Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dasti »

Vandal pisze:Nie widzę problemu, zmiany czysto kosmetyczne w grafice, a chochliki zawsze się tępi pomiędzy kolejnymi dodrukowaniami, bo tym właściwie jest to przecież z czym mamy do czynienia.
Drugi druk poprawiony, polskiej edycji Delux.
Faktycznie "chochliki" nie są wielkim problemem. Według mnie największy problem jest z "pofalowaną" planszą do gry, która mimo wielu zabiegów nie daje się w pełni rozprostować. Najbardziej mnie wkurza, że w przypadku wielu polskich / polskojęzycznych gier osoby kupujące pierwsze wydania gier - czyli najwięksi fani - czują się de facto sponsorami wydań beta danych gier...
Przemek Bard.pl pisze:... Plansza rozkłada się bez najmniejszych zarzutów ...
DST
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Borek224 pisze:Właśnie. Wiadomo kiedy będzie dostępna w sklepach?

Bo nie wiem czy czekać z aktualnym zamówieniem, czy dopisać do przyszłego.
Z całą pewnością jeszcze w tym tygodniu, ale z jakąś częstotliwością i jak szybko trafi do poszczególnych sklepów tego już nie jestem w stanie powiedzieć :)
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Dasti pisze:...Najbardziej mnie wkurza, że w przypadku wielu polskich / polskojęzycznych gier osoby kupujące pierwsze wydania gier - czyli najwięksi fani - czują się de facto sponsorami wydań beta danych gier...
Mały offtopic, ale zupełnie się nie zgadzam. Nie jest to beta, jest to EDYCJA FINALNA, nie ma nowszej od niej. To że rok po pierwszym nakładzie, pojawia się drugie poprawione to coś normalnego w cyklu wydawniczym jeżeli produkt się sprzedaje.

Dla mnie to jest trochę jak z Iphonem, możesz kupić go teraz i cieszyć się nim cały rok, albo poczekać i kupić za rok Ipone2 - telefon z minimalnie lepszym wyświetlaczem, ale to nadal ten sam telefon co rok temu jeżeli chodzi o funkcjonalność.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Atamán »

Też tak uważam.

Nie chcę usprawiedliwiać wydawnictwa za to, że nie dopilnowało błędów, ale skoro błędy jednak powstały, to co mieli zrobić? Zachować je ze względu na lojalność dla nabywców pierwszej edycji? W książkach/encyklopediach też zdarzają się błędy, które są poprawiane przy następnym wydaniu.
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dasti »

Nie twierdzę, że nie powinni poprawiać. Powinni jak najbardziej. Stwierdzam jedynie fakt, że w przypadku Zimnej Wojny pl plansza położona na stole z poziomem miała niewiele wspólnego, bardziej przypominała góry i doliny.
Napisałem tylko o swoich odczuciach, które potwierdziło również kilka innych osób po otrzymaniu nie w pełni wartościowego towaru.Moich odczuć nie zmieni wytłumaczenie, że na ówczesną chwilę nie było na rynku pełnowartościowego produktu w wersji pl.
DST
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Otworzyłem właśnie świeżutki egzemplarz II Edycji Zimnej Wojny, który dotarł do mnie z magazynu. Pierwsze wrażenie jakie odniosłem, to fakt, że gra jest znacznie cięższa od pierwszej edycji. Wpływ na to ma oczywiście, grubość pudełka, które jest teraz grubsze w stosunku do I edycji i bardzo solidne. Podobna sytuacja jest z żetonami, które są grubsze, pokryte są solidną warstwą lakieru i wyskakują z wypraski, powiedziałbym, że nazbyt gorliwie ;) Zamocowane są za pomocą jednego mostka i nie ma fizycznie możliwości, aby sprawiły jakikolwiek problem przy wypychaniu. Jedyne co nie do końca wyszło tak jak chciałem, to fakt, że żetony są troszkę ciemniejsze niż zakładałem, a to za sprawą wspominanego lakieru, ale mimo wszystko bardzo mi się podobają :)

Jeżeli chodzi o planszę to największe różnice są oczywiście wizualne, ale projekt dostępny jest już od dłuższego czasu także pewnie wszyscy zainteresowani wiedzą jak wygląda. Plansza kładła się bez problemu na stole, jeden fragment niby delikatnie odstawał, ale wystarczyło lekko wygiąć go w przeciwną stronę i problem znikł, ma na to wpływ oczywiście dość gruby papier, którego użyto na planszy.

W przypadku kart zmieniło się najmniej. Jakość kart pozostała taka sama i osobiście nie widzę potrzeby, aby ją zwiększać. Mam jedną talię Zimnej Wojny, którą bawię się już od premiery pierwszej edycji tasując ją przynajmniej raz, dwa razy dziennie i jedyne co jej dolega do delikatnie zabrudzone krawędzie. Oczywiście zostały wyeliminowane błędy podobnie jak w przypadku innych komponentów i został delikatnie odświeżony wygląd.

