też potworek językowy "i/lub" zawdzięczamy bezmyślnemu kopiowaniu z angielskiego, który z samotnym "or" jest pod tym względem uboższy od polszczyzny wyposażonej w odmienne znaczeniowo "lub" i "albo".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

Dlaczego "powiedzmy sobie szczerze"? To że ty tak uważasz, nie znaczy, że tak jest w języku polskim. "Lub" ma znaczenie równorzędne do "albo", "bądź", "czy też" itp.
Jak już pisałem, w kontekście logiki jest inaczej - tak jak ty mówisz.

PWN:
lub I «spójnik wyrażający możliwą wymienność lub wzajemne wyłączanie się zdań lub ich części»

lub II «partykuła używana między dwoma określeniami ilości lub liczby, komunikująca, że podane wielkości są przybliżone, np. Spotykali się dwa lub trzy razy w tygodniu.»
pogrubienie ode mnie
"dwa lub trzy razy" - nie da się za bardzo i to i to w tym samym tygodniu
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: KubaP »

BartP pisze:"Lub" jedynie w kontekstach matematyczno-logiczno-programistycznych oznacza również koniunkcję, w codziennej mowie natomiast nie (jest równoznaczne słowu "albo"). W stylu: pójdę do kina lub do teatru. W normalnym życiu oznacza to, że tu albo tu, do obu miejsc nie pójdziesz równocześnie.
Oooo. Dawno nie widziałem tego gatunku.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

Interesująca jest definicja słowa "lub" stworzona za pomocą tego słowa. :)
Oczywiście "lub" to nie jest "i" więc obie części nie muszą zachodzić, mogą się wykluczać i zdanie dalej będzie prawdziwe, natomiast nie muszą się wykluczać. Ja np mam ochotę zagrać dziś wieczór w jakieś planszówki lub karcianki i jak zagram i w takie i w takie to nadal będę happy.
Ale, ale, może po prostu odpowiesz na zadane Ci pytanie? ;)

Wyrając do PTNS. Ja musiałem sprawdzić w instrukcji wolno oba naraz czy nie wolno . Na kartach pomocy mogli po prostu napisać "albo" i nikt nie miałby wątpliwości. Koszt: farba na druk jednej literki więcej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

Wybacz, nie zauważyłem pytania. Szanse wzrosły.
Nie twierdzę, że zdania zawierającego "lub" nie można interpretować tak, że zajdą obie jego części składowe. Twierdzę, że w normalnym języku polskim (niebranżowym) ma identyczne znaczenie do słów "albo", "bądź" itp. Pisałem już o tym wyżej i jakoś tego nie zauważasz. Innymi słowy, wciąż uważam, że nie masz racji, twierdząc, iż na karcie jest błąd. Może być zarówno "lub" jak i "albo". Jeśli uważasz, że te słowa mają inne znaczenie, podziel się proszę linkiem.

Wszystkie podane przez ciebie przykłady można zastąpić słowem "albo". Znajdziesz ogłoszenie, w którym będzie napisane "szukamy ludzi ze znajomością francuskiego albo niemieckiego". Znasz oba - szanse wzrosły czy wyzerowały się?

Kuba P, wypraszam sobie wyzywania mnie od trollów. Póki rozmowa jest merytoryczna, racz pohamować swoje dziecięce wstawki, jeśli nie masz nic sensownego do dodania.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

BartP pisze: Wszystkie podane przez ciebie przykłady można zastąpić słowem "albo". Znajdziesz ogłoszenie, w którym będzie napisane "szukamy ludzi ze znajomością francuskiego albo niemieckiego". Znasz oba - szanse wzrosły czy wyzerowały się?
Nie znajdę. Wątpię by ktoś szukał ludzi znających tylko jeden z tych języków bez prawa znajomości drugiego. Wielce to specyficzna musiałaby być praca. "Albo" jest jednak bardziej precyzyjne od "lub". I wymienności, którą postulujesz, moim zdaniem nie ma. "Albo rybki albo akwarium" nie zamienisz na "Lub rybki lub akwarium" :)

Ale może powiedz czy wyobrażasz sobie, że ja oto piszę nie spierajmy się, wpadnij do mnie zagramy w jakieś planszówki lub karcianki i Ty tę propozycję przyjmujesz, wpadasz korzystając z tanich biletów lotniczych i ja oto najpierw wyciągam na stół albo dywan albo oba, bo stół mam mały, "Kolejkę" i Ty w tę "Kolejkę" wygrywasz, co ja natychmiast objaśniam niezbilansowanymi kartami zakupów, których Karol o błędnie bez przeprosin pisanym nazwisku uparcie poprawić nie chce, a potem ja sięgam po egzemplarz "Pan tu nie stał" frajersko zbyt drogo nabyty w Empiku i Ty oto wówczas płynnie łącząc elementy narodowo-patriotyczne ze światowo-kosmopolitycznymi wstajesz od stołu, dywanu lub obu, bo jak już wspominałem stół mam mały, i rozdzierasz T-shirta krzycząc "No pasaran, świnio kłamliwa powiedziałeś planszówki lub karcianki, a w "Kolejkę" czyli planszówkę już graliśmy więc w "Pan tu nie stał" czyli karciankę grać nie możemy"?
Bo ja sobie tego nie wyobrażam i mniemam, że zagrałbyś w obie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

