Poradnik dla początkujących - uwagi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Zdecydowaną większość Waszych uwag uwzględniłem. Oczywiście ZAWSZE i w KAŻDYM MOMENCIE możecie zgłaszać kolejne.

Ach, poradnik nigdy nie był bogatszy i zarazem - mam nadzieję - bardziej czytelny, niż teraz 8)

Kolejnym krokiem (ale to jak się znowu zbiorę, czyli... za rok? 8) ) będzie wydzielenie poszczególnych kategorii gier do osobnych postów, by można było do nich linkować bezpośrednio ze Wstępu.

Jeśli ktoś bardzo chce, może przygotować fragment dotyczący tworzenia i projektowania gier planszowych (Część IV poradnika), z linkami, poradami, wątkami z forum itp. A jeśli nie chce, to ja coś takiego przygotuję w wolnej chwili (czyli... za rok 8) )
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: konev »

Odi pisze: Jeśli ktoś bardzo chce, może przygotować fragment dotyczący tworzenia i projektowania gier planszowych (Część IV poradnika), z linkami, poradami, wątkami z forum itp. A jeśli nie chce, to ja coś takiego przygotuję w wolnej chwili (czyli... za rok 8) )
Będziesz chciał to zamieścić w ogólnym forum? Jakby nie patrzeć to mamy dział Pomysły i Idee, gdzie taki fragment idealnie pasuje, ale kłóci się to z numeracją IV Częścią poradnika.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Masz rację - do poradnika najwyżej wrzuci się tylko linka
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: farmer »

konev pisze:Z prawej strony postu przy dacie wysłany masz taką karteczkę (na lewo od napisu Wysłany). Najeżdżasz i kopiujesz link i masz na przykład: II część
O kurczę! Ale fajne! :lol:
Dzięki konev! :oops:
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

A pamiętacie, jak ten poradnik wyglądał zupełnie na początku?

'Nowy wątek 'Dla Nowicjuszy'

8)

To jest dobre: :twisted:

Hasło 'gry planszowe' kojarzy Ci się pewnie z... [...]

z Monopoly - taaak... Zdecydowanie Monopoly to najpopularniejsza gra planszowa na świecie. Sprzedała się w dziesiątkach tysięcy kopii, w różnych wersjach. A wiesz, które miejsce zajmuje na liście gier wszechczasów, układanej przez miłośników planszówek i karcianek z całego świata? 4721. Tak, cztery tysiące siedemset dwudzieste pierwsze. Średnia ocen: 4,52 na 10.
Monopoly reprezentuje stare podejście - rzut kostką, ruch, opłata lub kupno. Nie ma tu zbyt wiele okazji na podjęcie decyzji, na taktykę, nie ma żadnego odwzorowania choćby prostych mechanizmów rynkowych (podaż/popyt). Współczesne gry dają Ci możliwości wyboru własnej strategii, zaskakują, wciągają, pozwalają na żywa interakcję ze współgraczami, czasem posiadają element losowy (kostka, dobieranie kart, losowanie żetonów), czasem opierają się wyłącznie na decyzjach graczy. Dają poczucie, że grasz Ty, a nie kostka. Zabawa z banalnej, dziecinnej rozgrywki zamienia się w prawdziwe starcie godnych siebie przeciwników.
Bawiłeś się dobrze przy Monopoly? To fajnie. My kilkanaście lat temu również. Zapewne ucieszysz się na wieść, że oto jest co najmniej 4500 lepszych, atrakcyjniejszych tytułów, wiele z nich dostępnych w języku polskim, w przystępnych cenach

:lol:

Ostro się zaczynało :wink:

Wiele osób wrzuciło swoje cegiełki do rozwoju poradnika - np. Wojo rzucił pomysł, żeby każdą z polecanych gier podlinkować kontem z BGG i recenzjami, westwood zapoczątkował mini-słownik itp.
I w ogóle, miał to być w założeniu swoim dość krótki tekst. A wyszło monstrum 8)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: surmik »

Odi pisze:A wyszło monstrum 8)
Dobra robota doktorze Frankenstein ;)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: gafik »

Myślę, że w III części poradnika, do listy miast, które mają swoje festiwale gier, można już spokojnie dodać Brzeg.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: FortArt »

I link do Gralicji usunąć.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dzięki za info - pozimieniam w wolnej chwili :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Czas na kolejną aktualizację Poradnika.

