koszulki na karty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: FortArt »

No to piękną burzę rozpętałem. :) A ja tylko chciałem wiedzieć czy USA czy Chimera :)
Ale to brzmi sensownie z tą ochroną górnej krawędzi muszę przyznać.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Pierzasty »

FFG :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Lubel »

Jakie koszulki bedą najlepsze do Ticket to Ride : Europa. Zamierzam też dokupic dodatek Indie / Szwajcaria, wiec trochę koszulek pewnie będę potrzebował, dlatego zależy mi żeby nie były najdroższe, ale jednak nieźle się karty w tej grze w nich prezentowały ?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: koszulki na karty

Post autor: KubaP »

Lubel pisze:Jakie koszulki bedą najlepsze do Ticket to Ride : Europa. Zamierzam też dokupic dodatek Indie / Szwajcaria, wiec trochę koszulek pewnie będę potrzebował, dlatego zależy mi żeby nie były najdroższe, ale jednak nieźle się karty w tej grze w nich prezentowały ?
Standard American (Zielone FFG - stosunkowo drogie, ale bardzo dobra marka). Ale rozejrzyj się po prostu za Standard American. Jedna uwaga - kart w TtR jest tak dużo, że powkładane w koszulki dość wyraźnie urosną - mogą nie mieścić się w swojej przegródce w wyprasce (w pudełku). Nie będzie też pewno można ułożyć ich wszystkich w jeden stos, bo się będą ześlizgiwać, trzeba będzie robić dwa stosy.

Pozdr,
Kuba
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: koszulki na karty

Post autor: watman »

KubaP pisze:
Lubel pisze:Jakie koszulki bedą najlepsze do Ticket to Ride : Europa. Zamierzam też dokupic dodatek Indie / Szwajcaria, wiec trochę koszulek pewnie będę potrzebował, dlatego zależy mi żeby nie były najdroższe, ale jednak nieźle się karty w tej grze w nich prezentowały ?
Standard American (Zielone FFG - stosunkowo drogie, ale bardzo dobra marka). Ale rozejrzyj się po prostu za Standard American. Jedna uwaga - kart w TtR jest tak dużo, że powkładane w koszulki dość wyraźnie urosną - mogą nie mieścić się w swojej przegródce w wyprasce (w pudełku). Nie będzie też pewno można ułożyć ich wszystkich w jeden stos, bo się będą ześlizgiwać, trzeba będzie robić dwa stosy.
fioletowe mayday tez daja rade, a karty spokojnie mieszcza sie w przegrodce wypraski... niestety ich trwalosc (koszulek) jest co najwyzej srednia, wiec trzeba miec pod reka tak z pol paczki zapasu, zeby na biezaco wymieniac koszulki rozdarte podczas tasowania...
EDYTA: i nie trzeba ich ustawiac w dwa stosy - spokojnie trzymaja sie w jednym, nie weim skad pomysl na rozdzielanie :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

watman pisze:fioletowe mayday tez daja rade, a karty spokojnie mieszcza sie w przegrodce wypraski... niestety ich trwalosc (koszulek) jest co najwyzej srednia, wiec trzeba miec pod reka tak z pol paczki zapasu, zeby na biezaco wymieniac koszulki rozdarte podczas tasowania...
A to dziwne. ;) Używam koszulek Mayday do większości gier - jeszcze ani jedna się nie rozwaliła. Za to Ultra Pro nagminnie.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Witam,
jakie koszulki polecacie do gry Cyklady? Chciałbym kupić produkt firmy FFG, ale w internecie są bardzo różne opinie na temat wielkości koszulek - raz American, raz Euro, raz jakaś Chimera (FFG tego nie ma). Zależy mi, żeby koszulki były wysokiej jakości i chroniły karty w całości, a jednocześnie były możliwie dobrze dopasowane. Niestety nie znam się na tym i boję się, że na własną rękę wybiorę źle. Czy ktoś ma doświadczenie z koszulkowaniem tej gry?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

