Gipf+ zestawy dodatkowe.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

Cześć,

Mam pytanie dotyczące Gipf-a. Grałem i posiadam pozostałe gry z projektu. Zastanawiam się na kupnem Gipf-a wraz z zestawami dodatkowymi (3).
Moje pytanie dotyczy czy warto kupować te zestawy dodatkowe oraz samego Gipf-a.
Jak ma się Gipf do pozostałych gier z projektu. Może ktoś kto grał lub posiada i może napisać kilka słów na temat samej gry i rozgrywek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: folko »

Mam wszystkie gry z GIPFa, nie mam tych dodatków. Za Gipfem (grą) osobiście nie przepadam, to według mnie najsłabszy tytuł z serii, ale to nie znaczy że zły. Po prostu pozostałe są lepsze ;-) Nigdy nie udało mi się rozegrać pełnej partii z dodatkami (znajomy ma), więc nie podejmuję się oceny ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: WRS »

Jeśli jesteś kolekcjonerem, to na pewno warto. Projekt GIPF zaczyna być trudno dostępny.

Jeśli grasz w GIPF (jako cały projekt, w odróżnieniu od gry Gipf) sporadycznie, to nie ma sensu. Zasady są na tyle wyrafinowane, że zanim sobie je odświeżysz, może odejść ochota do grania.

Jeśli grasz częściej, to warto rozważyć zakup. Dodatki wnoszą do niektórych gier GIPFa ciekawe właściwości. Jednak niektóre - wydaje mi się - są przekombinowane.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

folko pisze:Mam wszystkie gry z GIPFa, nie mam tych dodatków. Za Gipfem (grą) osobiście nie przepadam, to według mnie najsłabszy tytuł z serii, ale to nie znaczy że zły. Po prostu pozostałe są lepsze ;-) Nigdy nie udało mi się rozegrać pełnej partii z dodatkami (znajomy ma), więc nie podejmuję się oceny ;)
Folko zmiłuj się GIPF gorszy od Puncta?
Mam cały komplet ale szczerze mówiąc nigdy z potencjałami nie grałem co nie zmienia faktu, że gdybym ich nie miał to bym kupił bo:
- 1 zestaw to ok. 30 dychy 2 i 3 zestaw to po ok. 40 zł dużo i nie dużo. Dużo bo jakąś karciankę można by kupić, nie dużo bo jak się skończą to już pewnie nie będzie (1 nie będzie na 100% bo TAMSKa skasowali. I po mimo tego, że obiecywali, iż wyjdzie w przyszłości pod inną nazwą to przyszłość nastała a TAMSKa ani widu ani dychu)
- może kiedyś postanowię jednak grać z potencjałami a zestawów już nie będzie (patrz wyżej)
- może zechcę zagrać w mega Zertza i będę potrzebował dodatkowych 12 pierścieni z 2 dodatku.
itd.
Co do samego GIPF-a to według mnie to świetna gra. Stosunkowo szybka ale potrafi wykręcić mózg na lewą stronę. Ja miałem o tyle lepiej, że zaczynałem właśnie od GIPF-a który jest chyba najbardziej siermiężny jeśli chodzi o wykonanie (ale jest to siermiężność na poziomie ekstraklasy) niż pozostałe w tym przecudnej urody Zertz. Jeśli chciałbyś sprawdzić samą grę to zachęcam do ściągnięcia darmowego programiku Gipf for 1 ale nastaw się na nieustające baty ;).
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: folko »

Początkowo Punct uważałem za jeden z najsłabszych elementów GIPFa (projektu). Obecnie uważam za jeden z mocniejszych. To bardzo mózgożerna gra, ale początkowo niestety odrzuca... trzeba trochę pograć.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: Senaszel »

Ad Folko: Twoja pierwsza recenzja Puncta spowodowała, że był on jedynym elementem serii, którego nie kupiłem :) Jednak po naszej rozgrywce wbił sie na stół i wyparł poprzednio uwielbianego Dvonna. Razem z Gipfem stanowi świetna klamrę dla tej kolekcji gier logicznych.

Potencjały ( Zestawy Dodatkowe ) mają zastosowanie tylko jeśli posiadasz Gipfa + jeszcze przynajmniej jedną grę. Jeśli chcesz zakupić samego Gipfa to nie będziesz miał z nich pożytku.

