Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

kwiatosz pisze:Ja generalnie też sobie radzę, ale z tym "prosta" to chyba bez przesady, coś może być nie tak ;) Liczysz chmury śniegowe 2 razy? Odrzucasz marnujące się jedzenie? Ciągniesz kolejne karty po rozpatrzeniu "?" jako karty wydarzenia? W pierwszym scenariuszu układasz stos od lewej do prawej, nie więcej niż 1 kolumnę w rundzie? Jedzenie z żetonów też Ci się psuje w nocy? Sprawdzasz efekt morale dla każdego gracza? sporo punktów krytycznych jest w tej grze ;)
Tak :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

@veljarek
Na ilu graczy zwykle grasz? Dla nas gra w 4 osoby była banalna, ale w 2 to już horror.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

Senthe pisze:@veljarek
Na ilu graczy zwykle grasz? Dla nas gra w 4 osoby była banalna, ale w 2 to już horror.
Roznie, ale faktycznie im więcej ludu tym łatwiej.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Veridiana »

Wydawnictwo Portal pisze:
Veridiana pisze: Skoro Piętaszek nie jest graczem - czy może korzystać z kart, które umożliwiają coś "graczom"? Miałam dziś bonus z karty skarbów do eksploracji rozpoczynający się od słów "za każdym razem, gdy gracz..." - dotyczy to też Piętaszka, czy nie?
Tak, może z nich korzystać.
Trzewik zapytany na Pionku o tę kwestię stwierdził coś zupełnie przeciwnego :? Piętaszek nie jest graczem i nie może korzystać z takich kart.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Mam pytanie odnośnie przedmiotu piec. Na karcie jest ikonka przekreślonej zimowej chmurki więc jak rozumiem jedną taką ignorujemy. Tylko kiedy dokładnie? Jedynie kiedy rozpatrujemy same zimowe chmurki (odrzuć jedno drewno za każdą chmurkę aby się ogrzać) czy też przy późniejszym rozpatrywaniu wszystkich chmurek (odrzuć jedno drewno i żywność za każdy brakujący poziom dachu)? Zastosowałem drugie rozwiązanie, wiem że łatwiejsze ale miałem już dość przegrywania :) jednak nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

mat_eyo pisze:Mam pytanie odnośnie przedmiotu piec. Na karcie jest ikonka przekreślonej zimowej chmurki więc jak rozumiem jedną taką ignorujemy. Tylko kiedy dokładnie? Jedynie kiedy rozpatrujemy same zimowe chmurki (odrzuć jedno drewno za każdą chmurkę aby się ogrzać) czy też przy późniejszym rozpatrywaniu wszystkich chmurek (odrzuć jedno drewno i żywność za każdy brakujący poziom dachu)? Zastosowałem drugie rozwiązanie, wiem że łatwiejsze ale miałem już dość przegrywania :) jednak nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Przy rozpatrywaniu zarówno zimowych chmur jak i wszystkich. Tej chmury po prostu nie ma.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

mat_eyo pisze:Mam pytanie odnośnie przedmiotu piec. Na karcie jest ikonka przekreślonej zimowej chmurki więc jak rozumiem jedną taką ignorujemy. Tylko kiedy dokładnie? Jedynie kiedy rozpatrujemy same zimowe chmurki (odrzuć jedno drewno za każdą chmurkę aby się ogrzać) czy też przy późniejszym rozpatrywaniu wszystkich chmurek (odrzuć jedno drewno i żywność za każdy brakujący poziom dachu)? Zastosowałem drugie rozwiązanie, wiem że łatwiejsze ale miałem już dość przegrywania :) jednak nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Na stronie 17. w instrukcji jest napisane "Piec – pozwala ignorować 1 Zimową chmurę podczas fazy Pogody". Zatem jak rzekł Czochrun - tej chmury nie ma.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: szmajchel »