Nie chcę dłużej zaśmiecać tego tematu. Powiem więc krótko: "albo x albo y" - bo taką stosujesz swych przykładach najczęściej - nie jest tożsama do "x albo y". Powtarzam, w normalnym języku polskim "lub" i "albo" (widać muszę dodać "w większości przypadków") są tożsame. Zamiast opisywać długie przykłady, wyślij proszę linka do artykułu lub notki, który wyprowadziłby mnie z błędu.
Gwoli ścisłości, w języku polskim alternatywa wykluczająca to właśnie konstrukcja "albo x albo y". Pozostałe użycia słów "albo" (a nawet "lub" - np. "Żyj lub giń!") zależą od kontekstu wypowiedzi.

Edit: Twoje przedostanie zdanie pokazuje, że nie czytasz zbyt dokładnie tego, co piszę. Przecież pisałem, że może tak być, że obie części oddzielone przez "lub" będą prawdą. Tak samo jest zresztą z "albo", zależy to od kontekstu. Przytocz proszę jakieś źródło, bo przykłady już dawałeś i wg mnie o niczym nie świadczą.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: MichalStajszczak »

Podsumowując: lub jest równoznaczne z albo ale nie z albo albo :D
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: zephyr »

Temat do wydzielenia IMO bo do gry ma się nijak.

Co do samych słów, jakie są przykłady na albo pozwalające na wybór obu opcji?
[edit]Ok, wymagana znajomość X albo Y brzmi sensownie[/edit]

I niezależnie od języka potocznego byłoby naprawdę sensowne jakby konwencja albo/lub na oznaczenie tego problemu przyjęła się w polskich instrukcjach jako termin branżowy. Wystarczy jedno zdanie we wstępie
"X albo Y - trzeba wybrać dokładnie jedno z X, Y"
"X lub Y - można wybrać X i Y"
a potem jest precyzyjne rozróżnienie zamiast niejednoznaczności.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Geko »

BartP pisze: Kuba P, wypraszam sobie wyzywania mnie od trollów. Póki rozmowa jest merytoryczna, racz pohamować swoje dziecięce wstawki, jeśli nie masz nic sensownego do dodania.
Popieram prośbę. Nie przeginajmy z tym wyzywaniem każdego od trolli, bo akurat dany temat nas nie zainteresował. Na tej samej zasadzie możemy zacząć traktować każdy żartobliwy post, pytanie tylko: po co?

Co do kwestii z "lub" to w instrukcji do Brassa jest ciekawy przykład (pogrubienie moje):

You can build on top of another player’s coal mine with one of your
own only if there are no coal cubes in Lancashire or on the Coal
Demand track. Your coal mine must have a higher Tech Level then the
one you are replacing.

Byłem przekonany, że wystarczy spełnić warunek sprzed lub po "or". A autor instrukcji miał tu na myśli użycie "or" w znaczeniu "lub", ale jako "i" albo "oraz". Czyli jeśli nie ma kostek węgla w Lancashire lub (w znaczeniu "oraz") na torze popytu węgla, to można zabudować cudzą kopalnię naszą kopalnią wyższego poziomu. Taka ciekawostka mi się przypomniała odnośnie do angielskiego "or" (chyba nie jest jednak takie jednoznaczne, jak się wydawało). Osobiście wolę jednak tak zapisane reguły, żeby nie budziły takich wątpliwości.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: zephyr »

Ten cytat jest właśnie koszmarny (albo mam bardzo złe intuicje przy angielskim)
Ratuje go tylko negacja, która też potrafi nieźle namieszać.
nie (a lub b) == (nie a) i (nie b)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Kolejarz »

Bo jest to napisane niepoprawnie. W polskim powinno się użyć "ani", w angielskim "nor". Przecież chodzi o sytuację, kiedy nigdzie nie ma węgla. Tak samo błędne byłoby użycie or, gdyby do wykonania ruchu węgiel potrzebny był w obu wymienionych miejscach.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

BartP pisze:Przecież pisałem, że może tak być, że obie części oddzielone przez "lub" będą prawdą.
Co oznacza, że karta pomocy w PTNS z "lub" jest źle napisana bo można ją rozumieć jako zezwolenie na obie akcje (wyłożenie i dobranie karty) w każdym z dwóch przysługujących ruchów.

"Albo" nakazuje wybrać więc byłoby tu lepsze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: tajemniczy_padalec »

Kurczę, jak to pewne rzeczy wchodzą w krew. Nauczony jeszcze w liceum, że "albo" oznacza rozłączność, a "lub" otwiera furtkę do tego, by obie ewentualności okazały się prawdą, instynktownie posługuję się tymi słowami zawsze dokładnie w ten sposób.

Krótko mówiąc, kiedy mówię: "zagramy w Kolejkę albo w Pan tu nie stał!" mam na myśli to, że na obie gry zabraknie czasu. Kiedy mówię: "zagramy w Kolejkę lub w Pan tu nie stał!" mam na myśli to, że mamy dość czasu by ewentualnie zagrać w w obie gry".

