Konfrontacyjna dwuosobówka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: szmajchel »

Wymagania:
- dla 2
- masa interakcji, szczególnie negatywnej
- bardzo klimatyczna
- bardzo wysoka regrywalność
- dostępna polska edycja
- nie LCG
Co mam bądź odpada: Inwazja, Neuroshima HEX, Zimna Wojna (i reszta od GMT), 2 de Mayo/Aton/EiT (za suche), Innowacje (tak profilaktycznie je umieszczam), Claustrophobia...
Marzy mi się Summoner Wars bądź The Ares Project, ale niestety nie ma ich po polsku.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to Władca Areny, ale czy to jest gra którą można młócić raz po raz i rozegrać wieeeele partii?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: garg »

Władca Pierścieni: Konfrontacja i Mr Jack w Nowym Jorku - moim zdaniem jedne z najlepszych dwuosobówek ever :) .

A mocna negatywna interakcja (chociaż klimatu niestety brak) jest w Basilice.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Pierzasty »

szmajchel pisze:Innowacje (tak profilaktycznie je umieszczam)
A idź się wypchaj trocinami :cry:
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Atamán »

Nie podałeś czasu gry, a to ma duże znaczenie. Polecam:

Bitwy Westeros - klimatyczna, 2 osobowa, konfrontacyjna, czas 1 rozgrywki ok. 1,5 - 2 godziny.

Rune Age - karcianka, nie LCG, czas gry ok. godziny, od 2 do 4 graczy, ale najlepiej się sprawdza na 2.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: schizofretka »

I dlaczego TS, Labirynt, Claustrophobia odpadają? Łatwiej będzie doradzić.

Bitwy Westeros są całkiem fajne (a raczej niektóre scenariusze są całkiem fajne), ale nie jest to raczej gra 'do młócenia non-stop'.
Władca Areny, dopóki ktoś mi nie dowiedzie inaczej, jest zepsuty. Nie chce mi się bawić w home rulesy.

Może Dungeon Twister: Prison i/lub Earth Reborn? Jedna elegancka, mocno analityczna, druga wielka, rozbuchana, klimatyczna.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: szmajchel »

Bitwy Westeros odpadają, ponieważ są za drogie, no i zajmują sporo miejsca. Claustro miałem już, gra ok ale bez szału. TS mam, a Labirynt czy 1989 są zbyt do niego podobne, no i do tego (podobno) prostsze. Rune Age - czytałem, że dosyć szybko się przejada, ale biorę pod uwagę. Earth Reborn to za ciężka kobyła, do tego kilmat mi nie bardzo podchodzi. Blood Bowl również odpada.
Raczej gra nie może być zbyt mózgożerna i czasochłonna. W takiego TSa można zagrać 2x pod rząd maks. W taką Inwazję to swojego czasu potrafiłem grać po kilka godzin dziennie, rozegrałem w sumie kilkaset partii. Po prostu gra idealna, ale już się przejadła, natłok dodatków nie poprawia sytuacji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: mbork »

Hm, Innowacje odpadają, szkoda, ale nie pisałeś, że odpada, to może RftG? Jak dla mnie spełnia wszystkie kryteria. :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: schizofretka »

RftG jest raczej mało konfrontacyjne... :roll:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: mbork »

To mamy inną definicję konfrontacji. Grają dwie osoby, ale jedna może wygrać (remisy w RftG są rzadkością), i każda stara się nie dopuścić, żeby to była ta druga, stosując mechanizmy interakcji opisane w regułach gry. Przy czym emocje związane z przewidywaniem akcji przeciwnika i przeszkadzaniem mu niekiedy nie pozwalają na grę na siedząco...
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: kdsz »

A Few Acres of Snow?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: BartP »

mbork pisze:To mamy inną definicję konfrontacji. Grają dwie osoby, ale jedna może wygrać (remisy w RftG są rzadkością), i każda stara się nie dopuścić, żeby to była ta druga, stosując mechanizmy interakcji opisane w regułach gry. Przy czym emocje związane z przewidywaniem akcji przeciwnika i przeszkadzaniem mu niekiedy nie pozwalają na grę na siedząco...
Oczywiście, że inną, bo konfrontacja jest wtedy, gdy dochodzi do dosłownej konfrontacji jak walka (Neuroshima Hex, Bitwy Westeros, gry wojenne etc.) lub bezpośrednich efektów podczas zagrywania kart (Magic) czy zabierania czyjegoś terytorium (Zimna Wojna).
RftG z konfrontacją ma niewiele wspólnego - dwoje ludzi biegnie obok siebie i czasami trochę pyłu jeden drugiemu w oko sypnie ;].

