Prezent dla zaczynajacego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Prezent dla zaczynajacego

Post autor: zbajszek »

Zbliżają się urodziny kolegi i pomyślałem że kupię mu grę na nie. Do tej pory większych doświadczeń nie miał, jedynie kilka partii u mnie w Księstwo, czy elektroniczną wersję CashFlow (poza standardem w postaci Monopoly, Scrabble i tak dalej). Myślałem żeby kupić mu Kolejkę, bo kiedyś zwrócił na nią uwagę, jednak jeszcze się zastanawiam. Będzie grał najczęściej z dziewczyną, ewentualnie dodatkowo z mamą czy bratem. Do tej pory raczej grywał w gry komputerowe ale chciałem coś innego mu dać. Chcieli spróbować kupić CashFlow i myślałem żeby go kupić, ale słyszałem dużo opinii że cena jest nieadekwatna do wykonania. Macie jakieś propozycję co by można kupić?
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: kwiatosz »

Na pewno nie Cashflow, jeśli nie pamięta kolejek za PRL to Kolejka też jest nieco mniej atrakcyjna niżby się zdawało. Poza tym obadaj ten temat
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: zbajszek »

Poradnik akurat przeglądałem, jednak i tak zdecydowałem się napisać bo nie jestem pewien co wybrać. Kolejka mi wpadła do głowy bo zwrócił na nią uwagę (gdzieś na allegro albo coś takiego) i powiedział że może być fajna, co do pamięci to raczej powoli się kończyły te czasy jak już dorastaliśmy więc pamięć tego może jakaś jest ale raczej jak przez mgłę. Grunt to muszę dobrać coś do nich, on jest informatykiem, który lubi gry pokroju Age of Empires, czy Diablo, ona jest po kierunku handlowym (stąd CashFlow). I teraz musiałbym jakoś to połączyć, ewentualnie jakieś dwie tańsze produkcje kupić żeby zbalansować :D.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: kwiatosz »

Age of Empires planszowe jest całkiem w porządku, z tego co się orientuję zasady są dość przystępne. Z tego co pamiętam to od 2 do 5 osób śmiga całkiem ładnie, ale grałem tylko kilka razy parę lat temu, może ktoś coś bardziej na świeżo powie o tej pozycji :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: schizofretka »

1. WH Inwazja - jemu pewnie podejdzie, pytanie jak jej.
2. Ninjato - lepsze (mniej losowe) w 3-4 osoby, ale w 2 też dobrze działa.
3. Age of Empires (choć niewiele wspólnego ma z komputerowym odpowiednikiem). Przystępne, dobrze się skaluje, ale w 2 akurat najgorzej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: Odi »

W Cashflow nieeeeeeeee :twisted:

To, że kolega jest informatykiem, a dziewczyna z wykształcenia handlowcem, nie musi się przekładać na planszówki. W poradniku naprawde znajdziesz adekwatne propozycje (K2, Stone Age, Hawana, Pret-a-Porter), możesz też spróbować z nowościami w stylu Robinsona Crusoe.
Mam wrażenie, że cokolwiek z tych propozycji wybierzesz, będzie ok (tylko nie Cashflow :roll: )

Kolejka tez jest fajna, ale raczej w większym gronie niż dwuosobowe, a z tego co pisałeś - będą grać głównie we dwójkę.
Wszystko to napisane jest w poradniku - może więc nie tyle 'przeglądaj', co 'przeczytaj' :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: kwiatosz »

Swoją drogą Odi, gdybyś dostawał złotówkę za każdy post w temacie "co kupić", który dzięki poradnikowi nie musi zostać napisany, to podejrzewam że po bułki do sklepu latałbyś helikopterem - przydatność poradnika, zwłaszcza przed świętami, jest nieoceniona :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
quins
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2012, 21:40

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: quins »

Jeśli w grę wchodzi dziewczyna, mama i brat, to proponuję Smallworld lub Magia i Miecz. Ja w te gry gram właśnie rodzinnie :) Jeśli w 2 osoby, to Drako i Abalone :) Przyjemnie, szybkie i proste.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: Odi »

kwiatosz pisze:Swoją drogą Odi, gdybyś dostawał złotówkę za każdy post w temacie "co kupić", który dzięki poradnikowi nie musi zostać napisany, to podejrzewam że po bułki do sklepu latałbyś helikopterem - przydatność poradnika, zwłaszcza przed świętami, jest nieoceniona :)
Tego się w sumie nie dowiadujemy :wink:
gotji
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: gotji »

Ja proponuje to od czego sam zaczynałem czyli Osadników. Gra w miarę prosta i bardzo wciągająca. Niestety nie grałem w 2 osoby, ale szwagier grał i mówił, że też jest ok.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: Olgierdd »

Świat Dysku!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: schizofretka »

To sprostuję: osadnicy w 2 osoby nie mają większego sensu, bo kluczowym aspektem tej gry jest handlowanie, które zanika przy grze z jednym przeciwnikiem (bo jednej osobie zawsze deal opłaca się bardziej). Świat Dysku jest mocno kontrowersyjny, a w dwie osoby to już w ogóle. Draco jest fajne, ale nie bardzo nadaje się do regularnego łupania - potrafi się dość szybko ograć i szybko przestaje odkrywać nowe oblicze.

Small World i Magia i Miecz to gry bardzo proste i wyłącznie dla dzieci lub dorosłych chcących poczuć się przez chwilę jak dzieci. Zdecydowanie nie przedstawiają tego, co gry planszowe mogą zaoferować.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: zbajszek »

Osadników (choć grałem 2 razy w 3 osoby) zupełnie nie widzę w rozgrywkach 2 osobowych. To samo tyczy się Small World o ile gra ma bardzo dobrą grywalność przy 3-4 osobach, to już z dziewczyną po 3 partiach z rzędu czuliśmy duże znużenie grą. Magia i Miecz mile łechce wspomnienia z dzieciństwa, ale chyba jednak jest tam za mało decyzyjności (innym słowy jest za prosta). Podejrzewam że zdecyduję się na coś z dwójki Kolejka i K2. O ile w K2 grałem parę razy o tyle z Kolejką nie mam żadnych doświadczeń, więc Ci co grali jakby mogli się wypowiedzieć, ewentualnie powiedzieć czy gra chodzi znośnie na 2 osoby?
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: mig »

Kolejka na 2 osoby chodzi słabo. Imho jest bardzo duża różnica między rozgrywka na 2 i np na 4 osoby...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prezent dla zaczynajacego

Post autor: mbork »

Magnum Sal
Stone Age
Dominion
Carcassonne
Caylus Magna Carta

i aż dziwne, że nikt nie zasugerował (jeszcze?) tego, co tutaj na forum mamy w zwyczaju sugerować zawsze i każdemu (bez względu na kryteria), czyli Innovation i RftG. :P
ODPOWIEDZ