Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Filip Apostoł pisze:Czy ten dodatek Rebel vs Imperium dodaje elementu rywalizacji na tyle dużo, żeby gra spodobała się graczom lubiącym interakcję? Zaznaczam, że chodzi mi głównie o wariant 2-osobowy.
nie.

edit: tzn. rywalizacji jest sporo dzięki kafelkom celów, ale domyślam się, że chodzi o bezpośrednie szkodzenie przeciwnikom.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

http://rftg.goko.com

Prawa autorskie zmieniły właścicieli, Keldon zdejmuje grę ze swojego serwera :( :cry:
Zapisałam się już na betę i czekam na odzew. Ktoś w ogóle wie, o co chodzi z tym Goko?...
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Dziwne. Na BGG nic nie znalazłem na ten temat. (Nie, żeby mi zależało, gram nieraz z Keldonem, ale lokalnie.)
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: qotsa »

Senthe pisze:http://rftg.goko.com
Ktoś w ogóle wie, o co chodzi z tym Goko?...
To jest jakaś nowa platforma do grania planszowego, która w założeniach ma działać na wszystkich platformach (PC, telefony, tablety, nawet bezpośrednio na Facebook'u - cokolwiek miałoby to znaczyć).

Rzeczywiście kupili prawa do RFTG, co więcej przy tworzeniu wersji na Goko pracuje właśnie Keldon oraz pomaga Lehmann.

W teorii brzmi to całkiem nieźle, ale niestety pierwsze informacje dotyczące działaia Goko nie są zbyt zachęcające (http://www.boardgamegeek.com/thread/842 ... eta-signup).
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Po połączeniu się z serwerem widać komunikat:
Welcome to the Race for the Galaxy server!
This server will soon be taken down because a commercial version is being released.
Sign up for the beta of the new version at rftg.goko.com
Podobno z Dominionem na BSW jest identyczna sytuacja (tylko że już został zdjęty) i też odsyłają do Goko. Zastanawiam się, co tu jest grane.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Podobno z Dominionem na BSW jest identyczna sytuacja (tylko że już został zdjęty) i też odsyłają do Goko. Zastanawiam się, co tu jest grane.
Proste, ktoś zwietrzył biznes i pokupował licencje. Koduje to na swojej platformie w HTML5, więc ruszy to na wszystkim, co ma w miarę nowoczesną przeglądarkę internetową (czyli na wszystkim ;) ). Do tego będą reklamy i jakaś forma mikrotransakcji.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Race for the galaxy

Post autor: gandalfr »

Witam !

Chciałem poczytać o Rftg ale za dużo stron jest do przejrzenia, więc proszę Was o krótką i treściwą odpowiedź na moje pytanie :)
Otóż czy grać mogą w to osoby które nie posiadają dobrej znajomości języka angielskiego ?
Pytam bo tak się wkopałem z Warhammerem Inwazja - kupiłem grę i grając ze znajomym musiałem tłumaczyć mu karty co mi psuło trochę zabawę :P Zresztą niektórych sam nie pojmowałem do końca ;p (i tutaj takie pytanie przy okazji - są gdzieś dostępne tłumaczenia kart na polski ? mógłbym wtedy wydrukować sobie tłumaczenie cięższych kart, wsadzić je w koszulki tak by nie tłumaczyć ich cały czas graczom na nowo).
Czytałem też że ponoć Rebel ma całkowicie spolszczyć Rftg ale czy to prawda i czy jest jakaś konkretna data ?

Pozdrawiam
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Hm. Da się grać w Race'a bez dobrej znajomości angielskiego. Problem jest taki, że Race zawiera mnóstwo ikonek, poniekąd bardzo dobrze zrobionych i logicznych, ale nie dla wszystkich. Każda niejasna ikonka ma na karcie dokładny opis, tak aby trzymająca kartę osoba była pewna, co konkretnie dana zdolność oznacza. Także czy da się grać - to zależy, na pewno trudniej się nauczyć (bo zamiast czytać opis na karcie trzeba zaglądać do przetłumaczonej instrukcji), ale zasadniczo grać się da, kiedy już nauczysz się mniej więcej działania kart oraz ikonkowej logiki ;).
(Btw. Podejrzewam, że jest tu więcej takich jak ja, którzy mogliby grać nawet bez żadnych ikonek i opisów, na podstawie samych nazw kart :D)
W sumie słownictwo i składnia używane w opisach na kartach RftG są dużo prostsze, niż w takim Invasion (np. "produce on a one green windfall world" raczej trudno pojąć opacznie), więc większość można bez problemu trzy-po-trzy zrozumieć.

