Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Tak właśnie byłem przekonany ale wolałem się upewnić skoro autor robi inaczej :P
trzewik

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: trzewik »

Tak, wracają do puli, zagalopowałem się z tym odrzucaniem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Tak w ogóle czy ktoś z Was koszulkował już Robinsona? Bo karty są dosyć grube więc zastanawiam się które koszulki będą pasować.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Duże Chimera, małe mini european (firma Mayday). Koszulkowałem takimi i wszystko jest cacy. Parę(naście) postów wcześniej ktoś podawał.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: 77rpm »

Na stronie rebela masz podane pasujace koszulki. Osobiscie polecam ultra pro, wypadaja jak ffg a sa troche tansze
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Wiem, że na stronie rebela jest info ale chodziło mi właśnie o dokładną firmę bo czasem na grubsze/odrobinę większe karty nie wszystkie koszulki w danym rozmiarze pasują. Ja tak miałem ze Slaviką - 64x89 z Ultra Pro były za ciasne a 63,5x88 Z Fantasy Flight Supply już pasowały choć teoretycznie są jeszcze mniejsze :)
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Aduanath »

A ja Chimery nie polecam. Minimalnie za małe są te koszulki (karty niby dobrze wchodziły, ale na szerokość trochę się naokrąglały)... Polecam FFG/Ultra Pro ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: 77rpm »

Ja mam w ultra pro i jest super
---
Czy ja kiedyś napisałem, że przez myśl przeszło mi sprzedać Robinsona ? :lol: :lol: :lol:
Każdy ma kiedyś chwile słabości, ta gra jest wspaniała !

Nie wspominam o minusach jak biała plansza, ang karty itp wałkowane już tematy - wszystko to spokojnie można wybaczyć.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

Chimery ciut za wąskie. Ja mam duże karty w Mayday Euro i jest idealnie.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

A ja Chimery nie polecam. Minimalnie za małe są te koszulki
Chimery ciut za wąskie. Ja mam duże karty w Mayday Euro i jest idealnie.
Jakieś dziwne te chimery macie... Ja mam w chimerze i tylko jedna karta się nie mieściła, ze względu na to, że koszulka była byle jak zrobiona (nie dziwię się, skoro to tak masowo jest robione). W Mayday Euro idealnie? Przecież to 3mm różnicy na szerokość i wysokość, w to nie uwierzę :P
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

Na wysokości trochę koszulki zostaje. ale na szerokość jest ok. Może i milimetr zostaje. Mnie to nie przeszkadza, a innego wyjścia nie było bo większość Chimer niestety nie wchodzi. Karta ma przecież szerokość 5,8 a koszulka 5,9 w najgorszym wypadku 6.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Coen »

Chimery były zbyt wąskie, ale zapakowałem karty w Chimera Premium i te są już ok.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: prz22 »

Matko jedyna wyrzuciłem dziś 6 razy z rzędu brak sukcesu na zielonej kości eksploracji....!! Jeden do ponad 46 tysięcy... Nic dziwnego, że 4 scenariusz przegrany..;P <Koniec wyżalania się..> ;)

Mógłby ktoś z testujących coś zdradzić na temat scenariusza King Kong;)?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: szmajchel »

W instrukcji jest mowa o czarnych i niebieskich znacznikach. W moim egzemplarzu nie ma żadnych znaczników w takich kolorach (są 2 duże czarne, ale to pionki gracza). Czy to normalne?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Zachęcam do kontaktu z wydawcą gry pod adresem portal@wydawnictwoportal.pl
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Na stronie wydawnictwa Portal opublikowaliśmy karty Cech do gry Robinson Crusoe. Jest to plik PDF z 5 kartami do druku.

Każdy z graczy może wybrać jedną kartę, która opisuje jego bohatera. W ten sposób postać gracza otrzymuje jedną wadę i jedną zaletę.

Zapraszamy na stronę wydawnictwa Portal http://www.wydawnictwoportal.pl/
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: xel4 »

A kiedy obiecany prezent świąteczny?:D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Wydawnictwo Portal pisze:Potwierdzamy intensywne testy nowego scenariusza. Scenariusz będzie udostępniony w formacie PDF jako prezent świąteczny - ukaże się 24 grudnia na stronie Portalu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Fajny bonus, na pewno się przyda! Tylko mam nadzieję, że na tym i na gwiazdkowym scenariuszu się nie skończy :wink:
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: piogar »

Wie ktos, gdzie we Wroclawiu moznaby wydrukowac te karty dwustronnie tak, zeby byly zblizone do oryginalnych? Ewentualnie drukuje ktos z was w ten sposob i moglby wydrukowac ze 2 dodatkowe zestawy?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8763
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2677 times
Been thanked: 2359 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Curiosity »

Wczoraj po raz pierwszy udało mi się zagrać "półtora raza". Pierwsza gra była porażką, robienie wszystkiego po trochu "na czuja", w 7 rundzie gdy weszły 3 kości pogody, ostatecznie polegliśmy (gra w 2 osoby).

