Twilight Struggle

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Valmont pisze:http://acts.warhorsesim.com/dynamic/jou ... p?id=17173

ok, kto chce niech rzuci okiem na tą moja rozgrywke (gralem USA) i powie mi gdzie popelnilem blad i jak mozna miec zabawe z takiej rozgrywki, ktora konczy sie w 2 etapie??? Poczatkowa reka przy Purge fatalna, same eventy USSR. 4 nie moglem zagrac, wiedzac ze przeciwnik ma Blokade, i musze miec 3-opowa karte (jedyna w tym momencie). Rzuty bez komentarza...
Ja nie bardzo się rozeznaję w tym zapisie i o co chodzi - jakoś to mało czytalne. Ale jak się skończyło w efekcie? Zdobył 20 punktów?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
UTUHENGAL
Posty: 14
Rejestracja: 08 mar 2005, 11:19
Lokalizacja: Świebodzin - Lubuskie

Post autor: UTUHENGAL »

Witam! Co się stało, że temat Twilight Struggle zamarł ? Czyżby gra była niedostępna szerszej publiczności ? Czy może (o zgrozo) ma tak słabą replaybility, że nikt już nie chce w nią grać ?
Ja już na samą myśl o TS dostaję rumieńców, jest ona na samym topie mojej listy zakupów. Absolutny Must Have. Liczę, że już w przyszłym tygodniu dotrze ona do Rebela i wkrótce potem zawita w moim domu ! Już zacieram ręce!
Aby zabić czas oczekiwania, wziąłem się do tłumaczenia instrukcji. Niestety mój angielski jest szkaradny i stwarza ogromne problemy, ale od czego są słowniki i translatory i takie tam :)
W związku z powyższym będę miał kilka pytań. Na początek coś łatwego. Jak byście przetłumaczyli takie oto sformułowania (w nawiasie moje przypuszczenia):

- Headline Phase - (Faza Główna)
- Phasing Player - ( tu nie mam pomysłu)
- Scoring Cards - (Karty Punktujące)
- Realignment Rolls - (Reorientacja Sojuszy)
- Coup Attempts - (Próba Przewrotu)
- Battleground States - (Kraje Ogarnięte Wojną)
- Action Rounds - (może po prostu - Akcje)

Gdyby ktoś miał chęci pomóc, lu może podzielić się wrażeniami po dłuższym okresie gry, zapraszam.
A ja idę dalej walczyć z instrukcją.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

- Battleground States - (Kraje Ogarnięte Wojną)

Gdyby ktoś miał chęci pomóc, lu może podzielić się wrażeniami po dłuższym okresie gry, zapraszam.
A ja idę dalej walczyć z instrukcją
Moim zdaniem takie tłumaczenie trochę fałszuje to pojęcie. Nie chodzi bowiem o kraje ogarnięte wojną, ale kraje kluczowe w światowej rozgrywce o wpływy pomiędzy dwoma imperiami. Battleground tłumaczył bym w tym konkretnym wypadku jako miejsce "walki" o panowanie nad danym regionem.
Mój typ odbiega więc od literalnego tłumaczenia - nazwałbym je po prostu Kraje Kluczowe.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Jestem też pewien że gra by mi podeszła w 100% po tym jak przeczytałem reguły (samym czytaniem nakręciłem się na rozgrywkę :) ) i przejrzałem trochę recenzji. Niestety będę musiał poczekać na jakąś ewentualną 2nd edition gdyż jakość wydania jest makabryczna. Nie grywam w nic co jest tak wykonane. W obecnym stanie wykonania za grę nie dał bym nawet 50zł, nie mówiąc o 200zł które trzeba teraz na nią wydać.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

UTUHENGAL pisze: - Headline Phase - (Faza Główna) - ja bym napisał np. Faza Wydarzeń
- Phasing Player - ( tu nie mam pomysłu) - Gracz aktywny
- Battleground States - (Kraje Ogarnięte Wojną) - Punkty (kraje) zapalne :>
to moje typy
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Niestety będę musiał poczekać na jakąś ewentualną 2nd edition gdyż jakość wydania jest makabryczna.
Jakościowo gra jest świetnie wydana - twarda mapa, wytrzymałe karty itp. Jakość to nie grafika ;).

Z tego co się orientuje 2a edycja graficznie się jakoś nie różni od 1ej. Żetony tylko trochę pozmieniali oraz poprawili marginalne błędy na mapie, kartach i w instrukcji. Zresztą nie wiem co mieliby zmienić? Mapa jest czytelna i kolorystyczna - jest. Przecież kwiatków i jakiś cudów tam nie dodadzą, bo to gra polityczno-decyzyjna. Karta są opatrzone obrazkami - SĄ :), niektóre tylko mają jakiś zwykły rysuneczek zamiast ciekawego zdjęcia historycznego. Żetony nie wiem jak mogą być ładniejsze, nic poza punktami wpływów się tu nie zaznacza....więc co mieliby dodać?

Jedyne co naprawdę moim zdaniem leży i kwiczy to okładka :? .

Co do tłumaczeń.

