Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Atamán »

Popieram, przydałby się jakiś dyżurny wiecznie otwarty wątek na takie narzekania.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: schizofretka »

Może ktoś chce zagrać w niedzielę w Trafficu (wawa)?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Snow
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2012, 13:41
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Snow »

szukajcie a znajdziecie.....
http://www.przystangier.p...?id_product=361

Dzisiaj odebralem od kuriera sliczne nowe pudeleczko :))) A pomyslec ze juz rozwazalem zakup od spekulantow na allegro ;)
ozzman1

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: ozzman1 »

Snow pisze:szukajcie a znajdziecie.....
http://www.przystangier.p...?id_product=361

Dzisiaj odebralem od kuriera sliczne nowe pudeleczko :))) A pomyslec ze juz rozwazalem zakup od spekulantow na allegro ;)
To kupiłeś ostatnie: "Stan: Tego produktu brak w magazynie"
Snow
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2012, 13:41
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Snow »

No chyba ktos wykupil bo ja kupowalem 3 dni temu a wczoraj jeszcze sprawdzalem i byl dostepny. No ale moze ktos zobaczyl i kupil ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: BloodyBaron »

Snow pisze:No chyba ktos wykupil bo ja kupowalem 3 dni temu a wczoraj jeszcze sprawdzalem i byl dostepny. No ale moze ktos zobaczyl i kupil ;)
tak pewnie było :) ja sam sprawdzałem w piątek po południu - strona jeszcze sugerowała dostępność produktu.
Oczekujący muszą zacisnąć zęby i trzymać kciuki za pogodę, żeby statek szybko dopłynął :)
_________
Moje gry
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

Witam,

Mam takie pytanko (jeśli ten wątek był tu już poruszany, to proszę tylko powiedzieć że był, a przekopię te 18 stron postów).
Z tego co mi wiadomo, obydwa dodatki do pierwszej edycji są uwzględnione w drugiej. Jednak jeden z dodatków posiadał chyba jakieś "udogodnienie" w postaci planszy lub nakładki na już istniejącą planszę dla lepiej zbalansowanej gry w 3/4 osoby, jednak w drugiej edycji plansze widzę tylko jedną.
Może się ktoś do tego ustosunkować i wytłumaczyć bądź wyprowadzić mnie z błędu?

Dodatkowo, jest sens grać w 3 osoby? (grałem w 3 w pierwszą edycję bez dodatków i sensu nie było. Jeden z graczy od samego początku skazany był na pożarcie ponieważ znajdował się pomiędzy dwoma pozostałymi).
Czy ew. gra w 2/3 osoby gdzie każdy z graczy prowadzi dwa rody ma sens? Gral ktoś tak?
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Michałku »

Rzeczywiście w pierwszej edycji była dodatkowa plansza dla 4 graczy, bardzo zacna swoją drogą.
W nowej edycji już jej nie ma, piszą tylko, które rody należy usunąć z planszy, żeby pograć w 4.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: mig »

Vincent pisze: Z tego co mi wiadomo, obydwa dodatki do pierwszej edycji są uwzględnione w drugiej.
Nie wszystko. Wprawdzie najistotniejsze rzeczy się znalazły (porty, karty dzikich, maszyny oblężnicze, garnizony, ciekawsze niż w podstawce karty wydarzeń, 6. gracz), ale oba dodatki łącznie dawały sporo więcej modyfikacji (również liderów, fortyfikacje, w sumie 3 komplety kart rodów, sojuszników, karty taktyki, rozkazy jednorazowe, no i wspomniana przez Ciebie dodatkowa plansza ze zmodyfikowanymi zasadami gry).
Vincent pisze: Jednak jeden z dodatków posiadał chyba jakieś "udogodnienie" w postaci planszy lub nakładki na już istniejącą planszę dla lepiej zbalansowanej gry w 3/4 osoby,
Nie do końca tak. Plansza i dostosowane do niej reguły gry (a w konsekwencji przebieg rozgrywki) na tyle się różniły od gry na mapie podstawowej, że raczej bym to nazwał nową grą wykorzystującą większość reguł bazowych. Grało się całkiem przyjemnie i gra faktycznie była dobrze zbalansowana. Ale (imho) i tak większą radochę dawała gra na planszy podstawowej z odpowiednio zmodyfikowanymi zasadami (tzn wg instrukcji).
Na 4 osoby, jak dla mnie, przy podobnie doświadczonych graczach w zupełności balans zapewnia odpowiedni dobór rodów (Stark, Lannister, Tyrell i Baratheon). Z tym, że na mapie z podstawki 1 edycji, która różni się od mapy z edycji drugiej południową częścią (ze względu na brak Martellów Słoneczna Włócznia jest zwykłym miastem a nie twierdzą, podobnie Stare Miasto, w Starfall i Yronwood nie ma ani miast ani twierdz). Jest też mniej obszarów ale to raczej drugorzędna sprawa (tutaj link do mapy z podstawki 1 edycji http://boardgamegeek.com/image/174425/a ... e=original) Pewnie balans można też osiągnąć w inny sposób - ja grając w pierwszą edycję na tych zasadach nigdy jego braku nie dostrzegałem.
W 3 osoby pewnie jest wyrównać szanse nieco trudniej. Kluczem jest odpowiedni mix doboru rodów, "zamknięcia" niektórych obszarów i ustawienia garnizonów. Ale moje doświadczenie w grach 3 osobowych jest na tyle małe, że nie będę próbował podawać recepty ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

