51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: pan_satyros »

o 14.30 trzewik będzie przedstawiał Zime i Robinsona w Essen.
http://www.ustream.tv/channel/boardgame ... spiel-2012
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: bamboklat »

Kultura osobista zabrania mi skomentować poziom prezentacji. Natomiast z zabawnych rzeczy (oprócz FF przechadzającego się w tle podczas streamu), to tydzień po premierze znalazłem w moim ulubionym sklepie pierwszą obniżkę ceny Zimy :-)

PS. Jak było widać, dla Robinsona wystarczyło kartonu w drukarni, co mnie bardzo cieszy.
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: burnthesun »

bamboklat pisze:tydzień po premierze znalazłem w moim ulubionym sklepie pierwszą obniżkę ceny Zimy :-)
Też to zauważyłem :) Jak cena spadnie do trzech dyszek to może się przekonam i dołożę parę złotych na laminowanie.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: espresso »

Pomimo tych wszystkich negatywnych opinii skusiłam się na zakup Zimy i muszę dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji.
Najpierw co na plus: nowe karty (trzymają poziom, zarówno jakością wykonania, jak i samą mechaniką), kostka (dobrze, że to kostka, a nie karton/plansza, bo wprowadza możliwość modyfikacji - a co, gdyby tak losować bonus na początku każdej tury?).
Neutralne: żetony (nie widzę bardzo słabej jakości ich wykonania, ot żeton jak żeton).
Minus: plansza Frozen City i kontrakty (rozważam laminowanie, mimo że te elementy leża tylko na stole, nie tasujemy ich, więc IMO powinny jednak trochę pożyć).

Podsumowując: ja zakupu nie żałuję.

Na koniec pytanie: czy podwójny karta kontraktu dla Texasu, to pomyłka czy tak ma być? A jeżeli tak ma być, to po co? :| Na karcie kontraktu w lewym górnym narożniku jest ikona, gdzie można zaznaczyć podwójne użycie jednej z opcji, więc nie w tym celu. Zgłupiałam...
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Moniczka.s »

Czy ktoś wie, czy prezentacja różniła się czymś od powtórki, którą można obejrzeć?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Furia »

espresso pisze: Na koniec pytanie: czy podwójny karta kontraktu dla Texasu, to pomyłka czy tak ma być? A jeżeli tak ma być, to po co? :| Na karcie kontraktu w lewym górnym narożniku jest ikona, gdzie można zaznaczyć podwójne użycie jednej z opcji, więc nie w tym celu. Zgłupiałam...
Tak ma być. Jedna ta z napisem 51 na dole służy do używania podczas łączenia Zimy własnie z 51 stanem. Druga do Nowej Ery.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: espresso »

Furia pisze: Tak ma być. Jedna ta z napisem 51 na dole służy do używania podczas łączenia Zimy własnie z 51 stanem. Druga do Nowej Ery.
Dobrze wiedzieć, że wszystko ok. Chociaż sens takiego rozwiązania w dalszym ciągu mi umyka :roll: No nic, pogramy, zobaczymy..
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: 100ch »

Moniczka.s pisze:Czy ktoś wie, czy prezentacja różniła się czymś od powtórki, którą można obejrzeć?
Prezentacja dostępna na USTREAMie w tej chwili to dokładnie tyle ile Trzewik powiedział podczas transmisji na żywo. Opowiadał tylko o Robinsonie. NIe wspomniał nawet słowem ani o Konwoju ani o Zimie.

A jeśli chodzi o mnie to karty frakcji i planszę zalaminowałem i jest OK. Zresztą karty frakcji z Nowej Ery też laminowałem.
Karty super, a żetony... hmm zmienione kolory na żetonach punktów mi nie przeszkadzają, ale podnoszenie ich jest dla mnie trochę, nazwijmy to, niewygodne. Na szczęście za grę zapłaciłem ciut poniżej 50 zł i złość mnie nie dopadła.
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: bamboklat »

espresso pisze:Dobrze wiedzieć, że wszystko ok.
Te słowa w tym wątku nabierają nowego znaczenia :-)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: espresso »

