Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Essen 2012

Post autor: Yamada Hanushi »

clown pisze:
niestety nasza nisza w niszy czyli gry wojenne jakoś omijają Essen, wprawdzie są 2-3 sklepy bardzo dobrze zaopatrzone, ale nie ma na tych targach premier czy okazji na tego typu gry.
Ja uważam, że tak jest lepiej. Po co się nabierać na hajp Essenowy i kupić stosy badziewnych (lub badziewnie wydanych w pośpiechu) gier, które zostały wydane tylko po to, żeby zdążyć na targi? Dobra gra nie potrzebuje żadnych targów, żeby się sprzedać :) a takie Essen to właśnie sprzyja lansowaniu bubli.
Clown to brzmi trochę jak Twoje pobożne życzenie. Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Gry to biznes taki jak każdy inny i o sukcesie danej tytułu nie przesądzają jedynie dobre zasady. Znam wiele gier, które IMHO są świetne i innowacyjne i nie doczekały się komercyjnego sukcesu. Sukces danej gry jest składową wielu czynników: jakości produkcji i designu, sieci dystrybucji, sposobu reklamy i marketingu, szczęścia (tak to też jest bardzo ważne), wyczucia gustów i oczekiwań graczy itd.

IMO targi mają wiele pozytywnych funkcji: sprzyjają zintegrowaniu środowiska (np. autorzy mogą zagrać w swojej prototypy z wydawcami z najodleglejszych zakątków ziemi, wydawcy mogą nawiązać kontakty biznesowe), targi są reklamy hobby jakim są gry planszowe (w Essen szczególnie w weekend jest naprawdę sporo rodzin z dziećmi), mobilizują wydawców i autorów do wytężonej pracy (wbrew temu co sugerujesz żadnemu wydawcy nie zależy żeby "zdążyć z bublem" - jeśli nie jest się przekonanym, że dany produkt nie jest co najmniej dobry to lepiej go nie wydawać bo krytyka z jaką spotka się produkt będzie miała zasięg globalny i zamknie wszystkie możliwe drogi współpracy i dystrybucji z zagranicznymi partnerami) i w końcu na żadnym konwencie nie będziesz miał okazji zagrania w taką ilość gier jak w Essen (co dla mnie jest największym atutem targów).

Jeśli nie byłeś na targach to gorąco zachęcam Cię abyś rozważył czy nie chcesz ich odwiedzić w przyszłym roku. Wydaje mi się, że Essen mogłyby bardzo pozytywnie Cię zaskoczyć i dostarczyć Ci sporo frajdy.

Wczoraj w nocy wróciłem z targów. Przez 2 dni udało mi się zagrać w:

P.I. - Cluedo z przestrzennym aspektem. Trochę mózgożerne. Graliśmy w 4 osoby: 2 się zdecydowanie nie podobało, 1 osobie się podobało, moim zdaniem gra jest średnia.

Sheepland - wszyscy miłośnicy owiec łączcie się! Gra jest prosta i szybka. Nie urzekła nikogo z nas ale też chyba nie spadła na nią fala żadnej druzgocącej krytyki. Na pewno plansza mogłaby być zaprojektowana lepiej bo w obecnej formie czasem ciężko się było zorientować gdzie, co i jak. Parę zasad (tych dotyczącej czarnej owcy) wydawało nam się też trochę dziwnych.

Among the Stars - największe rozczarowanie targów. Monotonny pasjans. Wybory dokonywane bez emocji, zero interakcji. Wydaje mi się także, że mechanizm socringowania jest trochę rozregulowany. Szkoda bo widać, że od strony graficznej w grę włożono sporo pracy.

We Will Wok You - śmieszna i bardzo sympatyczna gra karciana. Wszystkim się podobała i po skończonej partii chcieliśmy zagrać jeszcze raz. Zasady są proste i nie wymagające. Fajny fillerek pomiędzy cięższymi tytułami. Bardzo fajny mechanizm kupowania i sprzedawania towarów (kiedy coś kupujesz to jednocześnie zwiększasz cenę tego towaru dla innych graczy). Co ciekawe tytułu nie kupiliśmy za co wszyscy obwinialiśmy się w drodze powrotnej :)