Plansza dodatkowa na karty również dorobiła się delikatnych poprawek kosmetycznych. Co do instrukcji oraz karty pomocy gracza, to oczywiście zostały wyeliminowane błędy z pierwszej edycji. Wprowadzono również kilka poprawek nie wspominając już o korekcie.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jestem pracownikiem Barda i moja opinia zostanie niebawem potwierdzona lub też nie przez szczęśliwych nabywców, nie mniej ogólnie gra zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, większość sugestii które otrzymaliśmy od fanów i nabywców I edycji udało nam się spełnić i wierzę, że wszyscy, którzy zakupią II edycję będą bardzo zadowoleni. Oczywiście cały czas otrzymujemy kolejne sugestie, niektóre dotarły do nas już w momencie rozpoczęcia produkcji gry, ale kto wie, może jeżeli Zimna Wojna doczeka się kolejnego dodruku, to niektóre z nich zostaną do niej wprowadzone. Życzę wszystkim wielu godzin spędzonych z Zimną Wojną :)

Postaram się jeszcze dzisiaj dorzucić zdjęcia :)
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: burnthesun »

Super! Nie mogę się doczekać aż dostanę w łapy swój egzemplarz!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale wierzę, że mimo wszystko coś na nich widać ;) Jeżeli chodzi o karty to zapomniałem wspomnieć, że minimalnie zmieniliśmy kolor niebieski w przypadku kart APOGEUM WOJNY, zwrócono nam uwagę, że czasami ciężko było go rozróżnić od POCZĄTKU WOJNY.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

Czyli możemy założyć, że wszystkie Wasze przyszłe wersje GMT będą wydane na co najmniej takim poziomie? :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: clown »

Wiedziałem, że jak poczekam, to będę mieć lepszą wersję :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: BloodyBaron »

ciekaw jestem, czy Labirynth będzie również takiej jakości ;) w każdym razie ZW do kupna :)
_________
Moje gry
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Vester pisze:Czyli możemy założyć, że wszystkie Wasze przyszłe wersje GMT będą wydane na co najmniej takim poziomie? :)
II Edycję Zimnej Wojny możemy potraktować jako swojego rodzaju standard dla gier GMT, zatem Labirynt na pewno nie będzie gorszy, a może się zdarzyć, że wręcz lepszy :)
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: herman »

Bard planuje wydać coś jeszcze ze stajni GMT?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Na chwilę obecną Labirynt trafi niebawem do drukarni, zaś na I lub II kwartał przyszłego roku planujemy Dawn of Freedom, co do dalszych planów wydawniczych nie mogę na razie nic zdradzić :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

Ale przynajmniej zdradziłeś, że JAKIEŚ dalsze plany są :wink:

Myślę sobie, że byłby sens spolszczenia:
- Dominant Species - ciężka eurogra, a na takie jest już u nas rynek
- czegoś z serii C&C - na polskim rynku brak takich lekkich gier quasi-wojennych. Teutoni ugrzęźli, Memoir'44 od Rebela też, a tymczasem myślę sobie, że jest wielu ojców, którzy chętnie przycięliby z synami w Ancients czy Napoleonics, albo np odświeżonego graficznie Manoeuvre.
- Napoleonic Wars - bo to podobno świetna gra, a mało znana poza kręgiem wargamerskim. Do tego znajomy, przyswajalny temat.
- Sukcesorzy i Ścieżki Chwały - nie wiem jak to wygląda pod kątem praw autorskich, bo gry te były w Polsce wydane jakiś czas temu przez Gołębiewskiego bodajże. Raz, że zacne produkcje, a dwa - na fali sentymentu mogłyby się sprzedać.

Na Combat Commandera PL itp to bym jednak nie liczył, ale.... Kto wie :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: berni »

+1 dla Dominant Species, Ścieżek Chwały
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Banan2 »

Odi pisze: Myślę sobie, że byłby sens spolszczenia:
- Dominant Species - ciężka eurogra, a na takie jest już u nas rynek
- czegoś z serii C&C - na polskim rynku brak takich lekkich gier quasi-wojennych. Teutoni ugrzęźli, Memoir'44 od Rebela też, a tymczasem myślę sobie, że jest wielu ojców, którzy chętnie przycięliby z synami w Ancients czy Napoleonics, albo np odświeżonego graficznie Manoeuvre.
+ 100 :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: zewsi »

A ja z kolei oczekiwałbym na Sukcesorów.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

Stawiam na wszelke gry CDG.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Tolis »

Z tego co mi sie kolacze po glowie, II edycji mialy byc dodane dodatkowe karty (2 lub 3), czy dla posiadaczy I edycji karty będzie można zdobyc?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Karty miały zostać dodane, niestety konkurs w ŚGP potrwał dłużej niż początkowo zakładaliśmy, karty zostaną dodane jako dodatek do ŚGP i nie zostały dodane do II edycji Zimnej Wojny, także każdy kto zakupi ŚGP będzie mógł je zdobyć :)
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Macek »

Trochę nie w temacie samego TS ale wciąż sprawy Bard vs. GMT.
Co z planowanym wydaniem 1989 w czwartym kwartale. Czy temat jest wciąż aktualny? Kiedy można się spodziewać Labiryntu?
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szmajchel »

Masz odpowiedź kilka postów wcześniej
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

Sukcesorów cały czas chyba jeszcze można kupić od wydawcy w świetnej cenie (chyba coś koło 50zł), więc nie wiem czy byłby to interes opłacalny. Zresztą podobnie jak świetne Ścieżki chwaly to gry raczej nie dla casuali czy okazyjnych wargamerów ale raczej dla takich co to są gotowi poświęcić 5-7 godzin na jedną partyjke.
Pod resztą propozycji podpisuję się obiema rękami i nogami ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

A jakie gry GMT są dla casuali? Twilight?
ODPOWIEDZ