100ch pisze:hmm zmienione kolory na żetonach punktów mi nie przeszkadzają, ale podnoszenie ich jest dla mnie trochę, nazwijmy to, niewygodne.
Szczerze mówiąc, wolę żetony z 51. Stanu czy Zimy niż drewno z Nowej Ery, ponieważ te walce ciągle mi się turlają po stole i uciekają na podłogę ;)
bamboklat pisze:
espresso pisze: Dobrze wiedzieć, że wszystko ok.
Te słowa w tym wątku nabierają nowego znaczenia :-)
Nie tak miało to zabrzmieć :) Ja naprawdę jestem zadowolona z zakupu Zimy! (Choć zdaję sobie sprawę, że należę do mniejszości..)
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Moniczka.s »

espresso pisze: Nie tak miało to zabrzmieć :) Ja naprawdę jestem zadowolona z zakupu Zimy! (Choć zdaję sobie sprawę, że należę do mniejszości..)
To jest nas dwie.

Czy naprawdę tylko ja zachwycam się tą kostką?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: 100ch »

Nie tylko Ty. Kostka jest naprawdę świetna :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Furia »

Moniczka.s pisze:
espresso pisze: Nie tak miało to zabrzmieć :) Ja naprawdę jestem zadowolona z zakupu Zimy! (Choć zdaję sobie sprawę, że należę do mniejszości..)
To jest nas dwie.

Czy naprawdę tylko ja zachwycam się tą kostką?
Ależ ja też jestem zadowolona z Zimy. W rozgrywce dodatek jest fajny, aczkolwiek mały niedosyt wykonaniem dwóch elementów. A kość jest super. ;)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: gath »

Ja mam pytanko. Czy ktoś z Was ma też krzywą kostkę? Początkowo zamierzam grać bez rzucania, ale późnej może być problem :lol:
Planszetka Frozen City i Frakcyjna Texasu mogłyby być deko grubsze, ale jako, że będą leżeć grzecznie na stole to biedy nie będzie. Żetony są mi obojętne (nie będę ich używał). Karty są takie jak powinny być - nie wyobrażam sobie innych. Podsumowując wielka szkoda, że wszystkie elementy nie trzymają jakości poprzedników, czego wszyscy się spodziewali. Słuszna burza na forum powinna dać do myślenia wydawnictwu, w końcu cierpliwość i wyrozumiałość ludzi wreszcie się skończy.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Moniczka.s »

gath pisze:Ja mam pytanko. Czy ktoś z Was ma też krzywą kostkę? Początkowo zamierzam grać bez rzucania, ale późnej może być problem :lol:
Nasza kość jest w porządku. Reklamuj - dostaniesz pewnie nową.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jax »

Widzę pewien błąd logiczny w Zimie.
Zimowe karty frakcji do użytku z 51. Stanem mają symbol NIE akcji (np. przyłączenia), ale żetonu. Co jest w całkowitej sprzeczności z zasadami 51. Stanu, gdzie akcją frakcyjną od razu możemy przyłączać, podbijać itp. i z takiej akcji frakcyjnej wcale nie bierzemy żetonów.
Na tych Zimowych kartach frakcyjnych znacznie właściwszy byłby symbol AKCJI...

Czy ktoś z Portala lub środowiska wokółPortalowego może to wytłumaczyć???

[jak dla mnie kolosalna wpadka, ale może czegoś nie wiem.........]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jolietjake »

Jak dokładnie działają karty Akcji z symbolem zegara, gdzie za określoną ilość surowców dostajemy 2 - 5 punktów zwycięstwa? Chodzi o karty: Material Depository, Military Warehouse, The Hold, Salt Lake Tower, Cleveland Harbour, Navarro Guild, Striner's Factory. Czy chodzi w nich o to, że w ciągu gry, kiedy chcemy, kładziemy podane surowce na karcie i gdy już wszystki uzbieramy wysyłamy robotnika, wyrzucamy surowce i bierzemy punkty zwyciestwa? Czy też może robotnika wysyłamy w pierwszej kolejności? Czy raz położone surowce można stamtąd zabrać?
Joliet Jake na BGG
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: dex_pl »

Jest tak:
"w ciągu gry, kiedy chcemy, kładziemy podane surowce na karcie i gdy już wszystki uzbieramy wysyłamy robotnika, wyrzucamy surowce i bierzemy punkty zwyciestwa". Robotnika wysyłamy dopiero, jak mamy wszystkie zasoby (aby wykonać akcję).

