Agricola

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Agricola

Post autor: gafik »

Mam zamiar wprowadzić rodzinkę w Agricolę. Umieją grać w Puerto Rico, Age of Empires III, Stone Age...
Chciałbym zacząć od razu wariant podstawowy, ale żeby ich nie zrazić zamierzam ograniczyć ilość pomocników i małych usprawnień do 3. A nawet pójść krok dalej - wybrać w miarę proste do ogarnięcia karty. Ktoś próbował jak to wychodzi? A może rozegrać po prostu wariant rodzinny?

Mam też pytanie do starych wyjadaczy: Próbował, ktoś może draftu kart w wersji "Rochester" - czyli draft z odkrytych kart, gdzie każdy widzi co jego przciwnicy draftują? (taki sposób znam z Magic the Gathering i jest on bardzo emocjonujący).
rupert84
Posty: 118
Rejestracja: 23 lut 2012, 09:43
Lokalizacja: Opole

Re: Agricola

Post autor: rupert84 »

Hejka,
Na twoim miejscu pierwszą partię zagrałbym bez pomocników i małych ustawnień. Elementów i zasad w Agricoli jest dosyć sporo, więc lepiej na początku poczuć klimat błogiej wsi z wypasaniem zwierzątek niż skupiać się dodatkowo na kartach.
Opcja zmodyfikowanego draftingu ciekawa - tego pewnie bym spróbował przy drugiej rozgrywce przy okazji tłumacząc co każda karta robi i jak je można ze sobą powiązać.
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Agricola

Post autor: Eldian »

Sprecyzowałbym pojęcie "rodzinka", bo dla jednych to żona z dziećmi, dla innych brat, siostra i szwagier :)

Powiem szczerze, draftu w takiej formie nie próbowałem. Spróbowaliśmy raz na zasadzie że każdy ma po 7 pomocników i małych usprawnień, wybierają 1 i przekazują reszte dalej. Dzięki temu mniej wiecej wiemy co jest w grze, ale nie w pełni. Tylko że takie coś niestety przedłuża i tak już długi czas rozgrywki

Co do wariantu rodzinnego... Ja od razu zacząłem od pełnej gry z talią E. Troche pogmatwane, człowiek nie do końca wie o co chodzi, ale i tak Agricola stała się ulubioną grą :) Przy młodszych osobach może jednak jest zagrać najpierw w wersje rodzinną...
3 kart nie wprowadzaj, bo w wersji rodzinnej jest inna plansza, troche bardziej dostosowana do gry bez pomocników i usprawnień.
gotji
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: gotji »

Modyfikacja zasad nie jest specjalnie potrzebna. Do nauki gry jest wariant rodzinny, który pozwala opanować zasady, których jest sporo. My zagraliśmy dwie partie zanim przeszliśmy do wariantu 'normalnego'. Polecam też używanie tylko talii z oznaczeniem 'E' przy pierwszych paru rozgrywkach. Jak przejdziecie do wszystkich talii to proponuje losowanie z każdej oddzielnie. My robimy tak: 3 karty z E i po 2 karty z I i K.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Taki draft był na MŚ w Wiedniu.
Czasowo - masakra.
Ale z punktu widzenia gry - wiesz co mają przeciwnicy i co im blokować :)
My z Pawłem jak uczymy nowych w A. na spotkaniach wtorkowych to wrzucamy ich na głęboką wodę.
Różnie to wychodzi - niektórzy sobie radzą inni nie.
Wszystko zależy od doświadczenia w innych grach.
Ktoś kto tylko poznał Catana i Chińczyka może mieć problemy...
ODPOWIEDZ