Slavika

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Slavika

Post autor: jingowawa »

Mockerre pisze:@jingowawa: W teorii taka sytuacja jest możliwa, w praktyce na kilkadziesiąt rozgrywek jeszcze jej nie widziałem ;) Jeśli obawiacie się, że Was to dotknie, wystarczy wprowadzić drugi warunek zakończenia, skończenie się talii Skarbów.
Też się tego nie obawiam, bo nikt nie będzie chciał grać do upadłego. Niemniej ten wariant chyba powinien znaleźć się w instrukcji.
serdel
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2010, 19:57

Re: Slavika

Post autor: serdel »

Grałem jak dot ej pory jedną partię na 2 osoby i gra mnie zaciekawiła. Jednak mieliśmy trochę wątpliwość co do rzeczy zgoła podstawowej. Czy wykładanie bohaterów w akcji 1/2 jest obowiązkowe czy dobrowolne? Bo że wyłożenie potworów w akcji 2/3 jest przymusowe to raczej jasne. Jeżeli wykładanie bohaterów jest obowiązkowe to teoretycznie legalna jest sytuacja:
w akcji 1 gracz dobrowolnie rezygnuje z wyłożenia bohatera.
w akcji 2 gracz wykłada bohatera.
w akcji 3 dokłada potwora.
Co mu to daje? a no dzięki temu zabiegowi wyłożył 1 bohatera i tylko 1 potwora, a nie 2 jakby się mogło wydawać. Może to być w jakimś bardzo dziwnym przypadku opłacalne - np. ma bardzo silne potwory na ręce i wykładając 2 musiałby zakończyć jedną z walk w której bierze udział i przegrać.

Dodatkowe pytanie jakie się pojawiły lub nasunęły:
-Czy szeptuchy mogą kopiować zdrajcę i być wykładane po stronie bohaterów?
-Czy kartą rusałki można usunąć zdrajcę? Domyślam się, że wyrzuca się go na discard a nie cofa do ręki gracza który go wyłożył.
-Co się dzieje jeżeli do krainy przydzielonych zostaje dwóch złodziei i potwór/potwory potężne(i bohaterowie wygrają)? Czy jeśli pierwszy w kolejności złodziej zagarnie punkty z potężnych potwór to drugi może jeszcze ukraść skarb? Lub odwrotnie, gdy pierwszy ukradnie skarb to drugi może zagarnąć punkty z potworów?
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Wszystkie 3 akcje graczy są obowiązkowe, chyba że gracz nie jest w stanie którejś z nich wykonać (tj. nie ma już bohaterów na ręce). Zatem, jeśli bohater posiada chociaż 1 bohatera na ręce, kiedy przychodzi czas wykonania akcji wyłożenia bohatera, musi go wyłożyć.

Co do pozostałych pytań:
1. Tak, Szeptuchy mogą skopiować Zdrajcę.
2. Tak (treść zdolności rusałki w instrukcji mogłaby być w tym względzie jaśniejsza, prawda).
3. Tak, jeśli jeden z graczy zagarnie złoto/skarby, następny może ukraść to, co pozostało.
serdel
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2010, 19:57

Re: Slavika

Post autor: serdel »

Dzięki :>
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Slavika

Post autor: Epyon »

serdel pisze:-Co się dzieje jeżeli do krainy przydzielonych zostaje dwóch złodziei i potwór/potwory potężne(i bohaterowie wygrają)? Czy jeśli pierwszy w kolejności złodziej zagarnie punkty z potężnych potwór to drugi może jeszcze ukraść skarb? Lub odwrotnie, gdy pierwszy ukradnie skarb to drugi może zagarnąć punkty z potworów?
Mockerre pisze:3. Tak, jeśli jeden z graczy zagarnie złoto/skarby, następny może ukraść to, co pozostało.
No to ciekawa sprawa wynikła, Marcinie, bo w instrukcji znajduje się następujący zapis:
Jeśli wśród bohaterów znajdował się Złodziej, to gracz go kontrolujący może zdecydować, czy zawłaszcza punkty z karty (kart) skarbu czy sumę punktów chwały jaką dają w danej krainie pokonane potężne potwory. Zasada ta dotyczy tylko jednego Złodzieja w każdej krainie, tego którego karta znajduje się najbliżej karty krainy w momencie walki ze złem. Kolejni Złodzieje nie otrzymują już takiej szansy.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

@Epyon: To psikus mi zrobiono ;) W zasadach, jakimi je napisałem, nie było takiego ograniczenia - przede wszystkim dlatego, żeby nie wprowadzać kolejnej zasady, którą trzeba pamiętać; spytał w Rebelu, co sprawiło, że ustęp się pojawił ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: mat_eyo »