Szkoda, że ogranicza Cię język, bo jest przecież multum pozycji dla dwoje po angielsku: Nightfall (niby jest po polsku, ale niekontynuowane), Nexus Ops, najróżniejsze bitewne spod znaku Commands & Colors etc.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Ouragan »

Jeżeli ktoś pisze, że w TS można zagrać max 2 razy, to świadczy jedynie o tym, bo nie znam innego wytłumaczenia, że ta gra jest dla niego za trudna, i dlatego nie widzi dużej regrywalności. Polecam, tę grę, bo jest właśnie przez ogrom możliwości mocno regrywalna.

Labirynt wcale do niej nie jest podobny, jest to zupełnie inna gra, a takie opinie biorą się prawdopodobnie od osób które albo nie grały w te gry, albo zagrały z raz i im się wydawało, że są podobne, bo pewnie mapa tego samego formatu i identyczny jak we wszystkich grach CDG fakt zagrywania kart jako zdarzenie albo jako opsy. Reszta jest zupełnie inna. Pomijając różności wynikające z tematyki i mechaniki przede wszystkim różnica ogólnie rzecz biorać sprowadza się do tego, że w TS muszisz skupić się bardziej na zarządzaniu dekiem, w Labiryncie jest większy nacisk na losowość rzutów kostką. Regrywalność tej pozycji jest także duża, aczkolwoeik nie jest chyba jeszcze wydana po Polsku.

Co do Inwazji to w mojej opinii dobra gra, jeżeli grasz w sposób niekolekcjonerski. Osobiście widziałem już dwa decki które są po prostu nie do przejścia, gobliny oraz chaos zbudowany na karcie wystawiania do 5 kart za darmo, które spełniają jakieś warunki. Budujesz tak decka, że 50 - 80 % kart w talii spełnia te warunki i niszczysz wszystko. Bo wystawiasz w pierwszej , czy drugiej turze 5 kart gdy przeciwnik bedzie sie bujał z 1 -2 kartami, a następnie go niszczysz. Dlatego gra jest ok, ale gdy nie zaczniecie tworzyć własnych zbieranych talii i wyłączycie jako zabronione te dwie karty.

Innowacja to nie jest gra konfrontacyjna. To jest nieco bardziej interaktywny pasjans, gdzie masz bardzo ograniczony sposób reagowania na zastałe sytuacje. W 10 grach w jakich uczestniczyłem, w różnym składzie osobowym, wyglądała właściwie tak, że w pewnym momencie gry jedna osoba tak się wybiła, że trzaskała punkty, a pozostałe tylko się przyglądały, coś tam nieudolnie dokładając do swoich wystawionych kart.

Tak właściwie, to wydaje mi się, że oprócz gier któe wyłączyłeś, to nie ma już praktycznie gier konfrontacyjnych na dwie osoby po polsku.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 08:35 przez Ouragan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: ignatus »

"Władca Areny, dopóki ktoś mi nie dowiedzie inaczej, jest zepsuty"

O co dokładnie chodzi?
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: BartP »

Ouragan pisze:Jeżeli ktoś pisze, że w TS można zagrać max 2 razy, to świadczy jedynie o tym, bo nie znam innego wytłumaczenia, że ta gra jest dla niego za trudna
Czytaj uważnie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Andy »

Ouragan pisze:Innowacja to nie jest gra konfrontacyjna. To jest nieco bardziej interaktywny pasjans, gdzie masz bardzo ograniczony sposób reagowania na zastałe sytuacje.
Parafrazując czyjąś wypowiedź:
Jeżeli ktoś pisze, że Innowacje to nie jest gra konfrontacyjna, to świadczy jedynie o tym, bo nie znam innego wytłumaczenia, że ta gra jest dla niego za trudna.

