Granie z dziećmi.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: wilczur »

z serii małe a cieszy:

Moja 4 latka umie liczyć do nieskończoności ;) a płynnie do 10 i zachwycona jest Dzieci z Carcassone. Ja sam nie przepadam za Carcassone ale w Dzieci z Nią chętnie gram.

Gra jest do bólu prosta ale wciągająca i dająca duuużo możliwości do wyboru.

Z innych pozycji dla 4 latki to strzał w 10 to DOBBLE.

Teraz w kolejce planuję zakupić jej SuperFarmera DeLux :) co o tym myślicie? Na pionku widziałem super wykonany i matematyka z serii policz do 5 da radę. Jak z regrywalnością tej pozycji?

Czy ktoś z Was gra w gry LEGO? Ja ostatnio się zdziwiłem z córą jak wszedłem przy okazji szukania prezentu na flashową wersję HEROICA i moja mała pojęła o co kaman szybciutko więc pod drzewkiem sprytny Pan w Czapce przyniesie jej tę planszóweczkę.

przedŚwiąteczne Pozdrowienia
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Senthe »

Gry LEGO były dla mnie dość pozytywnym zaskoczeniem, nie są takie głupie, jak by się mogło wydawać, i śmiało można je polecić do grania z dziećmi.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Królik »

Ja z kolei ostatnio z 5 latkiem śmigam w Ghost stories - po 4-5 partiach zna praktycznie wszystkie zasady z podstawki (dodatku na wszelki wypadek nie wprowadzam jeszcze) potrzebne do gry co było dla mnie wielkim zaskoczeniem i dowodem jak bardzo nie doceniałem możliwosci swojej pociechy. Synek gra samodzielnie i świadomie a temat podoba się mu nieprzeciętnie, do tego fakt że jest to kooperacja w której przegrywamy razem wpływa pozytywnie na uczenie się przegrywania i wspólną radość z wygranych.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: lacki2000 »

wilczur pisze:z serii małe a cieszy:

Moja 4 latka umie liczyć do nieskończoności ;) a płynnie do 10 i zachwycona jest Dzieci z Carcassone. Ja sam nie przepadam za Carcassone ale w Dzieci z Nią chętnie gram.
Ja mam jedną 2-latkę i jednego prawie 4-latka i podstawową Carcassonne w którą bawią się jak w puzzle, bez ludzików, z jakimś zadaniem, np. najdłuższa droga, największe miasto, najwięcej miast. Dopiero jak ułożą wszystko to przychodzą ludziki i zwiedzają.
Z innych pozycji dla 4 latki to strzał w 10 to DOBBLE.
Dobble jest "doble dla kasdego" ;) Wczoraj moja 2-latka w pojedynku z bratem kilka razy była szybsza od niego! (co go strasznie irytowało i trochę mnie tym zachowaniem niepokoi, bo chyba jednak nie umie przegrywać...) Co prawda parę razy jej interpretacje były zabawnie odmienne od zasad: "Tu ludzik a tu mleko dla ludzika!" ale zabawa była przednia.
Teraz w kolejce planuję zakupić jej SuperFarmera DeLux :) co o tym myślicie? Na pionku widziałem super wykonany i matematyka z serii policz do 5 da radę. Jak z regrywalnością tej pozycji?
My mamy tylko tę wersję mini i nasz prawie 4-latek aktualnie zna wszystkie zasady i co ciekawe najwięcej frajdy mu sprawia jak wypadnie lis i zeżre mu wszystkie króliki. Gra jest dość monotonna i się dłuży młodemu a zwłaszcza nam dlatego wprowadziliśmy zasadę, że wilk pożera tylko jedno największe zwierzę, prócz konia, królików też nie je. Może rzućcie okiem na Ranczo? Chyba jednak jest ciekawsze, bo jest plansza, rozmieszczanie zwierząt, nieco inne działanie lisa i wilka.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: bogas »

wilczur pisze:z serii małe a cieszy:

Moja 4 latka umie liczyć do nieskończoności ;) a płynnie do 10 i zachwycona jest Dzieci z Carcassone. Ja sam nie przepadam za Carcassone ale w Dzieci z Nią chętnie gram.

Gra jest do bólu prosta ale wciągająca i dająca duuużo możliwości do wyboru.
:shock: Z tym dużym wyborem to jednak lekka przesada ;)
Moja pociecha (5 lat) niezmiennie (tak od roku) lubi Kto to był? i Pędzące żółwie, a ostatnio pogrywamy w skróconą wersję Galaxy Truckera i to jest dopiero zabawa na całego :)
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: wilczur »

w dzieciach jest bardzo dużo wyborów i powiem że rośnie wykładniczo ^4 jeden kafelek ma 4 boki a dwa już mają 6 do dołożenia.

