Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Epyon »

Zastanawiam się nad zakupem kolejnej planszówki do kolekcji. Jako że nie chcę dublować się ze znajomym, który ma już drugą edycję GoT i planuje zakup Eclipse, szukam czegoś innego, ale dostarczającego podobnych wrażeń z rozgrywki - czyli w skrócie dobrego ameritrasha strategiczno-wojennego.

Wymagania:
- najlepiej do 5, 6 graczy,
- czas rozgrywki do 6h,
- elementy dyplomacji, blefu,
- sporo możliwości strategicznych,
- najlepiej polska wersja językowa.

Na celowniku mam Chaos w Starym Świecie z dodatkiem oraz Diplomacy. Wojna o pierścień raczej odpada, gdyż nie podoba mi się pomysł rozgrywki półkooperacyjnej. Po głowie chodzi mi też Twilight Imperium, ale tutaj z kolei przeraża mnie czas rozgrywki, a z lżejszych, ale tematycznie z Eclipse powiązanych pozycji Cosmic Encounter (tak, wiem że tutaj strategia praktycznie nie istnieje - ale za to można negocjować najazdy ;)).
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Vincent »

Co do TI, od razu mówię, że nie grałem, ale słyszałem niejednokrotnie że gdy wszyscy gracze już znają zasady, obmyślają swój ruch w turze przeciwnika itp, to rozgrywkę da się ukończyć w 5-6h, więc mieści się w Twoim limicie.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: przemoo99 »

A może Starcraft?


wysłane z mojego arc s za pomocą tapatalk i moich paluszków ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Epyon »

Starcraft to świetna opcja, gdyby jeszcze dało się go zdobyć. Chyba, że uda się go upolować na forum. ;)
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Radek »

Republic of Rome?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: macike »

Mare Nostrum z dodatkiem.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: mig »

Jesli Chaos to z dodatkiem (bez tylko na 4 osoby).
Starcraft jest do dostania (wg i-szopa jest np. w Dragonusie).

Możesz jeszcze rozważyć Struggle of Empires.

Choć biorąc pod uwagę Twoje parametry to Starcraft faktycznie wydaje się ideałem (dodatkowo fantastycznie się skaluje - rozgrywki 1v1 są niemal równie emocjonujące jak w pełnym składzie). No i jeszcze w malym składzie (2-3), z ogarniętą grupą, da się skończyć w 2 godziny (no, może bez wliczania czasu na rozkladanie ;) ).

Edit: i jeszcze przyjrzyj się Warrior Knights: nieprzesadnie drogie, dobrze skalujące się, ładnie wykonane, epickość jak się patrzy.

Edit2: w Dragonusie jest nakład wyczerpany. Ale na forum czasem faktycznie trafiają :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Sir-Rafał »

macike pisze:Mare Nostrum z dodatkiem.
Też mogę polecić Mare Nostrum. Niestety mam bez dodatku, ale i tak jest to jedna z moich ulubionych gier. Niestety dodatek jest bardzo ciężko dostać :(
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: przemoo99 »

Epyon pisze:Starcraft to świetna opcja, gdyby jeszcze dało się go zdobyć. Chyba, że uda się go upolować na forum. ;)

Jeszcze niedawno był dostępny w sklepie Blizzard amerykańskim. Nie wiem jak teraz :-/


wysłane z mojego arc s za pomocą tapatalk i moich paluszków ;-)


Edit:
W dziale K/S właśnie się pojawił jakiś :-)
Planszówkowy maniak... :)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Tolis »

Imperial 2030 - działa 3-6, ale najlepiej gra sie w 4 osoby. Wersja jezykowa niezalezna, ktos musi znac EN lub DE zeby poznac zasady.
Moze bardzo stara klasyka: Gwiezdny Kupiec.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: garg »

Galactic Emperor?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: SeeM »

