Worker placement dla casuali 2+

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Worker placement dla casuali 2+

Post autor: ppski »

Jak w temacie rozmyślam nad jakąś planszową grą z worker placementem i resource managementem.
Oto moje wymagania i konkluzje:
- musi chodzić od 2 w górę równie dobrze,
- co najwyżej medium weight,
- czas to chyba max 1.5h - potem bez interakcji to może się robić nudne :(
- proste zasady i brak konieczności rozegrania 10partii, żeby zacząć łapać flow i mechanizmy gry;)
- ma być dla graczy, którzy grają dla funu i okazjonalnie, zapewne przy następnej partii niewiele będą pamiętać z poprzedniej ;)
- interakcja - wskazana, ale raczej w tych grach nieosiągalna,
- otoczka, historia, temat musi być silna żeby wciągnąć graczy :)
- mam New Era, i póki co solo mi się bardzo podoba, ale to już jest wysoki pułap wejścia dla innych,
- lubię nieprzewidywalność i element losowości/szczęscia w grze - które gwarantują niepowtarzalność partii, a tym samym bliższe to jest życiu ;)

Odpadły:
- Egizia - jakoś temat nie leży - chętnie bym zagrał żeby to zweryfikować,
- Lords of Waterdeep - praktycznie czysta mechanika bryłkowa :(
- Świat bez końca - się waham, ale raczje na nie, chyba przekombinowana ilość dróg,
- Agricola - tooooooo big,
- First sparks - za statyczna ? czegoś jej brakuje,
- Magnum sal - temat,


Na polu pozostały (niestety praktycznie brak iterakcji):
- Stone age - tylko zastanawiam się czy przez niewielką 'losowość' kart i zmian z partii na partię, nie będą one wtórne i powtarzalne ? Poza tym cała reszta bomba.
- Hawaii - póki co faworyt - kilka mechanizmów ubranych w rewelacyjną otoczkę, tworzenie własnych wiosek, dużo spójnych dróg rozwoju, nic odkrywczego ale jednak ...

Co Wy na to ? W tego typu grach interakcja jest raczej minimalna ?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: asiok »

Może Filary Ziemi?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Nataniel »

A nowa Agricola dla 2 graczy? "Chłopi i ich zwierzyniec"
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: garg »

Mocny klimat ma Carson City, ale nie wiem, czy nie za trudne reguły dla graczy incydentalnych.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: ppski »

Dzięki za propozycje:
- Filary - z tego co mówią to bez expansion lepiej nie przysiadać ... a więc cena znacznie rośnie :(
- Agricola 2os - tylko 2osoby a chciałbym jednak żeby min 4 mogło dosiąść.
- Carson - no właśnie trudność :(

Strasznie mnie Hawaii ciągnie tą różnorodnością prostych mechanizmów i dróg (zmiennością cen i planszy), tylko chciałbym mieć kilka meeple i rozwijać populacje, a tam jest tylko 1 :(
Znowóż StoneAge, odstrasza niewielką (?) zmiennością między partiami i chyba głębią którą trzeba zbadać aby czerpać przyjemność z gry ? Słyszę też głosy o suma sumarum prostocie i braku emocji ?
Głównie chodzi o to, że gracze, jak i ja, nie będą chcieli szukać tej głębi wyborów i strategii, uczyć się z partii na partię itd. Więc gra powinna dawać fun i regrywalność od pierwszej partii ... - ideał ;)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Furia »

Dobrze Cię ciągnie. :) Hawaii jest super. Za każdym razem inna plansza, więc trzeba stosować inne taktyki. Kupa wyborów mniejszych i większych. Na dodatek ładnie wykonana i ociekająca klimatem. Zasady dość proste. Musiałam poświęcić ciut więcej czasu, żeby wytłumaczyć innym jak działają budynki i jak wygląda punktacja, ale poza tym nie było problemów podczas rozgrywek. Polecam.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: espresso »

W Egizia możesz zagrać na yucata.de.
Świat bez końca - z tą ilością dróg to bym nie przesadzała, o kilka aspektów trzeba dbać cały czas, a resztę dopasowywać do aktualnych wydarzeń. Wg mnie spełnia wszystkie wymagania.
A patrzyłeś na Thurn and Taxis (Cesarski kurier) oraz na K2? Też spełniją wymagania, pytanie czy temat Ci przypasuje.