Jako tłumacz uwielbiam precyzję w komunikacji - jest w moim zawodzie rzeczą kluczową. Uszczęśliwia mnie zawsze kontakt (zarówno zawodowy, jak i prywatny) z ludźmi, którzy wyrażają się w sposób konsekwentny, uporządkowany i precyzyjny. Szkoda, że ta grupa jest niezbyt liczna.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

FortArt pisze:Co oznacza, że karta pomocy w PTNS z "lub" jest źle napisana bo można ją rozumieć jako zezwolenie na obie akcje (wyłożenie i dobranie karty) w każdym z dwóch przysługujących ruchów.

"Albo" nakazuje wybrać więc byłoby tu lepsze.
Chciałem się już nie wypowiadać na ten temat, ale wciąż twierdzisz, że na karcie jest błąd. Cóż, precyzyjniej by było, gdyby było napisane "zrób albo A albo B". Wtedy nie byłoby najmniejszej wątpliwości. Niemniej jednak, jak już pisałem, sporo zależy od kontekstu, więc nie posuwałbym się do stwierdzenia, że na karcie jest błąd; jedynie że dla pewnych osób (patrząc po tobie) może być mylące.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: jax »

Ludzie, co tu się dzieje?
Totalny off topic jeszcze żyje?
A moderator wpadł i nie tylko nie wydzielił tematu, to jeszcze dolał oliwy do ognia??? :shock: Na litość boską...

Wywalić albo przenieść tę dyskusję na forum lingwistyczne panie moderatorze...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: artch »

A ja się pytam: Gdzie jest Antoni ?
Tak być nie może. Panowie, do broni !
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: MichalStajszczak »

jax pisze:Wywalić albo przenieść
Czy to "albo" oznacza to samo co "lub"? :lol:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Geko »

jax pisze:Ludzie, co tu się dzieje?
Totalny off topic jeszcze żyje?
A moderator wpadł i nie tylko nie wydzielił tematu, to jeszcze dolał oliwy do ognia??? :shock: Na litość boską...

Wywalić albo przenieść tę dyskusję na forum lingwistyczne panie moderatorze...
Dramat, zdrada, gwałtu rety! Żądamy prawdy, a nie faktów! Antoni! Gdzie jest Antoni?! :twisted:

A tak na poważnie, to czasem taka dywagacja sobie pączkuje, i jeśli ma mało postów, to nie ma sensu wydzielać. Jeśli urośnie, to się wydzieli. Wystarczy napisać prośbę o wydzielenie, zamiast robić wielką aferę (która przecież jest totalnym oftopem, aaa! chyba przeniosę na forum przesadnie marudzących... ) :wink:

Niniejszym wydzielam. Bądź zatem Jacku spokojny :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Trolliszcze »

tajemniczy_padalec pisze:Kurczę, jak to pewne rzeczy wchodzą w krew. Nauczony jeszcze w liceum, że "albo" oznacza rozłączność, a "lub" otwiera furtkę do tego, by obie ewentualności okazały się prawdą, instynktownie posługuję się tymi słowami zawsze dokładnie w ten sposób.

Krótko mówiąc, kiedy mówię: "zagramy w Kolejkę albo w Pan tu nie stał!" mam na myśli to, że na obie gry zabraknie czasu. Kiedy mówię: "zagramy w Kolejkę lub w Pan tu nie stał!" mam na myśli to, że mamy dość czasu by ewentualnie zagrać w w obie gry".
Możesz sobie mówić, jak masz ochotę, ale nie zmienia faktu to, że - jak już wielokrotnie podkreślał BartP - w języku polskim słowa "lub" i "albo" są tożsame. Wszelkie teorie na temat koniunkcji, rozłączności itd. są wyssane z palca. Jeśli sądzisz inaczej, będziesz musiał podyskutować ze słownikiem - albo z Radą Języka Polskiego, niech zmieniają słowniki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: MichalStajszczak »

Język potoczny jest mniej precyzyjny niż naukowy. Np. dla fizyka "siła" i "moc" to całkiem różne pojęcia, a w języku potocznym często traktowane są jako synonimy
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: FortArt »

Od czasu pierwszego wydania "Magii i miecza" środowisko graczy raczej nie ma problemów z rozróżnianiem tych pojęć :)

W temacie:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3994
Pan językoznawca myli dysjunkcję z alternatywą wykluczającą, ale przekaz jest dość jasny. "Albo" nie zezwala na prawdziwość obu członów wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 12:24 przez FortArt, łącznie zmieniany 2 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: Trolliszcze »

MichalStajszczak pisze:Język potoczny jest mniej precyzyjny niż naukowy. Np. dla fizyka "siła" i "moc" to całkiem różne pojęcia, a w języku potocznym często traktowane są jako synonimy
Nikt nie powołuje się na język potoczny. W tych samych słownikach, w których "lub" i "albo" są tożsame, siła i moc są zdefiniowane zgodnie z ich naukowym znaczeniem.
ODPOWIEDZ