Karcianka wymagająca myślenia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Mevaros »

Witam! Wraz z moim kolegą szukamy gry karcianej, która będzie dosyć złożona i "mózgożerna" jednym słowem mówiąc każdy swój ruch należy dokładnie przemyśleć. Gra najlepiej dla 2 graczy nie pogardzimy oczywiście dla 3/4 . Najlepiej aby gra dostarczała dużo radochy i miała wiele dróg do zwycięstwa. Gra do 150/160 zł. Szukamy gry w kategori wiekowej :14+
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: rastula »

na chwałę rzymu

race for the galaxy
Awatar użytkownika
optymizm
Posty: 28
Rejestracja: 04 sty 2010, 16:32
Has thanked: 1 time

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: optymizm »

zdecydowanie Race for the Galaxy, sporo główkowania, planowanie ruchów, hula świetnie zarówno na 2 osoby jak i 3/4, kilka sposobów na zwycięstwo, możliwość dokupienia dodatków-rozbudowujących grę a także rozszerzającą ilość graczy. Od razu zaznaczam, że nie należy wydawać werdyktu po pierwszym dniu gry, na początku może przytłoczyć zasadami/symbolami na kartach, smak gry przychodzi dopiero po kilku/kilkunastu grach i po ogarnięciu rozgrywka jest naprawdę ciekawa i emocjonująca. Cena 70-80zł
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Olgierdd »

podłączam się pod Race for the Galaxy, jednak nie nazwałbym tej gry ciężkiej i mózgożernej. Niemniej gra jest niesamowicie grywalna. Niestety z obietywnego punktu widzenia w grze interakcja jest znikoma, przez co nie każdemu pasuje.

Myslę, że polecić można też Core Worlds, podobna klimatem do Race'a (klimat nawet lepszy) i trochę większa interakcja (nadal nie jest bezpośrednia, ale bardziej trzeba uważać na to co robią inni). Fantastyczna oprawa graficzna i dość prosta mechanika. Nie wiem tylko jak z regrywalnością, ale to na pewno ciekawa pozycja.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Andy »

Olgierdd pisze:podłączam się pod Race for the Galaxy, jednak nie nazwałbym tej gry ciężkiej i mózgożernej. Niemniej gra jest niesamowicie grywalna. Niestety z subiektywnego punktu widzenia w grze interakcja jest znikoma, przez co nie każdemu pasuje.
Fixed it for you ;)

A poza tym Race jest szybki, ale mózgożerny.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: gafik »

+1 dla RftG
jescze
Netrunner
Nowa Era
ew. 51.Stan
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: charlie »

A niech to! Wszystko, co miałbym polecić już padło :)
A więc: + 1 dla Na Chwałę Rzymu, Race for the Galaxy i Nowej Ery.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: mbork »

Popieram Race'a. Oczywiście, plotki o zerowej/znikomej interakcji są nieprawdziwe.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Olgierdd »

Andy pisze:
Olgierdd pisze:podłączam się pod Race for the Galaxy, jednak nie nazwałbym tej gry ciężkiej i mózgożernej. Niemniej gra jest niesamowicie grywalna. Niestety z subiektywnego punktu widzenia w grze interakcja jest znikoma, przez co nie każdemu pasuje.
Fixed it for you ;)

A poza tym Race jest szybki, ale mózgożerny.
z subiektywnego to uważam, że interakcji jest tam wystarczająco dużo ;)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Senthe »

Race for the Galaxy, z tym że on jest raczej szybki i treściwy, niż "mózgożerny". Czytaj: nie ma przestojów po 10 minut, bo ktoś "musi się zastanowić", ale nie znaczy to bynajmniej, że nasze ruchy nie są przemyślane. Jeśli lubisz właśnie takie przestoje i wrzenie mózgu, możesz się trochę zawieść, bo to nie jest typowa gra optymalizacyjna z krótką kołderką.
W każdym innym przypadku powinieneś być bardzo zadowolony z Race'a - swobodnie można zagrać parę satysfakcjonujących i intensywnych partii pod rząd, ucząc się tej kapitalnej gry, a z czasem, jak dobre wino, Twój skill i przyjemność z grania będą dojrzewać ;)