Macie jakieś propozycje, pomysły?
Pojawiły się nowe serwisy?

PS
Mógłby któryś admin usunąć post zhuwenxiu2003, który pojawił się w Poradniku? Z góry thx :)
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mnowaczy »

Odnośniki do recenzji przy grach dla dzieci w sporej części są nieaktualne.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Ukończyłem aktualizację Poradnika dla poczatkujących.

Wprowadzone zmiany:

1. Gry dodane do poradnika:
Mondo (do rodzinnych lekkich)
Na Chwałę Rzymu (do rodzinnych, średnich)
Eclipse (do rodzinnych, ambitniejszych)
Mage Knight (do przygodowych anglojęzycznych)
Strike of the Eagle (jako zmieniona, anglojęzyczna wersja Orła i Gwiazdy)

2. Gry usunięte z poradnika:
Stronghold (z dwuosobowych)
Runebound (z przygodowych)
Dragon's Ordeal (z przygodowych)
B-29 Superfortress (z jednoosobowych)

3. Małe zmiany w grach jednoosobowych i nawiązujących do kultury masowej (linki do serii gier, zamiast do pojedynczych tytułów)

4. Uzupełnienie i poprawienie opisów gier wydanych po polsku (Zimna Wojna, GoT, Kupcy i Korsarze, Chaos w Starym Świecie, Władcy Podziemi itp.)

5. Usunięcie kategorii oznaczeń gier jako ENG+ (wymagających dobrej znajomości języka angielskiego u wszystkich graczy) - uznaniowa i nieprzejrzysta. Teraz jest po prostu ENG.

6. Poprawione linki tam, gdzie zauważyłem, że nie działają i tam, gdzie mi o tym powiedziano (thx mnowaczy :))

7. Z 'polskich wydawców gier' usunąłem Wolf-Fang i Lizardy

8. Dodałem kilka nowych serwisów planszówkowych

9. Kolejność haseł w mini-słowniku zmieniona na alfabetyczną

10. Drobne poprawki stylistyczne, językowe

To tyle.

Aha - w wolnych chwilach sukcesywnie będę zamieniał 'videorecenzje' na 'wideorecenzje' :wink:

W temacie niedziałających linków piszcie do mnie na bieżąco.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: schizofretka »

Zastanawiam się, czy nie warto przy losowości wprowadzić terminu chaotyczności/nieprzewidywalności - 'losowych' posunięć innych graczy, których nie możemy przewidzieć i w związku z tym zapobiec.

Kluczowym dla mnie, pokrewnym aspektem jest kontrola - w jakim stopniu gra daje możliwości zapanowania nad i kontrowania losowości i poczynań innych graczy.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: konev »

Przeglądając forum naszła mnie propozycja. Dużą popularność zyskała na forum opcja Spoiler. Jest używana do wszystkiego :). Ale dobrze się sprawdza do prezentowania dużych ilości informacji w pakietach - tak by było przejrzyście. Można zastosować do poradnika, gdzie każda grupa gier to byłby oddzielny Spoiler. Czyli familijne, ekonomiczne, dla dzieci itd. W ten sposób przeglądający rozwijałby sobie tylko partię gier, którą jest zainteresowany, a reszta zwinięta ładnie by tworzyła spis treści. Do przemyślenia...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Spoiler:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: konev »

Na przykład tak :)