Czy wymienione przez Ciebie 4 rody są również sugerowane przez instrukcję? Czy instrukcja proponuje inny ich dobór, jednak nie dają one takiego balansu, dlatego zdecydowałeś się wybrać inne?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Koshiash »

Vincent pisze:Czy wymienione przez Ciebie 4 rody są również sugerowane przez instrukcję? Czy instrukcja proponuje inny ich dobór, jednak nie dają one takiego balansu, dlatego zdecydowałeś się wybrać inne?
Zestaw z instrukcji to Stark+Lannister+Greyjoy+Baratheon, zapewniający znaczną przewagę Baratheonom. Ten wątek był już wałkowany w tym temacie - polecam przejrzenie wcześniejszych stron :)
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

Dziękuje, w takim razie zabieram się za pełną lekturę wątku :) Gra o tron właśnie do mnie jedzie, więc przed jej przyjazdem muszę się odpowiednio przygotować :D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: mig »

Koshiash pisze:
Vincent pisze:Czy wymienione przez Ciebie 4 rody są również sugerowane przez instrukcję? Czy instrukcja proponuje inny ich dobór, jednak nie dają one takiego balansu, dlatego zdecydowałeś się wybrać inne?
Zestaw z instrukcji to Stark+Lannister+Greyjoy+Baratheon, zapewniający znaczną przewagę Baratheonom. Ten wątek był już wałkowany w tym temacie - polecam przejrzenie wcześniejszych stron :)
W pierwszej edycji jest to rozwiązane inaczej niż w drugiej. Zgodnie z instrukcją (I ed) w grze czteroosobowej na mapie zostają Stark, Baratheon, Tyrell i Lannister. Taki zestaw jest chyba lepiej zbalansowany niż sugerowany w 2 ed. (Stark, Baratheon, Greyjoy i Lannister) - tym bardziej, że w 2 ed. znacznie bogatsze jest południe mapy do którego najłatwiejszy dostęp ma Baratheon.

Ja bawię się w home rulesy dopiero wtedy kiedy zalecane przez instrukcję propozycje się nie sprawdzają. Tutaj sprawdzają się doskonale, więc nie miałem potrzeby testowania innych koncepcji.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
grzelulukas
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2012, 16:41

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: grzelulukas »

Rudolph pisze:Jakiś czas temu pisałem do Galakty w związku z uszkodzeniem planszy od mojego GoTa i następne egzemplarze gry dotrą do Polski około maja/czerwca
Uff bo już myślałem, że przyjdzie mi czekać z pół roku, kiedy się już zdecydowałem na zakup wszędzie tylko widziałem "produkt niedostępny".
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vasquez21 »

http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Aure
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:00

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Aure »

Vincent pisze:Czy ew. gra w 2/3 osoby gdzie każdy z graczy prowadzi dwa rody ma sens? Gral ktoś tak?
Dołączam się do tego pytania, czy da się grać we 2 osoby gdyby każdy poprowadził 2 rody?
Grał może ktoś w taki sposób? Jaka jest frajda z takiej gry?
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: lintu »

Moim zdaniem nie ma to wielkiego sensu, a przynajmniej nie na dłuższą metę. Siłą rzeczy doprowadzi to do masowej napie*dalaniny. Nie wydaje mi się, by to było grywalne, choć nie próbowałem. Ale w CitOW granie dwoma bogami jednocześnie było do bani, więc tu może być podobnie.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

Wczoraj zagrałem w trzy osoby i już wiem, że przynajmniej dla mojej grupy gra 3-osobowa jest idealnie zbalansowana. Więc jakiekolwiek moje obawy zostały rozmyte :) Najczęściej i tak pewnie będę grać w 4 (i może 5 osób) jednak porównując to co wyczytałem w necie jeśli chodzi o grę 3 osobową a to co widziałem na planszy, to już teraz wiem, że i z balansem na 4 osoby żadnego problemu mieć absolutnie nie będziemy :)

A dorzucę jeszcze parę słów od siebie:

Jedyne co mi się nie podoba, to jakieś tak dziwnie zbalansowane karty rodów, jednak być może gdy je lepiej poznamy, to zdecydowanie skuteczniej będziemy pod nie układać strategię i minus zamieni się w plus.

Co do kart wojny (nie pamiętam niestety ich nazwy), to myślałem, że one sprawią iż wojny będą bardziej losowe (co by mi się nie podobało) a teraz widzę, że po prostu dodają tylko delikatny smaczek niepewności co jest super. Z połowa talii jest +0, trochę +1, kilka +2 i tylko dwie +3. Taki rozkład kart nadal sprawia iż lepszy "strateg" powinien wygrać. Dodatkowo czaszek bardzo mało co też nie przenosi się na dużą liczbę ofiar i jest ok.

