Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Autor zapędził się na filmiku ;) Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że te karty pomysłów wtasowuje się i mogą zostać wylosowane.

Ć) dociągasz kartę, ale to nie wyjątek - są jeszcze karty wydarzeń, które mówią o pociągnięciu kart z talii tajemnic. W tym scenariuszu po prostu totemy na kafelkach nie mają dodatkowego działania (zresztą w innych scenariuszach też nie zawsze oznaczają dobieranie kart tajemnic)
efdee
Posty: 14
Rejestracja: 10 paź 2012, 21:38

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: efdee »

W scenariuszu nr 2 zastanawia mnie co się dzieje z Przedmiotami, które wytworzyłem, a były związane z odkryciem danego rodzaju terenu.
Np. wytworzyłem łopatę, a potem przyszła mgła na teren plaży. Czy prawidłowe jest działanie, że skoro już łopatę wytworzyłem, to nie tracę jej, ale jeśli bym jej nie zdążył jeszcze wytworzyć to muszę czekać, aż usunę mgłę z terenu plaży? Takie rozwiązanie wydaje mi się logiczne, dlatego tak gram:)

Poza tym, w FAQ jest napisane, że konkretne czynności w ramach Fazy Nocy mogę wykonać w dowolnej kolejności. Wnioskuję z tego, że mogę najpierw przesunąć obóz na kafelek ze schronieniem, a dopiero potem przejść do kwestii otrzymania rany z brak schronienia?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Tak i tak ;) zostawiasz łopatę i możesz najpierw przesunąć obóz na kafel ze schronieniem.
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: bambotza »

Witam,
mam pytania odnośnie drugiego scenariusza:
- na karcie scenariusza widnieje informacja, że znacznik mgły oznacza to samo co znacznik ludzika -1, czy to oznacza, że biały znacznik mgły odrzuca się po wykonaniu pierwszej akcji w powiększonym składzie?
- na jakie akcje wpływa znacznik ludzika -1/znacznik mgły umieszczony na kafelku z obozem? czy wpływa np. na budowanie schronienia? przedmiotów? dachu? na polowanie? odpoczynek? itd.

I jeszcze pytanie odnośnie wydarzeń czy marnych plonów ze scenariusza 6., które mówią, że w tej rundzie otrzymujesz tylko połowę całkowitej liczby surowców w fazie produkcji - nie chodzi o zaokrąglenie tym razem tylko o to czy liczymy połowę dla każdego rodzaju surowca (oddzielnie jedzenie, oddzielnie drewno) czy sumujemy surowce wspólnie i wtedy liczymy połowę i wybieramy jaki surowiec chcemy otrzymać gdy ta połowa jest większa od zera?

O to może jeszcze :) zdolności postaci możemy używać w dowolnej chwili - czy to oznacza, że możemy uleczyć kucharzem postać, która właśnie walczyła ze zwierzem i otrzymała śmiertelne rany? czy wtedy jest już za późno?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

bambotza pisze:Witam,
mam pytania odnośnie drugiego scenariusza:
- na karcie scenariusza widnieje informacja, że znacznik mgły oznacza to samo co znacznik ludzika -1, czy to oznacza, że biały znacznik mgły odrzuca się po wykonaniu pierwszej akcji w powiększonym składzie?
- na jakie akcje wpływa znacznik ludzika -1/znacznik mgły umieszczony na kafelku z obozem? czy wpływa np. na budowanie schronienia? przedmiotów? dachu? na polowanie? odpoczynek? itd.
Znacznik mgły zostaje na kafelku do momentu aż nie usuniesz go za pomocą przedmiotu z tegoż scenariusza, bodajże dzwonu.
Akcje na które wpływa mgła to wszystkie akcje które są wykonywane na kafelku ze znacznikiem mgły - zbieranie surowców, eksploracja, budowa schronienia a na kafelku z obozem wpływa na budowę przedmiotów, schronienia, dachu, palisady a także nie otrzymuje się surowców w fazie produkcji z tego co pamiętam. Na polowanie wydaje mi się, że nie ma wpływu, bo nie wykonujesz tej akcji na konkretnym kafelku.
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: bambotza »