Poza tym nigdy nie jest różowo że są tylko moje ludziki więc czy mam pomóc komuś czy zakończyć swoje?

Czasami nasze kafelki w ogóle nie przychodzą więc jest gra na psucie ....

Wyborów jest na prawdę mnóstwo.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Czochrun »

bogas pisze:(...) a ostatnio pogrywamy w skróconą wersję Galaxy Truckera i to jest dopiero zabawa na całego :)
A też "latacie" statkami po całym mieszkaniu? U nas jak przychodzi czas na odkrycie karty to trzeba wykonać przelot po wszystkich pokojach i dopiero wtedy możemy się dowiedzieć co nas spotkało :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Bea »

Senthe pisze:Evo to gra twarda, z dość brutalną interakcją, i nie polecałabym jej dla dzieci.
Partia Evo już za nami i... jak dla mnie jest super! Zasady na tyle proste, że po kilku rundach wszyscy już wiedzą o co chodzi. Córce średnio się podoba, bo ona woli budować (i jest zadowolona ze swoich nowych 7 cudów świata), syn czasami ciężko przeżywa negatywną interakcję (mieliście rację) i po przegranej walce widzę , że ma łzy w oczach, ale ogólnie gra mu się podoba, a tematyka i piękne wykonanie dodatkowo plusuje. Za to mężowi baaardzo się podoba, szczególnie taktyczna faza ruchu. Jest mile zaskoczony, bo z początku myślał, ze to będzie gra gdzie się chodzi dinozaurami po planszy ;)
A wniosek taki, że jak jest 4 osoby, to rzadko każdemu dogodzisz (chociaż czasami są wyjątki, na przykład u nas Sabotażysta).
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Królik »

Mi się wydaje że łzy w oczach u 13 latka (o ile dobrze pamiętam wiek synka) to dobra cecha, mój już załapał że "Tato raz się przegrywa raz się wygrywa" i jest to jeden z ważniejszych w mojej ocenie edukacyjnych elementów gier. Co do córy to niestety rzeczywiście nie ma złotego środka i trzeba raz grać w "budowanie" a raz w "rozwalanie" :wink:
Ze swojej strony tylko dodam że odpaliłem z 5 latkiem Memoira i super gra do wprowadzenia cięższych tytułów dla małych chłopców. Synal zachwycony, że strzela czołgami lub artylerią - już widzę jak rośnie mały strateg he he:)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Bea »

Królik pisze:Mi się wydaje że łzy w oczach u 13 latka (o ile dobrze pamiętam wiek synka) to dobra cecha
Syn akurat ma 11 lat, to taki wrażliwy typ. Myślę, że z czasem się przyzwyczai, już przy drugiej partii było lepiej. Graliśmy wczoraj do północy. Rewelacja!
Brazmen
Posty: 277
Rejestracja: 17 lis 2012, 17:58

Granie z dziećmi.

Post autor: Brazmen »

Na wstepie chcialbym sie przywitac ze wszystkimi :)

Ja z moim synem (6,5 roku) rozpoczynalismy przygode z planszowkami od Chinczyka i kilku gier z enginem rzuc kostka i sie przesun. Nastepnym etapem bylo Monopoly, do ktorego jeszcze wracamy i bawimy sie w inwestora. Jakis rok temu weszlismy w bardziej wymagajace planszowki i Setlers of Catan przy troche zmodyfikowanych zasadach spelnil sie wysmienicie. Lubimy tez grac w Kako i Kokosza Wyprawa Smialkow (nie jestem pewien tytulu), Ticket to Ride (mapa USA) oraz Pokemony (uproszczona Karcianka Magic of the Gathering).

6 grudnia pod poduszke syn dostal 7 Cudow Swiata. Jeszcze nigdy nie widzialem mojego syna tak rozradowanego i podnieconego. Osobiscie uwazam, ze jest to swietna gra. Starannie wykonane karty oraz przejzyste zasady czynia ta gre numer jeden w naszej stajni:) . Pod choinke w szafie czeka Puerto Rico i Small World (na ta pozycje skusilem sie po lekturze tego tematu) .

