Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pineko »

Witam wszystkich :)

Jesteśmy z dziewczyną początkującymi graczami. Co bardzo ważne w 99% czasu gramy w dwie osoby, więc gra musi się sprawdzać dla dwóch. Gry w jakie graliśmy/gramy:

-Carcassone ( bardzo fajne, trochę zbyt losowe)
- Race for the Galaxy ( sporo rozegranych partii, daje sporo satysfakcji)
- Cadwalon: City of Thieves ( nie sprawdza się na dwóch)
- Horror w Arkham ( czasem zagramy ze znajomymi, za długa)

Wymagania wobec gry:
-Preferowanie ekonomiczna/taktyczna ( odpadają klimaty IIWŚ, zimnej wojny)
-Czas gry max 90min.
-Ograniczony element losowy, bądź jego brak
-Mały set-up time
-Chciałbym przed kupnem wypożyczyć grę w dragonus lub zgrami.pl ( jakby miało się okazać, że gra nam nie podpasuje)
-Interakcja najlepiej na umiarkowanym poziomie.
-Gra może być po angielsku. Lecz preferowana PL.
-Nie karcianka ( coś z planszą :D )

Prosiłbym o poradę co wybrać?

Z góry dziękuje za pomoc
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

Zaglądałeś do poradnika?

Myślę że tam znajdziesz coś odpowiedniego.
Ja tradycyjnie zaproponuję Agricolę. Losowości brak, typowo ekonomiczna, raczej nie taktyczna, szybki set up jeśli masz uporządkowane elementy w pudełku. W dwie osoby myślę że w 90 minut można się uporać.

Ja osobiście teraz zakupiłem grę Village z tego samego powodu co Ty szukasz czyli do gry z dziewczyną, do 90 minut, z pewną dozą interkacji i nie tak dużą losowością. Myślę, że też możesz się tym zainteresować. O grze nic nie powiem więcej jeszcze, czekam aż do mnie dotrze (mam nadzieję dziś :) ).
Ostatnio zmieniony 27 cze 2012, 13:14 przez Vincent, łącznie zmieniany 1 raz.
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pineko »

Tak, przejrzałem poradnik. Rzuciły mi się w oczy:

-Agricola
-Puerto Rico (nie wiem jak z wariantem dla 2 graczy)
-Caylus ( nie wiem czy nie za trudna/długa)
-Goa (nie wiem jak z wariantem dla 2 graczy)

Też interesowałem się Village, tylko nie mam gdzie jej wypożyczyć, a nie chcę skończyć z grą która się nie przyjmie.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

Agricola polecam, nie należy do najłatwiejszych, ale trudna też nie jest. Do wytłumaczenia w max 20 minut, instrukcja do przeczytania w 30 minut.

Puerto Rico ponoć kiepskie na 2 osoby
Caylus raczej za trudny na początek.
Goa niestety nie grałem więc nic nie poradzę. Możesz tu na forum przejrzeć wątek o tej grze, może znajdziesz jakieś informacje, bądź zawitaj na http://www.boardgamegeek.com i sprawdź czy gra jest polecana dla dwóch osób.

Village podejrzewam że jest zbyt świeża/jeszcze mało znana u nas by wypożyczyć, ale podejrzewam że jak kupisz i nie podejdzie, to nie miałbyś większych problemów z jej odsprzedażą za pośrednictwem tego forum.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: jules »

Z własnego doświadczenia grania z drugą połówką polecę Santiago de Cuba chodzi znakomicie na 2 osoby, rozgrywka jest szybka i dynamiczna, jest jednak całkiem sporo interakcji. Polecam przetestować.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

Zgadzam się iż rozgrywka szybka i dynamiczna, jednak jak dla mnie mało wymagająca :D mało wymagająca nie znaczy wcale że prosta (na jakieś 6 partii z moją drugą połówką przegrałem wszystkie, ale zawsze wynik był zbliżony do remisu). Poprzez mało wymagająca mam na myśli że trudno zaplanować coś więcej, twoje możliwości są dość mocno zdeterminowane przez to jak poruszy się przeciwnik.. Zgadzam się, że chodzi dobrze na 2 osoby, przy większej liczbie osób zaplanowanie swojego ruchu graniczy z cudem (bądź może właśnie wtedy gra staje się bardziej wymagająca?)

Dodatkowo jakoś tak.. mam wrażenie mało emocjonująca jest.

Mimo to polecam grę ot tak, jak nie ma dużo czasu lub nie chce się główkować (max godzinka na partię).
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: cezaras »

oczywiście powtórzę propozycję poprzedników Agricola
można spróbować wersji dla dwóch osób (spójrz na Games Fanatic na świetną recenzję http://www.gamesfanatic.pl/2012/06/25/a ... ierzyniec/)

no i oczywiście dobry Feld,
czyli np. Notre Dame lub Zamki Burgundii
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: kdsz »

Agricola ma długi setup, więc nie spełnia wymagań. Krócej rozkłada się Puerto Rico i tę grę polecam, nawet w wariancie dwuosobowym.