Furia pisze:
bambotza pisze:Witam,
mam pytania odnośnie drugiego scenariusza:
- na karcie scenariusza widnieje informacja, że znacznik mgły oznacza to samo co znacznik ludzika -1, czy to oznacza, że biały znacznik mgły odrzuca się po wykonaniu pierwszej akcji w powiększonym składzie?
- na jakie akcje wpływa znacznik ludzika -1/znacznik mgły umieszczony na kafelku z obozem? czy wpływa np. na budowanie schronienia? przedmiotów? dachu? na polowanie? odpoczynek? itd.
Znacznik mgły zostaje na kafelku do momentu aż nie usuniesz go za pomocą przedmiotu z tegoż scenariusza, bodajże dzwonu.
Akcje na które wpływa mgła to wszystkie akcje które są wykonywane na kafelku ze znacznikiem mgły - zbieranie surowców, eksploracja, budowa schronienia a na kafelku z obozem wpływa na budowę przedmiotów, schronienia, dachu, palisady a także nie otrzymuje się surowców w fazie produkcji z tego co pamiętam. Na polowanie wydaje mi się, że nie ma wpływu, bo nie wykonujesz tej akcji na konkretnym kafelku.
Dzięki. A co z akcją odpoczynku lub porządkowania obozu jeśli na kafelku z obozem jest znacznik ludzika -1? Ją wykonuje się na kafelku? Potrzeba jeden pionek więcej?
Ostatnio zmieniony 27 gru 2012, 11:21 przez bambotza, łącznie zmieniany 1 raz.
efdee
Posty: 14
Rejestracja: 10 paź 2012, 21:38

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: efdee »

Czytając zasady do scenariusza nr 7 w kwestii budowania pułapek, przyszło mi na myśl, że mogłem źle budować krzyże w scenariuszu nr 2.
Czy krzyże można budować gdziekolwiek i tylko od ilości przydzielonych pionków zależy sukces? Czy jest podobnie jak z akcją eksploracji lub budowania pułapek w scenariuszu nr 7, że mogę budować na kafelku z Obozem, na kafelku sąsiednim i na kafelku oddalonym od 1 odkryty kafelek zachowując zasady przydzielania pionków do akcji?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

bambotza pisze: Dzięki. A co z akcją odpoczynku lub porządkowania obozu jeśli na kafelku z obozem jest znacznik ludzika -1? Ją wykonuje się na kafelku? Potrzeba jeden pionek więcej?
Znacznik dotyczy tylko budowy i otrzymywania surowców (a właściwie ich nie otrzymywania), bo akcje odpoczynku i porządkowania obozu wykonujesz na odpowiednich polach planszy (tak jak polowanie), a na nich nie ma znacznika -1.
mriswith
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:37

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mriswith »

1. Wyspa Ognia: czy zaczynamy na kafelku 10 tak jak jest napisane w przygotowaniu do gry, czy na kafelku 4 jak na ilustracji obrazującej rozłożenie kafelków?
2. Wyspa Kanibali: czy piąty totem oznacza piątą wioskę kanibali, którą można zniszczyć, dla której nie przypisano żadnego specjalnego działania na karcie scenariusza?
3. Wyspa Kanibali: ostatnia runda. Brakuje mi 1 punktu życia by przeżyć atak na Miasto Kanibali. Mam jednak możliwość w jednej Fazie Akcji zniszczyć jeszcze jedną wioskę kanibali (zmniejszając tym samym siłę Miasta) i wysłać pionki na Miasto Kanibali. Czy wtedy przeżyję atak na miasto, czy nie gdyż akcje zniszczenia wioski i miasta wykonywane są jednocześnie?
powermilk pisze: - Prawie co turę szedłem na polowanie i niemalże ciągle ze zdolności kucharza byłem leczony (oczywiście raz na rundę).
Może punkty determinacji w fazie morale przydzielaliście nie tylko pierwszego graczowi, ale wszystkim graczom i dlatego wygraliście za pierwszym razem.
anuczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2011, 18:28