Od siebie dodam, ze jestem przeciwnikiem oglupiaczy typu Tv czy konsola. Uwazam, ze gry planszowe nie tylko ucza logicznego myslenia i samodzielnego podejmowania decyzji, ale rowniez pozytywnych relacji miedzyludzkich.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: maciejo »

Brazmen pisze:Na wstepie chcialbym sie przywitac ze wszystkimi :)

Ja z moim synem (6,5 roku) rozpoczynalismy przygode z planszowkami od Chinczyka i kilku gier z enginem rzuc kostka i sie przesun. Nastepnym etapem bylo Monopoly, do ktorego jeszcze wracamy i bawimy sie w inwestora. Jakis rok temu weszlismy w bardziej wymagajace planszowki i Setlers of Catan przy troche zmodyfikowanych zasadach spelnil sie wysmienicie. Lubimy tez grac w Kako i Kokosza Wyprawa Smialkow (nie jestem pewien tytulu), Ticket to Ride (mapa USA) oraz Pokemony (uproszczona Karcianka Magic of the Gathering).

6 grudnia pod poduszke syn dostal 7 Cudow Swiata. Jeszcze nigdy nie widzialem mojego syna tak rozradowanego i podnieconego. Osobiscie uwazam, ze jest to swietna gra. Starannie wykonane karty oraz przejzyste zasady czynia ta gre numer jeden w naszej stajni:) . Pod choinke w szafie czeka Puerto Rico i Small World (na ta pozycje skusilem sie po lekturze tego tematu) .

Od siebie dodam, ze jestem przeciwnikiem oglupiaczy typu Tv czy konsola. Uwazam, ze gry planszowe nie tylko ucza logicznego myslenia i samodzielnego podejmowania decyzji, ale rowniez pozytywnych relacji miedzyludzkich.

Pozdrawiam
A ja nie jestem.Chętnie ciupię z synkiem także w PES-na czarnuli :wink: Może i trochę głupiejemy przez to ale mimo to bawimy się świetnie :mrgreen:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: rzaba »

chciałem napisac to samo ;) też gramy na konsoli i nawet oglądamy TV!!!
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Myszaq36 »

Witam serdecznie,

Przeczytałem cały wątek jednak dalej mam problem z wyborem gry dla 4,5 letniej bratanicy.
Problem w tym, że ona jest bardzo ruchliwa - lubi sobie tańczyć, biegać, śpiewać... generalnie siedzienie w miejscu to nie jej specjalność :/ A to raczej konieczna cecha do planszówek...
Ogólnie w gry planszowe wczęsniej wiele nie grała. Możemy powiedzieć, że doświadczenie w planszówkach = 0.

Pomożecie jakimiś tytułami ???
Może ktoś miał podobną sytuacje i wie co może być dobre w takim przypadku...

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc.
Brazmen
Posty: 277
Rejestracja: 17 lis 2012, 17:58

Granie z dziećmi.

Post autor: Brazmen »

Najwazniejsze, ze jestescie tego swiadomi. ;) Niektorzy Tatusiowie zezwalaja cale dnie swoim pociechom patrzec na niebieski ekran byle by miec spokuj.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: bogas »

Myszaq36 pisze:Witam serdecznie,

Przeczytałem cały wątek jednak dalej mam problem z wyborem gry dla 4,5 letniej bratanicy.
Problem w tym, że ona jest bardzo ruchliwa - lubi sobie tańczyć, biegać, śpiewać... generalnie siedzienie w miejscu to nie jej specjalność :/ A to raczej konieczna cecha do planszówek...
Ogólnie w gry planszowe wczęsniej wiele nie grała. Możemy powiedzieć, że doświadczenie w planszówkach = 0.

Pomożecie jakimiś tytułami ???
Może ktoś miał podobną sytuacje i wie co może być dobre w takim przypadku...

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc.
"Tańczące jajka" powinny się sprawdzić, ale to, że dziecko jest żywe nie oznacza, że nie wytrzyma 20 minut przy grze. Osobiście znam przypadki dziecka z ADHD, które przy Magicznym Labiryncie i Kto to był? dało radę.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: lacki2000 »

Ja tradycyjnie na początek polecam Dobble - testowałem na ludziach od wieku 2 lat (i 1 miesiąc) do 38 lat i każdemu się spodobała jako wciągacz do świata gier. Jest jeszcze taka prosta gra "Packa na muchy" ale nie wiem jak się sprawdza w praktyce.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: WRS »

lacki2000 pisze:Jest jeszcze taka prosta gra "Packa na muchy" ale nie wiem jak się sprawdza w praktyce.
Packa nie jest taka prosta.
Trzeba liczyć. Liczbę kolorów na stole. Warto rozpoznawać cyfry, bo to co złapiemy punktuje.
Jest brutalna ;) Jak ktoś od serca przyklepie, to może zaboleć :twisted:
Ale polecam, bo świetna na odreagowanie głupawki :lol:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: charlie brown »