Czy wszystkie 3 zestawy są potrzebne? Odpowiem Ci tak - służą one tylko do zaznaczenia z którą grą "łączy się" dany pion( różne dziwne specjalne ruchy), jeżeli przeciwnik nie chce żebyś poruszył się akurat tym specjalnym pionem to może Cię wyzwać na szybką partię w gre wskazywaną przez potencjał.

Tak ,partia potrafi trwać 4h... a Warszawiacy (, których sławię za ilość rozegranych partii przy tempie jakie prezentują…) pewnie by nie skończyli od zmierzchu do świtu.

Oczywiście nie trzeba łączyć wszystkich gier, ani posiadać wszysktich zestawów. Maksymalna ilość potencjałów na planszy, określona w zasadach to 6 szt. Część zostanie zbita zanim zostanie użyta. Bardzo fajnie połączyć sobie chociaż jedną grę do Gipfa by kożystać z możliwości wykonywania tych dodatkówych ruchów.
Wingmakers
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

W GIPF-a jak projekt grywamy dosyć regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) kilka partii. Najczęściej na stole gości Zertz, Yinsh oraz Dvoon.

Tzaar - moim zdaniem trochę lżejszy od poprzedników, ale również rozgrywki są emocjonujące. Mój 4,5-letni syn uwielbia w niego grać i ostatnio to on jest moim głównym przeciwnikiem w tę grę :).

Punct - Na razie najmniej partii rozegranych bo i najświeższy to zakup. Obecnie próbujemy i chyba jest tak jak pisze Adam - dopiero po kilkunastu partiach rozwija skrzydła.


Dzięki za info dotyczące wersji elektronicznej Gipf for 1 - rozegrałem 2 partie - faktycznie AI jest nieźle zaimplementowane.

Czytając Wasze wypowiedzi to się zdecydowałem i zakupię całość. Ze względu na dostępność (miałem już problemy z zakupem Yinsh-a), bo faktycznie gry te znikają ze sklepów w zawrotnym tempie. Jeszcze niecały rok temu (przełom grudnia i stycznia) Yinsh był do kupienia w sklepach i na Allegro. Na wiosnę już nie :(. Dzięki jeszcze raz za pomoc w podjęciu decyzji.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

A masz TAMSKa? Jeśli nie to może warto by było zapolować. Polecam recenzję Folka na gamesfanatic. Bardzo fajna gra gdzie czas nie tyle służy do kontrolowana gry on jest jej integralnym elementem. Tylko pudło 2 razy większe od pozostałych części.
Born to play
Moja kolekcja
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

TAMSK-a nie mam - recenzje czytałem jakiś czas temu.

Od dłuższego czasu rozglądam się za nim ale nigdzie nie ma :(. Podobnie jak z zestawami dodatkowymi do Gipf-a. Obecnie chyba dostępny u nas jest tylko 1.

Dla poszukujących jest ostatnia sztuka Punct-a na Planszolandia.pl (http://www.planszomania.pl/logiczne/147/Punct.html) za 96 PLN.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: folko »

A ja sobie recenzję przypomniałem :D
Fajnie się do nich wraca po latach. Czasami zmieniłbym sporo i w tekście (jak został napisany), i w odbiorze... w przypadku TAMSK pozostaję przy tym co napisałem :-)

Tak przy okazji i trochę OT to bardzo brakuje mi nowych gier logicznych. Takich dobrych. Ciekaw jestem czy na targach w Essen coś w tym roku znajdę.

I jeszcze bardziej OT. Mam nadzieję, że za rok/dwa zostaną wydane moje Wieże, mam nadzieję że podobnie jak GIPF (chodzi mi o jakość elementów). Mam też nadzieję, że będą dobrze odebrane.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

folko pisze:A ja sobie recenzję przypomniałem :D
Fajnie się do nich wraca po latach. Czasami zmieniłbym sporo i w tekście (jak został napisany), i w odbiorze... w przypadku TAMSK pozostaję przy tym co napisałem :-)
Oj Folko Folko ty nawet nie wiesz ile, ludzie tacy jak ja przez recenzje takie jak Twoje, kasy wydają. I masz szczęście, że moja żona też nie wie bo by cię odnalazła i odstrzeliła ;)
folko pisze:Tak przy okazji i trochę OT to bardzo brakuje mi nowych gier logicznych. Takich dobrych. Ciekaw jestem czy na targach w Essen coś w tym roku znajdę.
A mnie to raczej partnerów do grania w logiczne brakuje, bo nie za bardzo da się grywać z graczami okazjonalnymi (oni się szybko zniechęcają biorąc wciąż bęcki a i człowiek się nie rozwija) a o stałego partnera (odkąd moja żona obraziła się na granie) trudno.
folko pisze:I jeszcze bardziej OT. Mam nadzieję, że za rok/dwa zostaną wydane moje Wieże, mam nadzieję że podobnie jak GIPF (chodzi mi o jakość elementów). Mam też nadzieję, że będą dobrze odebrane.
No jeśli będą tak wydane jak GIPF-y z wydawnictwa Don&Co (bo te wydania Smarta to trochę zdziadziały np. brak wypraski w ZERTZ) to czekam niecierpliwie i ręce zacieram.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: folko »