Niestety większość gier ekonomicznych słabiej chodzi na 2 osoby. Może Pret a Porter, Zostań Menadżerem? Ale w żadną nie grałem :) . Caylus powinien być OK. Jeśli ogarniacie Race for the Galaxy, to tym bardziej sprostacie Caylusowi, który zasady ma bardzo przystępne.
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pineko »

1. A jak kształtuje się czas jednej partii Caylusa? Da się ukończyć w 1,5godziny
2. ? Ile czasu zajmie setup?
3. Dużo negatywnej interakcji?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: KubaP »

Ad. 1 Da się.
Ad. 2 Niewiele
Ad. 3 To zależy od Was - może być jej umiarkowanie, albo wcale.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

Ja bym nie powiedzial ze Agricola ma duży setup, mi to średnio zajmuje powiedzmy 3 minuty. Kwestia tego czy się ma dobrze posegregowane elementy gry. A jeśli setup 3 minutowy to długo, to chyba tylko karcianki zostają :D tylko jesli chodzi o interakcje to Agricola blado wypada, praktycznie jej nie ma. Zresztą jak w (chyba) każdej ekonomicznej eurogrze

W Pret-a-porter grałem, ale tylko w 3 osoby, więc nie potrafie powiedzieć jak gra się skaluje na dwie. Ale gra ogólnie ok, tym bardziej że tematyką powinna dziewczynie podejść.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: jules »

Vincent pisze:Zgadzam się iż rozgrywka szybka i dynamiczna, jednak jak dla mnie mało wymagająca :D mało wymagająca nie znaczy wcale że prosta (na jakieś 6 partii z moją drugą połówką przegrałem wszystkie, ale zawsze wynik był zbliżony do remisu).
I tu się potwierdza ciekawa statystyka, że w tej grze wygrywają kobiety :) w moim przypadku jest podobnie, wygrałem dwukrotnie, ale tylko raz różnica punktowa była zbliżona (zazwyczaj jest to 20 kilka punktów na korzyść mojej lubej).
Poprzez mało wymagająca mam na myśli że trudno zaplanować coś więcej, twoje możliwości są dość mocno zdeterminowane przez to jak poruszy się przeciwnik.
Nie do końca się zgodzę. Po prostu w swoich planach musisz uwzględniać zmieniające się okoliczności, ale to nie wyklucza planowania, a jedynie dodaje do niego trochę pieprzu :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pineko »

Dziękuje za pomysły.
Wypożyczymy oba tytuły (caylus i agricola) i zdecydujemy, który kupić. Jak ktoś ma jeszcze inne pomysły to chętnie je przemyślę. A Santiago de Cuba niestety nie mam jak wypożyczyć.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: kdsz »

Vincent pisze:Ja bym nie powiedzial ze Agricola ma duży setup, mi to średnio zajmuje powiedzmy 3 minuty. Kwestia tego czy się ma dobrze posegregowane elementy gry.
Trzy minuty? Jak to możliwe? Nie wiem czy o wszystkim pamiętam, ale z grubsza setup obejmuje:
1. wyłożenie planszy akcji, dużych usprawnień i gospodarstw
2. wybranie odpowiednich talii
3. tasowanko i rozdanie kart małych usprawnień i pomocników
4. ułożenie na planszy kart dużych usprawnień
5. ułożenie na planszach graczy żetonów izb
6. wyłożenie na planszy akcji znaczników surowców (powtarzane co rundę)
7. przygotowanie talii akcji i wyłożenie pierwszej na pole 1 rundy
8. rozdanie drewnianych elementów w kolorze graczy

Następnie gracze, zanim wystartują, muszę przejrzeć wszystkie posiadane karty małych usprawnień i pomocników.

Zdecydowanie mam poczucie, że trochę trzeba się napocić przed partią. Natomiast nie zmienia to faktu, że Agricola to bardzo fajna gra i warto ją poznać
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

kdsz pisze:
Vincent pisze:Ja bym nie powiedzial ze Agricola ma duży setup, mi to średnio zajmuje powiedzmy 3 minuty. Kwestia tego czy się ma dobrze posegregowane elementy gry.
Trzy minuty? Jak to możliwe? Nie wiem czy o wszystkim pamiętam, ale z grubsza setup obejmuje:
1. wyłożenie planszy akcji, dużych usprawnień i gospodarstw
2. wybranie odpowiednich talii
3. tasowanko i rozdanie kart małych usprawnień i pomocników
4. ułożenie na planszy kart dużych usprawnień
5. ułożenie na planszach graczy żetonów izb
6. wyłożenie na planszy akcji znaczników surowców (powtarzane co rundę)
7. przygotowanie talii akcji i wyłożenie pierwszej na pole 1 rundy
8. rozdanie drewnianych elementów w kolorze graczy

Następnie gracze, zanim wystartują, muszę przejrzeć wszystkie posiadane karty małych usprawnień i pomocników.

