Onirim vs Piętaszek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Onirim vs Piętaszek

Post autor: flowerus »

Szukam gry dedykowanej do grania solo do pogrania w wolnych chwilach (np. kiedy synek śpi). Wymagania:
- niezależność językowa lub wersja PL
- duża regrywalność, gra nie może stać się powtarzalna, nie powinno być jednego sposobu na wygraną (tym samym losowość w rozsądnym zakresie mile widziana)
- krótki czas rozgrywki, krótki setup (30min)
- rozsądna cena (do ok. 60-70zł)
Łamigłówki odpadają, mam już kilka, czas na coś innego

Zastanawiam się nad Piętaszkiem i Onirim (ma się pojawić w przyszłym tygodniu). Pytanie do tych co grali, co lepsze? A może coś innego?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: Senthe »

Nie wiem co lepsze, ale gram ostatnio sporo w Onirim.
W zasadzie spełnia chyba wszystkie Twoje kryteria, nie jestem pewna tylko regrywalności, bo to dość prosta gra. Czasem trzeba poważnie się zastanowić nad ruchem, po jakichś 10 grach nadal nie załapałam jeszcze wszystkich dobrych zagrań, ale nie sądzę, żeby dało się w nią rozegrać te dziesiątki czy setki partii bez znudzenia. No, ale wtedy zawsze można ją sprzedać ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: burnthesun »

Onirim to właściwie taki klimatyczny pasjansik a Piętaszek bardziej deck building.

Obie gry nie mają oszałamiającej regrywalności ani wielu sposobów na wygraną. Wystarczy ogarnąć "system" i przy odrobinie szczęścia bardzo często partia kończy się zwycięstwem. Piętaszek ma 4 poziomy trudności i o ile na pierwszym poziomie wygrać jest stosunkowo łatwo, tak na wyższych jest już więcej kombinowania. Onirim natomiast posiada dodatki które nieco urozmaicają i utrudniają grę (podstawka jest dziecinnie prosta).

Osobiście obie gry stawiam mniej więcej na równym poziomie (Onirim ma dodatki, Piętaszek kilka poziomów trudności). Bez szału, ale całkiem miło można spędzić przy nich trochę czasu.

Jeśli chodzi o solówki to bardziej sobie cenię chociażby warianty solo w K2 czy Agricoli.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: jules »

Z autopsji polecam Władcę Pierścieni LCG. Nawet zestaw podstawowy dostarczy Ci mnóstwa frajdy.

Nie mam doświadczeń z Piętaszkiem ani Onirim, więc o nich nic nie napiszę.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: Krissos »

jules pisze:Z autopsji polecam Władcę Pierścieni LCG. Nawet zestaw podstawowy dostarczy Ci mnóstwa frajdy.

Nie mam doświadczeń z Piętaszkiem ani Onirim, więc o nich nic nie napiszę.
Władca podstawka dostarczy frajdy ... przez pewien czas (krótki dla mnie). Potem chce się kupowac wiecej kart.

W Piętaszka gram dośc często, lubie pokombinować i pobawić się, mając jednoczesnie mało czasu. Jedyne zastrzeżenie jakie mam to gabaryty kart - nie mam na to koszulek, także zostanie ze mną do "zdarcia" :)

Na Onirim czekam (heh, czemu tak długo trwa ta dostawa z Niemiec). Z recenzji i filmików wynika, że będzie mnie bawił tak jak Piętaszek.
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: burnthesun »

Krissos pisze: Jedyne zastrzeżenie jakie mam to gabaryty kart - nie mam na to koszulek, także zostanie ze mną do "zdarcia" :)
O toto. Format kart to czyste zło. Nie pasują żadne koszulki. Znalazłem pasujące gdzieś w Azji ale nie odpowiedzieli mi na pytanie o koszty wysyłki buuuu :cry:

O tu o:

http://www.boardgamer.org/product_info. ... ts_id=3297
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: mig »

W Piętaszka nie grałem ale Onirima nie polecam. Zupełnie nie zachwycił. Poza ładnymi, "sennymi" grafikami sama gra to pasjansik i to dość nudny.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: Joanka »

W Onirim gram i bardzo lubię ten pasjansowy klimat. Przygotowanie zajmuję krótką chwilę również szybko się składa. O Piętaszku też myślę, miłe widziane kolejne komentarze
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: Rune »

Piętaszka warto spróbować przed zakupem. Wydanie bardzo dobre ale sama rozgrywka hmm...trzeba spróbować. Łamigłówki odpadają? Ale ja polecam do rozgrywki solo SET - połączenie TRIO i Dobble. Stosunkowo szybkie i bardzo fajne.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: Monk »

Ja również poza ładnymi grafikami i klimacikiem nic fajnego dla siebie w Onirimie nie odnalazłem. Bardzo chciałem by ta gra mi się spodobała, ale niestety szału nie robi. Nie polecam.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Onirim vs Piętaszek

Post autor: maciejo »

flowerus pisze:Szukam gry dedykowanej do grania solo do pogrania w wolnych chwilach (np. kiedy synek śpi). Wymagania:
- niezależność językowa lub wersja PL
- duża regrywalność, gra nie może stać się powtarzalna, nie powinno być jednego sposobu na wygraną (tym samym losowość w rozsądnym zakresie mile widziana)
- krótki czas rozgrywki, krótki setup (30min)
- rozsądna cena (do ok. 60-70zł)
Łamigłówki odpadają, mam już kilka, czas na coś innego

Zastanawiam się nad Piętaszkiem i Onirim (ma się pojawić w przyszłym tygodniu). Pytanie do tych co grali, co lepsze? A może coś innego?
Onirim jest super a Piętaszka nie znam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