Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leśnik
Posty: 13
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:34

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Leśnik »

Wydaje mi się, że Senaszel chciał się dowiedzieć jakie wrażenia mają gracze po rozgrywce z nowymi kartami, scenariuszem. Sam jestem ciekaw jak nowy dodatek "lata", bo marketingowy opis w guście szybsza i bardziej dynamiczny scenariusz niewiele mi mówi. Jeśli ktoś będzie po rozgrywce i będzie miał chwilę napisać jaki jest nowy balans, jak się sprawdzają nowe karty, na których terenach i z jakimi siłami zaczynają rody.

IMO każda opinia cenna, ponieważ poważnie rozważam zakup dodatku. Zwłaszcza, że czasami zaczynamy drugą grę o 22 a następnego dnia trzeba iść do pracy, i nie wiemy czy rozgrywka potrwa 5 czy 10 tur...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: KubaP »

Leśnik pisze:

IMO każda opinia cenna, ponieważ poważnie rozważam zakup dodatku. Zwłaszcza, że czasami zaczynamy drugą grę o 22 a następnego dnia trzeba iść do pracy, i nie wiemy czy rozgrywka potrwa 5 czy 10 tur...
W dodatku chyba z definicji jest 7 tur (zamiast 10).
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

W dodatku chyba z definicji jest 7 tur (zamiast 10).
trwa 6 i pierwsza tura bez kart westeroes tak jak w podstawce.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: KubaP »

kiwi pisze:
W dodatku chyba z definicji jest 7 tur (zamiast 10).
trwa 6 i pierwsza tura bez kart westeroes tak jak w podstawce.
Dzięki za sprostowanie.
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

Senaszel pisze:Grał już ktoś w Smoki dla drugiej edycji? Jak nowe karty i nowy set-up?

w takim razie powiem tak, każdy tutaj ma potencjalnie 4-5 przeciwników już na samym początku gry, dodatkowo odrazu się dobrze ze sobą stykamy więc jatka zaczyna się już na samym początku. Do tego dla każdego rodu doszła karta która pozwala walczyć praktycznie jednym piechurem. Przykładowo, jedna z kart Baratheona atakuje z siła dzikich, karta gryjoya daje siłe karty za tyle za ile poświecisz żetonów władzy. I można tak dalej wymieniać. Z chęcią bym zagrał z kimś w smoki na Vassalu, mam już platformę do grania w dodatek na nim.
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

Senaszel pisze:Grał już ktoś w Smoki dla drugiej edycji? Jak nowe karty i nowy set-up?
Mi się udało dzieki uprzejmości Kiwi wydrukowałem sobie karty :P oczywiście pojawiają się pewne nieścisłości co do interpretacji niektórych głównie do określenia "ostateczna siła armii" ale mniejsza o to

Piszę spostrzeżenia tylko po jednej rozgrywce więc mogą się diametralnie różnić od innych

jeżeli chodzi o balans to Żółty -B. ma prze...ane u nas w pierszej turze stracił smoczą skałę na korzyść T. po 2-3 rundach szary wytępił go na północy co do jednostki i do końca rozgrywki wegetował w Końcu Burzy z jednym koniem i jednym statkiem

Co do reszty to Wilk współpracował z Piratem, Martell gen trzymał się sam, a Lew współpracował z Różą

Lew i Róża szybko uzyskali po 5-6 zamków więc reszta była na nich a i oni między sobą zaczęli walczyć. G. Zdobyli Wyszogród, ale stracili Pyke na rzecz Lwa który ze 2 tury później stracił Lanisport na rzecz G. który zmuszony został przez T. do odwrotu. Sumarycznie swoich stoli nie stracili Martell i Stark, który ostatecznie chyba w 7 rundzie wygrał zajmując 7 zamków.

Podsumowując dynamika skacze konfiguracje sojuszy i walk przeróżne, Ale o ile sytuacja Lwa w podstawce była słaba na początku o tyle tu sytuacja Jelenia jest beznadziejna wg nas. B. jeszcze nie zdążył się ruszyć bo jest daleko na torze żelaznego tronu, a już stracił stolicę i 2 jednostki piechurów na północy

Nasza rozgrywka była o tyle nie typowa że przez 3 kolejne tury były mobilizacje i starcia królów w kartach westeros

Nigdzie wcześniej nie doczytałem że rozgrywka jest na 6 tur nam zeszło się 7, ale czasowo wcale nie jest szybciej mnogość armii oraz pomieszanie na mapie sprawiają, że każdy może za wyjątkiem B. który po 3 turach kontrolował już tylko jedno pole długo myślał nad ruchami i strategią
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