Kosmonatus - IMO największa niespodzianka i najfajniejsza gra w jaką grałem na targach. Gra nie zachęcała wyglądem (brak ilustracji na kartach, duża hexowa plansza z mało zróżnicowanymi polami) ani ilością zainteresowania jakie otrzymywała od graczy (stolik był pusty prawie za każdym razem kiedy przechodziliśmy koło stoiska) - tym bardziej okazała się miłym zaskoczeniem. Celem gracza jest wylądowanie na planetach układu słonecznego. Steruje się statkiem kosmicznym - zużywając paliwo nadajemy pęd rakiecie w danym kierunku (np. daje 2 kostki paliwa w lewo - mój statek poruszy się o dwa pola w lewo) ale trzeba pamiętać, że pęd nie zniknie samoistnie (w następnej kolejce nasza rakieta dalej będzie leciała o kolejne dwa pola w lewo). Obliczanie trajektorii lotu sprawiało nam ogromną frajdę! Trzeba mieć na uwadze fakt, iż planety się poruszają, że może zabraknąć nam paliwa, że co kolejkę każdy z graczy będzie mógł zagrać kartę wydarzenia, która także będzie mogła wpłynąć na nasz los w przestrzeni kosmicznej (np. dodaj 2 pędu w lewo lub strać 5 paliwa). Fajnie grało się w 3 osoby, w 2 gra jest dużo słabsza. Kosmonauts nie jest idealny i wiele aspektów mogło być zrobionych lepiej ale tytuł zdobył zarówno moje serce jak i mój portfel. Myślę, że jeśli gra otrzyma w pełni zasłużone zainteresowanie graczy to powinnyśmy także doczekać się wielu dodatków bo gra ma duży rozwojowy potencjał.

O reszcie gier napiszę później.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2012, 10:47 przez Yamada Hanushi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: clown »

Jeśli nie byłeś na targach to gorąco zachęcam Cię abyś rozważył czy nie chcesz ich odwiedzić w przyszłym roku. Wydaje mi się, że Essen mogłyby bardzo pozytywnie Cię zaskoczyć i dostarczyć Ci sporo frajdy.
Dzięki za zaproszenie, ale w przyszłym roku o tej mniej więcej porze będę na 200tnej rocznicy Bitwy Narodów w Lipsku (ponad 6 tysięcy rekonstruktorów i tym podobne atrakcje). Zdecydowanie bardziej wartościowy wydatek niż przejazd do Essen po kilka pudeł ze starymi grami Avalon Hill :)
Moje pobożne życzenia są (na szczęście) moimi pobożnymi życzeniami. Może i Essen spełnia swoje funkcje, które opisałeś, ale ja się w nich nie mieszczę - nie jestem zwyczajnie ich targetem i tyle. Ale dzięki (jeszcze raz) za zaproszenie :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Lord Voldemort »

clown pisze:
niestety nasza nisza w niszy czyli gry wojenne jakoś omijają Essen, wprawdzie są 2-3 sklepy bardzo dobrze zaopatrzone, ale nie ma na tych targach premier czy okazji na tego typu gry.
Ja uważam, że tak jest lepiej. Po co się nabierać na hajp Essenowy i kupić stosy badziewnych (lub badziewnie wydanych w pośpiechu) gier, które zostały wydane tylko po to, żeby zdążyć na targi? Dobra gra nie potrzebuje żadnych targów, żeby się sprzedać :) a takie Essen to właśnie sprzyja lansowaniu bubli.
Jak to nie ma nowosci? Mialem okazje zagrac w najnowsza produkcje Academy Games - 1775 edit: Rebellion :)
Byli tez odlotowi Wlosi z gra bloczkowa o froncie wschodnim - Blocks in the East. Dla fanow dlubanin, pozycja wymarzona, jak na zawartosc (porownywalna z euroforntem) cena dosc niska - 60 EUR.

Poza tym fajnie jest zobaczyc na zywo wszystkie dotychczasowe gry GMT (i nie tylko) na jednym regale. Ceny niestety horrendalne...

... ale za to byly swietne wyprzedaze w Heidelbergerze. Kupic np. Mage Storm za 5 eur bezcenne :) Albo 4 minatiurki do WoW za jedyne 10 eur.
W zasadzie to bylo jedyne stoisko, ktore sie faktycznie wyprzedalo.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2012, 15:29 przez Lord Voldemort, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: FortArt »

Lord Voldemort pisze: Kupic np. Mage Storm za 5 eur bezcenne :)
Przeciwnie. Dokładnie wycenione.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2012

Post autor: Filip z Lublina »

Lord Voldemort pisze:Mialem okazje zagrac w najnowsza produkcje Academy Games - 1775 revolution :)
A przypadkiem nie 1775: Rebellion?;) Z wierzchu wygląda jak coś bardzo podobnego do Inwazji na Kanadę.

