(Warszawa) Poniedziałkowe granie - Miejsce Chwila

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jingowawa »

KubaP pisze:Ninjato ze Schizofretką i Jingowawą - bardzo sympatyczne, zabawne, szybkie niby-euro, choć dość losowe. Z chęcią zgram znowu, może nie jutro, ale za jakiś czas na pewno. Fretka nas pobił, ale udało mi się wyczłapać zaszczytne 2 miejsce.
Ja wiem czy zabawne? Z założenia nie, to my zamiast Banzai mówiliśmy Bonsai :D A na poważnie, to mam podobne odczucia - losowość była odczuwalna, ale znośna. Niemniej, wyraźnie właściciel znający grę miał nad nami przewagę, zwłaszcza, że my powtapialiśmy już w pierwszej kolejce z tymi strażnikami a schizofretka ani razu chyba przez całą grę. Mi jeszcze doszedł zamęt z tymi technikami, które potem w cale takie super przydatne nie były, ale to był zryw ze Stone Age - na narzędzia dające kontrolę nad losowością ;) No i za późno zacząłem zbierać konkretne rzeczy pod konkretnych wysłanników - chętnie zagram drugi raz, by nie popełnić tych błędów początkującego i osiągnąć znacznie lepszy wynik niż wczorajszy.

I oczywiście dzięki za partię tobie i schizofretce, który przyniósł grę (o jedną mniej na liście do poznania ;D).
Awatar użytkownika
Micelius
Posty: 758
Rejestracja: 19 lut 2009, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Micelius »

Odczuwam wręcz rozkosz, że tym razem nie jestem w żaden sposób zamieszany w utyskiwania nt długości rozgrywki :mrgreen:
Czasem mi się wydaje, że ludzie większą wagę przywiązują do długości, niż do jakości gry...

Jestem wzruszony samokrytyką Przemkka - właściwie nie żartuję - wyraźnie widać na tym przykładzie, jak planszówki dają możność samodoskonalenia :)

Co do sposobu rozgrywania Ventury - owszem, Jax, wciśnięcie się między młot i kowadło to był rozpaczliwy sposób. - Wolałem to, niż długą agonię, nieuchronną w mojej sytuacji - po tym, jak źle zrobiłem tylko PIERWSZY ruch (czyli kładzenie pierwszego kafla). Co do braku pieniędzy na niektóre karty - miałem za to więcej innych. Czy to moja wina, że grając pierwszy raz, po szybkim tylko tłumaczeniu, nie znałem talii??? Czy też może zaprzeczysz, że karty z talii "po 1" są dobierane losowo, więc mogły tak samo dobrze pozwolić rozstrzygającą bitwę wygrać Fretce, jak i mi? I czy zapomniałeś, że rozgramiając mnie Fretka wystawił się na dobitkę, czyli faktycznie popełnił samobójstwo - przypominam, że po partii mnie rozgrzeszyłeś :wink: Ale to wszystko mało ważne - ważne, że chyba trudno mnie w tym przypadku oskarżyć o przedłużanie partii :lol:

Schizofretko, żałuję, że nie mogę się dopchać do Westeros. A tak chciałem porównać z moimi bitwami. Mam nadzieję, że Kuba Cię nie zniechęci do przynoszenia tego...

Słyszę, że Twilight znowu wymiata. Trzeba będzie powrócić i przytrzeć mu rogów :mrgreen: A tymczasem gratulacje. Natomiast PiotrSmu wygrał tak bardzo, że chyba niemal zniechęcił partnerów do przyszłych gier. Nie wiem, czy to dobrze. Procent zwycięstw niezagrożony, ale z drugiej strony...
Niech garby waszych wielbłądów będą zawsze tłuste!
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jules »

..
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2012, 00:29 przez jules, łącznie zmieniany 1 raz.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

staszek pisze:Jacku,liczyłem na jakiś opis-nie ma ani tu, ani tam ;)
Jest już 'tam' ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Viveka
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2012, 01:09

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Viveka »

Witajcie :)
Miałby ktoś może ochotę na Battlestara+Exodus ?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Geko »

Micelius pisze:Czasem mi się wydaje, że ludzie większą wagę przywiązują do długości, niż do jakości gry...
Przepraszam, że się wtrącę, ale te czynniki są ze sobą bardzo powiązane. Szybka gra, przy której nie ma czasu na zastanowienie, charakteryzuje się niezbyt dobrymi decyzjami graczy, o ile nie są oni w grze mocno obcykani i nie podejmują decyzji na pamięć. Z kolei wolna gra, przy której każdy może długo rozważać swoje ruchy i analizować sytuację, teoretycznie jest lepsza jakościowo. Ale w praktyce zbyt długie przestoje skutkują znużeniem i utratą koncentracji. W efekcie długie przestoje odbijają się negatywnie na jakości gry. Koniec mojego mądrzenia się.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Viveka pisze:Witajcie :)
Miałby ktoś może ochotę na Battlestara+Exodus ?
Jeśli mogę polecić to z Battlestarem udałbym się raczej do Agresora piątkowego lub Agresora sobotnio-niedzielnego. Tam są znacznie lepsze warunki do BSG - W Chwili ani się nie rozłożysz ani sobie swobodnie nie pokrzyczysz.
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: l.a.d »