W tego typu grach interakcja występuje głównie jako blokowanie przeciwnika, podbieranie kart/surowców
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: rzaba »

Age of Empires 3
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Veridiana »

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że w worker placement brak interakcji. Przecież sama idea tej mechaniki takową wymusza! No chyba, że przez interakcję rozumiemy tylko naparzankę i wyrównywanie walcem 8)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: espresso »

espresso pisze: A patrzyłeś na Thurn and Taxis (Cesarski kurier) oraz na K2? Też spełniją wymagania, pytanie czy temat Ci przypasuje.
A, przepraszam,te to raczej nie worker placement - nie doczytałam :( ale pozostałe warunki zdaje się, że spełniają ;)
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: pawel1454 »

ppski pisze:Filary - z tego co mówią to bez expansion lepiej nie przysiadać ... a więc cena znacznie rośnie :(
Mimo Twojego zastrzeżenia polecam FZ. Jeśli nie podejdzie Wam podstawka, będziecie mogli wymienić na coś innego lub sprzedać. A jeśli się spodoba, to dodatek po pewnym czasie będzie miłym rozwinięciem i utrakcyjnieniem rozrywki (true story :wink: )
A tak całkiem z innej beczki i na fali zbliżającego się turnieju Euro 2012 polecam Trenera w Amoku. Jest wprawdzie 4+, ale za to aż do 15 osób i spełnia pozostałe kryteria. Wszak odpowiednie ustawienie zawodników jest niezbędne do wygranej. :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: mig »

Zaliczyłem wiekszość z wymienionych przez Ciebie gier i szczerze mówiąc Twój wybór jest jak najbardziej słuszny (no, może trochę za ostro potraktowałeś Magnum Sal ;) Kierując się niemal identycznymi kryteriami (od cech gry do grupy docelowej i częstotliwosci grania) i przetestowaniu masy gier dochodzę do wniosku, że i tak Stone Age bije konkurencję na głowę. Oczywiście wszystko się kiedyś przejada lub też czasem ma się ochotę na inny klimat, ale spokojnie SA mogę polecić - świetna relacja między prostotą zasad a mozliwościami gry, losowością i zarządzaniem ryzykiem, ceną i jakością wydania, a to wszystko jeszcze ze świetną skalowalnością i kuszącym czasem gry (dwuosobowa partia wyrobionych graczy spokojnie w 30-40 minut może się zakończyć). i jeszcze można pprzed zakupem przetestować na boardgamearena :)
A Hawaii też rewelacyjna, ale póki co dość trudno jest coś na temat grywalności powiedzieć:)

Jeśli trochę poluzujesz kryteria prostych zasad i czasu gry to warto też rozważyć Age of Empires III, a jak jeszcze trochę z lekkością rozgrywki i klimatem to Caylusa :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: ppski »

Dzięki za wskazówki! Także SA albo Hawaii, jak już środki się znajdą i czas nadejdzie właściwy rzucę kością ;)

Marzy mi się takie Hawaii, proste, zgrabne, gdzie budujemy własne podwórko, rozwijamy, mamy wioskę i zwiększamy populację ... :) Oczywiście są Agricola i PR, ale one do prostych i lekkich nie należą :(

AoE3, moooże kiedyś :) Tylko z kim ja w to będę grał ...
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: rzaba »

AoE3 nieźle śmiga na 2 graczy i nie jest takie ciezkie, czasem nawet uda mi sie rozegrac partyjke z synem (6 l.)
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: solkan »

Troyes - spełnia wszystkie kryteria.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: bartek_mi »

Stone Age
Alien Frontiers
Agricola (wersja rodzinna bezkartowa jest bardzo prosta i do zalapania raz dwa nawet dla "nowych" - sprawdzone)

w kolejnosci "ciezaru"
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: MattCarnall »

Polecam Puerto Rico, które wcale nie jest tak ciężkie i skomplikowane jak się wydaje.