Raz położonych zasobów nie można zabrać (a jak ktoś zniszczy kartą - są odrzucane).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jax »

powtórzę pytanie - może ktoś z Portala wreszcie dojrzy:
jax pisze:Widzę pewien błąd logiczny w Zimie.
Zimowe karty frakcji do użytku z 51. Stanem mają symbol NIE akcji (np. przyłączenia), ale żetonu. Co jest w całkowitej sprzeczności z zasadami 51. Stanu, gdzie akcją frakcyjną od razu możemy przyłączać, podbijać itp. i z takiej akcji frakcyjnej wcale nie bierzemy żetonów.
Na tych Zimowych kartach frakcyjnych znacznie właściwszy byłby symbol AKCJI...

Czy ktoś z Portala lub środowiska wokółPortalowego może to wytłumaczyć???

[jak dla mnie kolosalna wpadka, ale może czegoś nie wiem.........]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: pan_satyros »

jax, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Masz na myśli, że na dodatkowych kartach frakcji do 51 Stanu zamiast symbolu zasięgu widnieje symbol ŻETONU zasięgu, co sugerowałoby możliwość pobrania takowego żetonu (po spełnieniu danych wymagań), nie zaś uzyskania zasięgu "tu i teraz" by przyłączyć lokację?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: jax »

pan_satyros pisze:jax, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Masz na myśli, że na dodatkowych kartach frakcji do 51 Stanu zamiast symbolu zasięgu widnieje symbol ŻETONU zasięgu, co sugerowałoby możliwość pobrania takowego żetonu (po spełnieniu danych wymagań), nie zaś uzyskania zasięgu "tu i teraz" by przyłączyć lokację?
Tak, właśnie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: wc »

Z tego co kojarzę - podział ikon na akcje i żetony pojawił się dopiero w NE. W 51 był jeden rodzaj oznaczenia - strzałki które robiły i za to, i za to. Seria 51 ma bardzo "ewoluujące" i nie ma już teraz żadnej szansy, żeby to wszystko razem utrzymać w jednej konwencji. Niestety.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: Vester »

Teoretycznie mogliby wydrukować wersję "max-super-hiper-bundle-3-in-1".

I byłoby przepięknie i normalnie...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: pan_satyros »

jax pisze:
pan_satyros pisze:jax, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Masz na myśli, że na dodatkowych kartach frakcji do 51 Stanu zamiast symbolu zasięgu widnieje symbol ŻETONU zasięgu, co sugerowałoby możliwość pobrania takowego żetonu (po spełnieniu danych wymagań), nie zaś uzyskania zasięgu "tu i teraz" by przyłączyć lokację?
Tak, właśnie.
Faktycznie w zasadach Nowej Ery jasno stoi, że dostajemy żeton (str. 8 ), natomiast mam problem z zasadami 51 Stanu, gdyż tam nie jest to nigdzie ujęte.
Mamy jedynie w sekcji wyjaśnienia symboli (str. 11) przykład:
Obrazek
Co jak łatwo zauważyć odpowiada oznaczeniu na podstawowej karcie kontaktu Gildii Kupców (dla akcji: Umowa).
Obrazek
Wychodzi więc na to, że najwidoczniej źle grałem tzn. za akcje z podstawowych kart frakcji również dostajemy żetony, a co za tym idzie możemy go zmagazynować na czas trwającej tury.

Chyba, że kwestia ta została sprostowana w późniejszym FAQ, którego nie znam.
Wtedy na nowych kartach (z Winter) jest błąd.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51 Stan - Zima

Post autor: gath »

W 51 stanie surowce można było łączyć dowolnie z żetonami i kartami jednorazowymi i stąd takie oznaczenia na kartach frakcyjnych. W NE można za surowce natychmiast wykonać akcję lub wymieniać na żetony bo nie można łączyć tego razem. To NE wprowadza nowe oznaczenia i zasady. Czyli wszystko OK. Ciekawe kiedy (i czy) Portal zdecyduje się na wydanie 51Stanu z nowszymi oznaczeniami. Osobiście na to czekam bo mam karty wygięte w łódeczkę :)
ODPOWIEDZ