Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

Sekigahara to zdecydowanie swego rodzaju war- euro- hybryda, na poziomie znakomitego Friedricha, a więc potencjalnie interesująca także dla eurograczy. Czy to jednak jest dobra propozycja na polski rynek....? Nie czuję tego, przede wszystkim ze względu na tematykę.

Co do C&C, to tekstu jest wystarczająco, żeby trzeba było robić tłumaczenia dla osób nieznających angielskiego (np. 8-10 latków), a jestem przekonany, że ludzie zapłacą za możliwość zakupu gotowej, spolszczonej gry, bez konieczności szukania plików z tłumaczeniami na BGG
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Królik »

Gmt nadal stosuje tę praktykę:)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

Odi pisze:Sekigahara to zdecydowanie swego rodzaju war- euro- hybryda, na poziomie znakomitego Friedricha, a więc potencjalnie interesująca także dla eurograczy. Czy to jednak jest dobra propozycja na polski rynek....? Nie czuję tego, przede wszystkim ze względu na tematykę.
Popularność Szoguna (choćby w stosunku do popularności Wallensteina) pokazuje że tematyka egzotyczna kręci nas równie mocno co europejska... :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

Ale to mimo wszystko trochę coś innego - Szogun to eurogra, bardzo luźno powiązana z tematem, na tej samej zasadzie co W Roku Smoka, Chang Cheng itp.

Sekigahara to gra wojenna, opisująca/modelująca pewien konkretny konflikt, zawierająca mechaniczne odwołania do konkretnych wydarzeń, sytuacji, postaci. Trochę inny target, trochę inne oczekiwania.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

Ale skoro ludzie częściej wybierają (mimo porównywalnej ceny) niemal niedostępnego Szoguna a nie dostępnego Wallensteina z ciekawszą mapą i dodatkiem to jakaś słabość do tematu musi to grać rolę :)
W kazdym razie Sekigahara to tylko przykład - nie sprawdzą się raczej, heksówki, żetonówki (a takich jest mnóstwo w GMT) bo za bardzo kojarzą się z typowym ciężkim wargamerstwem. Za to hybrydy, ladnie wydane z bloczkami, trwające max 2-3 godziny już mogą się przyjąć...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: herman »

Raczej chodzi tu o to, że Wallenstein kosztuje blisko 300 zł
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Odi »

I nie został spolszczony :)

Choć w sumie Szogun był bardziej popularny już przed spolszczeniem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

Ceny Szoguna na allegro nie byly dużo niższe (ok 250-280zł), a trzeba było się naszukac (i nalicytować) ;). Dopiero niedawno w polskich sklepach pojawił się Szogun (niespolszczony) za ok 200zł...

Poza tym jak przejrzeć - choćby na naszym forum - tematy w dziale "co kupic" to tam bardzo często potencjalni nabywcy szoguna/wallensteina sugerowali, że tematyka Japonii jest im bliższa...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: herman »

Ale 250-280 zł to jego sztucznie podbita cena a Wallenstein tyle kosztuje nowy w sklepie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

herman pisze:Ale 250-280 zł to jego sztucznie podbita cena a Wallenstein tyle kosztuje nowy w sklepie.
Sztucznie, czy nie sztucznie - chętni byli. Bo były to jedyne (jedne z niewielu) ofert Szoguna jakie się pojawiały.
Nieważne. W każdym razie imho tematyka japońska nie oznacza jakiegoś zmniejszenia popularności w naszym kraju. Więcej argumentów (poza Szogunem i opiniami w dziale zakupowym) nie chce mi się szukac ;) Koniec OT :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Niestety, chociaż naprawdę bardzo staraliśmy się wyeliminować wszystkie błędy, ten jeden napis na boku pudełka, który został dodany niemalże na końcu, tuż przed produkcją, uszedł naszej uwadze, przez co jest nam niezmiernie przykro. Nie udało nam się spełnić wszystkich obietnic i oddać w pełni zadowalającego wszystkich produktu. Wierzymy jednak, że podniesiona jakość komponentów oraz wszelkie udogodnienia, które wprowadziliśmy do gry oraz całkiem korzystna cena, są zadowalające. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że ten błąd sprawił wam pewien zawód i wpłynął negatywnie ogólny odbiór finalnego produktu. Nie mniej mamy szczerą nadzieję, że mimo tego, będziecie się cieszyć grą przed bardzo długi czas :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Senthe »

Jejku, bez przesady, napis z boku pudełka to naprawdę nie tragedia. Nie wiem jak Wy, ja raczej nie używam pudełka do gry :P
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szmajchel »

Spokojnie, zostanie poprawione w 3 edycji.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: BloodyBaron »

mnie tam bardziej od Eedycji zmartwiła uwaga, że komponenty latają w pudle i mogą ucierpieć jeszcze przed zdjęciem folii...
Ale i tak kupię :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Furan »

Oj tam. Najważniejsze, że błędów brak na planszy (prawda? :twisted: )...
Zresztą - w hobby filatelistycznym i bibliofilskim (po latach) egzemplarze z błędnie drukowanych partii są białymi krukami, więc kto wie - może zakup II Eedycji to niezła inwestycja? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

No dobra, Bard dał ciała.