1. Karta wydarzenia - w fazie nocy każdy gracz musi zjeść dodatkowe pożywienie. Jest 2 graczy, mają 3 pożywienia - odrzucają więc w takim przypadku 2 czy 3 pożywienia?
2. Jeśli np. na żetonie odkrycia mamy 'symbol broni, strzałka w dół, skóry' to oznacza, że jeśli posiadamy poziom broni wyższy niż 0 to możemy otrzymać skórę? Podobnie na kartach wydarzeń - jeśli narysowany jest ludek i symbol drewna/broni/etc to wysyłając tam ludka na akcję musimy tylko posiadać to co przedstawia symbol czy musimy to odrzucić?
3. Czy stworzenia które napotykamy przy akcji Polowania to Bestie?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

szmajchel pisze:1. Karta wydarzenia - w fazie nocy każdy gracz musi zjeść dodatkowe pożywienie. Jest 2 graczy, mają 3 pożywienia - odrzucają więc w takim przypadku 2 czy 3 pożywienia?
Odrzucają 3 i jeden jedną ranę, bo muszą w sumie zjeść 4 pożywienia, a jednego im brakuje. Kto dostaje ranę to już decyzja graczy.
szmajchel pisze: 2. Jeśli np. na żetonie odkrycia mamy 'symbol broni, strzałka w dół, skóry' to oznacza, że jeśli posiadamy poziom broni wyższy niż 0 to możemy otrzymać skórę? Podobnie na kartach wydarzeń - jeśli narysowany jest ludek i symbol drewna/broni/etc to wysyłając tam ludka na akcję musimy tylko posiadać to co przedstawia symbol czy musimy to odrzucić?
W pierwszym przypadku tak, w drugim również tak: musicie to przy wykonywaniu akcji odrzucić.
szmajchel pisze: 3. Czy stworzenia które napotykamy przy akcji Polowania to Bestie?
Tak.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2012, 07:43 przez Czochrun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Zgadza się tylko mam dwie drobne uwagi. W pierwszym punkcie trzeba odrzucić 3 jedzenia i dodać jednej osobie dwie rany.
W drugim nalezy odrzucić drewno natomiast poziom broni sie nie zmieni, wystarczy żeby był taki jak na karcie.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

mat_eyo pisze:Zgadza się tylko mam dwie drobne uwagi. W pierwszym punkcie trzeba odrzucić 3 jedzenia i dodać jednej osobie dwie rany.
No tak. 2 rany... Racja.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

Czy inny gracz może zużyć swoje żetony determinacji bym ja mógł przerzucić np. zielone kości w swojej akcji?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kwiatosz »

veljarek pisze:Czy inny gracz może zużyć swoje żetony determinacji bym ja mógł przerzucić np. zielone kości w swojej akcji?
Nie może (cieśla jest tak zdeterminowany, że kucharz lepiej zbiera jagódki?)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: japacyk »

veljarek pisze:Czy inny gracz może zużyć swoje żetony determinacji bym ja mógł przerzucić np. zielone kości w swojej akcji?
Gracze mogą przerzucać tylko swoje akcje. Dla tego najlepiej jak odkrywca eksploruje, a cieśla tworzy przedmioty itd.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

Dwa pytanka (nie wieszajcie mnie od razu jeśli to było już poruszane 8) ), na które odpowiedzi nie mogę znaleźć w instrukcji jak i FAQ.

W instrukcji jest napisane, że cegły zapewniają zwiększenie palisady o 1. Ale jeśli je stracimy to musimy zmniejszyć poziom palisady (chyba, że wynosi 0). Czyli z jednej strony można to rozumieć, że cegła gwarantuje nam stały poziom +1 (działanie notoryczne), ale z drugiej strony jakoś można ten poziom palisady zmniejszyć do 0, więc wygląda jak akcja jednorazowego podniesienia poziomu palisady. Dlaczego zatem przy utracie cegieł jeszcze dodatkowo muszę zmniejszyć poziom palisady??? Nie jest to przegięcie???