Kolejarz pisze:Witam,
jakie koszulki polecacie do gry Cyklady? Chciałbym kupić produkt firmy FFG, ale w internecie są bardzo różne opinie na temat wielkości koszulek - raz American, raz Euro, raz jakaś Chimera (FFG tego nie ma). Zależy mi, żeby koszulki były wysokiej jakości i chroniły karty w całości, a jednocześnie były możliwie dobrze dopasowane. Niestety nie znam się na tym i boję się, że na własną rękę wybiorę źle. Czy ktoś ma doświadczenie z koszulkowaniem tej gry?
Ja mam Cyklady zapakowane w zielone koszulki Mayday (rozmiar 63,5x88). Spełniają zadanie i wg mnie nie ma co wydawać kasy na droższe. Tasowania dużo w grze nie ma, więc te powinny wystarczyć.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: koszulki na karty

Post autor: tysma »

Ja na cykladach mam Mayday usa Chimera (chyba pomarańczowe były) 57,5mm x 89mm. Takie na bgg w temacie co przeglądałem polecali.
63mm wydają mi się dużo za duże, karta będzie w nich luźno latać, czasami może nawet się wysunie, bo to sporo luzu.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Nie wiem, czy dużo się tasuje, ale skoro kart jest mało, to mogę dorzucić parę zł za jakość, trwałość i wygląd. Czyżby jednak żadne od FFG nie pasowały? Mają chyba mniej rozmiarów, niż Mayday, którego polecacie.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

tysma pisze:Ja na cykladach mam Mayday usa Chimera (chyba pomarańczowe były) 57,5mm x 89mm. Takie na bgg w temacie co przeglądałem polecali.
63mm wydają mi się dużo za duże, karta będzie w nich luźno latać, czasami może nawet się wysunie, bo to sporo luzu.
Przepraszam, karty mi się pomieszały. ;) Też na Cykladach mam Mayday pomarańczowe.
Karty wyglądają w nich ok i są dobrze chronione. Co do trwałości tak jak pisałam wyżej. Jeszcze w żadnej grze żadna koszulka mi nie pękła a na większości gier mam Mayday.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Na rebel.pl radzą "standard american", z tego co patrzę, to chyba jakieś mniejsze koszulki - czyli na Cyklady będą za małe? W komentarzach do samych koszulek ktoś napisał, że zmieścił w nich karty i jest zadowolony.
http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... olska.html - wprost jest napisane, jakie koszulki pasują i link bezpośrednio do takich FFG, gdzie jest komentarz:
Koszulki kupiłem do gry Cyklady. Z początku miałem obawy - po zmierzeniu, karty były teoretycznie 2mm szersze od koszulek, ale okazało się, że wchodzą idealnie. Sztywne, mocne i śliskie, ale mi to odpowiada :) Moim zdaniem lepiej się tasuje, ale może to kwestia wprawy :) POLECAM!
Zakładam, że nie ma różnic w wydaniu/edycji gry i karty zawsze są takie same? Koszulki to też chyba jakiś standard i się nie zmieniły?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

Różnic w wydaniach na pewno nie ma.
Dla porównania
Wymiary karty:58x88
Mayday: 59x90
FFG: 59x93
Karta w koszulke FFG ledwo wchodzi (właśnie przetestowałam) bo maja po bokach grubsze zgrzewy i na dodatek jest nieestetycznie wygięta. Jak już ją na siłę do niej upchasz to koszulka jest za długa. Wygląda to nieestetycznie i trzeba by przyciąć. Osobiście nie narażałabym kart na takie ściskanie w koszulkach. W Maydayach zostaje 2 mm, karcie nic nie grozi a na bokach pasują idealnie.

