Gra ze "złym" graczem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Gra ze "złym" graczem

Post autor: Lailonn »

Ciężko doszukać się takiej informacji a interesuje mnie zdobycie jakiegoś tytułu gdzie jeden lub więcej graczy ma za zadanie "zniszczyć" grę. Tak jak w Archipelago ktoś może mieć cel doprowadzić do buntu i przegranej albo (z tego co wiem) jak ma to miejsce w Świecie Dysku. Przydatne byłby zarówno lista tytułów jak i opinie ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: 77rpm »

Nie grałem ale z recenzji i słowa czytanego coś takiego powinno być w Battlestarze i Resistansach. Poprawcie jeśli się mylę.
Keveak
Posty: 25
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:57

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: Keveak »

Hmmmm, Battlestar Galactica ma taki motyw. Ukryci gracze (Cyloni) mają za zadanie przeszkodzić innym graczom (ludziom) w wykonaniu ich zadania. Resistance: Agenci Molocha, też taki motyw posiada. Niemniej polecam także Posiadłość Szaleństwa (jeden z graczy jest tym złym który ma pozabijać/wykonać własne cele w scenariuszu), ew. Descent Wędrówki w Mroku - teżposiadają takowy motyw.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: Pierzasty »

Dodam jeszcze Shadows over Camelot - taki jakby pierwowzór Battlestara.
Escape from the Aliens in Outer Space - tam wszyscy są źli. Obcy chcą zjeść ludzi, a kolega człowiek może puścić w ciebie serię z automatu, bo myślał że jesteś obcym i był nerwowy. Albo po prostu nie chciał, żebyś mu zajął miejsce w kabinie :)
Descent - tu Mistrz Gry nawet nie udaje, że nie chodzi mu o uwalenie graczy :) w Posiadłości Szaleństwa z racji braku równowagi MG musi grać fabularnie i się hamować.
Sabotażyści
Pandemic z dodatkiem (bioterrorysta)
Mafia/Werewolf

Do tego gry z mechaniką typu "każdy każdego pilnuje" czy jednoczesnego wydawania/wykonywania rozkazów dają super pole do nadużyć :) Na przykład:
Dyplomacja
Gra o Tron (te dwie mają jednoczesne rozkazy i często okazuje się, że kolega który obiecał ci wsparcie w bitwie zamiast tego zajmuje prowincję, którą właśnie opuściłeś. Albo wspiera twojego przeciwnika)
Dune (czy jej remake, Rex) (gra ma decki Treachery, Traitor i w nowym wariancie Betrayal. Dopowiedz sobie resztę ;))
Cash & Gun$ (gdy jedyne narzędzie jakie masz to pistolet, każdy wydaje się zdrajcą do odstrzału)



No i oczywiście listy gier ze zdrajcami, z BGG:
http://boardgamegeek.com/geeklist/14597 ... tity-games
http://boardgamegeek.com/geeklist/71738 ... t-of-trait
http://boardgamegeek.com/geeklist/71038 ... with-hidde
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: piogar »

W Posiadlosci Szalenstwa jedne gracz kieruje silami zla, a reszta to poszukiwacze chcacy rozwiazac zagadke.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: Andy »

W Bangu! na początku gry wiemy tylko kto jest szeryfem. Role innych graczy ujawniają się stopniowo, zwłaszcza renegat bywa trudno odróżnialny od zatępcy szeryfa ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: 77rpm »

piogar pisze:W Posiadlosci Szalenstwa jedne gracz kieruje silami zla, a reszta to poszukiwacze chcacy rozwiazac zagadke.
No ale gracz nie jest "złym" jak w Descencie - grasz jest mistrzem gry i nie jest powiedziane że wszystkich musi udupić - rozgrywa scenariusz i tyle.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: donmakaron »

77rpm pisze:
piogar pisze:W Posiadlosci Szalenstwa jedne gracz kieruje silami zla, a reszta to poszukiwacze chcacy rozwiazac zagadke.
No ale gracz nie jest "złym" jak w Descencie - grasz jest mistrzem gry i nie jest powiedziane że wszystkich musi udupić - rozgrywa scenariusz i tyle.
No nie do końca. Gra po stronie potworów i żeby wygrać, musi, najprościej rzecz ujmując, udupić resztę graczy. Choć jest to po prostu czysta rywalizacja, a nie współgracz w mojej drużynie, który sekretnie podstawia mi kłody pod nogi.