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: anuczka »

Może to też pytanie z cyklu oczywistych odpowiedzi, ale my nie wiemy :) - Czy mozolna praca działa na jedną rundę czy do końca gry od momentu jej wyciągnięcia?
Bizzz
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2013, 09:09

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bizzz »

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości dot. znacznika "?". Czy jeśli ten znacznik, wynikający z wyciągnięcia karty wydarzenia w fazie wydarzeń, położymy na odpowiednim stosie kart przygód, to oznacza, że w przypadku wykonania tej akcji musimy pociągnąć kartę przygody jeszcze w tej rundzie, czy dopiero w następnej (wtedy znacznik leży, ale "zapamiętujemy", że pomijamy go w tej rundzie)?. Moja wątpliwość wynika z faktu, iż w FAQ napisane jest, że znacznik "działa" dopiero w rundzie kolejnej:

"Zgodnie z opisem, kiedy wyciągam kartę z ikoną Przygody należy wziąć odpowiedni znacznik i
położyć go na odpowiednim polu akcji na planszy. Jak to działa?
W takim przypadku należy wziąć duży, okrągły znacznik z symbolem „?” o kolorze odpowiadającym
kolorowi ikony na karcie i położyć go na talii kart Przygody o tym samym kolorze (np. zielony znacznik „?”
na talii kart Eksploracji). Następnie, w kolejnej rundzie, w której chcemy wykonać tę akcję należy dobrać i
rozpatrzyć kartę Przygody niezależnie od liczby pionków użytych do zaplanowania akcji. W przypadku
użycia jednego pionka i rzutu kośćmi, jeśli wypadnie „?” wciąż należy dobrać tylko jedną kartę Przygody i
odrzucić okrągły znacznik."


natomiast spotkałem się też z opiniami, że znacznik "działa" już w rundzie jego "położenia" na stosie kart przygód.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Veridiana »

Działa już w obecnej rundzie. Ktoś się w FAQ zapędził, to błąd, że w kolejnej. Chyba gdzieś to już było prostowane...
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

Tak. Jeśli chodzi o znacznik '?' w fazie wydarzenia to działa on od tej rundy. Jednak gdy jakieś znaczniki typu '+1 drewno', 'znacznik przerzutu sukcesu', znacznik '?' pojawią się w momencie rozpatrywania akcji to te znaczniki działają od następnej rundy. W końcu wszystkie akcje wykonuję się w domyśle jednocześnie :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Jestem po pierwszej rozgrywce w wariancie solo scenariusz 1 i ma następujące pytania :

1. Jeśli w wyniku eksploracji mam fragment z totemem to w scenariuszu 1 nie musze losować totemu bo one nie działają ?
2. Jeśli mam wydarzenie z książeczką to w scenariuszu 1 nie działa bo wg scenariusza książeczka - brak efektu ?
3. Jak w wyniku np. Mapy otrzymuję kolejnego ludzika to on mi pomaga do końca gry ? I czy ich kolor ma znaczenie ?
4. W wyniku eksploracji otrzymuje żetony odkryć, kiedy je rozpatruje?
5. Czy w wariancie solo używa się porządkowania obozu?

To na razie tyle, ogólnie pierwsza ocena gry 9/10, jak rozwieją się moje wszelkie pojawiające się wątpliwości może skoczy na 10 ;) i wolałbym ją poznać zanim zarażę nią innych :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

1. Tak, nie musisz.
2. Tak, nie działa.
3. Pomaga do końca gry. Kolor ma znaczenie ze względu na to, że np. zielony ludzik może służyć wyłącznie jako pomocnik przy Eksplorowaniu, brązowy ludzik - przy Zbieraniu itd.
4. Żetony odkryć tak samo jak np. żetony pozyskanych surowców trafiają do miejsca na aktualne surowce po fazie Akcji. Żetony z drewnem i jedzeniem rozpatruje się natychmiast, inne można pozostawić do wykorzystania w dowolnym momencie.
5. Dlaczegóż by nie?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Skoro te z książeczką nie działają, to po co je wtasowywać ?
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: szmajchel »

Efekt tych kart działa - po prostu nie ma żadnego dodatkowego efektu związanego z "książeczką"
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Czyli, jak eksploruję i wylosowałem kawałek wyspy z totemem, to nic się nie dzieje, nie bierze się totemu bo on nie działa, czy biorę bo działa, ale w scenariuszu 1 nie ma dodatkowych działań. Bo np w scenariuszu 3 (z instrukcji) są wymienione 4 totemy które mają jakieś specjalne znaczenie.

