Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gafik »

Kolejarz pisze:Brzmi super. Tylko właściciele I edycji będą się jeszcze bardziej na was gniewać. ;)
Może pojawią się jako dodatek do któregoś ŚGP? I nie będzie aż tyle "hejtu" :)

Podoba mi się nowy projekt kart, a szczególnie tło, które przechodzi rozmyciem do ramki karty. Bardzo mi się to podoba! Zastanawiam się tylko czy nie lepiej by wyglądało to rozmycie do jakiegoś kontrastowego (w stosunku do grafiki tła) koloru? Czarny byłby super, bo biały (jak na hiszpańskich kartach) jest i nieładny i niepraktyczny. Wtedy jakością projektu kart, jako całości zbliżylibyście się do ideału.

Już prawie kupowałem 1 edycję, ale po błędach zrezygnowałem. Teraz zanosi się, że łyknę 2-ed niczym pelikan rybkę...
Awatar użytkownika
Nagmar
Posty: 51
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Nagmar »

Czy 2ed będzie w tej samej cenie co pierwsza?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na to aby cena miała się zmienić.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: rzabcio »

W polskiej wersji drażni mnie jedynie podejście do poziomu DEFCON. Poziom 1 jest poziomem najwyższym, a 5 najniższym, podobnie jak w przypadku klasy jakościowej. Tymczasem zmieniając przykładowo z 4 na 3 zarówno na kartach, jak i w instrukcji mowa jest o "obniżaniu poziumu DEFCON". Błąd taki jest jednakże także w wersji angielskiej gry.

Tymczasem źródła w sieci (przykładowo Wikipedia) używają odwrotnych definicji, to znaczy słowa "increase" przy zmianie poziomy DEFCON z 4 na 3 (http://en.wikipedia.org/wiki/DEFCON pierwszy akapit). Rozumiem, że decyzja o takim podejściu jest powodowana względami mechaniki i zlikwidowania niejasności dla osób niezaznajomionych z DEFCON. Jednak ja i jak przypuszczam wielu innych graczy ma problem i musi się zastanawiać napotykając stwierdzenie "obniż/podwyż poziom DEFCON".
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
Nagmar
Posty: 51
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Nagmar »

Jestem już po rozpakowaniu Zimnej Wojny(na partyjkę niestety zabrakło czasu) i niestety niektóre uwagi co do jakości wydania są prawdziwe.

Jeszcze nigdy nie miałem do czynienia z tak upartymi żetonami. Wyjmowanie ich z tektury trwało ok. 30 minut, ale na szczęście nie ucierpiały(choć kilka razy było już bardzo blisko). Ich wygląd ujdzie, nie zachwyca, nie odpycha. Co do kart, to moja dziewczyna je rozpakowała i pierwsze co powiedziała biorąc kilka z nich do ręki to:"Wow, te karty są jakby ktoś je dodał do czipsów". Moim zdaniem nie są takie złe, ale ponownie, nie powalają. Mapa podobnie.
Na zafoliowaną grę wydałem 100zł, i biorąc to pod uwagę jestem usatysfakcjonowany tym co dostałem. Gdybym wydał 150zł jak to jest w niektórych sklepach, oj wówczas kręciłbym strasznie nosem 8)
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: kemotix »

Zaplanuj dokupienie koszulek do kart. Inaczej długo sie nimi nie pocieszysz ;)
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

Chętnych zapraszam do udziału w drugiej edycji ligi europejskiej.

http://unitedfriendseu.wordpress.com/

gramy poprzez wargameroom,
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szmajchel »

Trzeba zapisać się poprzez maila... Tylko skąd wziąć adres tego maila, całą stronkę przeszukałem i nie znalazłem...
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