Skoro zaś "jedna osoba tak się wybiła, że trzaskała punkty, a pozostałe tylko się przyglądały, coś tam nieudolnie dokładając do swoich wystawionych kart" - to sądzę, że słowo "nieudolnie" jest tu kluczem do zrozumienia sytuacji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: KubaP »

Pamiętajcie, że jednym z kryteriów jest polska wersja, Akry są świetne, ale jej nie mają. Ja bym chyba się oparł na wspomnianej już przez kogoś Władca Pierścieni: Konfrontacja.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: charlie »

Z krótszych, raczej w roli fillerów: Court of the Medici, Roma, z tym, że nie nazwałbym ich bardzo klimatycznymi... Roma dostępna PL, a Court.. jest praktycznie niezależna językowo.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: kdsz »

KubaP pisze:Pamiętajcie, że jednym z kryteriów jest polska wersja, Akry są świetne, ale jej nie mają. Ja bym chyba się oparł na wspomnianej już przez kogoś Władca Pierścieni: Konfrontacja.
Racja. Dawno nie grałem i nawet nie pamiętałem, że na kartach imperialnych są pojedyncze zdania w języku angielskim. Można się szybko nauczyć działania, ale oczywiście grę trudno nazwać niezależną językowo
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: mbork »

Andy pisze:
Ouragan pisze:Innowacja to nie jest gra konfrontacyjna. To jest nieco bardziej interaktywny pasjans, gdzie masz bardzo ograniczony sposób reagowania na zastałe sytuacje.
Parafrazując czyjąś wypowiedź:
Jeżeli ktoś pisze, że Innowacje to nie jest gra konfrontacyjna, to świadczy jedynie o tym, bo nie znam innego wytłumaczenia, że ta gra jest dla niego za trudna.

Skoro zaś "jedna osoba tak się wybiła, że trzaskała punkty, a pozostałe tylko się przyglądały, coś tam nieudolnie dokładając do swoich wystawionych kart" - to sądzę, że słowo "nieudolnie" jest tu kluczem do zrozumienia sytuacji.
+1
LOL
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: szmajchel »

Ouragan pisze:Jeżeli ktoś pisze, że w TS można zagrać max 2 razy, to świadczy jedynie o tym, bo nie znam innego wytłumaczenia, że ta gra jest dla niego za trudna, i dlatego nie widzi dużej regrywalności. Polecam, tę grę, bo jest właśnie przez ogrom możliwości mocno regrywalna.

Labirynt wcale do niej nie jest podobny, jest to zupełnie inna gra, a takie opinie biorą się prawdopodobnie od osób które albo nie grały w te gry, albo zagrały z raz i im się wydawało, że są podobne, bo pewnie mapa tego samego formatu i identyczny jak we wszystkich grach CDG fakt zagrywania kart jako zdarzenie albo jako opsy. Reszta jest zupełnie inna. Pomijając różności wynikające z tematyki i mechaniki przede wszystkim różnica ogólnie rzecz biorać sprowadza się do tego, że w TS muszisz skupić się bardziej na zarządzaniu dekiem, w Labiryncie jest większy nacisk na losowość rzutów kostką. Regrywalność tej pozycji jest także duża, aczkolwoeik nie jest chyba jeszcze wydana po Polsku.

Co do Inwazji to w mojej opinii dobra gra, jeżeli grasz w sposób niekolekcjonerski. Osobiście widziałem już dwa decki które są po prostu nie do przejścia, gobliny oraz chaos zbudowany na karcie wystawiania do 5 kart za darmo, które spełniają jakieś warunki. Budujesz tak decka, że 50 - 80 % kart w talii spełnia te warunki i niszczysz wszystko. Bo wystawiasz w pierwszej , czy drugiej turze 5 kart gdy przeciwnik bedzie sie bujał z 1 -2 kartami, a następnie go niszczysz. Dlatego gra jest ok, ale gdy nie zaczniecie tworzyć własnych zbieranych talii i wyłączycie jako zabronione te dwie karty.

Innowacja to nie jest gra konfrontacyjna. To jest nieco bardziej interaktywny pasjans, gdzie masz bardzo ograniczony sposób reagowania na zastałe sytuacje. W 10 grach w jakich uczestniczyłem, w różnym składzie osobowym, wyglądała właściwie tak, że w pewnym momencie gry jedna osoba tak się wybiła, że trzaskała punkty, a pozostałe tylko się przyglądały, coś tam nieudolnie dokładając do swoich wystawionych kart.