PS Cokolwiek się stanie, i tak w kategorii "mózgożernej karcianki dla 2 osób" musisz kupić Race'a, więc właściwie to resistance is futile ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Andy »

Konkludując: w Rejsie wszystkiego jest subiektywnie tyle co trzeba, a obiektywnie jest to The Best Game Ever. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Hyde
Posty: 54
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:41
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Hyde »

+1 dla RftG :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: berni »

Race, Race, Race. W każdym wątku.
To jeszcze Shogun, co?
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: ppski »

Jakby postawić na szali 'mózgożerności' Race'a i Nową Erę, to Race nie ma się czym bronić. Race jest szybki i można pomyśleć, ale karty mają jedno przeznaczenie, droga do zdobywania punktów 'sama' się kreuje, bo nie ma jednak masakrycznej ilości kombinowania ... z drugiej strony natomiast NE, to 3sposoby zagrania karty, mnóstow zależności i kombinowanie od początku do końca z totalną maksymalizacją zasobów, akcji, kart itp itd..

IMO Race to nie mózgożer, to porządna, szybka gra, dająca dużo satysfakcji i dająca możliwość pomyśleć, ale szare komórki zaczynają działać tak naprawde w NE - obie mają mniej więcej równie wysoki próg wejścia dla nowych graczy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Andy »

ppski pisze:Race jest szybki i można pomyśleć, ale karty mają jedno przeznaczenie
Poważnie? Ja dotąd myślałem, że trzy, ale może po prostu czegoś nie wiem? :shock:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: ppski »

Andy pisze:
ppski pisze:Race jest szybki i można pomyśleć, ale karty mają jedno przeznaczenie
Poważnie? Ja dotąd myślałem, że trzy, ale może po prostu czegoś nie wiem? :shock:
Spoko, mogłem nie dość jasno to napisać, chodzi o 'patent' NE w który, każda karta może zostać zagrana jako umowa/podboj/lokalizacja, kiedy karta w Race'a ma jasne przeznaczenie i zagrana 'daje' co ma, a więc 3x mniej myślenia już przy wyborze karty. A obecne w NE rozróżnienie na żetony podboju, umowy, przylączenia, kilka rodzai surowców, powoduje że naprawdę NE mózgotrzepem jest, kiedy Race jest grą w której można szybko i treściwie pokombinować.
Dodatkowo interakcja w NE i możliwość korzystania z lokalizacji innych graczy daje jeszcze więcej kombinacji i możliwości.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: zephyr »

Akurat w RftG dylemat co zagrać, a co wywalić jako zapłatę jest sporo większy niż w 51s.

Ale faktycznie w 51s praktycznie planuje się jak zgrać optymalnie całą rękę, co przypomina klasyczne eurogrowe analizy.

W RftG najczęściej nie da się zaplanować na parę tur do przodu, bo większość ręki poleci jako koszt, i nie wiadomo jakie karty dojdą - to bardziej granie pod rozkłady prawdopodobieństwa niż analiza ruchów z pełną wiedzą. Co nie zmienia faktu że różnych dobrze grających ze sobą komb w RftG jest masa.

Nie wiem jak NE, ale podstawka 51s była pod tym względem strasznie uboga - zdobądź X, przerób X na VPki, zero finezji. Miałem też wrażenie że długość gry w stosunku do decyzyjności jest słaba. RftG można grać naprawdę szybko, dokonując po drodze wielu niebanalnych wyborów. W 51s dostaję karty, ustalam przez 5 min jak je najlepiej zgrać, a potem przez 10 minut wykonuję te ruchy, bo może komuś się będzie nudzić i mi coś popsuje/pomoże/dobiorę kartę którą można zagrać lepiej niż poprzedni plan... ale to wprowadza dodatkowy przestój bo trzeba jeszcze raz przeanalizować calły plan... jakby ta faza rozgrywania trwała minutę, a nie 10 to 51s byłby naprawdę fajny.