Niestety na Kotła nie dotrę, więc już zaczynam umawianie na poniedziałkowe granie. Najchętniej spróbowałbym Wallensteina (niestety nie posiadam i jeszcze nigdy nie grałem). Może ktoś przyniesie i wytłumaczy? Ale poza tym jestem oczywiście otwarty na różne propozycje :D
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

l.a.d pisze:Niestety na Kotła nie dotrę, więc już zaczynam umawianie na poniedziałkowe granie. Najchętniej spróbowałbym Wallensteina (niestety nie posiadam i jeszcze nigdy nie grałem). Może ktoś przyniesie i wytłumaczy?
Ja w sumie mogę przynieść, ale to wielkie pudło i musiałbym mieć pewność zawczasu, że będą min. 4 osoby do grania (czyli potrzebne jeszcze min. 2).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: l.a.d »

jax pisze:
l.a.d pisze:Niestety na Kotła nie dotrę, więc już zaczynam umawianie na poniedziałkowe granie. Najchętniej spróbowałbym Wallensteina (niestety nie posiadam i jeszcze nigdy nie grałem). Może ktoś przyniesie i wytłumaczy?
Ja w sumie mogę przynieść, ale to wielkie pudło i musiałbym mieć pewność zawczasu, że będą min. 4 osoby do grania (czyli potrzebne jeszcze min. 2).
Jacku, to może umówmy się na za tydzień (8.10) na 100% - przez tydzień znajdziemy komplet graczy i odpalimy. Co Ty na to? Z różnych powodów tak byłoby również dla mnie wygodniej.
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

l.a.d pisze:Jacku, to może umówmy się na za tydzień (8.10) na 100% - przez tydzień znajdziemy komplet graczy i odpalimy. Co Ty na to? Z różnych powodów tak byłoby również dla mnie wygodniej.
Mi pasuje.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

To ja też chętnie za tydzień spróbuję Wallensteina.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: GrzeL »

Też jestem chętny na Wallensteina za tydzień.
Najlepiej z oboma dodatkami.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: schizofretka »

To ja też mogę zagrać, może się odegram :)
A co jutro? Może Władcy Podziemi albo Homesteaders? Od jakiegoś czasu chciałem też odkurzyć Genuę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: piotrsmu »

bede po 16 moge miec ze soba Agricole/OeL
moge zagrac w
Genue/Homesteaders
twilight
Posty: 24
Rejestracja: 13 lip 2012, 14:50

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: twilight »

cześć
dziś mogę dotrzeć już po 16 i chętnie podczepię się pod jedną z powyższych propozycji
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: l.a.d »

Dziś tylko jedna gra Automobile Wallace'a. Gra całkiem, całkiem - silnie matematyczna, trzeba dużo liczyć, a jednocześnie występuje malutki element losowy. Który kosztował Staszka zwycięstwo... :twisted:

Za to za tydzień Wallenstein w składzie (proszę wszystkich zainteresowanych o potwierdzenie przybycia):
1. jax
2. l.a.d
3. KubaP
4. GrzeL
5. schizofretka

Ja się już szykuję! :wink:
Greed, for lack of a better word, is good.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: staszek »

Jak się ktoś wypisze z Wallensteina- to roszczę sobie prawo do bycia pierwszym rezerwowym :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: adikom5777 »

Dziś udało mi się zagrać w grę ulubionego Wallace'a: Automobile.
Grałem w ten tytuł wcześniej kilka razy, ale dzisiejsza partia była odmiennie inna od pozostałych. Graliśmy we trzy osoby i udało nam się dojść prawie do końca toru fabryk, bardzo agresywnie poszliśmy w rozwój. Po drugie, do ostatniej tury każdy z nas sprzedawał wszystkie wyprodukowane samochody. Produkowaliśmy mało i asekuracyjnie, a żetony popytu losowały się wysokie. Ostatnia tura była już inna, bo wszyscy uruchomiliśmy maksymalne moce produkcyjne i na koniec tylko Staszek nie sprzedał swoich kilku aut. Wyniki końcowe były bardzo zbliżone, różnica między pierwszym graczem, a ostatnim wyniosła 250$. Graliśmy ok. 1h 40 min., czyli średnio jak na Automobile. Gra potwierdziła klasę, bardzo dziękuję za emocjonującą partię w miłym towarzystwie
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