Miałam taką sytuację, że na stronie Rebela sprawdzałam jakie koszulki pasują. Kupiłam takie a potem się okazało, że właśnie brakuje tego milimetra i jednak karty nie wchodzą.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Czyli to jakieś nietypowe karty? Żadne z chwalonych za jakość koszulek FFG nie będą pasować?
Szkoda, że pojawiają się takie błędy na stronach sklepów, ja zwykle ufam w takie rzeczy, a najwyraźniej trzeba wszystko samemu sprawdzić.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: koszulki na karty

Post autor: Arkadiusz »

Tak się składa, że posiadam koszulki Standard American firmy FFG (56x87mm, zielony kolor opakowania), sprawdziłem przed chwilą czy pasują do kart z Cyklad. Karty te niby mają zbliżony rozmiar ale są minimalnie szersze - typowe karty Standard American wchodzą idealnie do tych koszulek, natomiast te od Cyklad mają bardzo, bardzo ciasno po bokach. Trzeba się trochę wysilić z ich włożeniem i nie jest to przyjemne ale wchodzą - w moim przypadku nie są wygięte. Wyjęcie później kart z tych koszulek również sprawia mały kłopot. Sprawdziłem jeszcze koszulki Standard European (fioletowe FFG) - te są z kolei za duże, zwłaszcza na wysokość.

Na BGG ktoś podpowiadał, że pasują Mayday Chimera (pomarańczowe)= 57.5 x 89.
cytat:
"I am here to say that Mayday Chimera (orange) sleeve is the perfect one for the cards in Cyclades, not Standard Euro (blue) (too large), Standard USA (purple)(100% not fit) or whatever."

http://boardgamegeek.com/thread/615078/card-sleeves

http://boardgamegeek.com/thread/529390/ ... do-you-use

http://boardgamegeek.com/thread/537542/sleeves

Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się aż tak bardzo niższą jakością koszulek. Karty leżą przeważnie na stole, nie trzeba ich trzymać w dłoni jak w karciance czy często tasować. Nie ma problemu.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Ledwo udało mi się zapakować karty w te pomarańczowe Maydaye. Talia ma 55 kart, w paczce jest 100 koszulek, ale prawie połowa jest za mała na karty od Cyklad. Wystarczyły na styk, jedna więcej byłaby za wąska i nie wiem co bym zrobił... Domyślam się, że to wina gry, karty są pewnie dalekie od innych standardów, ale szkoda, że koszulki z jednej serii potrafią się tak różnić rozmiarem. Tylko parę było takich, gdzie nawet nie próbowałem włożyć karty do środka, ale sporo tych, które były wyraźnie ciasne i wyginały karty. Na szczęście wystarczyło tych trochę luźniejszych i mam nadzieję, że kartom nic nie grozi. Raczej nie polecałbym jednak pomarańczowych Maydayów do Cyklad. Za duże ryzyko!
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: koszulki na karty

Post autor: MattCarnall »

Koszulki które kupiłeś miały różne wymiary, czy karty od Cyklad? Bo jeśli koszulki, to skontaktuj się z dystrybutorem, żeby Ci je wymienił. Nie powinno być tak, że połowa koszulek ma inny rozmiar.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

Dokładnie. Ja miałam tak z Agricolą. Kupiłam Maydaye 5 paczek i tylko jedna okazała się dobra. Resztę sklep mi wymienił. Okazało się, że to wadliwa partia.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Epyon »

Sporo koszulek Maydaya ma takie wady, dlatego Luzodajnia wycofała się z dystrybucji. Lepiej zainwestować trochę w koszulki FFG.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Jasne, że to koszulki były różnych rozmiarów, karty są takie same. Koszulki kupiłem z rekomendacji w tym temacie - niestety FFG nie ma rozmiaru odpowiadającego Cykladom. 45 koszulek było za wąskich, jedna więcej i bym się nie zmieścił. Jeśli się zdecyduję na dodatek, to będę musiał kupić nową paczkę, chociaż sto z jednej powinno starczyć.
Skoro to częsta wada, to nie sądzę, by sklep wymienił mi koszulki. Dystrybutora najwyraźniej już nie ma? Gra jest zapakowana i na razie nie narzekam, ale trochę szkoda. Koszulki innych firm nie występują w tym temacie. A co powiecie o koszulkach Premium od Maydaya? Może nie różnią się tak między sobą?
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: koszulki na karty

Post autor: ppski »

Mage knight - jakie koszulki wybrać ?