Pozdrowienia dla małżonki ;-)
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

Ad. nowych dobrych gier logicznych to faktycznie brakuje - miałem okazję pograć w gry Gigamic-a, ale jakość nie zrobiły wrażenia w porównaniu z "GIPF-ami" wypadają dosyć słabo inne produkcje jakoś do mnie nie przemawiają. A może po prostu się nie znam.

Jakiś czas temu pogrywałem Tantrix-a - wciągające, ale nie na tyle żeby zagrywać się regularnie.

Ostatnio na ŁPG-u miałem przyjemność zagrać w kilka gier logicznych rozgrywających się na szachownicy - ale nietypowej bo 8x9.
Zasady gry na stronie Polskiego Związku Szachowego: http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm ... 3&idn=1444
Są tam opisane 3 gry. Moim zdaniem najciekawsze z tej trójki są: Prosterno i Basileus - proste zasady i sporo możliwości.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

folko pisze:Pozdrowienia dla małżonki ;-)
Bardzo dziękuję ale z wcześniej opisanych powodów nie mogę tego zrobić. Ale przynajmniej duchowo ją pozdrowiłem.
Born to play
Moja kolekcja
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

Co do samego GIPF-a to według mnie to świetna gra. Stosunkowo szybka ale potrafi wykręcić mózg na lewą stronę. Ja miałem o tyle lepiej, że zaczynałem właśnie od GIPF-a który jest chyba najbardziej siermiężny jeśli chodzi o wykonanie (ale jest to siermiężność na poziomie ekstraklasy) niż pozostałe w tym przecudnej urody Zertz. Jeśli chciałbyś sprawdzić samą grę to zachęcam do ściągnięcia darmowego programiku Gipf for 1 ale nastaw się na nieustające baty ;).
Udało mi się zakupić Gipf-a oraz zestawy dodatkowe (zestawy 2 i 3 na Amazon.co.uk). Gra faktycznie wykręca mózg w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Moim zdaniem Gipf na pewno jest bardziej wymagający niż Tzaar i Zertz.

Co do Gf1 to na 3 poziomie AI daje popalić.

Dzięki jeszcze raz za wskazówki i informacje na temat Gipf-a.

Tak z innej beczki to ma ktoś może instrukcję do Gipf-a (zestawy dodatkowe) po polsku.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

Jak znajdę chwilę czasu to zeskanuję i Ci podeślę. Chcesz instrukcje do GIPFa czy do zestawów dodatkowych?

pwitkows podaj maila. A tak przy okazji ja szukam polskiej instrukcji do PUNCTa.
Born to play
Moja kolekcja
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

gregvip pisze:Jak znajdę chwilę czasu to zeskanuję i Ci podeślę. Chcesz instrukcje do GIPFa czy do zestawów dodatkowych?

pwitkows podaj maila. A tak przy okazji ja szukam polskiej instrukcji do PUNCTa.
Wysłałem wiadomość. Co do instrukcji to chodzi mi o zestaw dodatkowy 2 i 3.

Ad. Instrukcji Punct-a jutro zrobię skan to wyśle ci mailem.


pzdr,
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

Instrukcje poszły. Trochę cierpliwości przy odbieraniu maila bo wyszło tego 30 MB
Born to play
Moja kolekcja
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

Jak już jesteśmy przy instrukcjach :). Ma ktoś jeszcze instrukcję do ZERTZ-a po polsku ?
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

Ma ;)

Wysłane z mojego BlackBerry 9790 za pomocą Tapatalk
Born to play
Moja kolekcja
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: pwitkows »

To poproszę na mail-a ;)

Dzięki,
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gipf+ zestawy dodatkowe.

Post autor: gregvip »

Poszło :D
Born to play
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