Arkham vs Robinson

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: piogar »

Przestancie juz chwalic tego Robinsona!! Musze na niego czekac do swiat, a czytanie ciaglych pochwal nie pomaga :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: asiok »

piogar pisze:Przestancie juz chwalic tego Robinsona!! Musze na niego czekac do swiat, a czytanie ciaglych pochwal nie pomaga :)

Mmmmm... Na mnie czeka w plecaku na weekendowe granie :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: mat_eyo »

Jak już pisałem w temacie o Robinsonie ja do swojego prezentu (za przyzwoleniem drugiej połówki) dobrałem się już teraz i szczerze to nie mogę się od niego oderwać :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: lacki2000 »

Ja w tym roku raczej nie pogram w Robinsona i możliwe, że w inne gry też nie, więc moja rozpacz jest mojsza niż wajsza...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: mat_eyo »

Ojoj a co to się zadziało? Wierzysz w koniec świata 21.12? :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: lacki2000 »

Gorzej niż koniec świata - święta spędzę dość mocno na wyjazdach w gronach ludzi nie grających lub nie mających czasu czy ochoty grać a z rzadka w co grać - bo tylko ja mam skromny zestaw planszówek, których nie będę po całej Polsce wozić by ludzi nawracać (lub na złą drogę sprowadzać).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: mat_eyo »

Ah to współczuję - zarówno świąt w rozjazdach jak i braku możliwości grania.
KrecikOwsik
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2012, 20:33

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: KrecikOwsik »

Zarówno Horror w Arkham jak i Robinsona mam od niedawna natomiast po paru partiach mogę stwierdzić, że do mnie bardziej przemawia HwA. W Robinsona gra się szybciej, jest bardziej uniwersalny pod względem klimatu i jest... (nie wiem jak to określić więc użyję tego słowa) bardziej intuicyjny niż Horror.
Natomiast jeśli chodzi o moje własne upodobania, nastrój który można wprowadzić, gust osób z którymi gram, wykonanie, otoczkę fabularną i napięcie podczas samej rozgrywki - zdecydowanie lepiej w moich oczach wypada Horror w Arkham. Argument, że HwA nie nadaje się dla dziewczyn też nie zawsze się sprawdza, ponieważ moja dziewczyna sama bardziej nalega na to żebyśmy grali w Horror niż w Robinsona. Zawsze uzasadnia to tym, że "w Horrorze coś się dzieje" natomiast Robinson to gra, w którą gra mi się podobnie do Pandemica - tzn są bardzo sympatyczne (to chyba najlepsze słowo) ale jak dla mnie bez szału. W naszym wypadku z pewnością nie wywołuje takich emocji jak HwA.
Nie mówię, że Robinson jest złą grą. Jest bardzo dobry ale trafił akurat na moment kiedy kupiłem również Horror w Arkham i jak dla mnie wypadł przy nim raczej niekorzystnie.
Jeśli byłaby ankieta odnośnie tego, która gra jest lepsza - z pewnością zagłosował bym na Horror w Arkham.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: zbajszek »

Ja akurat też jestem bardziej za Arkham. W Robinsona na razie zagrałem tylko 3 razy (2x2 osoby i raz solo), w Arkham trochę więcej, ale klimat przemawiał do mnie bardziej w Horrorze. Robinson jest grą dobrą i trudną to na pewno, klimat w niej też jest dobry. Jednak HwA jakoś mnie bardziej przyciągnął. Zaznaczam że wcześniej książek nie czytałem zacząłem czytać dopiero po grze w HwA i PS.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: mat_eyo »

Po pierwszych dwóch partiach w HwA też byłem nim zachwycony - ten klimat, to poczucie zagrożenia i uciekającego czasu! A później okazało się, że wystarczy zdobyć błogosławieństwo, dozbroić się i można wszystko wokół klepać jak miło, łącznie z Przedwiecznym jeśli się pojawi. Na dzień dzisiejszy bardziej przeraża mnie konieczność spędzenia nocy bez schronienia i drewna na opał w Robinsonie niż eskapada do niebezpiecznych krain w Horrorze :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: SeeM »

mat_eyo pisze:Po pierwszych dwóch partiach w HwA też byłem nim zachwycony - ten klimat, to poczucie zagrożenia i uciekającego czasu! A później okazało się, że wystarczy zdobyć błogosławieństwo, dozbroić się i można wszystko wokół klepać jak miło, łącznie z Przedwiecznym jeśli się pojawi. Na dzień dzisiejszy bardziej przeraża mnie konieczność spędzenia nocy bez schronienia i drewna na opał w Robinsonie niż eskapada do niebezpiecznych krain w Horrorze :)
W Robinsonie też w końcu załapiesz jak robić, żeby wygrywać. To niestety wada wszystkich kooperacji i prędzej czy później będą potrzebne homerulsy utrudniające grę. Nie ma przeciwnika, który również będzie grał coraz lepiej, tylko mechanika, która niezmiennie po prostu robi swoje.

Ewentualnie będą dodatki do Robinsona inne niż po prostu scenariusze. Arkham ma Dunwich i Żółć, które niemiłosiernie zwiększają poziom trudności, ale za tę przyjemność trzeba zapłacić.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Arkham vs Robinson

Post autor: mat_eyo »

SeeM pisze:W Robinsonie też w końcu załapiesz jak robić, żeby wygrywać.
Oczywiście, nawet nie łudzę się, że będzie inaczej. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to tak szybko jak w HwA gdzie po dosłownie dwóch partiach solo i jednej z współgraczami już znałem drogę do zwycięstwa. Ogólnie udało mi się w nią przegrać raz i uprzedzając pytanie - jestem pewien, że grałem zgodnie z regułami. Oczywiście można podnieść poziom trudności i regrywalność dodatkami po stokilkanaście złotych jeden ale chyba nie o to chodzi, żeby po około 10 partiach gra była już ograna...
ODPOWIEDZ