Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

Użyłem kleju, którym zwykle montuję figurki (jakiś super glue czy inna kropelka).
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Jak długo działają te 4 stwory (nazwijmy je) figurowe?
Czy do następnej mojej tury( czyli krótko),czy tez do momentu aż ktoś wejdzie w ponowne ich posiadanie( czyli długo)?
Owoż azali wżdy bym poprosił o rozjaśnienie tej niecierpiącej zwłoki kwestii.
I jeszcze Kraken czy owa kreatura może się poruszać tylko jak się go kupuje czy też w następnych kolejkach też?
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Owszem jest w instrukcji, ale miałem obawy o moją interpretację?
Kapłanek się jeszcze nie dorobiłem.
Jeżeli te figurki maja tak krótki czas działania to raczej są umiarkowanie potrzebne.Taki Chiron bidna chłopina postoi trochę i do bazy.
Może w końcowej fazie gry są przydatne, kiedy sytuacja jest nabrzmiała, ale przez 80% gry nie widzę dla nich zastosowania, co innego Kraken to jest gość........
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades

Post autor: tysma »

Powtory bardziej przydają się w grach w więcej osób, wówczas dłużej stoją na planszy.
Na dwóch wszystko zależy od ułożenia kafli, jak postawiliśmy chirona i w nastepnej rundzie wylicytujemy pierwszego boga to schodzi, trudno. Ale czasem tak się ułożą kafle, że on dłużej postoi. Też na dwóch często jest taka sytuacja, że się z nich korzysta, aby zapewnić sobie coś w danej rundzie trwającej. Na przykład przetasować zeusem lub kupić pierwszym boegiem tego byka co ma siłę dwóch zołnierzy i zabezpieczyć wyspę przed atakiem gracza, który po nas ma zeusa.

Na dwóch graczy, dużo zależy od przypadku jak te stworki mocno wykorzystamy.
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Kiedy flota jest odosobniona ( odizolowana)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

A myśmy ostatnio natrafili na taką sytuację - ktoś wykupił potwora z figurką, dokładnie Cerbera. Następnie ktoś na zeusie (jeszcze tej samej turze) wykupił chimerę. Nastąpiło przetasowanie talii i po zamianie ostatniego potwora z mocy zeusa ponownie pojawiła się karta Cerbera (może to nastąpić też, gdy ktoś ma dość pieniędzy, żeby wykupić wszystkie potwory i spowodować przetasowanie). Co teraz się dzieje? Wykupuję Cerbera, który już do kogoś należy...
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades

Post autor: tysma »

Nie ten temat:)

Jak ktoś wykupuje stwora posiadającego figurkę to jego kartę kładzie w swojej strefie nie odrzuca jej do kart odrzuconych. Tak, aby było wiadomo w następnej rundzie kiedy go zdjąć z planszy (gdy nastąpi tura gracza posiadającego właśnie tę kartę). Dopiero przy sciąganiu stwora z planszy, karta tego stwora wędruje na stos odrzuconych. Jedyny wyjątek stanowi kraken, który po użyciu trafia na stos kart odrzuconych.
Tak, więc nie może dojść do sytuacji jaką opisujesz, gdzie stworek sobie leży na planszy, a ktoś z talii potworów losuje/kupuje znów kartę tego stwora, ponieważ tej karty w stosie nie powinno być (wyjątek: kraken)
Kajak pisze:Kiedy flota jest odosobniona ( odizolowana)?
Gdy na polu znajduje się tylko jeden statek. Po prostu jeden pojedynczy statek. W instrukcji flotę określa się kazdą ilość statków na polu. 1 statek to flota, a 2 statki to też flota skłądająca się z 2 statków:) Dlatego tak to nazwali odosobniona flota. Pewnie chodzi o kartę syreny?
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2012, 22:09 przez tysma, łącznie zmieniany 1 raz.
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Ta o syrenę.
No ale w odosobnionej flocie( czyli niestykającej się ze swoja wyspą?innym okrętem?) może być kilka okrętów.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades

Post autor: tysma »

Odosobniona czyli jeden statek na polu, nie ważne czy się styka z innymi statkami czy z wyspą.
W cykladach flota=statek, zobacz w instrukcji w "rekrutacja" masz opisanych bogów i tam masz -druga flota kosztuje 1JZ, czyli w rzeczywistości drugi statek kosztuje 1jz (pierwszy za darmo).

Jak pisałem wcześniej w instrukcji nie ma czegoś takiego jak statek, tylko statek nazywa się flotą. Flota to 1 statek na jednym polu i też 4 statki na jednym polu. To jest wszystko Flota. Dlatego napisali odosobniona flota, aby zaznaczyć, że ma to być flota składająca się z jednej 1 floty (1 statku):D
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Chyba nie bardzo "odosobniona" i "pojedyncza" to nie to samo.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades

Post autor: Arkadiusz »

Jest dokładnie tak jak napisał Ci tysma, jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości pisz w dziale Zasady - pytania i wątpliwości. Tu masz wątek o Cykladach : http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=14014 .
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Kajak
Posty: 190
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 121 times
Been thanked: 40 times

Re: Cyclades

Post autor: Kajak »

