"Shogun" Queen Games

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

"Shogun" Queen Games

Post autor: raj »

Zapraszam do przeczytania recenzji i czekam na uwagi.
http://www.planszowki.gildia.pl/gry/sho ... n/recenzja
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Opis wiezy jest mocno nie pelny - wynika z niego na razie ze to co w rodzaju magicznej skrzynki.Nie napisales po pprostu ze czesc wrzuconych kosci moze zostac - a czesc tych ktore zostaly - wypasc.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 288
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 306 times
Been thanked: 74 times

Post autor: psborsuk »

ragozd -> Na mój gust jest to dość wyraźnie napisane: "Dowcip polega na tym, że w Wieży znajdują się już kostki, które pozostały w niej po wcześniejszych bitwach. Co oznacza, że może ich wypaść więcej niż brało udział w bitwie."

Inna sprawa, że recenzja wydaje mi się trochę, hmm, zbyt optymistyczna. Chyba że gra jest rzeczywiście tak dobra?
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Jest lepsza - opisalem moje wrazenia w innym watku. O ile W niespecjalnie mnie przekonal - to S juz nie brakuje tewgo czegos. Niby niewiele zmieniony system punktacji, ale o ile lepsza gra dzieki temu.
Mniej budowania, wiecej walki
Co do wiezy - takie stwierdzenie jest logicznie nieprawdziwe. prawdziwe byloby - wrzucone kostki moga w wiezy pozostac, co oznacza ze moze wypasc ich mniej lub wiecej niz sie wrzucilo.
Zwlaszcza ze dalej jest "W efekcie może dojść do sytuacji, gdy jedna armia atakuje inną jedną armię, a po bitwie zwycięzca posiada… DWIE armie.
Ten zabawny mechanizm wydawał mi się początkowo absurdalny, jednak później stwierdziłem, że bardzo dobrze oddaje nie tak rzadką w Japonii sytuację, gdy cała armia przyłączała się do zwycięzcy."

Nic o tym, ze moze wypas mniej niz sie wrzucilo, i ze atak 3 na jeden moze oznaczac tez i przegrana ...
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 288
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 306 times
Been thanked: 74 times

Post autor: psborsuk »

Jeśli już zaczniemy analizować powyższą recenzję pod względem treści i sposobu wyrażania spostrzeżeń, to masz rację. Znajdzie się jeszcze kilka innych nieco dziwnych stwierdzeń, np. "Plansza jest dobrze wykonana, ale wąska i długa – nie wiedzieć czemu wszystkie plansze przedstawiające Japonie są właśnie takie!" (wg mnie dlatego, że dziwnym trafem wyspy japońskie leżą niemalże w linii... :D ... ale mogę się mylić :wink: ).
Co do Twojej recenzji, to jest ciekawa i zachęca do kupna. Kto wie.. :wink:
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

moja glowna uwaga - po lekturze raja wieza jawi sie jako cos w rodzaju magicznej skrzynki - a jest to zwyczajnie sprytnie pomyslane urzadzonko zapewniajace losowosc a jednoczesnie sporo przewidywalnosci i rownego traktowania.
PS - wlasnie teraz myslac ile kostek zostaje po grze, to losowosc tego ile tam sie znajdzie przed gra juz mniej mi przeszkadza, pod warunkiem jednak ze nie bedzie znana graczom - a o to juz ciezko
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

psborsuk pisze:Znajdzie się jeszcze kilka innych nieco dziwnych stwierdzeń, np. "Plansza jest dobrze wykonana, ale wąska i długa – nie wiedzieć czemu wszystkie plansze przedstawiające Japonie są właśnie takie!" (wg mnie dlatego, że dziwnym trafem wyspy japońskie leżą niemalże w linii... :D ... ale mogę się mylić :wink: ).
Ja tę informację o wąskich planszach przedstawiających Japonię odczytałem jako mrugnięcie okiem :wink: Przecież każdy kto widział Japonię na mapie wie o co chodzi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Masz racje - troche niedokladnie opisalem mozliwosc pozostania kostek w wiezy, zaraz to poprawie. :)
A co do Japonii... i wygladu mapy... coz... :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