Karty jakościowo (twardość) ustępują produktom FFG, więc wydaje mi się sensowne kupić grubsze koszulki. Mam MDG Premium i są niby ok, jeśli chodzi o grubość to nie do przejścia... ale jakoś nie pasuje mi ich przezroczystość ;)
Mam jeszcze do wyboru FFG Standardy, ale tych nie widziałem nigdy na oczy i nie próbowałem (słyszałem że są bardziej przezroczyste...), więc pytanie jak się one mają do MDG Premium i najważniejsze jak jest z ich wymiarami (w którym kierunku są szersze w odniesieniu do deklarowanego rozmiaru;) ) i grubością ?

Śmieszne jest to że niby koszulki u różnych producentów mają ten sam rozmiar, ale jak już się je przymierza to różnica może być nawet 2mm w dowolnym kierunku ...
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

Kolejarz pisze:Jasne, że to koszulki były różnych rozmiarów, karty są takie same. Koszulki kupiłem z rekomendacji w tym temacie - niestety FFG nie ma rozmiaru odpowiadającego Cykladom. 45 koszulek było za wąskich, jedna więcej i bym się nie zmieścił. Jeśli się zdecyduję na dodatek, to będę musiał kupić nową paczkę, chociaż sto z jednej powinno starczyć.
Skoro to częsta wada, to nie sądzę, by sklep wymienił mi koszulki. Dystrybutora najwyraźniej już nie ma? Gra jest zapakowana i na razie nie narzekam, ale trochę szkoda. Koszulki innych firm nie występują w tym temacie. A co powiecie o koszulkach Premium od Maydaya? Może nie różnią się tak między sobą?
Myślę, że sklep bez problemu wymieniłby koszulki, skoro aż połowa z nich była zbyt mała. Mnie osobiście zdarzyło się coś takiego tylko raz przy zakupie koszulek Mayday Euro 59x92, dlatego na te koszulki nie narzekam. W Premium mam zapakowane m.in 7W i fakt w rozmiarze kart nie ma aż takich różnic.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: koszulki na karty

Post autor: ppski »

Od momentu jak kiedyś dostałem 4paczki z koszulkami o 2mm za długimi, zawsze sprawdzam losowe 2-3 koszulki z paczki w sklepie zanim biorę do domu - metoda działa (oczywiście póki paczka nie jest sealed i nie da się jej otworzyć ...).

No i prośba o poradę w kwestii FFG i Mage knighta.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: koszulki na karty

Post autor: Kolejarz »

Furia pisze:Myślę, że sklep bez problemu wymieniłby koszulki, skoro aż połowa z nich była zbyt mała.
Na stronie Maydaya polecają niebieskie koszulki do Cyklad. Tutaj doradzono mi, że takie są za duże i rzeczywiście wymiary są takie, że pewnie zostaje parę mm z każdej strony. Co jednak jeśli to te pomarańczowe koszulki, które są wystarczająco luźne na karty od Cyklad odbiegają od standardu? Według Maydaya tak właśnie jest i to tylko moja wina, że chciałem "lepiej" dopasowane koszulki. Karty udało się zapakować, trudno.
Sklepy naprawdę wymieniają wam koszulki? I co potem z nimi robią? Jeśli to zdarza się tak często, to pewnie znalazłby się lepszy sposób rozwiązania problemu, niż kosztowna wymiana koszulek na nowe.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: koszulki na karty

Post autor: Furia »

Na stronie Maydaya polecają też Mini Chimera (43x65) do BSG, a spokojnie małe karty wchodzą z luzem do koszulek Mini USA (41x63).
To już pytanie do sklepu co robią z takimi koszulkami. Przypuszczam, że odsyłają do producenta.
ODPOWIEDZ