Adres prowadzącego ligę:

dhogetoorn@gmail.com
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

może to będzie głupie pytanie ale jakoś nie mogę zrozumieć jednej rzeczy w zasadach. Zagranie karty to ja decyduję czy gram jako wydarzenie czy jako PO za wyjątkiem, gdy wydarzenie dotyczy strony przeciwnej. Dobrze to rozumiem czy błędnie?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

dobrze. przy swoich i neutralnych decydujesz czy wydarzenie czy Opy. Z kolei przy kartach przeciwnika wydarzenie musi zajść, ale ty decydujesz czy najpierw będzie wydarzenie, czy użyjesz Opów (często ma to znaczenie).
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

thanx. to jedyna niejasność jak na razie. Planujemy z żoną zagrać (w zasadzie to ona uczy się dopiero dopiero planszówek ale K2 już nie ogrywa)
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

powodzenia:) mojej się podobało, ale niestety grałem znacznie więcej niż ona, a że nienawidzi przegrywać... :evil:
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

a jeśli wydarzenie działa na oba mocarstwa to biorę zarówno PO jak i wydarzenie?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Nie, albo jedno albo drugie.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

Grazie :D
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

I znów drobna wątpliwość. Grałem jako ZSRR. Jak wejść do Ameryki Środkowej czy Południowej skoro nie mam tam żadnych początkowych wpływów anie "linii" łączących z moim mocarstwem. Przyjąłem, że mogę zrobić to tylko na podstawie:
1. przewrotu
2. zagrania wydarzenia, które umożliwi położenie PW w dowolnym regionie
Czy dobrze rozumuję?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

tak :)
dlatego Destalinizacja jest tak ważna w pierwszej fazie wojny - daje Ci możliwość dostępu do Ameryki Płd. Ważne, żeby zrobić to szybko, bo potem USA ma większe możliwości ekspansji w Ameryce Południowej.
Można też zrobić przewrót w Panamie i przejść przez Kolumbię, ale to jest bardzo ryzykowne.
All work and no play makes Jack a dull boy!
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: berem »

1. Tak - przewrotu, ale oczywiście gdy tam przeciwnik ma jakieś już jakieś wpływy.
2. Tak - są wydarzenia umożliwiające położenie wpływów w konkretnie określonych krajach
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

zagrałem wczoraj z żoną - jest zupełnie zielona w planszówki - nigdy nie grywała. Gra sie spodobała. mamy jeszcze sporo drobnych wątpliwości ale może uda mi się je samemu rozstrzygnąć.
Jak to jest z kartami na ręku? jedna powinna zostać i dobieram prawda? co jesli przy dobieraniu nie wystarczy mi kart dla wszystkich?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Atamán »

Zazwyczaj na ręku zostaje 1 karta, ale czasami w wyniku niektórych efektów potrafi to ulec zmianie.

Jeśli przy dobieraniu nie wystarczy dla wszystkich to - po rozdaniu tego co zostało - przetasowujesz odrzucone tworząc nową talię do dobierania kart i rozdajesz resztę kart.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

Różnie to bywa - trzeba zawsze liczyć kolejki na tym torze, na planszy, bo nie zawsze zostaje 1 kart.

Może być tak, że zagramy jedną razem z UN Intervention (czyli w jednej kolejce zejdą dwie nasze karty), potem przeciwnik wyciagnie nam jakąs kartę z ręki w swojej kolejce i okaże się, że oto nie mamy już kart na ręce a została jeszcze jedna kolejka
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

I co w takiej sytuacji? Po prostu przeciwnik kończy swoje działania?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Tolis »

Nie, przeciwnik dalej spokojnie gra sobie, tyle kolejek ile zostalo na torze.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Ale to jest sytuacja ekstremalnie rzadka. Mając jedną więcej kart na ręku niż tur, nie tylko musisz w jednej turze użyć 2 kart (tutaj przykład intervention), ale też przeciwnik musi ci jakoś z ręki jeszcze jedną kartę wybić (np Blokadą czy Planem 5 Letnim).
ODPOWIEDZ