Fajnie jakby się awatary nie dublowały ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: staszek »

no to teraz ktoś się wkradł między nich ;)
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: piotrsmu »

wczoraj zagrałem w Agricole i At the Gates of Loyang
uwe potwierdza swoją klasę
kilka słów o AtGoL jest to gra bardzo ciekawa choć rzadko pojawia się na spotkaniach.
wszyscy 4 gracze poza jackiem grali pierwszy raz.
w grze wcielamy się w farmerów możemy sadzić różne warzywa na naszych polach w tym:
rzepę znaną jako burak i kapustę zwaną kabaczkiem
popełniliśmy kilka błędów kilka działało na moją korzyć:
1. kilka pierwszych rund graliśmy źle jeżeli chodzi o grę parami problem wystąpił gdy 2 graczy chciało jednocześnie wykorzystać jedną z kart
2. w fazie akcji można odzyskać jedynie kartę gracza należącego do pary tu zyskał jacek
3. kilka kart było źle przez nas zrozumianych:
karta pozwalająca zebrać 2 warzywa z pola działa tylko w fazie zbiorów i daje 2 ważywa zamiast jednego a nie dodatkowe 2 tu zyskałem ja 2 razy i raz chyba Grzel
4. źle zrozumiałem też kartę która pozwala dostarczyć dwukrotnie towary do danego klienta dostawa ta zajmuje tylko jeden slot u każdego klienta co pozwala dostarczyć do danego klienta towary ponad 4 razy tutaj trochę straciłem choćby w ostatniej rundzie
5. zyskałem natomiast gdy Monika zapłaciła mi za wymianę na moim targu podczas gdy karta ta każe płacić dopiero w 8 turze.

warto przed kolejną grą przeczytać część instrukcji poświęconą kartom pomocników instrukcji podpowiada kilka nieoczywistych comb i momentów w których karty mogą zostać wykorzystane

gra trwała długo, pewnie gdyby zamiast mnie siedział inny gracz trwała by z 15 min krócej,
instrukcja podpowiada też kilka pomysłów na skrócenie downtimeu jak wypłacanie pieniędzy aktywnemu graczowi przez innych graczy układanie surowców na polach przez innych graczy

podsumowując grę oceniam na 8,5/10 jednak uważam że gra w dwie osoby będzie znacznie ciekawsza
więcej negatywnej interakcji i mniej downtimeu

PS
cieszy mnie napływ nowych graczy do naszego środowiska szczególnie jeśli chodzi o płeć piękniejszą.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

piotrsmu pisze: 3. kilka kart było źle przez nas zrozumianych:
karta pozwalająca zebrać 2 warzywa z pola działa tylko w fazie zbiorów i daje 2 ważywa zamiast jednego a nie dodatkowe 2 tu zyskałem ja 2 razy i raz chyba Grzel
ha!!
To bardzo dużo zmieniło...
Przecież takiego boosta dawał ten zbieracz że...
(i mam nadzieję że 2 dodatkowych nie brałeś wczoraj, tylko zbierałeś po prostu po 2 z z pól)
Ten jeden (źle grany) pomocnik sam w sobie dał Ci takiego kopa, że szkoda mówić (i moim zdaniem zagrałeś go nawet 3 razy a nie 2).
piotrsmu pisze: 4. źle zrozumiałem też kartę która pozwala dostarczyć dwukrotnie towary do danego klienta dostawa ta zajmuje tylko jeden slot u każdego klienta co pozwala dostarczyć do danego klienta towary ponad 4 razy tutaj trochę straciłem choćby w ostatniej rundzie
Naprawdę tego nie pamiętałeś? Przecież sam mi tłumaczyleś/potwierdzałeś że 2 dostawy kladziemy na jednym rządku klienta.

---

Okazało się że At the Gates of Loyang to absolutnie nie gra dla 4 graczy. Za długo, za mało ogarnięcia co się dokladnie u wszystkich dzieje (a to lubię). Niedobrze.
Ostatnio dochodze do wniosku że wiekszość gier działa najepiej na max. liczbę graczy-1.
(z ostatnio granych choćby: Princes of the Renaissance, Rise of Empires, Aeroplanes)
Są oczywiście wyjątki.

I również chetnie zagram rewanż w At the Gates of Loyang - w 2 czy 3 osoby - bez różnicy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: adikom5777 »

jax pisze: Okazało się że At the Gates of Loyang to absolutnie nie gra dla 4 graczy. Za długo, za mało ogarnięcia co się dokladnie u wszystkich dzieje (a to lubię). Niedobrze.
Ostatnio dochodze do wniosku że wiekszość gier działa najepiej na max. liczbę graczy-1.
(z ostatnio granych choćby: Princes of the Renaissance, Rise of Empires, Aeroplanes)
Są oczywiście wyjątki.

I również chetnie zagram rewanż w At the Gates of Loyang - w 2 czy 3 osoby - bez różnicy.
At the Gates of Loyang to jedna z moich ulubionych gier Rosenberga. Wielka wada tej gry to "wariant" na czterech graczy. Ta gra działa tylko na 2-3 osoby. Nie ma wtedy sztucznego grania parami, jest mniejszy downtime i można ogarnąć to, co dzieje się na polach innych graczy.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: piotrsmu »

niestety grałem źle zebrałem 2 po 2 zasoby i to w fazie akcji z czego jeden wyrzuciłem więc efektywnie dało to mi zapełnienie jednego okazjonalnego klienta.
czyli jeden ruch do przodu w środku gry, za to każdy z następnych dodatkowych ruchów był by o 1 tańszy
więc miał bym jeden punkt mniej i 7-8 pieniędzy więcej.
ODPOWIEDZ