- Headline Phase - FAZA STARTOWA
- Phasing Player - GRACZ AKTYWNY
- Battleground States - KRAJE STRATEGICZNE
Nico
Przemek
Posty: 13
Rejestracja: 31 sty 2006, 19:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Przemek »

Nico pisze:niektóre tylko mają jakiś zwykły rysuneczek zamiast ciekawego zdjęcia historycznego.
Zawsze rozbraja mnie ciekawe zdjęcie historyczne do 'Warsaw Pact Formed', na którym jest Jaruzelski :)
Przemek Socha
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Hmm

Post autor: Ezechiel »

Przełamałem się i zrobiłem wyjątek. Z zasady kupuję głównie eurogry ekonomiczne, jednak tematyka i mechanika TI zachęciły mnie do zakupu. W wigilię otwarcie, ogram w okolicach Sylwestra.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Czy ty piszesz o TI czy o TS? (vide tytul watku)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

tez sie zaczalem zastanawiac czy zachecony opisem TS nie kupil TI, ale uznalem ze jesli nikt nie powie to nie bede psul nikomu frajdy z oczekiwania na prezent... :twisted:
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

wiesz z drugiej strony TI też jest fajne tylko troche większe :wink:
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Dzięki Bogu - literówka. Miałem na myśli TS, w życiu nie zdradzę całkowicie eurogier, na tyle aby zagrać w TI ;-)
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
UTUHENGAL
Posty: 14
Rejestracja: 08 mar 2005, 11:19
Lokalizacja: Świebodzin - Lubuskie

Post autor: UTUHENGAL »

Dosłownie kilka minut temu rozpakowałem swoje Twilight Struggle. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, tylko jedno budzi mój niepokój, ale o tym później. Pierwsze rzuca się w oczy oczywiście pudełko. Jest bardzo solidnie wykonane i wbrew licznym opiniom nie uważam, zeby było jakoś specjalnie brzydkie, czy nieestetyczne. W 100% spełnia swoje zadanie, dobrze chroni zawartość i ładnie wygląda na półce. Zaglądając do środka natrafiamy za planszę z żetonami. Muszę przyznać, że ta już zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Niby taka surowa i oszczędna w środkach przekazu, no ale żetony są jakies takie bardzo ładne i narazie nie mialem serca ich wyciskać z planszy. Następnie wyciągam karty. Wykonane z dość solidnej tektury, ale ich trwałość oceniam raczej średnio. Mogłoby być lepiej. Za to design kart jest wprost niesamowity. Klimat i jeszcze raz klimat, a tworzą go szary, surowy projekt kart i fantastyczne czarno-białe fotografie. Po prostu od razu czuć Zimną Wojnę z całą jej otoczką. Karty oceniam bardzo wysoko. Tylko tekstu jest na nich sporo, co może być pewnym problemem. W pudełku znajddziemy jeszcze 2 kostki (mniejsze od normalnych), dwie pomoce dla garcza (formatu A4), instrukcję (2nd Edition) i 10 woreczków strunowych. Na samym końcu wyciągam to co budziło najwększe emocje i obawy zarazem - plansze gry. Jest duża (86x56cm), trochę większa niż plansza Wysokiego Napięcia. Podobnie jak karty i żetony jest surowa, oszczędna i wspaniała. Taka właśnie ma być. To wojna o przetrwanie, albo my albo oni. No ale nadszedł czas na powiedzenie o czymś co uważam za poważny minus. Plansza jest wykonana z tektury a nie warstwowego kartonu. I choć jest to gruba tektura, to czuje się dyskomfort (min. podczas rozkładania nie leży to równo i jest jakies takie wiotkie). Do tego odnoszę wrażenie, że poprzeciera się w miejscach składania. Niewiem, może lepiej bedzie ją na stałe nakleić na jakąś płytę (pilśniową, wiórową lub karton) i może dodatkowo przykryć szkłem. No, ale sie rozpisałem. Podsumowując gra prezentuje się bardzo ładnie, tylko materiał planszy budzi obawy.

Chcę też dodać, że wyniku wielu godzin ciężkiej pracy niemal skończyłem tlumaczenie instrukcji do TS. Nie jest to tłumaczenie z prawdziwego zdarzenia, ale powinno spełnić swoje zadanie. Niektóre zwroty pozostawiłem nieprzetłumaczone aby zachować jasnośc reguł i nipotrzebnie niekomplikować pewnych sytuacji. Gdyby ktoś był zainteresowany chętnie prześlę tlumaczenie na maila. Mile widziane będą wszelkie korekty (składnia nie wszędzie jest idealna).
Gdyby ktoś dysponował tłumaczeniem kart byłbym wdzieczny

Pozdrawiam
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Hej

Post autor: Ezechiel »

W najbliższym czasie będę grał w TS z dziewczyną. Spróbuję namówić ją do zrobienia korekty, myślę, że się zgodzi.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

Byłbym bardzo wdzięczny za tłumaczenie, nawet "chropawe "Twilight Struggle".Ma ktoś może?Dla mnie to ładnych parę dni pracy, a z czasem u mnie wyjątkowo krucho :cry: .
UTUHENGAL
Posty: 14
Rejestracja: 08 mar 2005, 11:19
Lokalizacja: Świebodzin - Lubuskie