Trochę Alcatraz się podpina. Pamiętam też, że któryś dodatek do Arkham Horror wprowadza misję, w której można przejść na stronę przedwiecznego i wygrać, gdy reszta przegra.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: jules »

77rpm pisze:
piogar pisze:W Posiadlosci Szalenstwa jedne gracz kieruje silami zla, a reszta to poszukiwacze chcacy rozwiazac zagadke.
No ale gracz nie jest "złym" jak w Descencie - grasz jest mistrzem gry i nie jest powiedziane że wszystkich musi udupić - rozgrywa scenariusz i tyle.
Jest tym "złym" i jego celem jest doprowadzenie do porażki badaczy (to co innego niż "obiektywny" mistrz gry :).

A sama gra jest świetna, ale setup miażdży, nam za każdym razem wychodziło ok 30-40 minut )z zegarkiem w ręku, w zależności od scenariusza.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: kajman »

Mi przychodzi do głowy również Battlestar Galactica.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: shivetay »

posiadłość szaleństwa...jest mistrz gry, który "gnoi" graczy :) wszytsko w klimacie Arkham :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: schizofretka »

Chciałbym w tym miejscu ostrzec przed polecanym MoM, bo w opinii mojej i chyba każdego gracza znanego mi osobiście, gra jest totalnie niezbalansowana - grałem w dwa scenariusze i za każdym razem nie mieliśmy najmniejszych szans wygrać.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: donmakaron »

schizofretka pisze:Chciałbym w tym miejscu ostrzec przed polecanym MoM, bo w opinii mojej i chyba każdego gracza znanego mi osobiście, gra jest totalnie niezbalansowana - grałem w dwa scenariusze i za każdym razem nie mieliśmy najmniejszych szans wygrać.
Grałem w trzy i jeśli mnie pamięć nie myli to wynik był 2:1 dla badaczy. Głos dla przeciwwagi :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: Pierzasty »

schizofretka pisze:Chciałbym w tym miejscu ostrzec przed polecanym MoM, bo w opinii mojej i chyba każdego gracza znanego mi osobiście, gra jest totalnie niezbalansowana - grałem w dwa scenariusze i za każdym razem nie mieliśmy najmniejszych szans wygrać.
+1, z tym że po grach robiliśmy porządną analizę możliwości i Badacze grając nieoptymalnie (czego nie mogli robić, skoro z założenia nie znają celów) nie mieli ŻADNYCH szans. MG zawsze mógł ich uwalić podstawowymi opcjami, niezależnie od tego, jakie karty podejdą itp.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: kwiatosz »

Pierzasty pisze:
schizofretka pisze:Chciałbym w tym miejscu ostrzec przed polecanym MoM, bo w opinii mojej i chyba każdego gracza znanego mi osobiście, gra jest totalnie niezbalansowana - grałem w dwa scenariusze i za każdym razem nie mieliśmy najmniejszych szans wygrać.
+1, z tym że po grach robiliśmy porządną analizę możliwości i Badacze grając nieoptymalnie (czego nie mogli robić, skoro z założenia nie znają celów) nie mieli ŻADNYCH szans. MG zawsze mógł ich uwalić podstawowymi opcjami, niezależnie od tego, jakie karty podejdą itp.
W RPG mistrz gry też zawsze może graczy uwalić podstawowymi opcjami ;)
Oczywiście rozumiem zarzut, ale może ktoś z zacięciem mistrzowym mógłby być"tym złym" i zrobić dla Was z tego emocjonującą grę w przeżywanie przygód? Chyba że już dawno MoM zostało pchnięte, wtedy można zignorować moje uwagi ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: Pierzasty »

Przez to nawet nie zostało kupione. RPG to RPG, nie mieszajmy tego z planszówką która zakłada jawny konflikt. Jasne, sporo ludzi dobrze się w ten sposób bawi, ale jak dla mnie tak przekłamane założenia to za dużo jak na wydawanie pieniędzy, szczególnie 200+ zł. Nie uczmy FFG, że tak warto :wink:

VVV: A może to Ty grasz nie tak i przypadkiem naprawiłeś balans? :lol:
Ostatnio zmieniony 07 gru 2012, 12:42 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: zbajszek »

O niezbalansowaniu MoM też słyszałem legendy, jednak zdecydowałem się kupić i nie żałuję. Do tej pory grałem bodaj 5 razy i wynik jest 3:2 dla badaczy. Więc balans jest całkiem dobry z tego wynika. Nie mam pojęcia jak niektórzy w to grają bo moim zdaniem muszą robić coś nie tak. Ba nawet w jednym scenariuszu (nie pamiętam już którym) badacze sami stwierdzili że mieli o wiele łatwiej niż władca tajemnic.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: jules »

zbajszek pisze:O niezbalansowaniu MoM też słyszałem legendy, jednak zdecydowałem się kupić i nie żałuję. Do tej pory grałem bodaj 5 razy i wynik jest 3:2 dla badaczy. Więc balans jest całkiem dobry z tego wynika. Nie mam pojęcia jak niektórzy w to grają bo moim zdaniem muszą robić coś nie tak. Ba nawet w jednym scenariuszu (nie pamiętam już którym) badacze sami stwierdzili że mieli o wiele łatwiej niż władca tajemnic.
+1
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: espoo »

