co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: Mongea »

Witaj

Wiele razy dzięki radom z tego forum udawało mi się kupić świetne gry - strzały w dziesiątkę.
Teraz też o sugestie proszę, a sprawa poważniejsza (bo wydaję nie swoje pieniądze, no i ma to być dla dzieci)
Musi być więc coś ekstra. Mam jakieś typy, ale nie chcę sugerować (wolę poznać wasze propozycje).

Zakupy mają objąć:
1) świetlica: dzieci w wieku 6-9 lat - chodzi mi o gry które chwycą i nie będą leżeć na półce czyli coś w co dzieciaki będą grać (aspekt 'edukacyjny' nie tak bardzo ważny)
2) kółko dla dzieci z uzdolnieniami matematycznymi: tutaj coś z pogranicza gier i łamigłówek, pomocy naukowych, z naciskiem na myślenie, logikę: 2 grupy wiekowe:
a) 7-9 lat
b) 10-12 lat
3) zerówka szkolna: gry edukacyjne (nauka przez zabawę), dzieci w wieku 5-6 lat

jeśli możecie coś polecić do 1) 2a) 2b) 3) to napiszcie - dzieciaki na pewno będą zachwycone :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: folko »

2 a i b pooglądaj sobie moją nową grę 3,2,1 Start! z Egmontu. Na bgg instrukcji ciągle jeszcze nie ma, popatrz tu.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: WRS »

Z moich obserwacji:
Mongea pisze:1) świetlica: dzieci w wieku 6-9 lat - chodzi mi o gry które chwycą i nie będą leżeć na półce czyli coś w co dzieciaki będą grać (aspekt 'edukacyjny' nie tak bardzo ważny)
SuperFarmer
Skubane Kurczaki
SantyAnno
Fauna Junior
Colorio
Dobble
Pędzące żółwie
Mongea pisze:2) kółko dla dzieci z uzdolnieniami matematycznymi: tutaj coś z pogranicza gier i łamigłówek, pomocy naukowych, z naciskiem na myślenie, logikę: 2 grupy wiekowe:
a) 7-9 lat
b) 10-12 lat
Pojedynek robotów
Duchy
Marrakech
Pentago
Poszukiwacze skarbów
ThinkFuny wszelakie, zwłaszcza RushHour
Trax
Trio (od Granny)
Mongea pisze:3) zerówka szkolna: gry edukacyjne (nauka przez zabawę), dzieci w wieku 5-6 lat
Grimassimix
Detektyw Szczebrzeszyn (od Granny)
Nogi Stonogi
Pewnego razu
Układanki od Granny (duża różnorodność tematyczna i stopni trudności)

(większość z powyższej listy jest na BGG notowana, pozostałym dodałem wydawcę, by łatwiej było szukać)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: MsbS »

2 b) Dla nieco starszych dzieciaków z zacięciem matematyczno logicznym - Blokus (może w wersji Blokus Trigon, bo zwykła moim zdaniem tylko w czwórkę), albo Ingenious (vel Geniusz vel Einfach Genial).
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: virco »

swietlica swietlica ale w jakim wieku dzieci?
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: WRS »

W pierwszym poście
Mongea pisze:dzieci w wieku 6-9 lat
Mongea pisze: 2 grupy wiekowe:
a) 7-9 lat
b) 10-12 lat
Mongea pisze:dzieci w wieku 5-6 lat
Pomogłem? :mrgreen:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: SeeM »

Ja na świetlicy gram normalnie w Dominiona, Carcasonne, Osadników, Race for the Galaxy, Memoir, Warhammer Inwazję, Władcę Pierścieni LCG, Sabotażystę, Ticket to Ride. Czasem nawet w Battletecha. Jeśli cię to kręci i znasz perfekcyjnie zasady, to dzieci wyczują i będą grały bez opamiętania. Mam za sobą organizację kilka turniejów planszówkowych, polegających na tłuczeniu w gierki przez 4 godziny bez przerwy. No może czasem siku.