Tak właściwie, to wydaje mi się, że oprócz gier któe wyłączyłeś, to nie ma już praktycznie gier konfrontacyjnych na dwie osoby po polsku.
W ogóle czytałeś mojego posta?
Gdzie ja napisałem, że TS nie ma dużej regrywalności czy coś takiego? Wg mnie to nie jest gra w którą można grać raz za razem przez pół dnia. No i jeżeli Labirynt jest jeszcze bardziej losowy to tym bardziej podziękuję.
Muszę przyznać, że jest starszna bieda w tej dziedzinie gier (mowa o konfrontacyjnej 2os). WP: Konfrontacja może i jest ok, ale nie trawię samego klimatu WP... A Few Acres of Snow wezmę na radar, aczkolwiek czy to jest aż tak bardzo klimatyczna gra...? Gdyby nie brak znajomości angielskiego u moich znajomych już dawno zakupiłbym Summoner Wars, a tak muszę kombinować
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Yamada Hanushi »

szmajchel pisze:Wymagania:
- dla 2
- masa interakcji, szczególnie negatywnej
- bardzo klimatyczna
- bardzo wysoka regrywalność
- dostępna polska edycja
- nie LCG
Co mam bądź odpada: Inwazja, Neuroshima HEX, Zimna Wojna (i reszta od GMT), 2 de Mayo/Aton/EiT (za suche), Innowacje (tak profilaktycznie je umieszczam), Claustrophobia...
Marzy mi się Summoner Wars bądź The Ares Project, ale niestety nie ma ich po polsku.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to Władca Areny, ale czy to jest gra którą można młócić raz po raz i rozegrać wieeeele partii?
Trololoolo: Kingpin? Jest masa interakcji, sporo myślenia, 4 frakcje do wyboru (każda ma 8 unikatowych jednostek), dwie strony planszy, rysunki robił R. Adler i są IMHO bardzo fajne, no i Kingpin nie jest losowy. Oczywiście jako autor nie jestem obiektywny więc sprawdź sobie także opinie innych ludków:)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: garg »

kdsz pisze:
KubaP pisze:Pamiętajcie, że jednym z kryteriów jest polska wersja, Akry są świetne, ale jej nie mają. Ja bym chyba się oparł na wspomnianej już przez kogoś Władca Pierścieni: Konfrontacja.
Racja. Dawno nie grałem i nawet nie pamiętałem, że na kartach imperialnych są pojedyncze zdania w języku angielskim. Można się szybko nauczyć działania, ale oczywiście grę trudno nazwać niezależną językowo
Ale przecież jest polska wersja :lol: .

No i nadal polecam Mr Jack w Nowym Jorku. Klimat, interakcja i mnóstwo zabawy.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: surmik »

A Few Acres of Snow? Tylko tłumaczenie instrukcji. Kart z polskimi napisami oficjalnie chyba nie ma ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Odi »

Właśnie zakupiłem Antike Duellum.

Instrukcja anglojęzyczna, do tego karty wydarzeń też oczywiście w ENG, ale za to leżą na stole i są dla wszystkich dostępne (o ile zrozumiałem instrukcję - przejrzałem ją bardzo pobieżnie), więc nie ma problemu z tłumaczeniem współgraczowi co dany event oznacza. W praktyce karty wydarzeń są więc jawne. Oczywiście takie każdorazowe tłumaczenie co dana karta oznacza wymaga pewnej gimnastyki. Tym niemniej gra zapowiada się świetnie, tyle że trudno raczej powiedzieć, że ma klimat. No jakiś tam ma...

Ja jeszcze lubię Letters from Whitechapel - gra jest językowo niezależna, a zasady są proste do ogarnięcia. Odmówić jej konfrontacyjności nie sposób, a klimat aż się z niej wylewa.

Akry - dziwna sprawa, ale one są klimatyczne :) Klimatu nie zapewniają w nich co prawda wyczesane graficznie karty czy flavor teksty, tylko świetna mechanika, ale naprawdę czuć te zwały śniegu przez które przedzierają się nasi osadnicy celem założenia fortu w kanadyjskiej głuszy... Naprawdę fajna gra :) Angielskich zdań jest tam na kartach ledwie kilka - łatwo można zapamiętać.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Konfrontacyjna dwuosobówka

Post autor: Radek »

hive
ODPOWIEDZ