Gry rodzinne i na spotkania ze znajomymi – Najbardziej uniwersalny gatunek gier. Atrakcyjne wydanie, nieskomplikowane zasady i bardzo, bardzo duża grywalność sprawiają, że zwykle świetnie bawią się przy nich osoby w każdym wieku. Tury trwają krótko, rozgrywka jest dynamiczna, zwykle o dużej interakcji. Można sobie nawzajem trochę 'poprzeszkadzać', jest sporo śmiechu. Prezentowane poniżej tytuły świetnie nadają się też na wciąganie w planszówkowe hobby nowych osób.
Spoiler:
Gry nawiązujące tematem do kultury masowej – to zwykle doskonały prezent dla miłośników danego tematu. Charakteryzują je eleganckie wydania, sporo miłych dla oka rekwizytów (karty, figurki), a przede wszystkim wyczuwalny klimat oryginalnej powieści, filmu czy gry komputerowej.
Spoiler:
Gry ekonomiczne - znajdziesz w nich prawdziwe mechanizmy rynkowe (np. podaż/popyt) i wszystkie właściwe biznesowi dylematy: kupić? Sprzedać? W co zainwestować? W odróżnieniu od Monopoly, powszechnie, lecz niesłusznie uważanej za grę ekonomiczną, losowość jest w nich bardzo ograniczona. Kluczowe są decyzje gracza – trafne, lub nie. Wiele w grach ekonomicznych kalkulowania (a jakże!), dają jednak sporo satysfakcji z... zarabiania pieniędzy oczywiście!
Spoiler:
Gry imprezowe – można się przy nich bardzo dobrze bawić praktycznie wszędzie, przy każdej okazji i z towarzystwem w każdym wieku - z założenia są to gry lekkie. Zasady są banalne, udział może brać nawet kilkanaście osób, a wszystko trwa najczęściej nie dłużej niż 30 minut, wypełnionych śmiechem. Gry imprezowe mają w rzeczywistości charakter bardziej 'zabawy', niż 'gry', i tak też należy je traktować.
Spoiler:
Gry dwuosobowe – wiele gier posiada warianty dwuosobowej rozgrywki, lecz nie zawsze jest ona równie interesująca, co rozgrywka wieloosobowa. Dlatego w tej kategorii proponujemy tytuły specjalnie dedykowane do pojedynków 'jeden na jednego', lub gry wieloosobowe, które naprawdę dobrze się w tym wariancie sprawdzają. Warto wybierać je wspólnie z naszym potencjalnym współgraczem. W tej kategorii znajdziemy najróżniejsze tytuły: od króciutkich, nieco abstrakcyjnych karcianek, po ambitne, mózgożerne strategie.
Spoiler:
Gry kooperacyjne - nie zawsze musisz rywalizować ze współgraczami. W grach kooperacyjnych wspólnie stawiacie czoła przeciwnościom losu i ratujecie świat przed zagrożeniem. Przeciwnikiem może być sama gra (np układ kart) lub jeden ze współgraczy odgrywający 'Tego Złego', któremu pozostali razem się przeciwstawiają. Gry kooperacyjne mocno integrują graczy, sprawiają, że wspólnie planują własne działania.
Spoiler:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

No to powiem tak:
z jednej strony wpłynęłoby to teoretycznie na czytelność całości, z drugiej - ukryje wiele tytułów przed oczami przeglądających. A to trochę o to chodzi, żeby komus wpadł w oko taki tytuł jak np Zimna Wojna, K2, Boże Igrzysko, by zobaczył jak różnorodna jest tematyka planszówek. Po ewentualnej zmianie nie zobaczy, jeśli nie kliknie w zawierające je spoilery.

Może przed stworzeniem ankiety byłbym skłonny do tej zmiany, ale z ankiety wynika, że na 29 osób wypowiadających się w temacie intuicyjności i przejrzystości poradnika, 29 osób (czyli 100% głosujących) uznało go za intuicyjny i przejrzysty. Czyli chyba żadna zmiana nie jest w tym aspekcie potrzebna.

Tak czy inaczej - dziękuję za pomysł :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: KubaP »

Jest błąd w linku ogólnopolskie listy sklepów z planszówkami w części III.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Thx - poprawione
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: UncleLion »

Jedne z linków w 3 części nie działa: "blog Kapustki " jest już chyba usunięty z sieci.