ragozd pisze:Niby niewiele zmieniony system punktacji, ale o ile lepsza gra dzieki temu. Mniej budowania, wiecej walki
System punktacji jest TAKI SAM.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Bylo to juz wyjasniane w innym watku przez Valmonta.
Za to wlasciciel Shoguna w trakcie ostatniej partii ze zdziwieniem sie dowiedzial ze razkazy A i B to Ruch lub Atak a nie tylko Atak.
Jak widac, nie zawsze sie gra w to, w co mysli sie ze gra :P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Przypomina mi się pamiętna partia w Goa na Smolnej, kiedy za każdą wygraną aukcję dostawało się kartę akcji... :shock:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Wygląda na to, że gra jest grzechu warta.
Pozostaje tylko do rozstrzygnięcia kwestia skalownia. Gdzieś wyczytałem, ale nie przypomnę sobie gdzie, że skalowanie to jest pięta achillesowa Wallensteina. Podobno w zasadzie jest to gra dla 5 osób. Ponoć w Shogunie zostało to poprawione.

Czy może ma ktoś doświadczenie w grze w 3 osobowej w Shoguna i podzieliłby się swoimi spostrzeżeniami?
Awatar użytkownika
Lothar
Posty: 121
Rejestracja: 15 wrz 2006, 07:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lothar »

imo shogun jest tak samo grywalny dla 3 jak i 4 i 5 osob (no moze troszke fajniej jest w 5 osob). Osobiscie Shogun w tej chwili jest na 1. miejscu mojego rankingu gier strategicznych. Takze u nas w sklepie czesto jest shogun grany i same pozytywne opinie zbiera, wlasciwie same bardzo pozytywne opinie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Post autor: raj »

A jak czesto gracie na 3 osoby?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Wygląda na to, że niewiele osób ma doświadczenia w grze 3-osobowej albo ci co mają nie ujawniają się. W każdym bądź razie na podstawie instrukcji do Wallensteina i Shoguna stwierdzam, że mechanizm skalowania jest ten sam. Natomiast na BGG w wątku:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/17016
gracze nie oceniają dobrze rozgrywki 3-osobowej w Wallensteina.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Mam pytanie odnosnie niezaleznosci jezykowej, a konkretnie czy sa tam jakies napisy (procz instrukcji), ktore nie sa japonskimi nazwami? Bo zastanawiam sie nad wersja niemiecka, i nie wiem na ile mi to zepsuje gra (ten jezyk w zasadzie jest mi niewiele mniej obcy niz japonski :) )
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Niezaleznosc jezykowa wynosi 100%. :)
Wszystkie karty maja wyjasnienie w instrukcji i oraz na skrocie zasad.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

I przede wszystkim grafiki wyjasniajace wszystko jednoznacznie :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Post autor: Legun »

Pytanie mam następujące - na ile gra pobudza rozmowy między graczami? Czy to raczej rozrywka dla introwertyków, jak Scrabble, czy też bliżej Osadników?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Bardzo pobudza do rozmowy. Bez negocjacji nie ma sie szans na zwyciestwo.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5225
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Legun pisze:Pytanie mam następujące - na ile gra pobudza rozmowy między graczami? Czy to raczej rozrywka dla introwertyków, jak Scrabble, czy też bliżej Osadników?
Jesli chodzi o interakcje miedzy graczami to znacznie przewyzsza Osadnikow.
:)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

Przyznam, że mam wielką słabość do feudalnej Japonii. Lubię takie gry jak Warrior Knight czy Game Of Throne - czy Shogun ma jakieś cechy wspólne z wyżej wymienionymi grami (poza dyplomacją)?
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

poza dyplomacja do WK ma malo wspolnego z GoT
To, ze niby w GoT mozna wszystko przewidziec powoduje mozgozernosc rozkazow, w WK walka rozstrzyha sie bardzo losowo- w S zas jesli tylko sily nie sa wyrownane masz pewnosc wyniku, a przy dwu wyrownanych walkach jesli przegrasz jedna to druga raczej wygrasz i na odwrot.
Awatar użytkownika
Czosno
Posty: 37
Rejestracja: 28 paź 2006, 14:58
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Czosno »

Jest może gdzieś w internecie polska instrukcja do Shoguna (angielską znalazłem) jeśli koś by miał linka to byłbym wdzięczny za podanie (l.czosnowski(at)gmail.com).
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Czy ktoś może ma angielską lub polską instrukcję do tej gry (jak już to wolę wer. ang.)?
Jeżeli tak, to byłbym wdzięczny za pomoc.

omararnaout@hotmail.com

Pozdrawiam,

Omar
ODPOWIEDZ