Karcianka chyba idealna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

Ciekawi mnie czy w ogóle taka istnieje, oto warunki, które musi spełniać.
Jeśli nie da się spełnić wszystkich, to chociaż część.

- Stosunkowo prosta mechanika, dająca jednak sporo możliwości taktycznych
- Gra powinna być dobra do wytłumaczenia dla grających graczy, jak i tych niedzielnych.
- klimat (sucharom dziękuję)
- interakcja między graczami - powinna jakaś być, jej poziom może być dowolony, ale żeby to nie był wieloosobowy pasjans.
- ładne wykonanie - dość ważny argument.
- Czas gry myślę że ok 45-60 minut. Nie powinna być za krótka, ale też powinna dostarczać sporo satysfakcji.
- Powinna dobrze chodzić na 2 osoby


Tytuły, które sprawdziłem
- Władca Pierścieni (sprawdził się do gry solo, ale nie z żoną :(

- Glory to Rome (zbyt skomplikowana jak na początek)

- Dominion (super, ale suchar i pasjans)

- Świat Dysku Ankh-Morpork - tytuł się sprawdził (jedyny tytuł karciany, który się sprawdził do gry z żoną)

Myślę o Race for The Galaxy, ale tutaj obawiam się jednak zbyt dużego skomplikowania (i ikonografii, którą trzeba opanować - po prostu próg wejścia wydaje się zbyt duży)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: KubaP »

RftG jest bardzo łatwe w tłumaczeniu i zrozumieniu, więc się nie obawiaj, to sprawdzony, mocny tytuł.

Poleciłbym też A Few Acres of Snow Wallace, działa tylko na dwie osoby, ale za to jest dość wymagająca w grze, a prosta w zasadach i ma i klimat i dużo możliwości. Zainteresuj się.
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: D3jviD »

Nie wszystko spełnia, ale Warhammer Inwazja?

U mnie kobieta się ostro wciągnęła, mimo bęcków ciagle chce grać orkami ;)
Działa domyślnie pod 2 osoby.
Można zagrać wedle własnych zasad na więcej.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

Warhammer Inwazja raczej odpada, mimo że słyszałem/czytałem o niej sporo dobrego.

Race wydaje się więc być naturalnym wyborem. Obczaję jeszcze A Few Acres od Snow.

Dzięki za propozycje i czekam jeszcze na jakieś inne sugestie :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: espresso »

Tylko, że Race klimatu ma tyle co nic, grafiki są takie sobie, a bez dodatków, to właśnie wieloosobowy pasjans (chociaż to bardzo dobra gra).

Ja bym zaproponowała Seasons, idealnie spełnia Twoje wymagania. Jest to też jedna z najlepszych (czytaj: dających najwięcej frajdy) gier, jakie znam. Z opisu mechaniki wydaje się niepozorna, ale zapewniam, że szybko się nie znudzi. Ja mam ponad 70 rozgrywek za sobą (online i na żywo) i ciągle mi mało.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

Podobnie jak autor - szukam tego samego.

Lepiej kupić Race czy Nową Erę ?
Mam sporo gier, jednak najczęściej gramy w Glory To rome albo w Blue Moon City - szybko się przygotowuje i zawsze można zgrać drugą partię, nie jest mozolna, jest dobra i nie trzeba myśleć jak w Brassie (nie zawsze jest na to chęć).
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: dex_pl »

Jak zwykle - Innowacje. Spełnia wszystkie twoje wymagania.

W 2 osoby jest bardziej kontrolna (przy 4 - 'chaos' jest większy).
pepunio
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:54

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: pepunio »

A może Cytadala? Ostatnio też ją polecałem, bardzo fajna gra i to jest mój wabik na "niedzielnych" graczy (ja narazie wszyscy chcą do niej wrócić). Proste zasady, ogrom interakcji i zabawy.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: piogar »

Potwierdzam - Cytadela to bardzo dobra gra dla osob, ktore nie lubia zbyt ciezkich gier, a jednoczesnie przyjemnie gra sie osobm lubiacym gry bardziej wymagajace. W sam raz na 6-8 osobowa impreze.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

piogar pisze:Potwierdzam - Cytadela to bardzo dobra gra dla osob, ktore nie lubia zbyt ciezkich gier, a jednoczesnie przyjemnie gra sie osobm lubiacym gry bardziej wymagajace. W sam raz na 6-8 osobowa impreze.
Tak, ale jak wypada Cytadela na dwie osoby?
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
wasiu
Posty: 26
Rejestracja: 30 paź 2011, 23:07

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: wasiu »

Moim zdaniem Cytadela na 2 osoby też dobrze chodzi, rozgrywka po prostu jest trochę inna. Powiedziałbym że bardziej pokerowa, musisz wyczuć co przeciwnik wziął. Gram często z żoną i nam się podoba.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Pierzasty »