Przy okazji, jeżeli autor poradnika uzna bloga którego prowadzę za wartościowy, proponuje dołączyć go do listy blogów w III części poradnika. Pozostawiam to ocenie autora.

mój blog to: Prosto z pudła - http://prostozpudla.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dzięki za info! Przejrzę w ciągu kilku dni te linki.

Jedna rzecz: moim zamiarem nie jest segregowanie serwisów/blogów planszówkowych na wartościowe (podlinkowane w poradniku) i mniej wartościowe (poza poradnikiem). Z założenia chciałbym, aby w poradniku znalazły się linki do WSZYSTKICH blogów/serwisów, no ale poinformowanie mnie o nowym miejscu w sieci to już leży przede wszystkim w interesie autora :)
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: UncleLion »

No to w takim razie jeszcze podrzucam adres pirata który także grypsuje ze swej kajuty: Pirat na planszy - http://www.piratnaplanszy.blogspot.com

Z niektórymi blogami jest problem w postaci braku aktywności od 2-3 lat....
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Zmiany w linkach wprowadziłem.

Zakończyłem ankietę w poradniku. Planowałem czekać do 200 oddanych głosów (pewnie ok 50-70 osób), ale dynamika przyrostu znacznie spadła :wink: , zamknę więc ankietę po zebraniu 155 głosów (od 27 do 53 osób, zgodnie z odpowiedziami). Ograniczenia techniczne forum nie pozwoliły na przygotowanie bardziej złożonej ankiety. Przyjąłem, że jedna osoba zaznaczała tylko jedną opcję przy każdym z czterech pytań.

Wyniki:

1. Poradnik dla początkujących:
a. przeczytałam/łem cały - 28
b. przeczytałam/łem tylko interesujące mnie fragmenty - 19
c. pobieżnie przejrzałam/łem - nie chciało mi się go czytać - 6

Spośród 53 osób, aż 52,8% głosujących (28 osób) przeczytało poradnik w całości, 35,8 % wybrało interesujące fragmenty (19 osób), natomiast tylko 11,4% (6 osób) przejrzało poradnik bardzo pobieżnie (będąc jednoczesnie na tyle miłymi, by wziać udział w ankiecie - wielkie dzięki :wink: ). Pewnie ten odsetek nieczytających jest zdecydowanie większy, i jeśli się komuś nie chciało czytać, to raczej nie zajmował się też ankietą. Tym niemniej bardzo cieszy mnie fakt, że aż 28 osób przeczytało go w całości, a kolejne osoby znalazły w nim coś interesującego dla siebie. Widać wyraźnie, że warto było tworzyć to monumentalne dzieło 8) , i że wielkośc poradnika niekoniecznie jest jego wadą, a może wręcz odwrotnie - jest zaletą. Przynajmniej dla kogoś, kto poszukuje wszelkich informacji o tym hobby.

2. Poradnik dla początkujących:
a. jest przejrzysty, intuicyjny - 37
b. jest nieprzejrzysty, trudno odnaleźć w nim potrzebne informacje - 0.

Kolejna bardzo miła informacja zwrotna od czytelników: z 37 osób, które zagłosowały w tej kategorii, 100% (czyli - hm - 37) uznało poradnik za intuicyjny i przejrzysty. Teraz widze, że trochę zabrakło jakiejś odpowiedzi pośredniej, ale myślę sobie, że coś albo jest intuicyjne i przejrzyste, albo nie. Skoro tutaj jednomyslność była tak duża, to widać odnajdywanie informacji w poradniku i przyswajanie sobie jego treści nie jest problemem. Cieszy mnie to, bo oznacza, że praca włozona w uczynienie go przyjaznym dla czytelnika nie poszła na marne (w tym miejscu raz jeszcze wielkie dzięki dla wszystkich, którzy przekazywali mi - i wciąż przekazują - swoje uwagi, spostrzeżenia)

3. Poradnik dla początkujących
a. sprawił, że kupiłam/łem rekomendowaną w Poradniku grę - 23
b. odesłał mnie do linków, dzięki którym znalazłam/łem fajną grę (nierekomendowaną) - 12
c. nie pomógł mi w zakupie gry - 3