EDIT: i nic dziwnego, bo to kolejna gra z tej serii;)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Lord Voldemort »

Filip Apostoł pisze:
Lord Voldemort pisze:Mialem okazje zagrac w najnowsza produkcje Academy Games - 1775 revolution :)
A przypadkiem nie 1775: Rebellion?;) Z wierzchu wygląda jak coś bardzo podobnego do Inwazji na Kanadę.

EDIT: i nic dziwnego, bo to kolejna gra z tej serii;)
Nie gralem w 1812, poza tym temat niepodleglosci US wydaje sie byc ciekawszy.
Gra jest card driven, prosta i dosyc losowa.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Tycjan »

MisterC pisze:Jak by ktoś chciał parę gier jeszcze pooglądać, to może wyłapać na naszych zdjęciach. Prywatę trzeba samemu omijać, bo nie jechaliśmy z misją reportażową ;)
https://www.dropbox.com/sh/fvicbag7uhzxutj/YdjVXAoXQC
Jak zwykle super zdjęcia. Czuć ducha Essen :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2012

Post autor: Platan »

A czy ktoś na targach miał okazję zagrać w Pirate Dice?
A czy wpadła komuś w oko taka mała gra karciana AIR KING?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2012

Post autor: Krwawisz »

Platan pisze:A czy ktoś na targach miał okazję zagrać w Pirate Dice?
A czy wpadła komuś w oko taka mała gra karciana AIR KING?
Ja mam Air King. Dostalem od wydawnictwa. Chetnie sprzedam jesli chcesz bo raczej nie bede mial nawet kiedy w nia zagrac ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Nataniel »

Krwawisz pisze:Ja mam Air King. Dostalem od wydawnictwa. Chetnie sprzedam jesli chcesz bo raczej nie bede mial nawet kiedy w nia zagrac ;-)
Dostałeś i sprzedajesz? Well...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: FortArt »

Nataniel pisze:
Krwawisz pisze:Ja mam Air King. Dostalem od wydawnictwa. Chetnie sprzedam jesli chcesz bo raczej nie bede mial nawet kiedy w nia zagrac ;-)
Dostałeś i sprzedajesz? Well...
Zgadzam się, zgrzyt. Ale to raczej norma. Tu na forum czy na Allegro nie są rzadkie oferty typu "egzemplarz recenzencki".
Z drugiej strony nikt z nas nie ma nieskończenie pojemnych regałów by trzymać na nich nietrafione - jednak - prezenty.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Nataniel »

Ja rozumiem sprzedaż egzemplarza recenzenckiego po napisaniu recenzji, ale nie przed zagraniem... Może źle zrozumiałem?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: berni »

Ja nie widzę zgrzytu w sprzedaży egzemplarzy recenzenckich. W końcu autor recenzji wkłada jakąś pracę, która przekłada się na ileś godzin spędzonych przy pisaniu i testowaniu wariantów rozgrywki. Jeśli gra jest dobra, to nagrodą jest jej posiadanie. Jeśli słabsza, to wtedy uznaję, że autor recenzji wycierpiał swoje, więc niech chociaż dostanie pieniądze ;-)

Niesmaczne jest sprzedanie takiego egzemplarza przed wykonaną pracą, czyli bez napisania recenzji. W końcu jest to pewnego rodzaju umowa między recenzentem, a wydawcą/sklepem - "tu jest gra dla Ciebie, ale prosimy o recenzję"
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Czy ja czegoś nie rozumiem? Gdzie jest powiedziane, że to egzemplarz recenzencki?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2012

Post autor: Krwawisz »

Nataniel pisze:
Krwawisz pisze:Ja mam Air King. Dostalem od wydawnictwa. Chetnie sprzedam jesli chcesz bo raczej nie bede mial nawet kiedy w nia zagrac ;-)
Dostałeś i sprzedajesz? Well...
A kto powiedzial ze to egzemplarz recenzencki?

Nigdy nie napisalem i nie napisze zadnej recenzji bez porzadnego ogrania, tak samo jak nie sprzedam egzemplarza recenzenckiego przed napisaniem takowej.