I kolejna kwestia. Czy jak wytworzę skrót to muszę go od razu położyć na sąsiednim kafelku czy mogę poczekać aż sytuacja będzie korzystniejsza?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Co do skrótu to karty rozpatrujesz od razu więc nie możesz zaczekać na lepsze źródło, co najwyżej wstrzymać się z budową skrótu :) Pierwszego pytania nie rozumiem do końca. Każdy przedmiot coś Ci daje i tracąc przedmiot tracisz ten bonus. Tracąc łóżko nie możesz w nim spać, tracąc dzidę nie jesteś już tak skuteczny w walce i tracąc cegły Twoja palisada staje się słabsza. Skoro po stracie przedmiotu nie można korzystać z jego bonusu to nie ważne, czy ten bonus był powtarzalny (łóżko, naczynia) czy jednorazowy (cegły, dzida). Dla mnie to jak najbardziej logiczne. Poza tym wolę stracić jednorazowo jeden punkt palisady niż powiedzmy możliwość co turę korzystania z łóżka :)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

Instrukcja do Robinsona, strona 17. pisze:Cegły – gracze otrzymują Cegły (wymagane do tworzenia innych Przedmiotów) i jednorazowo zwiększają poziom Palisady o 1.
Choć logiczne się wydaje, że tracąc jakiś przedmiot zwiększający poziom palisady/broni/czegokolwiek tracimy bonus. Nie wiem jak rozumieć jednorazowo, ale ja to rozumiałem tak: "Jeden raz, dopóki mamy ten przedmiot".

Co do pierwszego pytania:
Instrukcja do Robinsona, strona 17. pisze:Jeśli do Przedmiotu przypisany był dodatkowy efekt, należy go anulować, jeśli jest to możliwe.

Na przykład: - wytworzenie „Cegieł” zwiększa poziom Palisady o 1, więc jeśli gracze je utracą, powinni zmniejszyć poziom Palisady o 1, chyba że poziom ten wynosi 0 – wtedy nic się nie dzieje.
A o dzikich bestiach słyszałeś? A o wydarzeniach? Czyli nie w wyniku tego, że cegły dają ci zwiększoną palisadę na jedną rundę, ale jeżeli w wyniku dalszych wydarzeń (czy to dzikie bestia, czy cokolwiek co zmniejsza ci poziom palisady) miałeś podczas utraty cegieł poziom 0 ;)

Mam nadzieję, że o to chodziło, bo też do końca nie zrozumiałem pytania ;(
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

Chodzi mi o to, że Cegły albo dają bonus permanentny (posiadasz cegły Twój poziom palisady jest zawsze +1) i wtedy tracąc pomysł tracisz bonus, albo jest to bonus jednorazowy (zwiększasz poziom przy ich wymyśleniu), jednak przy jego stracie nie tracisz dodatkowo poziomu palisady. Albo to albo to.
Przykład łóżka nie jest adekwatny bo z łóżka możesz korzystać. I mając łóżko masz bonus do odpoczynku, nie masz łóżka, nie możesz z bonusu korzystać. Czyli działa on stale, a przy jego stracie bonus również tracisz.
W przypadku dzidy jest to samo. Skoro ją posiadam to powinna mi stale dawać +1 do broni, a nie że ja mam dzidę, ale poziom broni i tak mi spada.

Taka przykładowa sytuacja. Robię cegłę (+1 do palisady). Następuje huragan i tracę poziom palisady (-1 do palisady). Na razie jest ok. Buduję palisadę poprzez akcję budowania (+1 do palisady czyli w sumie mam 1 na palisadzie). I nagle bach! Tracę cegły. To niby dlaczego mam jeszcze dodatkowo stracić 1 poziom palisady. Dla mnie to mega nielogiczne.

Co innego gdyby wyglądało to tak: Robię cegłę (+1 do palisady). Następuje huragan i tracę poziom palisady, ale ponieważ mam cegłę to ten poziom cały czas wynosi 1 czyli nie muszę obniżać palisady. Dopiero jak stracę cegły to muszę bonus z karty zlikwidować.

Albo inaczej: Robię cegłę (+1 do palisady). Następuje huragan i tracę poziom palisady (-1 do palisady). Buduję palisadę (+1 do palisady czyli w sumie mam 1 na palisadzie). I nagle bach! Tracę cegły, ale już nie tracę tego bonusu bo został on jednorazowo wykorzystany. Wykorzystałem, straciłem (w wyniku innego wydarzenia) więc nie tracę go ponownie.