Tolis pisze:Moze bardzo stara klasyka: Gwiezdny Kupiec.
W sześć godzin to chyba na 3 osoby? :) Ale wiesz co? Masz rację. Czytam ten wątek i nie pomyślałem o Kupcu. Jest długa, jest dużo graczy, jest dyplomacja i blef. "Dobra, to ja w tej turze nie sprzedaję na Mu Herculis, dzięki temu utrzymamy wysokie ceny i tamtemu nie opłaci się stawiać fabryki." [...] "Dobra, to przewieź mi moją ropę jak już masz po drodze i pomyślę nad zmianą decyzji." [...] "Oczywiście wiesz, że tamten tylko czeka na jakiś statek w układzie z wysokimi cenami ropy, to sobie go fajnie ostrzela i zbierze resztki ładunku." [...] "Dobra, to za ile sprzedajesz informację o ruchu handlowym izotopów w układzie, żebym mógł cholernie dużo sprzedać, stracić stosunkowo niewiele i przejąć twój monopol?" [...] "OK, wiecie co? Za dwie tury będą fajne targi 'ziołowe' na którejś planecie, ale zapomniałem na której. Może mi ktoś odświeżyć pamięć? Oczywiście nie muszę mówić prawdy, ale mam ten żetonik i wiem co widzę."
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2012, 11:50 przez SeeM, łącznie zmieniany 1 raz.
+ (BGG)
Cierń
Posty: 602
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Cierń »

Rex - Final Days of an Empire - chodzi na szesciu, prosta w tlumaczeniu, niekoniecznie szybka w rozgrywce :). Cudowne zróżnicowanie ras - w zasadzie zasady mozna wytlumaczyc w 5 min reszta to wyjatki od reguł, zapisane na kartach frakcji :D (tu podobieństwo do CE). Edycja polska przesunieta na przyszly rok niestety - jesli dla kogos angielski jest duzym problemem.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: macike »

Może nieśmiało i nietypowo podrzucę: Strike of the Eagle w wersji na 4 osoby, gdzie oprócz podziału na Polaków i Bolszewików jest jeszcze podział na fronty i też można kooperować i dogadywać. Nie przepadam za grami wojennymi, ale ten tytuł to takie bardziej euro niż wargame.

Od razu przy okazji nasuwa się nasz rodzimy Stronghold, ale podstawka ma znane i powszechnie dyskutowane baboki, a w dodatek z undeadami grałem tylko w fazie testów. IMO zapowiadał się zacnie.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Epyon »

Dzięki wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

Na chwilę obecną rozważam Chaos z dodatkiem, Diplomacy, Cosmic Encounter, Starcrafta, REX: Final Days of an Empire i trochę nieśmiało Warrior Knights. Mare Nostrum niestety jest chyba jeszcze mniej dostępne niż Starcraft więc póki co odpuszczam, podobnie jest z Galactic Emperor. Pozostałe zaproponowane tytuły za bardzo podchodzą w kierunku gier wojennych, niż ameritrashy (tak, wiem że Dyplomacja to też żaden ameritrash, ale pod względem negocjacji podobno właśnie Gra o tron się na niej opiera).

Poza CE nie znam zbytnio tych tytułów, stąd moje pytanie jak wypada rozgrywka względem Got? Szczególnie interesuje mnie aspekt zawiązywania kruchych sojuszów, negocjacji między graczami. O Warrior Knight słyszałem, że to Got w nieco bardziej skomplikowanej odsłonie, ale mapa wydaje mi się nieco zbyt mała żeby osiągnąć aż tak epicką rozgrywkę.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: asiok »

A może Szogun?
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Epyon »

Bardziej Wallenstein mnie przekonuje, bo zawiera już dodatki. ;) Ale obawiam się nieco o klimat, którego w Got chyba jest więcej.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: piogar »

Wlasnie, czym sie rozni wallenstein od Shoguna?
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Tolis »

Tutaj masz oferte Mare Nostrum i Strarcafta: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 10&t=14320
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: macike »

Epyon pisze:Mare Nostrum niestety jest chyba jeszcze mniej dostępne niż Starcraft więc póki co odpuszczam [...], ale pod względem negocjacji podobno właśnie Gra o tron się na niej opiera).
Nie wiem, nie znam się, tym chętniej się wypowiem [bo GoT grałem raz]... GoT wydaje mi się zbyt matematyczny, zbyt wiążący ręce.