Gre dostalem w zupelnie innych okolicznosciach, zalatwiajac sprawy sluzbowe. Prosilbym wiec o powstrzymanie sie od takich komentarzy na przyszlosc.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Essen 2012

Post autor: gafik »

Nataniel pisze:
Krwawisz pisze:Ja mam Air King. Dostalem od wydawnictwa. Chetnie sprzedam jesli chcesz bo raczej nie bede mial nawet kiedy w nia zagrac ;-)
Dostałeś i sprzedajesz? Well...
Nataniel = flejm 8)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: MichalStajszczak »

Krwawisz pisze:Gre dostalem w zupelnie innych okolicznosciach, zalatwiajac sprawy sluzbowe.
Łapówka? :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Krwawisz pisze:Gre dostalem w zupelnie innych okolicznosciach, zalatwiajac sprawy sluzbowe. Prosilbym wiec o powstrzymanie sie od takich komentarzy na przyszlosc.
Uważaj na takie prezenty. W gf mieliśmy jedna taka sytuacje, że niewielka gra niby była prezentem, ale wydawca spodziewał się recenzji. Najlepiej nic nie brać ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: mst »

Przecież Kwawisz mógł dostać tę grę za przekazanie kontaktu do dobrej drukarni/wychwycenie błędu w instrukcji/pomoc w tłumaczeniu/naprawienie kranu w siedzibie wydawnictwa/miliard innych powodów niezwiązanych z recenzowaniem/planszówkami. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Essen 2012

Post autor: apfrankowski »

Platan pisze:A czy wpadła komuś w oko taka mała gra karciana AIR KING?
Wpadła w oko z racji tematyki. Miałem przyjemność rozegrać szybką partyjkę (przyjemność bo wygrałem ;) na Essen. Graliśmy tylko we dwóch także ciężko ją ocenić rzetelnie. Z tego co odczułem: - prosta jest, losowość jak to w kartach, a najlepiej pewnie będzie chodzić na 4 osoby (czyli max). Jest 10 samolotów, każdy w tajemnicy losuje kartę z 4 numerkami i te 4 samoloty ma przeprowadzić na drugą stronę jako pierwszy; numerki pokrywają się u różnych grających więc czym więcej osób tym większy mess/fun. 10 minut rozgrywka zajęła.
Trochę ciężko ją też sklasyfikować - na grę dla dzieci trochę dużo blefu (chociaż można tego nie robić i wtedy ok), na grę imprezową te max 4 osoby to trochę ograniczenie. Ja chyba się spodziewałem czegoś więcej, ale jak ktoś lubi takie szybkie karcianki to jest ok.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Essen 2012

Post autor: Krwawisz »

yosz pisze:
Krwawisz pisze:Gre dostalem w zupelnie innych okolicznosciach, zalatwiajac sprawy sluzbowe. Prosilbym wiec o powstrzymanie sie od takich komentarzy na przyszlosc.
Uważaj na takie prezenty. W gf mieliśmy jedna taka sytuacje, że niewielka gra niby była prezentem, ale wydawca spodziewał się recenzji. Najlepiej nic nie brać ;)
hehe, na szczescie on w ogole nie wiedzial, ze ja jakiekolwiek gry gdziekolwiek recenzuje (na Essen nie bylem z ramienia SGP) wiec nie sadze zeby mial takie oczekiwania :)
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: yakos »

Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: Żucho »

Świetna lista z masą gier, rewelacja! Z kolei essenowa fotorelacja od Kuźni na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 498&type=1
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2012

Post autor: jerrymagu »

jax pisze:Suburbia - jak dla mnie zbyt podobne do polskiego City Tycoona, który kompletnie mnie nie zachwycił. Zdecydowanie pasuję.

Goblins Inc - z prezentacji - rewelacja :D Dobrze, że już wcześniej zamówiłem :D Choć to nie gra Chvatila, to pomysły zupełnie jak u Chvatila. W miarę cicho dotąd o tej grze - jak najbardziej niezasłużenie :)
jax - sorki ale City Tycoon przy Suburbi to mały bolek.
Mi City Tycoon nie przypadł do gustu a Suburbia owszem (2 klasy lepsza). Cóż może jestem subiektywny, ale inne osoby to potwierdziły, a Paweł od razu stwierdził że City Tacoon wyląduje na półce bo godnie zastąpi go Suburbia. Podobne odczucia mam przy Ginkgopolis. W zasadzie nie było osoby (a było ich conajmniej 10) której gra by się nie spodobała. W najgorszym przypadku były pozytywne opinie, ale przeważały te bardziej pozytywne.
Suburbia i Ginkgopolis są kafelkowe ale jednak się różnią od siebie i nie są tak mdłe i prztłaczające jak CT
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
ODPOWIEDZ