Ostateczna to ostateczna Grotek, a w kwesti karty Baratheona i Tyrella jeśli jeden rzuci chyba Margary a drugi Manca to tego karta zadziała, który jest wyżej na tronie
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

kiwi pisze:Ostateczna to ostateczna Grotek, a w kwesti karty Baratheona i Tyrella jeśli jeden rzuci chyba Margary a drugi Manca to tego karta zadziała, który jest wyżej na tronie
z tym ostateczna to kwestia przekopania się jeszcze raz przez instrukcje, ale wg mnie co do kolejności działań kart nie decyduje tron na ich treść w którymś oficjalnym rozszerzeniu zasad było napisane że najpierw działają kart zaczynające się od natychmiast i zignoruj czy jakoś tak;/ ale pewnie i do tych kart wypuszczą wyjaśnienie
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

No tak, ale co jeśli 2 karty mają taki sam efekt? Wtedy działa kolejność na tronie. Czekam na kolejną rozgrywkę, lecz niestety moja ekipa do grania, nie chce sobie spoilować książek, więc narazie nie mam z kim zagrać. Udało mi się zagrać tylko partyjkę wcześniej z ludźmi którym spojlery były wszystko jedno. ( Każdy z nich był po conajmniej 5 grach w Gre o Tron ).
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

kiwi pisze:No tak, ale co jeśli 2 karty mają taki sam efekt? Wtedy działa kolejność na tronie. Czekam na kolejną rozgrywkę, lecz niestety moja ekipa do grania, nie chce sobie spoilować książek, więc narazie nie mam z kim zagrać. Udało mi się zagrać tylko partyjkę wcześniej z ludźmi którym spojlery były wszystko jedno. ( Każdy z nich był po conajmniej 5 grach w Gre o Tron ).
Dobra a kto u was wygrał który ród chyba pisałeś że Jeleń - jeśli tak to opisz to w dużym skrócie???
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

Jeleń na początek dogadał się z Greyjoyem i powoli rozłozyli starka na połnocy, tyrell ze bawił się z martellem i lannisterem to baratheon dość dobrze grał kartami. Potem wygrana licytacja i było za poźno by go powstrzymać i wygrana baratheona.
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

kiwi pisze:Jeleń na początek dogadał się z Greyjoyem i powoli rozłozyli starka na połnocy, tyrell ze bawił się z martellem i lannisterem to baratheon dość dobrze grał kartami. Potem wygrana licytacja i było za poźno by go powstrzymać i wygrana baratheona.
To wg mnie Stark musiał bardzo nieudolnie grać kartami i rozkazami bo posiada w tali na początek dwie 4 z czego jedna z 3mieczami!!! co uszczupliło u nas B. zanim zdążył się ruszyć o dwóch piechurów z tym że u nas G. współpracował ze Starkiem no ale zobaczymy po kilku rozgrywkach

A jest do dodatku jakaś namiastka instrukcji??? wszyscy zaczynają z 5 żetonami władzy ??? i skąd info że dodatek gra się tylko 6 czy 7 tur??
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

A jest do dodatku jakaś namiastka instrukcji??? wszyscy zaczynają z 5 żetonami władzy ??? i skąd info że dodatek gra się tylko 6 czy 7 tur??
Z Pudełka jakiegoś gracza z BGG, gra trwa 6 tur tylko i każdy zaczyna z 5cioma żetonami władzy.
Całe info znajdziesz tutaj http://boardgamegeek.com/thread/845723/ ... -and-cards
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

a z innej beczki ktoś gdzieś pisał o rozszerzeniu fanowskim na 9 osób ma ktoś może jakiś link gdzie takowe można znaleźć??
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

a z innej beczki ktoś gdzieś pisał o rozszerzeniu fanowskim na 9 osób ma ktoś może jakiś link gdzie takowe można znaleźć??
http://boardgamegeek.com/thread/849066/ ... ap-and-hou

Choć karty mi się nie podobają, to myślałem o wydrukowaniu takiej wersji, lecz jest jeden problem tak naprawdę północ gra odzielnie od południa
Jednak 6tka to optymalna liczba graczy.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rudolph »

Pytanie: Jeśli korzystamy z kart losów bitwy to osoba posiadająca żeton Ostrza z Valyriańskej stali może wciąż wykorzystać go do dodania sobie +1 do siły armii czy tylko do zmiany karty losu bitwy :?:
Awatar użytkownika
Mag
Posty: 54
Rejestracja: 22 lis 2010, 21:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Mag »