Zdecydowanie mam poczucie, że trochę trzeba się napocić przed partią. Natomiast nie zmienia to faktu, że Agricola to bardzo fajna gra i warto ją poznać
Układanie elementów zwykle oprócz mnie robi jeszcze jedna osoba i:
Wyłożenie plansz - no to jest chwila moment
Wybranie odpowiednich talii - u mnie akurat talie są pomieszane, trzymam wszystko w jednej kupie więc to mi odpada
Tasowanie i rozdanie kart - to w między czasie robi druga osoba
Ułożenie kart dużych usprawnień - po rozdaniu kart mniejszych i pomocników również robi to druga osoba
Żetony izb i członków rodzin - każdy to robi dla swojego gospodarstwa. Pojemnik z elementami gry jest w zasięgu wszystkich gracz
Znaczniki na planszy - to robię, przed pierwszą rundą zajmuje to w rzeczywistości nie więcej niż pół minuty. Każdy rodzaj znacznika mam w oddzielnej przegródce więc nie tracę czasu na jego szukanie
Talia rund - zwykle jest tasowana i układana na koniec gry, tak żeby nie musieć tego robić na początku następnej, więc wszystko ogranicza się do wyjęcia kart z koszulki i wyłożenia pierwszej karty
Drewniane elementy - również każdy wyjmuje sobie, wszystko jest rozdzielone w oddzielnych przegródkach w pudełku

Więc tak jak mówiłem, kwestia dobrego przygotowania elementów i wszystko da się rozłożyć w mgnieniu oka :)
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: wezyr »

Też gram tylko z drugą połówką i też od niedawna, my postawiliśmy na puerto rico i wariant 2 osobowy bardzo się nam spodobał. To świetna gra spełniająca wasze wymagania która bez reszty nas wkręciła. Wcześniej graliśmy w Stone Age, też super ale sporo lżejsza.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Veridiana »

Muszę przyznać, że ostatnio przeprosiłam się z Puerto Rico w wariancie na dwóch. Ale mówię to z perspektywy graczy doświadczonych, którzy wreszcie widzą cały potencjał gry i mocno myślą nad każdym ruchem i jego konwekwencjami :D Świetny pojedynek ekonomiczny!
jegg89
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2012, 16:41

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: jegg89 »

Vincent pisze: Puerto Rico ponoć kiepskie na 2 osoby
To dobrze, że ludzie wystawiają rzetelne opinie, sami sprawdzają i piszą o własnych doświadczeniach :D

A poważnie - wariant 2osobowy jest kiepski, jak się nie myśli nad grą i liczy, że jakoś to będzie. Nie będzie. W 2 osoby wbrew pozorom trzeba się zastanawiać bardziej, bo przeciwnik ma większy wybór (tego czego my nie wybierzemy, w domyśle) niż przy 4 osobach ;) ale sami też możemy wpaść w "zakupoholizm" i nabyć coś nam wcale nie tak bardzo potrzebnego. mnie osobiście się podoba gra we dwoje
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Vincent »

Napisałem "ponoć" gdyż sam osobiście nie grałem, jedynie często rzucał mi się w oczy taki komentarz innych ludzi :) Ale już zdążyłem zauważyć, że gdy jedni narzekają na balans, regrywalność, miodność czy cokolwiek innego jakiegoś tytułu, inni wręcz się zachwycają nad tym samym elementem :) A jako że przede mną nikt jeszcze informacji udzielić nie zdążył, to napisałem od siebie tyle, ile sam wiedziałem na temat tego tytułu :)
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pineko »

Dlatego warto spróbować gry osobiście przed kupnem. Bo jedni się strasznie zachwycają a drudzy twierdzą, że się nie nadaję. Więc Puerto Rico też dojdzie do sprawdzenia. Ale pierwsze musimy trochę wolnego z dziewczyną mieć :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: pan_satyros »

Puerto Rico zdecydowanie warto sprawdzić w wariancie 2osobowym. Tak się nam spodobało, że zrezygnowałem ze sprzedaży.
Jest wersja online na board game arena bodaj, działa perfekcyjnie i daje dobry obraz rozgrywki.
W PR, w 2 osoby grało się nam lepiej niż np. w Cubę.

Aczkolwiek moim zdaniem najlepszą grą ekon dla dwojga jest i pewnie dlugo będzie Brass, ewentualnie Age of Industry.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: charlie »

Puerto Rico jak najbardziej będzie dobrym wyborem, w 2 początkujących możecie sprawdzić jeszcze Santiago de Cuba, Dolinę Królów, Książeta Florencji. Agricola trochę zbyt mózgożerna, lepiej sobie stopniować :)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Dabliu »

A mnie straszono, że Puerto Rico na 2 osoby to straszna nuda...
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla pary (ekonomiczna/taktyczna)

Post autor: Edwardo »

Puerto Rico w dwie osoby- jak najbardziej tak!!!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
ODPOWIEDZ