Netrunnera też polecam, ale warto wcześniej coś więcej się o nim dowiedzieć. niby losowy itd, ale naprawdę fajny i przy budowaniu talii jest sporo kombinowania
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: ppski »

W 51s nie grałem, natomiast w NE na pewno zbieranie zasobów i przerabianie ich na PZ nie jest tak łatwe i proste jak napisałeś :)
Z ostatnim stwierdzeniem się natomiast zgodzę - otóż jeśli chodzi o czas gry to w NE jest on zdecydowanie za długi, a konieczność przerabiania zyliona opcji zagrywania kart i wydania zasobów/żetonów, powoduje że tylko niektórzy chcą w ogóle posłuchać o niej, a co dopiero zagrać :)

PS. W wersji solo, jest przyjemnie i szybko i szare komórki się przyjemnie grzeją.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: macike »

Innowacje. A w zasadzie jeszcze lepiej Innovation + 2 dodatki (żeby koszt przesyłki z Asmadi Games zoptymalizować; 2 dodatek na razie w preorderze). Przy 4+ jest nad czym kombinować...

Nie grałem, ale Winter na spotkaniach zabiera ludziom dłuższą chwię - chyba jest przy czym myśleć.

RftG mózgożerny? Przesada. Trzeba czasem pomyśleć, ale tam nie ma czasu na myślenie, to jest wyścig... :twisted:
IMHO na 2 osoby to tam praktycznie nie ma myślenia tylko liczenie kasy. Z 3 dodatkami ta gra to cud, miód i orzeszki, a najlepiej na 4 osoby.

Glory to Rome grałem raz. IMHO zdecydowanie przegrywa konkurencję z Innovation tudzież RftG.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: macike »

zephyr pisze:W RftG najczęściej nie da się zaplanować na parę tur do przodu, bo większość ręki poleci jako koszt, i nie wiadomo jakie karty dojdą - to bardziej granie pod rozkłady prawdopodobieństwa niż analiza ruchów z pełną wiedzą. Co nie zmienia faktu że różnych dobrze grających ze sobą komb w RftG jest masa.
Bardzo zgrabnie powiedziane, choć pierwsze zdanie jest lekko niespójne z resztą. W oparciu o statystykę śmiało da się zaplanować parę tur do przodu (choć nierzadko plan trzeba co turę aktualizować i pewnie o to chodziło). :)
Przy wielu układach [swojego] stołu da się planować do przodu w sposób niezależny od przychodzących kart.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: zephyr »

Jak już mam na stole produkcję konsumpcję, albo dostateczną ilość militariów i rękę kart militarnyh high VP to faktycznie często planuje się do końca gry, ale to zwykle jest już prawie koniec gry. Za to zwłaszcza na początku często warto wystawić drogą kartę, wtedy ręka spada i co podejdzie dalej nie wiadomo. Ale trzeba sporo doświadczenia żeby ocenić którą z kart z ręki wystawić (a może żadną i explore +5) i jak poskładać coś z kart które nie wyglądają jak standardowy działający zestaw. Natomiast jest mało takiej standardowej analizy typu teraz zagram X, potem Y, to połączę z Z i zrobię V. Można liczyć na konkretne karty ale przy tej ilości kart singlowych jest to kiepski pomysł. Czasem jest parę podobnych kart, ale rzadko na tyle dużo żeby można było liczyć na konkretne karty.

Natomiast sama gra jest naprawdę fajna. Zwłaszcza jak się już trochę pogra i można grać dynamicznie. Pierwsze partie jak nikt nic nie rozumie są za długie i wtedy faktycznie nie ma o czym myśleć. Przy doświadczonych graczach ilość decyzji na jednostkę czasu jest bardzo duża.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: alvaro »

Mam pytanie odnośnie rftg... czy dużo tam jest po angielsku czytania?
Szukam wersji PL w sklepach ale nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: gafik »

http://i-szop.pl/szukaj2/1/narodziny+imperi%F3w

dużo czytania na kartach nie ma
Awatar użytkownika
Bogini01
Posty: 17
Rejestracja: 05 sty 2013, 11:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: Bogini01 »

Nie jestem pewna ale może Czarne Historie przypadły by wam do gustu?
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Karcianka wymagająca myślenia

Post autor: meshuggah717 »

alvaro pisze:Mam pytanie odnośnie rftg... czy dużo tam jest po angielsku czytania?
Szukam wersji PL w sklepach ale nie mogę znaleźć.
http://www.rebel.pl/product.php/1,1010/ ... eriow.html
ODPOWIEDZ