Post autor: UTUHENGAL »

Moje tlumaczenie jest ukończone, nawet zrobiłem pdf'a. Wiec wujaw podawaj maila to ci wyślę.
Jeszcze jedno pytanie, by uniknąć niejasności:
Mówi się, że w wyścigu w kosmos można pozbywać sie niekorzystnych kart. Ale chyba jesli "wystrzelę w kosmos" kartę z wrogim wydarzeniem, to i tak zosta nie ono rozegrane ( tak jak i przy innych operacjach) ? Przynajmniej ja tak zrozumiałem zasady w tej kwestii.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Hmm

Post autor: Ezechiel »

W moim rozumieniu po zagraniu karty wydarzenia przeciwnika jako karty wyścigu w kosmos karta ta idzie do "odrzuconych" i może zostać wtasowana z powrotem. Wydarzenie nie jest uruchamiane po zagraniu karty w wyścig w kosmos.

Działanie jest przeciwne niż przy operacjach. Dla karty z wydarzeniem przeciwnika: Przy operacjach dostajesz punkty OP, a przeciwnik wydarzenie. Przy wyścigu w kosmos dostajesz szansę w kosmos, a przeciwnik nic.

Instrukcja do 2Ed pisze: Regardless of text on the card, an Event discarded to make a die roll to advance on the Space Race track is not implemented. The card is placed in the discard pile.
Niezależnie od tekstu na karcie, wydarzenie zagrane w celu wykonania rzutu w Wyścigu w Kosmos nie zachodzi. Karta zostaje umieszona w stosie kart odrzuconych.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Praktyka pokazuje, że najchętniej w komsom wysyła się dobre wrogie karty (np. Sowieci zagrywaja kartę papieża jako wyścig w kosmosie). Zdarzenie opisane na karcie nie zachodzi. Drugim sposobem eliminowania niekorzystnych wydarzeń jest zagranie karty ONZ.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Usul »

Moglbyc mi pzreslac rowniez PDFa z instrukcja, prosze :)
UTUHENGAL
Posty: 14
Rejestracja: 08 mar 2005, 11:19
Lokalizacja: Świebodzin - Lubuskie

Post autor: UTUHENGAL »

Z Wyścigiem w Kosmos, macie oczywiście rację, tak to jest jak się tlumaczy komuś grę i chce jednocześnie zapamietać wszsytkie reguły, łatwo coś przeoczyć.
Ale mam następny mały problem, może ktos wytłumaczyć działanie karty "Bear Trap" (numer karty 44) oto tekst:

"On next action round, USSR player must discard an Operations card worth 2 or more and roll 1-4 to cancel this event. Repeat each USRR player Action Round until successful or no appropriate cards remain. If out of appropriate cards, the USSR player may only play scoring cards until the next turn."
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Dopóki wydarzenie to nie zostanie anluowane, grający ZSRR musi w każdej swojej fazie akcji (w trakcie obecnej tury) odrzucić Kartę Operacji o wartości przynajmniej 2. Po każdym odrzuceniu karty wykonuje on rzut kostką. Dla wyników od 1 do 4 wydarzenie to zostaje anulowane.
Grający ZSRR odrzuca karty tak długo, aż nie anuluje wydarzenia, bądź też dopóki nie skończą mu się odpowiednie karty operacji. W przypadku wyczerpania kart operacji, grający ZSRR wciąż musi zagrać posiadane karty punktacji.

W razie gdyby Bear Trap było (*) to dopisałbym jeszcze "wydarzenie to zostaje anulowane i usunięte z gry".
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

UTUHENGAL pisze:Moje tlumaczenie jest ukończone, nawet zrobiłem pdf'a. Wiec wujaw podawaj maila to ci wyślę.
Przesyłkę otrzymałem, wielkie dzięki :D !Jeszcze nie miałem okazji jej wypróbowac, ale poczytałem trochę i wygląda świetnie.Począwszy od szaty graficznej, a na treści poszczególnych fragmentów instrukcji skończywszy.Jak będę miał uwagi to dam znac.
Awatar użytkownika
Necho
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2006, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Necho »

Jak już jesteśmy przy karcie "Bear Trap". Czy próba anulowania zdarzenia liczy się jako runda akcji? Innymi słowy, czy oprócz odrzucenia karty i wykonanie rzutu kostką USSR może jeszcze zagrywać własne karty?
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Necho pisze:Jak już jesteśmy przy karcie "Bear Trap". Czy próba anulowania zdarzenia liczy się jako runda akcji? Innymi słowy, czy oprócz odrzucenia karty i wykonanie rzutu kostką USSR może jeszcze zagrywać własne karty?
Nie może. Odrzucenie karty i rzut kostką kończą jego akcję.
Awatar użytkownika
Necho
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2006, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Necho »

Valmont:

Dzięki za odpowiedź. Intuicja podpowiada, że masz rację. Ale czy są jakieś argumenty na poparcie takiej właśnie interpretacji tej karty?
ODPOWIEDZ