Ok .Dalej mnie to nurtuję więc całkiem możliwe ze przeniosę wątpliwości do poleconego wątku.
Na pewno z jednym przekonaliście mnie na pewno , łyknąłem że "okręcik" to flota.
Właśnie tego nie lubię w planszówkach ze można interpretować zasady na 10 sposobów.
Ale powiem wam dlaczego mnie akurat ten problem męczy.Wczoraj podmieniłem kumplowi przy pomocy syreny 5 okręcików stojących samopas na jednym kawałku morskim czego mi nie możne wybaczyć do dziś, a które to okręciki rozpieprzył mi Krakenem czego nie wybaczę mu nigdy ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Veridiana »

tysma pisze:w instrukcji nie ma czegoś takiego jak statek, tylko statek nazywa się flotą. Flota to 1 statek na jednym polu i też 4 statki na jednym polu. To jest wszystko Flota.
Gdzie w instrukcji jest tak napisane?
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades

Post autor: Arkadiusz »

tysma pisze:w instrukcji nie ma czegoś takiego jak statek, tylko statek nazywa się flotą. Flota to 1 statek na jednym polu i też 4 statki na jednym polu. To jest wszystko Flota.
Wydaje mi się, że w instrukcji nigdy nie pojawia się określenie "statek". My tak sobie możemy mówić bo widzimy figurkę statku ale ona w grze symbolizuje flotę. Więc 1 statek to 1 flota, 4 statki to 4 floty.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades

Post autor: tysma »

Tak, macie rację.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Myszaq36 »

Mam pytanko odnośnie rozmiarów koszulek na karty do Cyklad.
Chciałbym zamówić gierkę wraz z koszulkami aby nie płacić 2 razy za przesyłkę, jednak widzę różnicę w sugerowanych rozmiarach:

- Rebel sugeruje standard american (56x87) z FFG lub Ultra Pro (http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... olska.html).
- Na Mayday'u widzę Standard Euro (Blue)(59x91) (http://maydaygames.com/sleeves.pdf).
- Planszóweczka.pl (DH Astra we Wrocławiu, gdzie mogę spacerkiem podejść i kupić koszulki) podaje 63,5x88 Standard USA Game (http://www.planszoweczka.pl/pl/p/Cyclad ... ady-PL/261).

Niektóre rozmiary różnią się nawet o 7mm - akurat lubię mieć idealnie dopasowane koszulki, więc taka różnica jest nie do zaakceptowania.
Dlatego bardzo proszę o podanie ile mm mają w rzeczywistości te karty (najlepiej jakby ktoś mógł zmierzyć jedną kartę) - tak abym mógł spokojnie dobrać właściwe koszulki.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Cyclades

Post autor: Pierzasty »

Pasują Mayday Chimera (lub Chimera Premium) Standard Euro. Zwykłe mogą mieć problem, Chimery są o jakiś 1 mm większe.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Myszaq36 »

Pierzasty pisze:Pasują Mayday Chimera (lub Chimera Premium) Standard Euro. Zwykłe mogą mieć problem, Chimery są o jakiś 1 mm większe.
OMG - czyli jeszcze inne, niż te trzy wymienione :shock:
W związku z powyższym proszę jednak kogoś uczynnego, kto ma grę pod ręką o zmierzenie karty i podanie jej rzeczywistych rozmiarów. Ewentualnie potwierdzenie, że właśnie Chimera Premium 57,5 x 89 mm pasują idealnie (bez 5mm marginesów).
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: M&T »

W związku z powyższym proszę jednak kogoś uczynnego, kto ma grę pod ręką o zmierzenie karty i podanie jej rzeczywistych rozmiarów.
Karty mają 58/88 mm. Koszulki Chimera Mayday Games (ale nie Premium!) pasują idealnie. Na szerokość (niewielka) część koszulek była za wąska (jak dobrze pamiętam), ale ostatecznie wszystkie karty zostały zakoszulkowane. I nie, nie wyginają się :wink:
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Cyclades

Post autor: Pierzasty »

Zarówno Chimery, jak i Chimery Premium na pewno pasują. Mogą nie pasować pojedyncze karty z paczek, bo to Mayday.
Polecam Chimery Premium, bo zwykłe Chimery zaczęły się wycierać/rozłazić po tygodniu grania i zmieniłem na Premium.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyclades

Post autor: Olgierdd »

M&T pisze:Karty mają 58/88 mm.
u mnie wychodzi 58x89
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Myszaq36 »

Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje !!

Pomogły one bardzo, bo początkowo miałem zamawiać FFG standard american (56x87), tak ja informują na Rebelu (http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... olska.html). Teraz natomiast jestem niezwykle ciekaw jak Panowie z Rebela pakują karty Cyklad 58x89 do sugerowanych koszulek FFG 56x87 :?

Dzięki waszym radom biorę Mayday Chimera Premium 57,5 x 89 mm - chociaż też się zastanawiam jak karty 58x89 tam wejdą (mówię o szerokości) :? Ale jak piszecie, że macie tak zapakowane to zaryzykuje :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Cyclades

Post autor: Pierzasty »

Weź karty do sklepu i sprawdź, tak będzie najpewniej. Poza tym Maydaye mają różne partie towaru.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Pierzasty pisze:Weź karty do sklepu i sprawdź, tak będzie najpewniej. Poza tym Maydaye mają różne partie towaru.
To nie jest optymalne rozwiązanie skoro:
Myszaq36 pisze:Chciałbym zamówić gierkę wraz z koszulkami aby nie płacić 2 razy za przesyłkę
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: solkan »

Ale jesli Myszaq36 mieszka niedaleko Planszoweczki (pisal chyba, ze moglby podejsc tam spacerem), nie byloby problemu dodatkowych kosztow wysylki za koszulki. A moim zdaniem jednak zakup koszulek Mayday to duze ryzyko, jakis czas temu po zakupie 500 koszulek MDG okazalo sie, ze 350 z nich bylo zbyt malych.
ODPOWIEDZ