zbajszek pisze:O niezbalansowaniu MoM też słyszałem legendy, jednak zdecydowałem się kupić i nie żałuję. Do tej pory grałem bodaj 5 razy i wynik jest 3:2 dla badaczy. Więc balans jest całkiem dobry z tego wynika. Nie mam pojęcia jak niektórzy w to grają bo moim zdaniem muszą robić coś nie tak. Ba nawet w jednym scenariuszu (nie pamiętam już którym) badacze sami stwierdzili że mieli o wiele łatwiej niż władca tajemnic.
Niestety nie mogę się do końca zgodzić. Pomimo, że MoM jest jedną z moich ulubionych planszówek z przykrością stwierdzam, że niektóre warianty są po prostu zepsute.
Mam już za sobą naście partii(głównie jako Strażnik) i mam poznane tylko kilka scenariuszy(staram się eksploatować je maksymalnie jeśli tylko gram w gronie które nie zna jakiegoś scenariusza). Z moich obserwacji wynika, że licząc balans porównując ilość wygranych partii to dostanie się właśnie taki wynik jak mówisz. W miarę po równo.
Poszczególne warianty/cele w scenariuszach raczej się układają w schemat: 1 łatwy dla badaczy, 1 zbalansowany i 1 łatwy dla Strażnika.
Kilka przykładów:
Spoiler:
Podsumowując. Gra może i jest miejscami niedostestowana, ale mnie i moim znajomym daje mnóstwo radości. I na 100% nie można o niej powiedzieć, że ZŁY jest IMBA. Wszystko zależy od scenariusza I(podkreślam to I) wariantu.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: 100rk »

Nasuwają mi się klasyczny zdrajca z BSG i i nieklasyczny z Alcatraz ( każdy pod każdym dołki kopie, a rola "kozła" jest dla wszystkich jawna, ale przechodnia). Z nowszych rzeczy może Wilkołaki... czyli wariant Mafii.
W Świecie Dysku, zależnie od wylosowanej roli, można wygrać doprowadzając do wzniecenia określonej ilości buntów, lub nie dopuszczając do zwycięstwa pozostałych graczy. W planszowy Camelot niestety nie grałem, ale słyszałem opinie o jej niegrywalności bez dodatku ("Kompania Merlina" bodajże), natomiast całkiem ciekawą wydaję się jej wersja karciana Shadows over Camelot: The Card Game.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: zbajszek »

espoo mogę się zgodzić że niektóre scenariusze mogą być trochę zepsute (jeszcze za mało ograłem), ale ogólnie gra moim zdaniem jest bardzo dobra, podoba mi się fabularne podejście i nastawienie na historię. A fakt że też potwierdzasz, że bilans zwycięstw wychodzi mniej więcej na równo świadczy o tym, że jednak nie ma tego problemu że badacze zawsze mają przerąbane i muszą robić wszystko perfekcyjnie żeby wygrać. Przynajmniej moim zdaniem.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: espoo »

@zbajszek - w 100% się zgadzam. Gra jest wręcz genialna. Jest to jedne z moich ulubionych tytułów. Trzeba tylko racjonalnie podchodzić do niektórych scenariuszy ;)
soulsick1988
Posty: 10
Rejestracja: 14 sie 2012, 19:33

Re: Gra ze "złym" graczem

Post autor: soulsick1988 »

Kolego, to czego szukasz to Betrayal at the House on the Hill. Gra bazuje na jednym z 50 (!) scenariuszy. Na początku jest to coop - grupa badaczy zwiedza nawiedzony dom, w końcu ilość dziwnych zdarzeń sprawia że ktoś zostaje opętany, jest specjalna mechanika na to kto to będzie i jaki scenariusz zostanie rozegrany. Zarówno poszukiwacze jak i nowo upieczony zdrajca dostają swoją książeczkę z instrukcją co robić. Było że jeden z nas jest nosicielem wirusa i chce zarazić innych, ale nikt nie wie kto... Było porwanie przez obcych i obcy chcący nas zatłuc, był fantom który porwał dziewczynę i trzeba go bylo ganiać po całym domu - ogólnie scenariuszy mrowie, gra prosta mechanika tile placement także nic nie będzie takie samo 2 razy, a nawet jeśli powtórzy się któryś scenariusz to albo kto inny zostanie nawiedzony i będzie inaczej albo instrukcja sama sugeruje że jak wybierzemy inny nic wielkiego się nie stanie :)
ODPOWIEDZ