Ale w ogóle, jeżeli bariera językowa jest jakimś problemem, na Twoim miejscu poczekałabym jednak na tłumaczenie Rebela, premiera powinna nastąpić w ciągu miesiąca (no, albo dwóch jeżeli im się coś poobsuwa :P).
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Senthe pisze:Hm. Da się grać w Race'a bez dobrej znajomości angielskiego. Problem jest taki, że Race zawiera mnóstwo ikonek, poniekąd bardzo dobrze zrobionych i logicznych, ale nie dla wszystkich. Każda niejasna ikonka ma na karcie dokładny opis, tak aby trzymająca kartę osoba była pewna, co konkretnie dana zdolność oznacza. Także czy da się grać - to zależy, na pewno trudniej się nauczyć (bo zamiast czytać opis na karcie trzeba zaglądać do przetłumaczonej instrukcji), ale zasadniczo grać się da, kiedy już nauczysz się mniej więcej działania kart oraz ikonkowej logiki ;).
Da się. Można się nauczyć ikonek. Można się nauczyć kart. Można też się nauczyć angielskiego (wariant recommended. :P )
Senthe pisze:(Btw. Podejrzewam, że jest tu więcej takich jak ja, którzy mogliby grać nawet bez żadnych ikonek i opisów, na podstawie samych nazw kart :D)
Nawet nie tyle nazw, co chyba kombinacji nazwy, grafiki i (przede wszystkim) ikonek. To trochę tak, jak widząc słowo na 3 litery, z których pierwsza i ostatnia wystają w górę, podświadomość od razu filtruje co trzeba i spodziewamy się słowa takiego, jak "kot" czy "bul", ale już nie "pies" ani "nadziejja", tak widząc kartę, gdzie coś wystaje z rzędu rzymskich znaczków na pozycji drugiej od góry, spodziewam się od razu "Interstellar bank" (jeśli "coś" ma kształt oblejszy) lub "Investment credits" (jeśli kańciatszy). Po pewnym czasie to się odbywa bez udziału świadomości (choć nie wiem, czy aż na poziomie rdzenia kręgowego - możnaby to pewnie sprawdzić tomografią albo np. ucinając graczowi w Race'a głowę i patrząc, czy granie ustanie w podobnym momencie co czynności autonomiczne (oddychanie, bicie serca etc.), czy jednak nieco wcześniej.
Senthe pisze:W sumie słownictwo i składnia używane w opisach na kartach RftG są dużo prostsze, niż w takim Invasion (np. "produce on a one green windfall world" raczej trudno pojąć opacznie), więc większość można bez problemu trzy-po-trzy zrozumieć.

Ale w ogóle, jeżeli bariera językowa jest jakimś problemem, na Twoim miejscu poczekałabym jednak na tłumaczenie Rebela, premiera powinna nastąpić w ciągu miesiąca (no, albo dwóch jeżeli im się coś poobsuwa :P).
Ze świadomością, że będzie bez dodatków (poza AA).

A właśnie: czy wersja PL będzie kompatybilna ze "starymi" dodatkami?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

mbork pisze:A właśnie: czy wersja PL będzie kompatybilna ze "starymi" dodatkami?
Językowo na pewno nie. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

mbork pisze:A właśnie: czy wersja PL będzie kompatybilna ze "starymi" dodatkami?
Tak, będzie - dlatego gra nazywa się Race for the Galaxy: Narodziny Imperiów, a nie na przykład Wyścig do Galaktyki :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Ciekawe, jak wyjdzie z jakością/kolorem kart w porównaniu, jesteście pewni, że będą identyczne? :) (Tak tylko się czepiam :P ale akurat w karciankach to dość istotna kwestia)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Drukuje ta sama drukarnia, więc zakładam, że będą.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

A, no to spoko :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: bartek_mi »

gandalfr pisze:Otóż czy grać mogą w to osoby które nie posiadają dobrej znajomości języka angielskiego ?
Pozdrawiam
Moga - tekstu na kartach bardzo wiele nie ma, a ikonki mowia wszystko. Popatrz na karty na bgg i sam sobie wyorb opinie.
Ja bym antyjezykowcom nie rzucil tej gry. Po co do dosc wysokiego progu wejscia dodawac jeszcze obcy jezyk?
Szczegolnie, ze zaraz bedzie wersja pl.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Race for the galaxy

Post autor: gandalfr »

Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Premiera RftG jest planowana na 2 połowę października więc poczekam.

Pozdrawiam
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Marcussz »

Witam.

Ja natomiast chciałem się zapytać, czy coś wiadomo na temat planu wydawniczego Rebela? Bo wiadome jest że chcą/wydają podstawę plus najnowszy dodatek, a czy gdzieś się wypowiedzieli konkretnie że resztę dodatków mają zamiar wydać w późniejszym terminie / nie wydawać wcale?
Ktokolwiek coś wie na ten temat?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Marcussz pisze:Ja natomiast chciałem się zapytać, czy coś wiadomo na temat planu wydawniczego Rebela? Bo wiadome jest że chcą/wydają podstawę plus najnowszy dodatek, a czy gdzieś się wypowiedzieli konkretnie że resztę dodatków mają zamiar wydać w późniejszym terminie / nie wydawać wcale?
Ktokolwiek coś wie na ten temat?
Co do "starych" dodatków, to raczej ich nie wydamy. Chyba, że RFTG będzie mega hitem, wtedy oczywiście tak :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

@Nataniel
Przecież RftG JEST mega hitem :(. Czemu nie chcecie ich wydać? :(
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Epyon »

@Senthe: Tylko że sporo osób już grę ma w angielskiej wersji i niekoniecznie będzie się interesować polską.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

czy podstawka PL oznacza, że wydacie również Alien?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekbossko »

Tak, byla juz o tym mowa
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

wiadomo kiedy Alien bedzie w sprzedaży?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Nie wiadomo, nie ma jeszcze zadnej daty premiery Alien Artifacts wg. Rio Grando "będzie jak będzie skończone" :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