Z FAQ:

Jeśli w trakcie gry wykorzystywane są karty Losów Bitwy, są
dwa momenty, w których gracz może wykorzystać swoje Ostrze z
Valyriańskiej Stali:
1) Etap „Wybór i ujawnienie kart Rodów”: Po tym jak każda
ze stron wylosuje kartę Losów Bitwy, ale zanim karty te zostaną
odkryte, gracz może zdecydować, że wykorzystuje Ostrze do
wylosowania nowej karty Losów Bitwy.
2) Etap „Wykorzystania Ostrza z Valyriańskiej Stali”: Jeśli
gracz jeszcze nie użył Ostrza w tej rundzie, może w tym momencie
zdecydować się wykorzystać je aby dodać premię +1 do swojej siły
armii.
"
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Senaszel »

kiwi pisze: Jednak 6tka to optymalna liczba graczy.
Stare/ nieoficjalne smoki w ktrych się gra na 9 wydają mi się jeszcze optymalniejsze :) Ogólnie im więcej graczy do GoTa tym lepiej.

Z początku byłem bardzo zdziwiony jaką formę przybrało to oficjalne rozszeżenie ale z tego co słychać to raczej na plus. Nie mogę się doczekać aż sam z nim zagram. Pomimo tego mam nadzieję, że w końcu zrobią większą planszę i dodadzą możliwość gry jeszcze w kilku graczy więcej! :)
Wingmakers
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: yanoo »

Instrukcja mówi, że należy odwrócić kruka posłańca po wykorzystaniu (wymiana rozkazu albo podejrzenie karty dzikich). Może mi ktoś wyjaśnić jaki jest sens odwracania tego żetonu, skoro i tak można go użyć tylko w jednym momencie w trakcie rundy?
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: farmer »

Kruka można użyć do podejrzenia karty Dzikich, albo do zmiany rozkazu zaraz po ich odkryciu.
Jeśli podejrzałeś kartę Dzikich, odwróć Kruka :) - żeby przypadkiem nie użyć go ponownie, podczas danej rundy.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

pytanie o kartę z dodatku Ramsay BOLTON z tłumaczenia Kiwi "jeśli karta Fetor jest na twoim ręku ta karta otrzymuje 3 ikony miecza i 1 punkt siły"

i moje pytanie jak to rozumieć że karta RB będzie miała sumarycznie siłe 4 (3+1) i 3 miecze czy też siłę 1 i 3 miecze??
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kiwi »

Otrzymuje dodatkowo tzn 4 i 3 miecze.
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

kiwi pisze:Otrzymuje dodatkowo tzn 4 i 3 miecze.
ok nie znam oryginalnej wersji więc zdaje się na ciebie. Niestety jeżeli jest jak piszesz to mam wrażenie że staje się ta karta najpotężniejszą ze kart w nowych taliach tym bardziej że nie trudno ją odzyskać

U nas po dwóch kolejnych rozgrywkach wygrał raz T. raz L. dynamika gry jest znaczna jedną partię nawet skończyliśmy w 5 rundzie

z Pytań to mam jeszcze takie bo są w dodatku 2 karty z adnotacją ostateczna siła twojej armii ostateczna siła armii przeciwnika to - ... czy w ostatecznej sile armii są też karty losów bitwy czy też wartości tych kart jednak doliczamy bo jak by nie było karty są opcjonalne więc nie każdy ich używa a w instrukcji jakoś nie mogę do końca rozkminić co i jak
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

zobaczymy jak przetłumaczą to wydawcy ale ja mam jednak wątpliwości co do tej karty

1. GREYJOY
Euron greyjoy(4) If your opponent has a higher position on the fiefsdom track than you, this card gains +1 combat strength

2. If reek is in your hand , this card gains 3 sword icons and 1 combat strength
Steelshanks walton

W pierwszym przypadku jest ewidentnie napisane +1 a w drugim poprostu 1
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: KubaP »

Grotek pisze:zobaczymy jak przetłumaczą to wydawcy ale ja mam jednak wątpliwości co do tej karty

1. GREYJOY
Euron greyjoy(4) If your opponent has a higher position on the fiefsdom track than you, this card gains +1 combat strength

2. If reek is in your hand , this card gains 3 sword icons and 1 combat strength
Steelshanks walton

W pierwszym przypadku jest ewidentnie napisane +1 a w drugim poprostu 1
Słowem kluczem jest "gains", czyli że dodajemy.
ODPOWIEDZ