Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: KubaP »

Ten wątek, obok papierosów i koszykówki jest moim absolutnie ulubionym absurdkiem :D Albo szaleństwem lub dewiacją i/lub odlotem.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: artch »

albo http://pl.wiktionary.org/wiki/albo
lub http://pl.wiktionary.org/wiki/lub

proponuję przeczytać to co jest podane w UWAGACH (dotyczy obu wyjasnień) i zakończyć dyskusję :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: Geko »

KubaP pisze:Ten wątek, obok papierosów i koszykówki jest moim absolutnie ulubionym absurdkiem :D Albo szaleństwem lub dewiacją i/lub odlotem.
A dla mnie zupełnie inaczej. Odlotów nie zauważyłem (kilku żartów nie uważam za odloty), za to dowiedziałem się, że "lub" może zawierać w sobie "i" i że forma "lub/i" jest w związku z tym niezręczna. Czyli każdy coś z tego wątku pozytywnego dla siebie wyciągnął*

* no może poza tymi, co podeszli zbyt nerwowo
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: zephyr »

Słowniki są zacementowaniem status quo i poradnikiem w przypadku wątpliwości, a nie wykładnią zaleceń dla specyficznego korzystania z języka w jakimś wąskim zagadnieniu (a wikipedia to IMO nie jest źródło na które jest sens się powoływać przy tego typu dyskusji językowej).

Nie ulega wątpliwości że w grach taka precyzja rozróżnienia się przydaje, potrzebny jest więc jakiś mniej lub bardziej sztuczny mechanizm językowy.
Konwencja albo/lub ma pewną popularność i zgodność z praktyką językową, dlaczego nie upowszechnić jej stosowania?
Zgadzam się że nie jest oczywista, więc trzeba ją zaznaczyć jednym zdaniem w instrukcji (i naprawdę mam gdzieś czy jakiś tam komitet uznał ją za poprawną czy niepoprawną... jakie to ma znaczenie dla autora instrukcji. Jak inna interpretacja jest błędem językowym to fajnie, ale i tak ludzie go robią i trzeba napisać; jak nie jest to wystarczy napisać że to konwencja na tą instrukcję i też jest ok)

IMO naprawdę byłoby lepiej dla instrukcji jakby ta konwencja była przestrzegana.

PS
Co do rzekomego błędu w użyciu lub/albo w grze... naprawdę trafiają poważniejsze błędy niż jakaś drobna nieścisłość znaczeniowa (zwłaszcza że tu nawet jest spór czy to w ogóle błąd)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał! - wątpliwości co do użycia "lub"

Post autor: BartP »

Ja mimo wszystko uważam, że nie ma sensu rozróżniać, nawet na potrzeby gry, pojęcia, które - jak się okazuje - dla wielu osób wcale nie są "przyjętą konwencją". Skoro istnieją bardziej precyzyjne sposoby napisania wprost, np:
Wybierz jedną z opcji: dobierz kartę lub wykonaj jakąś tam akcję.
Możesz albo dobrać kartę albo wykonać jakąś tam akcję.

Chociaż dla mnie w przypadku przedstawiania pewnego wyboru zapisanego w postaci "Możesz dobrać kartę lub wykonać jakąś tam akcję", to jasne jest, że kontekst wskazuje, iż tylko jedną opcję mogę wybrać, nie dwie.
ODPOWIEDZ