Tłumaczysz graczom poszczególne karty postaci i już. Reszta wychodzi w praniu. Nie ma sensu opowiadania wszystkich reguł od razu. Za trzecim razem praktycznie nikt się o nic nie pyta. Po prostu na bieżąco sterujesz graczami podczas pierwszej gry. Wbrew Twoim obawom ludzie lubią takie "kupowanie", "sadzenie" i "sprzedawanie", Puerto wciąga i nie zostawia jeńców.

Szkoda, że odrzuciłeś Magnum Sal, bo to jedno z bardziej klimatycznych euro, a do tego wszystkie trybiki w nim działają miodnie.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Radek »

Egizia jest bardzo fajna, ale skoro nie to:
Age of Empires 3 - dla tego typu graczy to doskonałe
no i oczywiście
Caylus - doskonale chodzi na 2, choć niektórzy uważają, że to ciężka gra ;)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: ppski »

AoE3 chyba zastąpię Cykladami - tematycznie subiektywnie fajniejsze :)

Co do PR, gra mi leży, temat fajny itd, ale z tego co widziałem na video, nie ma w niej praktycznie żadnej losowości (a partię różnią się co najwyżej ruchami i decyzjami graczy), a np. w Hawaii, wszelkie dobra i ich cena są zmienne i czynią każdą partię a nawet rundę bardziej wymagającą - to mnie jakoś kusi (bardziej życiowe) :) W sumie jedyna 'wada', którą widzę w PR ...
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: mbork »

A, przypomniałem sobie o zapomnianym nieco Caylus Magna Carta, który jest naprawdę niezły.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Firenski »

ppski pisze:Dzięki za wskazówki! Także SA albo Hawaii, jak już środki się znajdą i czas nadejdzie właściwy rzucę kością ;)
Nie rzucaj kością tylko bierz Hawaii :)
ppski pisze:... Oczywiście są Agricola i PR, ale one do prostych i lekkich nie należą :(
Agricola w wariancie familijnym wcale nie jest taka krzywa i ciężka ;) Ale to jest moje subiektywne odczucie. A to naprawdę fantastyczna gra jest.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: Dabliu »

Recenzja Hawaii.

:D

I jeszcze druga część...

Od siebie z całą pewnością mogę polecić Stone Age.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: schizofretka »

Ninjato pasuje jak ulał. Troszkę oszukany ten worker placement, ale to jedyna w miarę lekka gra do której chcę wracać. Moim zdaniem bije SA na głowę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Worker placement dla casuali 2+

Post autor: ppski »

Ok, pooglądałem, poszukałem, poeliminowałem itp itd.
Hawaii skreśliłem - myślę że jakby co to już lepiej Vanuatu (ale to nieosiągalne jest w jakiejś ludzkiej wersji językowej i w PL :( )
Co do WP, to zatrzymałem się na:
- Caylus Magna Carta - jako szybszy i prostszy Caylus, dobrze działający (trochę to podobne do Nowej Ery, tylko lżejsze i inne ;) ),
- Puerto Rico - tutaj się waham z Cubą, ale ta jest chyba przekombinowana chociaż bardzo zachęcająco wyglądały videocasty,
- StoneAge walczy z Filarami - jako wyścig o punkty ... i chyba FIlary wygrywają, jako czasowo podobne ale mające więcej urozmaiceń i losowości(oprócz master builderów, których mechanizm losowania trzeba zmodyfikować).
ODPOWIEDZ