Co do skrótu to ok, logiczne. Dziękuję za wyjaśnienie.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

No masz rację, rzeczywiście nielogicznie. To, że wykorzystałem cegły do umocnienia palisady (czyli +1 do poziomu), a straciłem możliwość ich wytworzenia, nie znaczy, że cegły ułożone w palisadzie się skruszyły...

Co na to Portal?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

powermilk pisze:No masz rację, rzeczywiście nielogicznie. To, że wykorzystałem cegły do umocnienia palisady (czyli +1 do poziomu), a straciłem możliwość ich wytworzenia, nie znaczy, że cegły ułożone w palisadzie się skruszyły...

Co na to Portal?
Teraz mylisz dwa pojęcia - cegły wytwarzasz mając dostęp do wzgórz, więc możliwość wytwarzania cegieł tracisz kiedy wzgórza stają się w grze niedostępne. Cegły tracisz wtedy, kiedy... no kiedy tracisz cegły :) jako wytworzony już przedmiot.

Nie rozumiem jak przykład z dzidą jest logiczny a ten z cegłą już nie... Przecież to jest dokładnie to samo. Masz cegły (dzidę) masz bonus, tracisz cegły (dzidę) tracisz bonus. Logiczne jak dla mnie. Fabularnie też - masz palisadę z cegieł. Przychodzi sztorm i ją niszczy. Ty ją odbudowujesz (na tych ceglanych "fundamentach"). Później tracisz cegły (okazuje się, że były one nietrwałe i się kruszą). Tracisz poziom palisady (palisada odbudowana na cegłach się przewróciła bo fundament się skruszył).
To samo z dzidą. Robisz dzidę dostajesz +3 do siły. Polujesz i dzida się stępiła (otrzymujesz -1 ale nadal się nią posługujesz). W końcu dzida się łamie (tracisz przedmiot i otrzymujesz -3 do broni) i w rezultacie zostajesz bez broni.
Dla mnie to jak najbardziej logiczne i nie widzę tu miejsca na wątpliwości :)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

heh, ale się zakręciłem :P Masz rację, utrata pomysłu, a przedmiotu to nie to samo.

Dobrze, że ktoś czuwa tutaj jeszcze ;)
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

@mat_eyo: no ok. Dla mnie takie wyjaśnienie jest ok. Cegły jako element fundamentu. :) Fabularnie wyjaśnione genialnie. 8) Pozdrawiam.

EDIT: jak w końcu została wyjaśniona kwestia przedmiotów danych bohaterów. Czy mogę próbować wymyślić skrót grając sam powiedzmy Kucharzem? Czy jest to dla mnie nieosiągalne?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Przedmioty bohaterów nie biorących udziału w rozgrywce trafiają do puli, z której losuje się przedmioty na start. Możliwe jest ich wylosowanie i wybudowanie w grze inną postacią (lub dociągnięcie ich używając specjalnej umiejętności cieśli).
Jeśli natomiast chodzi o sytuację, że w grze biorą np udział kucharz i odkrywca i chciałbyś kucharzem wybudować skrót należący do odkrywcy to nie możesz. Po to właśnie te przedmioty kładziemy przy kartach poszczególnych postaci.
dlipski
Posty: 12
Rejestracja: 17 kwie 2011, 11:35
Lokalizacja: Warszawa/Natolin

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: dlipski »

Malash pisze: 8. Do losowania 5 przedmiotów na początku gry używamy również przedmiotów „klasowych” postaci, które nie biorą udziału w danej partii, prawda?
Ja do tej pory też tak grałem ale po obejrzeniu filmiku z autorem gry (http://vimeo.com/55272599 około 2 minuty filmu) dochodzę do wniosku że chyba jest inaczej, choć w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem..

To jeszcze pytanie od siebie odnośnie scenariusza nr 1, zgodnie z opisem nie używa się w nim kart tajemnic (totemy na kafelkach są ignorowanie) jak to ma się do żetonu odkrycia z ikoną skarbu ? :
A) żeton jest odrzucany i nie dobieram następnego
B) ten żeton odrzucam ale na jego miejsce dobieram następny
C) dociągam z tali tajemnic kartę skarbu i w scenariuszu nr 1 jest to wyjątek kiedy ta talia jest potrzebna ?
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

dlipski
C) tak, to prawidłowe działanie.
ODPOWIEDZ