Co prawda jestem tylko po jednej partii 3 osobowej, ale już wiem, że gra będzie często lądowała na stół :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: schizofretka »

Czy tylko mi nie podobają się machiny oblężnicze w połączeniu z brakiem fortyfikacji z Clash of Kings i natychmiastowym zwycięstwem? Czynią ostateczny atak na 2-3 twierdze zbyt łatwym w moim odczuciu.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: KubaP »

Kwestia tego, by twierdzę potem utrzymać, kiedy nagle wieża zjeżdża Ci z 4 do 0.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

schizofretka pisze:Czy tylko mi nie podobają się machiny oblężnicze w połączeniu z brakiem fortyfikacji z Clash of Kings i natychmiastowym zwycięstwem? Czynią ostateczny atak na 2-3 twierdze zbyt łatwym w moim odczuciu.
Po pierwsze kwestia odpowiedniego zabezpieczenia się by w ostatniej turze przeciwnik nas tak nie zrobił i nie zgarnął dwóch twierdz (więcej nie da rady w jednej turze gdyż tylko 2 wieże dostępne)

Po drugie jak wspomniał mój przedmówca, kwestia tego by utrzymać twierdze w następnej turze.

Ja osobiście nie mam odczucia że są zbyt silne. Jak dla mnie są jak najbardziej ok.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: schizofretka »

O jakim utrzymaniu mowa, jeśli zdobycie 7 twierdzy/miasta kończy grę natychmiastowo?
Mając wieże i sensowną flotę można zrobić wjazd w wiele miejsc - przewaga wież jest tak duża, że nie da się obronić przed takim atakiem wszędzie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: KubaP »

Vincent pisze:(więcej nie da rady w jednej turze gdyż tylko 2 wieże dostępne)
Chyba, że gra Tyrellem.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Vincent »

schizofretka pisze:O jakim utrzymaniu mowa, jeśli zdobycie 7 twierdzy/miasta kończy grę natychmiastowo?
Mając wieże i sensowną flotę można zrobić wjazd w wiele miejsc - przewaga wież jest tak duża, że nie da się obronić przed takim atakiem wszędzie.
Więc nie dopuścić do sytuacji zagrożenia, w której w jedną turę przeciwnik jest zdolny skończyć grę. W Twoim przykładzie - zadbać o bezpieczeństwo na morzu. Jeśli przeciwnik ma opanowane morze oraz 5 twierdz, to znaczy że wcześniej grał na tyle dobrze ze chyba zasłużył na zwycięstwo.
KubaP pisze: Chyba, że gra Tyrellem.
No ok, ale to już unikalny przypadek :)

W Grze o Tron piękne jest to, że zażarta walka trwa od pierwszej rundy. Jeśli pozwolimy komuś zdobyć dużą przewagę na lądzie/morzu to potem nie możemy mieć do nikogo pretensji o przegraną.

Trzeba niszczyć wieże przeciwnika, zabierać mu beczki aby nie miał wież obstawionych trzema rycerzami, trzeba robić najazdy aby niszczyć wsparcie dawane przez wieże... Jeśli przeciwnik ma 5 twierdz i jest w stanie wieżami zdobyć ostatnie dwie, tzn że nas przechytrzył i należy mu pogratulować.


Oczywiście każdy może mieć inne doświadczenia z gry.. Ja mam takie, że gra jest dobrze zbalansowana, nie znalazłem elementów które dają zbyt dużą przewagę samą w sobie. Każda nasza akcja musi być odpowiednio wcześniej przygotowana. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie powstrzymać przeciwnika od łatwej wygranej, należy posłużyć się dyplomacją i związać sojusz.. Jeśli jest to niemożliwe, tzn że nasi współgracze mogą nie do końca wiedzieć co jest celem gry.. (trzeba pamiętać że tu nie chodzi o zdobycie samemu 7 twierdz, a o zdobycie 7 twierdz i niepozwolenie by zrobił to ktoś inny.. czyli najpierw przeszkadzamy innym, potem zdobywamy sami)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: farmer »

schizofretka pisze:O jakim utrzymaniu mowa, jeśli zdobycie 7 twierdzy/miasta kończy grę natychmiastowo?
Wykonujesz 1 rozkaz ruchu, atakując wieżą (siła 4) i zdobywając zamek. Koniec Twojej tury.
Inny gracz robi ruch swoimi siłami, i atakuje miasto, które przed chwilą zdobyłeś wieżą (tym razem siła 0). To można nazwać "utrzymaniem zdobytego zamku" :).
schizofretka pisze:Mając wieże i sensowną flotę można zrobić wjazd w wiele miejsc - przewaga wież jest tak duża, że nie da się obronić przed takim atakiem wszędzie.
W wiele miejsc, tak, ale nie w jednej chwili.
Poza tym, nie tylko Ty możesz mieć i używać wież. Ty także musisz się ich obawiać.
Jeśli o mnie idzie, to ładnie się to samobalansuje :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