Natomiast esencją MN są negocjacje... grana jako eurogra niezbyt się sprawdza, bo zmianę decyzji można wynegocjować w każdej chwili (pomijam zarzuty o niezbalansowane cywilizacje, bo ten właśnie element wymusza negocjowanie).
Tu mój największy z nią problem - zebranie 6 osób mających frajdę z wzajemnego knucia graniczy dla mnie z niemożliwością.

PS
Mogę znowu przywieźć na Pionek gdyby była ekipa chętnych.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: Sir-Rafał »

Sorki za offtop:

macike nie planujesz może kiedyś wypadu do Poznania :D Co ja bym dał, żeby zagrać w dodatek do MN...

PS: Ja swoje MN kupiłem za 50zł używkę więc osobiście uważam, że cena z aukcji wyżej jest "trochę" zawyżona.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Tytuł formatu Gry o tron i Eclipse

Post autor: farmer »

W sumie, to mój ulubiony typ gier, więc się dorzucę :).
Gra o Tron - jedna z moich ulubionych pozycji. Świetna gra, duże możliwości, prosta mechanika.
Eclipse - po prostu lubię. Nie jest dla mnie niczym wybitnym, ale to tytuł solidny. Odkąd jednak zagrałem w TI, chęć na Eclipse bardzo zmalała.

Zdecydowanie polecam:
Star Craft - bardzo dynamiczna rozgrywka, dużo można, dużo i ciekawie się dzieje. Niestety, faktycznie, trudny do dostania.
Twilight Imperium - okazuje się, że wcale nie jest tak długa. Za to jest BARDZO epicka. My, na 4-5 graczy, wyrabiamy zwykle w 4-5 godzin. Z ograniem, czuję, że można szybciej.
Rune Wars - tylko do 4 graczy. Ale jest bardzo udaną i solidną pozycją - choć tak niedocenianą w PL. Poza tym, to chyba najładniejsza z gier wymienionych tutaj :). Jeśli limit graczy to problem do przeskoczenia... polecam!

Polecam:
Mare Nostrum - łatwo do dostania (za dobre pieniądze) na rynku wtórnym. Mimo braku dodatku, gra jest bardzo dobra. Choć graficznie (na te czasy i mój gust) nieco surowa...
Conan - znów tylko 4 graczy. Dość nietypowa dla takich gier mechanika, jednak fajny klimat i ogólnie solidna gra.
Chaos - bardzo dobra gra. Dużo mniej epicka od innych tu wymienionych (partia to 1 -1,5 godziny). Dla spragnionych czegoś cięższego, może pozostawić niedosyt. Jednak gra jest bardzo dobra.
Cyklady+Hades - mimo, że miałem tą grę za pozycję dość lekką, to z dodatkiem i w towarzystwie wyjadaczy, gra naprawdę nabiera rumieńców i epickości. Mamy za sobą kilka naprawdę baaardzo zaciętych i interesujących partii. Dodatek Hades Cykladom ciężaru. No i jest naprawdę piękna!
Succesors 3 ed (Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego) - znów 4 graczy. Klasyczna, solidna pozycja wojenna. Z racji wstępnego rozstawienia, sporo negocjacji. Polska wersja BARDZO tania :).

Niezbyt polecam:
Warrior Knights - nam nie siadło. Niby duży wachlarz możliwości, jednak w praktyce ograniczony mała ruchliwością armii na planszy. Wygląda na to, że dość spore grono osób bardzo lubi i ceni tą grę - my zagraliśmy 3 razy w poszukiwaniu jej fajności, jednak nie udało się nam jej znaleźć. Czasem WK stawia się do porównania z GoT - którego to porównania, w mojej ocenie, WK nie ma żadnych szans wytrzymać. Grą podobną do WK (w mojej ocenie) możliwościami i klimatem, ale zdecydowanie LEPSZĄ, jest Rune Wars.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