Przeczytałem cały wątek jednak dalej mam problem z wyborem gry dla 4,5 letniej bratanicy
Jeśli lubi psy to możesz przyjrzeć się nowej grze "Ami": http://www.sadeczanin.info/kultura-i-ed ... MpGDKxpnf1
Pokazywałem ją wczoraj 6 letnim dziewczynkom bez doświadczenia planszówkowego, na spotkaniu w bibliotece i podobała się.
Moje dzieci zaczynały granie od łamigłówki Dzień i Noc (teoretycznie jest od 3 lat) i Pewnego Razu (od 4 lat). Dobre gry dla dzieci ma również Egmont; Pędzące Żółwie, Nogi Stonogi, czy Skubane Kurczaki to już klasyka.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: gafik »

Brazmen pisze:...
Od siebie dodam, ze jestem przeciwnikiem oglupiaczy typu Tv czy konsola. Uwazam, ze gry planszowe nie tylko ucza logicznego myslenia i samodzielnego podejmowania decyzji, ale rowniez pozytywnych relacji miedzyludzkich.
...
CZeść :)
Nie ma sensu bycie przeciwnikiem, bo z TV/Konsolą się nie wygra ;) Wszystko jest dla ludzi...
Ja w domu mam konsolę, 3xPC i 2xTV, a i tak 1-2 razy w tygodniu siadamy razem przy planszy :mrgreen:
Myszaq36 pisze:...
Problem w tym, że ona jest bardzo ruchliwa - lubi sobie tańczyć, biegać, śpiewać... generalnie siedzienie w miejscu to nie jej specjalność :/ A to raczej konieczna cecha do planszówek...
...
Pomożecie jakimiś tytułami ???
Może ktoś miał podobną sytuacje i wie co może być dobre w takim przypadku...
...
Jest taka jedna planszówka, przy której trzeba między innymi biegać wokół stołu!!! Santy Anno się nazywa. Obadaj temat. Jakby co to mam za 15 zeta do oddania (za mało miejsca do biegania mamy) ;)
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Banan2 »

gafik pisze:Jest taka jedna planszówka, przy której trzeba między innymi biegać wokół stołu!!! Santy Anno się nazywa. Obadaj temat. Jakby co to mam za 15 zeta do oddania (za mało miejsca do biegania mamy) ;)
Albo Tańczące Jajeczka. Też trzeba biegać.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: clown »

A ja wczoraj zagrałem z moją sześciolatką w X-Wing Miniatures :) graliśmy na zasadach podstawowych z "szybkiego startu" - same manewry, bez namierzania i dodatkowych zdolności itp. Maura szybko złapała przebieg tury, tylko czasem myliły jej się kierunki manewrów, ale to chyba typowo kobieca przypadłość :P natomiast nie ukrywam, że parę razy mnie zaskoczyła np. robiąc koiograna i lądując w dogodnej sytuacji do strzału :)
Oczywiście dziś jak szliśmy do przedszkola to pytała mnie o nowe modele myśliwców i że "trzeba je mieć tato". Zuch dziewczyna!
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Darboh »

charlie brown pisze:Jeśli lubi psy to możesz przyjrzeć się nowej grze "Ami": http://www.sadeczanin.info/kultura-i-ed ... MpGDKxpnf1
Pokazywałem ją wczoraj 6 letnim dziewczynkom bez doświadczenia planszówkowego, na spotkaniu w bibliotece i podobała się.
Popieram AMI. Mój 7-latek ją uwielbia. Podczas spotkania z dzieciakami w szkole też bardzo przypadło im do gustu. Szczególnie dla dziewczynek. A grę wygrała pani wychowawczyni :)
Dynamiczna i prosta.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: Myszaq36 »

Dziękuję za propozycję tytułów.
Ostatecznie zdecydowałem się na Dobble - skoro tak wiele osób chwali to musi coś w niej być :)
A na długie podróże samochodem dołożyłem jeszcze SMART - Arka Noego. Chociaż nie wiem czy dla 4,5 latki nie będzie to za trudne. Boje się, że będzie przyczepiała sobie te zwierzaczki tak bez konkretnego celu - tylko żeby się magnesami pobawić :/
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Granie z dziećmi.

Post autor: godpuppet »

czy grał ktoś z Was z trzylatkiem w "Pewnego Razu..."? Gra wygląda bardzo fajnie, tylko nie wiem czy nie za wcześnie na tworzenie historii na podstawie losowych obrazków.
All work and no play makes Jack a dull boy!
ODPOWIEDZ