Popieram Innovation/Innowacje. Tłumaczenie zasad 10 minut, gra tak z godzinę, do wyboru dwa ładne wydania - śliczne minimalistyczne lub śliczne odpicowane, jest polska wersja, klimat sam się tworzy jak tylko zauważycie świetnie zrobione interakcje między kartami, interakcja między graczami jest ogromna, chodzi świetnie na 2-4 osoby. Regularnie zabieram na wszystkie możliwe spotkania i zarażam nowych :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: mbork »

Innovation: +1
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: piogar »

Co do Cytadeli to an 2 osoby nie wiem jak sie bedzie sprawdzac, ale wydaje mi sie ze jest to gra przeznaczona raczej dla wiekszej liczby osob.
burnthesun
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2012, 14:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: burnthesun »

Innowacje - super!

Cytadela - najlepiej grać w więcej niż dwie osoby, ale we dwójkę też od biedy da radę. Swego czasu z żoną łupaliśmy bardzo często i było ok ;)
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

A jak wygląda regrywalność Innowacji w zestawieniu z RftG (Tylko podstawki)? I kwestia złożoności rozgrywki? Czy to są "wagowo" podobne gry?
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: szutek »

Dla mnie wszystkie powyższe wymagania idealnie spełnia Nightfall :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Pierzasty »

Przede wszystkim Innowacje "wchodzą" dużo łatwiej.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: virco »

Ascesion?
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Senthe »

Co do tego, że Innowacji łatwiej się nauczyć, to jakieś brednie ;). W RftG pierwszy lepszy gracz będzie w stanie zrealizować jakiś przynajmniej sensowny plan, w Innowacjach co najwyżej pogapi się, co się wokół niego dzieje i co robią inni, bo bez znajomości kart nie ma najmniejszych szans czegokolwiek ogarnąć. Nauka RftG jest dużo łagodniejsza i bardziej naturalna niż Innowacji z prostego powodu - mamy do wykonania więcej wyborów, które niejako się "uśredniają" i nie dają poczucia, że nic rozsądnego nie umiemy w swojej kolejce zrobić.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: asiok »

Co do Innowacji to ostrożnie - dla mnie to np. jedna z najbardziej chaotycznych gier, w której kompletnie niemożliwe jest zaplanowanie swoich akcji...

Mają jednak wielu zwolenników - proponuję przed kupnem zagrać i samemu ocenić.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Pierzasty »

Senthe pisze:Co do tego, że Innowacji łatwiej się nauczyć, to jakieś brednie ;).
A kto tak powiedział? Ja napisałem, że łatwiej wchodzą. Jak ktoś chce precyzyjnie kalkulować i uczyć się gry, to Innovation przyłoży mu deską w twarz :lol:
asiok pisze:Co do Innowacji to ostrożnie - dla mnie to np. jedna z najbardziej chaotycznych gier, w której kompletnie niemożliwe jest zaplanowanie swoich akcji...
Napierw opanować podstawkę, a POTEM z dodatkiem. Nie zamieniamy tej kolejności. W instrukcji wyraźnie napisano :wink:
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: FortArt »

asiok pisze:Co do Innowacji to ostrożnie - dla mnie to np. jedna z najbardziej chaotycznych gier, w której kompletnie niemożliwe jest zaplanowanie swoich akcji....
+1
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: elayeth »

Ja tez bym polecil Seasons.
Pieknie wykonana, lepiej chodzi na mniej niz wiecej osob (np 2). Zasady banalne, a daja spore mozliwosci konbinowania i frajde ze stosowanych combosow. Nie zajmuje duzo czasu. W dwie osoby da sie nawet w pol godziny... Spelnia wszystkie warunki.

Innowacje z pewnascia nie sa gra piekna no i sa chaotyczne. Czesc ludzi nie lubi...
RftG to jedna z moich ulubionych gier, ale ikonografia odstrasza. Niektorych tez taki troche pasjansowy klimat nieco nudzi...
Arawis
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2012, 11:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Arawis »

wasiu pisze:Moim zdaniem Cytadela na 2 osoby też dobrze chodzi, rozgrywka po prostu jest trochę inna. Powiedziałbym że bardziej pokerowa, musisz wyczuć co przeciwnik wziął. Gram często z żoną i nam się podoba.

Hmmm, to zależy od gustu, my z kolei nie przepadamy za Cytadelą tylko na 2 sztuki, skrzydła rozwija przy 4-5 graczach, bo trudniej przewidzieć kto kim jest i nie dłuży ci się czekanie na swoją kolej.
ODPOWIEDZ