Kolejność była mniej więcej taka: Cytadela, Carrcasonne, Dominion, Race, Sabotażysta, Memoir, Inwazja, Ticket. Warto zacząć od ciut łatwiejszych i iść "w górę". Warto też najpierw wkręcić starszych wychowanków, to młodsi sami będą chcieli.
+ (BGG)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: MsbS »

Nie mam doświadczenia dydaktycznego, ale od Cytadeli nie radziłbym zaczynać. Ta gra ma mnóstwo negatywnej interakcji - niektóre dzieciaki mogą nie być do tego przyzwyczajone ('Przegrałem, bo Stasio mi ukradł złoto'). Może lepiej zaczynać od gier z mniejszą interakcją, gdzie jest rywalizacja, są wygrani i przegrani, ale za porażkę obwiniać można głównie siebie.
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: Mongea »

czekam na więcej propozycji :D

a póki co:
WRS: plusik, kilka pozycji odnotowane na listę zakupów (niektórych w ogóle nie znałam, a niektóre mi uleciały) ... - dzięki wielkie za konkret
folko pisze:2 a i b pooglądaj sobie moją nową grę 3,2,1 Start! z Egmontu. Na bgg instrukcji ciągle jeszcze nie ma, popatrz tu.
zapoznałam się, zakłam że w pomyśle stawiamy na kombinowanie (bo dodawanie na tym poziomie trudno podciągnąć mi pod edukację)
w sumie w instrukcji jasno stoi, że auto może przemieścić się o jedno pole (bez przeskoków), ale jeśli np. suma poziom = 1-sze pole nad autem i suma pion = 2-ie pole nad autem to czy w takim przypadku można o 2?
SeeM pisze:Ja na świetlicy gram normalnie w Dominiona, Carcasonne, Osadników, Race for the Galaxy, Memoir, Warhammer Inwazję, Władcę Pierścieni LCG, Sabotażystę, Ticket to Ride. Czasem nawet w Battletecha. Jeśli cię to kręci i znasz perfekcyjnie zasady, to dzieci wyczują i będą grały bez opamiętania. Mam za sobą organizację kilka turniejów planszówkowych, polegających na tłuczeniu w gierki przez 4 godziny bez przerwy. No może czasem siku.

Kolejność była mniej więcej taka: Cytadela, Carrcasonne, Dominion, Race, Sabotażysta, Memoir, Inwazja, Ticket. Warto zacząć od ciut łatwiejszych i iść "w górę". Warto też najpierw wkręcić starszych wychowanków, to młodsi sami będą chcieli.
mój problem jest taki: ja te gry jedynie kupię tzn. ja nie pracuję w świetlicy/szkole (jestem tylko udzielającym się w RR rodzicem, który wynegocjował pieniążka na ten cel), jasne że mogę wpaść jakiegoś dnia i wytłumaczyć zasady większości z nich, ale nie sądzę by panie ze świetlicy (spoza tematu planszówkowego) były chętne na poznanie Race for the Galaxy ( :mrgreen: ) - inna sprawa że to zupełnie nie ta grupa docelowa 6-9 lat
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: folko »

Mongea pisze:czekam na więcej propozycji :D

folko pisze:2 a i b pooglądaj sobie moją nową grę 3,2,1 Start! z Egmontu. Na bgg instrukcji ciągle jeszcze nie ma, popatrz tu.
zapoznałam się, zakłam że w pomyśle stawiamy na kombinowanie (bo dodawanie na tym poziomie trudno podciągnąć mi pod edukację)
w sumie w instrukcji jasno stoi, że auto może przemieścić się o jedno pole (bez przeskoków), ale jeśli np. suma poziom = 1-sze pole nad autem i suma pion = 2-ie pole nad autem to czy w takim przypadku można o 2?
Nie, nie można. Co do dodawania... niby na poziomie prostym (żeby nie napisać prostackim), ale jak dodasz klepsydrę, to nagle wszystko zaczyna być trudne... bo trzeba dużo dodawać w różnych kierunkach. Wczoraj miałem okazję poobserwować dorosłych i licealistów i się uśmiałem ;-)
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: sarkon »

Ja od siebie dodam jeszcze dwie gry: 3tracki oraz Safari. Gry typowo logiczne. Oczywiście też polecam wspomnianego Super Farmera (ale w nowszej odsłonie).
Awatar użytkownika
Wikary
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:16
Lokalizacja: Zabrze

Re: co pokochają dzieciaki - na co wydać szkolne pieniądze?

Post autor: Wikary »

dla dzieci w wieku 6-9 mogę polecić wymienione wcześniej "Pędzące Żółwie" a także "Dzieci z Carcassonne" i "Nogi Stonogi" Testowane na sześciolatku z wynikiem pozytywnym. :)
ODPOWIEDZ