To ja też dorzucę pytanie zrodzone po wczorajszej rozgrywce. Karta Licho sprawia, że wojownicy mają siłę 2 zamiast 5 lub 6. Tylko działa to tylko podczas podczas walki ze złem czy również przy liczeniu siły do podziału łupów? Sytuacja była taka - w krainie było dwóch wojowników mojej narzeczonej oraz moi wojownik i tropiciel. Siła potworów równa 3, brakuje jednego. Dokładam licho i zamykam krainę. Siła bohaterów mimo wszystko jest wyższa od potworów natomiast ja mam siłę 5 a ona 4. Szczęśliwy chcę sięgać po skarby i punkty kiedy ona pokazuje mi zapis w instrukcji:
"Licho: siła 0. W czasie walki ze złem siła wszystkich wojowników spada do 2."
I teraz właśnie wątpliwość jak należy to interpretować? Siła zmieniana jest tylko podczas walki czy również podczas dzielenia łupów?
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Walka dobra ze złem trwa od momentu dołożenia ostatniego potwora do krainy do chwili, w której nie zostanie zakończone rozliczanie krainy (innymi słowy, również w trakcie ustalania wyniku walki dobra ze złem, jak i po nim, do chwili przyznania punktów). Oznacza to, że karta Licho obniża siłę przez cały czas trwania walki (również podczas przyznawania punktów) - w przeciwieństwie do Leszego, który zaczyna działać dopiero po ustaleniu wyniku walki dobra ze złem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: mat_eyo »

Dzięki za odpowiedź, intuicyjnie tak mi się wydawało. Od razu posadziłem narzeczoną przed kompem i kazałem jej przeczytać Twoją odpowiedź :) ale trzeba uczciwie przyznać, że nawet z tą sytuacją zinterpretowaną na moją korzyść wczorajszą partię niestety bym przegrał.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Moja luba też niebezpiecznie zamierza się na moją dominację w Slavice ;)
serdel
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2010, 19:57

Re: Slavika

Post autor: serdel »

Ostatnio spotkałem z inną niż moja interpretacją zasad Guślarza czy potwora takiego jak Licho. Zasady mówią, że bonus do siły guślarza działa w trakcie walki z potworami. Czy jest on również uwzględniany przy podziale łupów? Podobnie czy przy podziale łupów obowiązuje także obniżająca zdolność Licha? Zawsze grałem, że oba te modyfikatory trwają do końca, również przy rozliczaniu punktów chwały po pokonaniu potworów. Jednak wczoraj spotkałem się z interpretacją, że w momencie pokonania potworów modyfikatory te już nie działają i przy obliczaniu kolejności siły do punktów chwały nie uwzględnia się już plusów dla guślarza czy minusów z Licha.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: powermilk »

Dosłownie 4 posty przed twoim pojawiło się podobne pytanie, a 3 posty przed twoim odpowiedź Mockerre.
Mockerre pisze:Walka dobra ze złem trwa od momentu dołożenia ostatniego potwora do krainy do chwili, w której nie zostanie zakończone rozliczanie krainy (innymi słowy, również w trakcie ustalania wyniku walki dobra ze złem, jak i po nim, do chwili przyznania punktów). Oznacza to, że karta Licho obniża siłę przez cały czas trwania walki (również podczas przyznawania punktów) - w przeciwieństwie do Leszego, który zaczyna działać dopiero po ustaleniu wyniku walki dobra ze złem.
Co do Guślarza, to według instrukcji też działa w walce ze złem jego zdolność (w czasie walki ze złem siła guślarza wynosi 2 plus 2 za każdą kartę Wojownika w danej krainie, bez względu na to, do którego gracza Wojownicy należą).
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Po konsultacjach okazuje się, że jest tak jak myślałem - zmiany w instrukcji to nie błędy, a świadome decyzje wydawcy.
Innymi słowy: W krainie, w której znajduje się 2 Złodziei, tylko pierwszy Złodziej korzysta ze swojej zdolności. Dodatkowo, wybiera on pomiędzy punktami z potworów a punktami ze skarbów PO odkryciu karty skarbu. Ze strony swojej i wydawnictwa przepraszam wszystkich za zamieszanie.