ALE

GMT wcale nie jest lepsze - osoby które kupują ich gry powinny doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Na 7 kart dodanych do edycji deluxe TS na 3 były błędy i musieli rozsyłać erratę (na której i tak były niedoróbki). Wydawany raz do roku magazyn C3i zawiera poprawione żetony do już wydanych gier i to nie jeden czy dwa żetony, ale kilkanaście - mówimy tutaj o kluczowym komponencie gry, a nie literówce na pudełku. Każde kolejne wznowienie gry to poprawka błędów i niedoróbek z poprzedniego: dużo lepsza jakość komponentów w drugim dodruku DS i zupełnie zmieniona szata graficzna w trzecim, nowa Sekigahara ma otrzymać większe pudełko bo w tym z wydania pierwszego komponentu się nie mieszczą, nowe Space Empires ma mieć grubsze żetony, Labirynth otrzymał po wydaniu poprawiony wariant dla jednego gracza (wypuszczony w C3i i dodany do drugiego printingu) - wymieniać dalej?
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: burnthesun »

Właśnie otworzyłem pudło. Nie jest tak źle. Eedycja nie rzuca się jakoś wybitnie w oczy :)

Plansza może nie rozkłada się mega płasko ale też nie ma tragedii. Przypuszczam, że się wyrobi w praniu. Żetony wychodzą ładnie, choć z kilkoma miałem problem i musiałem je potem skrobać z farfocli bo powyłaziły razem z "mięsem" ;)

Ogólnie gra cieszy oko. W szczegóły się jeszcze nie wgryzałem ale wizualnie jest na pierwszy rzut oka całkiem porządnie.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Hiu »

Podejrzewam, ze kazdy chce, zeby rodzime produkcje byly jak najlepszej jakosci. Dlatego oczekiwania sa wyzsze.
Jak GMT robi bledy - to niech ich tam... ale jezeli robi to rodzima firma - to jest to o tyle bardziej dotkliwe, ze oczekiwania byly wieksze (stad rozczarowanie).

Najwazniejsze, to uczyc sie na bledach i ich nie powtarzac
killy9999 pisze:No dobra, Bard dał ciała.

ALE

GMT wcale nie jest lepsze - osoby które kupują ich gry powinny doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Na 7 kart dodanych do edycji deluxe TS na 3 były błędy i musieli rozsyłać erratę (na której i tak były niedoróbki). Wydawany raz do roku magazyn C3i zawiera poprawione żetony do już wydanych gier i to nie jeden czy dwa żetony, ale kilkanaście - mówimy tutaj o kluczowym komponencie gry, a nie literówce na pudełku. Każde kolejne wznowienie gry to poprawka błędów i niedoróbek z poprzedniego: dużo lepsza jakość komponentów w drugim dodruku DS i zupełnie zmieniona szata graficzna w trzecim, nowa Sekigahara ma otrzymać większe pudełko bo w tym z wydania pierwszego komponentu się nie mieszczą, nowe Space Empires ma mieć grubsze żetony, Labirynth otrzymał po wydaniu poprawiony wariant dla jednego gracza (wypuszczony w C3i i dodany do drugiego printingu) - wymieniać dalej?
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Tolis »

Czy bledy sa czy nie, nalezy docenic Barda za wydanie takiej gry za taka cene. Wczesniej trzeba bylo zaplacic ponad 200 zl za TS, teraz za polowe ceny kupuje sie produkt w ktory mozna bez problemu grac.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

Mam poprzednią edycję i plansza to niestety porażka - ciągłe góry :D kilka żetonów błędnie podrukowanych. Gorzej, że ciągle dostaję baty od kumpla ale i tak nr 1 wśrod gier :)
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
lastrega
Posty: 15
Rejestracja: 10 sie 2012, 10:26

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lastrega »

herman pisze:Ale 250-280 zł to jego sztucznie podbita cena a Wallenstein tyle kosztuje nowy w sklepie.

Kolego Szogun kosztuje nowy ok 200zł + dodatek ok 80zł i masz cenę Wallensteina (do którego dodatek jest dołączony )
Cena obu gier w sklepach jest mniej więcej taka sam a nawet powiedziałabym że Wallenstein jest minimalnie tańszy :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gafik »

No dobra...! Kupię sobie TS'a. Normalnie, wezmę, i sobie plasterek nalepię na tę "eedycję", ale sobie go kupię i już! :mrgreen:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Czy ktoś umie dodać na BGG drugą eedycję? Bo mój pedantyzm bggowy cierpi :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vester »

Ot, niespodzianka :)

Obrazek

No to piszę do Barda...

Poza tym jest ok. Nie jest to jeszcze GMT, ale można spać spokojnie.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Myszaq36 »

Nie no.... śliczny egzemplarz... zachowałbym go jako kolekcjonerski :lol:
ODPOWIEDZ