Drugi raz graliśmy od razu po pierwszym, ale już w trzy osoby, pamiętni błędów jakie popełniliśmy poprzednio (brak dachu, niewybudowanie wnyków czy skrótu, etc.). Na wszelki wypadek graliśmy z Piętaszkiem i psem - to był strzał w "10". W okolicach 6 rundy byliśmy w zasadzie prawie całkowicie zdrowi, mieliśmy odkryte ponad połowę wyspy oraz dach i broń na przyzwoitym poziomie. Do tego wytworzyliśmy kluczowe przedmioty - to wszystko niestety kosztem stosu (chyba ze 3 kawałki drewna wrzuciliśmy na stos). Grę trzeba było w tym miejscu przerwać (późna pora dnia, a raczej nocy), ale morale graczy było bardzo wysokie :) Jeszcze ze 2-3 gry i będzie można spokojnie grać bez żadnych pomocników.

Wrażenia: masa rzeczy do zapamiętania, ale wydruk Faz Gry z BGG bardzo ułatwia grę. Do FAQ zajrzałem dopiero dziś, po grze i stwierdzam, że wiele nowego się nie dowiedziałem (chociaż nie twierdzę, że zupełnie niczego...).

Nie wiem jak u Was, ale my przy tych pierwszych grach nie wczuliśmy się za bardzo w klimat gry - to była raczej nauka gry, nauka mechaniki, czasem wertowanie instrukcji, co jednak rozprasza i trochę zabija klimat. Myślę jednak, że w miarę nabierania "obycia" z grą, ten klimat będzie czymś naturalnym.

A tak w ogóle, to wydawało mi się, że nie lubię gier typu "worker placement". Chociaż...wróć. Ja naprawdę nie lubię "worker placement", ale w przypadku gry kooperacyjnej zupełnie mi to nie przeszkadza. Kiedy z nikim nie rywalizuję, obawa o to, że postawię pionek na złym polu - nie występuje. Za błędy płacą wszyscy, a nie tylko ja.

Dopiero po pierwszym zagraniu mogę docenić to, jak bardzo gra jest rozbudowana. Choć wydaje się to niemożliwe, Ignacy przewidział chyba wszystko, co gracze chcieliby zrobić i dał temu odzwierciedlenie w grze. Jak sobie pomyślę "co bym robił, jak bym się znalazł na bezludnej wyspie?", to w zasadzie nie przychodzi mi do głowy nic ponadto, co można zrobić w grze. "Tajemniczą Wyspę" Verne`a czytałem ze 100 razy (i to nie jest przesada) i grając w Robinsona wyobrażam sobie raczej, że jestem na owej Tajemniczej Wyspie - bo grą można tak pokierować, że będzie odzwierciedlać losy bohaterów tej książki. Jedyne, czego brakuje to książkowego najazdu piratów. Scenariusz, w którym likwiduje się piratów pojedynczo, zwieńczony akcją wysadzenia samego okrętu - palce lizać. Pytanie do Wydawnictwa: czy taki scenariusz miałby szansę w przyszłości powstać? :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dziękuję za opinię.

W planach na rok 2013 jest opublikowanie szeregu kolejnych scenariuszy (inspirowanych powieściami Juliusza Verne), ponadto fani zgłaszają swoje propozycje (najczęściej w ostatnich tygodniach otrzymujemy prośby o scenariusz na wyspie Zombich), ponadto w roku 2013 zorganizujemy konkurs na scenariusz dla fanów gry.

Należy więc spodziewać się wielu wariantów! Na pewno pojawią się i piraci! :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

Bardzo ważne pytanie do Wydawnictwa -
Czy pojawią się nowe postacie/role w grze? (podstawowe 4 to zdecydowanie za mało)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: szmajchel »

Może jak się gra będzie dobrze sprzedawała to wydadzą jakiś dodatek, bo gra ma potencjał ogromny ;)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: 77rpm »

Dodatek w cenie - + 50-70 zł to dobry pomysł - jeśli znajdę w nim powiedzmy 10 scenariuszy, 4 postacie, wspominane wcześniej naklejki, trochę kart - cech, przygód, tajemnic, przedmiotów itd to spokojnie kupię. Zawsze lepiej mieć wszystko wydrukowane tak samo (zwłaszcza karty) - choć gdyby to wychodziło całkowicie za darmo to też się nie pogniewam :)
ODPOWIEDZ