Pozdrawiam,
MW
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: mat_eyo »

Po odkryciu kart skarbów? To sporo zmienia.
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Slavika

Post autor: kiwi »

A co do sytuacji że kończą się skarby na moje kilka gier które rozegrałem, 3 razy skończyły się skarby, my potem nie dokładaliśmy pod spód. Druga rzecz to punktacja, oprócz pierwszych 3 gier (pierwsza na 3 graczy wyniki 65, druga na 5 graczy wynik 96 i 72 trzecia) to praktycznie w każdej grze na 2 osoby punkty przekroczyły liczbę 120.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

@mat_eyo: Wiem, też byłem zdziwiony ;)

@kiwi: O sytuacji z kartami skarbów pisałem kilka postów wyżej, natomiast co do plansz graczy w rozgrywce na 2 graczy, rzeczywiście, jeśli ktoś gra zaciekle, punkty mogą "się skończyć". Jedyne, co mogę polecić, to wykorzystywywać dodatkowe plansze/żetony innych klanów do zaznaczania nadmiarowych punktów.
jarekk
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:14

Re: Slavika

Post autor: jarekk »

Można zaznaczać punkty dalej pomijając po prostu setkę:-) To chyba najprostsze rozwiązanie (zamiast np. 112 zaznaczamy 12), przecież przy grze w dwójkę pamiętamy, że przekroczyliśmy już 100 punktów. Gramy w dwie osoby i praktycznie za każdym razem przekraczamy ze sporym naddatkiem setkę.
kiwi
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 13:42

Re: Slavika

Post autor: kiwi »

Chodzi o to że nie ma trudności z zaznaczaniem punktów powyżej setki, ale wydaje mi się że poprostu wydawca/twórca gry nie przewidział dokładnie tej sytuacji, tak samo z skończeniem skarbów.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Trudno mi wypowiadać się w kwestiach formatu/oprawy graficznej, z prostego powodu - za tę część produkcji odpowiada wydawnictwo.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: powermilk »

Mockerre pisze:Trudno mi wypowiadać się w kwestiach formatu/oprawy graficznej, z prostego powodu - za tę część produkcji odpowiada wydawnictwo.
Ej, ja się nie znam, bo nigdy nie wydawałem grę, ale przed wydaniem wydawnictwo nie pokazywało ci jak to będzie wyglądać, nie przeglądałeś i nie akceptowałeś, że jest cacy?

Kwestia graficzna jest genialna, a tak naprawdę jedynym szkopułem w kwestii wykonania to jest właśnie ten tor punktacji.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Slavika

Post autor: Mockerre »

Autor w przypadku designu elementów rzadko ma prawo absolutnego veta (podobnie jak autor książek w przypadku okładek). Chodzi jednak o to, że praca nad takim projektem jest kolaboracją. Nie wszystkie decyzje zależały wyłącznie ode mnie. Wracając zaś do plansz graczy, podejrzewam, że takie do 150 mogłyby się nie mieścić w pudełku (jeszcze będąc w wyprasce) lub nieproporcjonalnie zwiększyć cenę gry; na pewno w przyszłości, jeśli ukażą się jeszcze jakieś produkty z linii Slavika, to przyjrzymy się temu problemowi i postaramy się coś na niego zaradzić.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: UncleLion »

Mam pytanie odnośnie złodzieja:

w instrukcji jest napisane:

Wyjątkiem jest sytuacja w której wśród bohaterów
biorących udział w walce ze złem znajduje się Złodziej, który
może przywłaszczyć sobie kartę skarbów (patrz: Bohaterowie i
ich specjalne zdolności).


kawałek dalej

Jeśli wśród bohaterów znajdował się Złodziej, to gracz go kontrolujący może zdecydować, czy zawłaszcza punkty z karty
(kart) skarbu czy sumę punktów chwały jaką dają w danej krainie pokonane potężne potwory.


Moje pytanie brzmi:
Złodziej zawłaszcza punkty, czy punkty i kartę skarbów. Skoro karta rozstrzyga remis to stanowi to pewną różnice.
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Slavika

Post autor: gregor_1313 »

Wybierasz czy chcesz punkty chwały z potwora (wtedy inni gracze uczestniczący w walce ich nie dostają), czy kartę skarbu (a wtedy gracz posiadający najwyższą siłę jej nie dostaje)


Co miałeś na myśli pisząc:
Skoro karta rozstrzyga remis to stanowi to pewną różnice.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Slavika

Post autor: UncleLion »

Porównaj oba zapisy które przytoczyłem. Raz mówi się o karcie, raz o punktach z karty. Stąd moja wątpliwość i pytanie.
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Slavika

Post autor: gregor_1313 »

Jeżeli bierzesz kartę skarbu to dostajesz punkty chwały z tej karty.

Wiec wybór jest między:
- punktami chwały za pokonanie potężnych potworów,
- a punktami chwały z skradzionej karty skarbu.


Karty skarbu dodatkowo się przydają w momencie remisu na koniec gry.
ODPOWIEDZ