Tutaj z kolei spośród 38 głosujących, aż 23 (60,5%) kierowało się w swoim wyborze zakupowym rekomendacją zawartą w poradniku. To oznacza, że czytelnicy darzą poradnik zaufaniem, no i że liczba propozycji jest na tyle duża, by ponad połowa czytelników znalazła wśród nich coś dla siebie. Kolejnych 12 osób (31,5%) dzięki zawartym w nim informacjom/linkom odnalazło interesującą dla nich grę. To też - jak myślę - świadczy o dobrej konstrukcji poradnika i przydatności zawartych w nim odnośników do samodzielnych poszukiwań. Dla pozostałych 3 osób (8%) poradnik nie okazał się pomocny.

4. Poradnik dla początkujących:
a. miał rację - zakup rekomendowany był udany - 26
b. mylił się - zakup rekomendowany był nieudany - 1

No i na koniec bardzo fajna statystyka, świadcząca o właściwym, starannym doborze tytułów zawartych w poradniku. Spośród 27 osób, które zakupiły rekomendowaną w poradniku grę (widać pewną niespójność z poprzednim pytaniem - tam grę rekomendowaną kupiły tylko 23 osoby. Może te dodatkowe 4 osoby to ci, którzy zadeklarowali się jako korzystający z odnośników?), aż 26 (czyli 96,3%) było zadowolonych z zakupu. Tylko jedna osoba (3,7%) 'przejechała się' na rekomendacji poradnikowej. W moim osobistym przekonaniu, rekomendowane gry powinny spodobać się ok 90% względnie świadomych kupujących ('względnie świadomych" oznacza takich, którzy wiedzą czego szukają, i nie kupują np Osadników z Catanu do grania dwuosobowego, albo Bożego Igrzyska do zabawy z 8-letnim dzieciakiem). Odpowiedź na to pytanie przerasta nawet moje oczekiwania, ale też nie traktuję jej jako idealnie odzwierciedlającej rzeczywistość.

No właśnie, generalnie mam świadomość, że w tej ankiecie wzięli udział głównie ci czytelnicy, którzy byli zadowoleni z treści zawartych w poradniku i jego kształcie na tyle, by wrócić i oddać swój głos. Znaczna część niezadowolonych mogła już nie mieć ochoty na wypełnianie ankiety. Nie uważam więc wyniku tego 'badania' za aksjomat i prawde objawioną, ale z pewnością można jakieś wnioski co do jego funkcjonalności i zapotrzebowania sobie wyciagnąć. Na pewno dobrze wiedzieć, że poradnik chyba bardziej się podoba, niż nie podoba.
Ankieta była obecna przez ponad 6 miesięcy i zebrała 155 głosów (od 53 do 27 głosujących, jak wynika z odpowiedzi), co jakimś wybitnym rezultatem nie jest. Przy ponad 77 tys. odsłon do tej pory (mniej więcej ok 10-15 tys. od momentu umieszczenia ankiety), te 155 głosów również o czymś swiadczy. Może właśnie o tym, że wiele osób - przerażonych jego objętością - szybko tę stronę opuszcza... Z drugiej strony - nie wiem, czy to na pewno wpływ poradnika, ale wiele osób zadających pytania w dziale "Co kupić? Pytania i rady" stosuje się do zaleceń zawartych w poradniku odnośnie zadawania pytań właśnie, podając od razu w pierwszym poście w co grali, co się podobało - co nie, dla jakiej grupy szukają gry, pokazują też pewne swoje propozycje ze wstępnych poszukiwań itp.

Tak czy inaczej - warto nad nim dalej pracować, choćby dla tych kilkudziesięciu osób, które z niego skorzystały 8)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Bea »

Bardzo fajny poradnik :)
Ale skoro już jesteśmy w temacie, chciałam zapytać, czy nie ma takiego poradnika w którym odpowiadałoby się na serię pytań (np czy jesteś graczem początkującym czy zaawansowanym, w ile osób planujesz grać, czy ma to być gra strategiczna czy ekonomiczna na przykład itp ) a potem dostawało kilka propozycji gier, które do nas najbardziej pasują?
ODPOWIEDZ