A odnośnie kart z książeczką, działają normalnie tak jak na karcie napisane, a jeśli w scenariuszu jest jakiś zapis (scenariusz 3 - Sztorm) to znaczy, że zawsze gdy wylosujemy wydarzenie z książeczką mamy sztorm. Dobrze rozumiem ?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

1. W ogóle nie bierze się karty Tajemnic, ignorujesz zupełnie symbol totemu zawarty na kafelku.
2. Tak.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Curiosity »

Senthe pisze: zielony ludzik może służyć wyłącznie jako pomocnik przy Eksplorowaniu, brązowy ludzik - przy Zbieraniu itd.
Sprostowanie: "brązowy ludzik" to świeczka. Pozwala na pracę w nocy, czyli na dokładne (pewne) wykonanie akcji "Budowa" jednym pionkiem.
Lubel pisze:
3. Jak w wyniku np. Mapy otrzymuję kolejnego ludzika to on mi pomaga do końca gry ? I czy ich kolor ma znaczenie ?
To, czy dodatkowy pionek jest " na zawsze" czy jednorazowo, masz napisane na kartach. Jeśli na karcie masz po prostu symbol ludzika, to dostajesz JEDNORAZOWO pionek tego koloru. Jeśli obok tego samego symbolu ludzika masz plus (+) to dostajesz go do końca gry.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

Curiosity pisze:
Senthe pisze: zielony ludzik może służyć wyłącznie jako pomocnik przy Eksplorowaniu, brązowy ludzik - przy Zbieraniu itd.
Sprostowanie: "brązowy ludzik" to świeczka. Pozwala na pracę w nocy, czyli na dokładne (pewne) wykonanie akcji "Budowa" jednym pionkiem.
Racja.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Senthe pisze:1. W ogóle nie bierze się karty Tajemnic, ignorujesz zupełnie symbol totemu zawarty na kafelku.
ale gdy mam skarb z żetonu to ciągnę kartę ?
Curiosity pisze:
Senthe pisze: zielony ludzik może służyć wyłącznie jako pomocnik przy Eksplorowaniu, brązowy ludzik - przy Zbieraniu itd.
Sprostowanie: "brązowy ludzik" to świeczka. Pozwala na pracę w nocy, czyli na dokładne (pewne) wykonanie akcji "Budowa" jednym pionkiem.
No dobra, ale działa jak "pomocnik" przy budowie.

No właśnie i jak jest z tym budowaniem, kiedy rzucamy kośćmi, bo w eksploracji to gdy nam pomocnika do pewności brakuje, a w budowaniu jak to jest. Powiedzmy chce wybudować dach. W fazie planowania stawiam swój pionek w miejscu dachu. W fazie akcji płacę surowcami i mam podniesiony dach.
Kiedy potrzeba kości i kiedy potrzeba "świeczki" ? Lub inaczej kiedy nie mam pewności wykonania akcji budowa ?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Jeśli z żetonu masz skarb to ciągniesz karty tajemnic aż trafisz na skarb. Resztę wtasowujesz do talii.

Co do brązowego pionka to nie bardzo rozumiem o co chodzi. Wysyłasz swój jeden pionek do budowy dachu. W fazie akcji rzucasz kośćmi bo jeden pionek nie gwarantuje wykonania akcji. Jeśli wyrzucisz sukces to płacisz wymaganą ilość surowców. Jeśli wyślesz swoje dwa pionki to nie rzucasz kośćmi tylko masz pewność, że akcja zostanie wykonana. (Są przypadki, że nawet przy dwóch pionkach nie masz pewności wykonania akcji tylko musisz rzucać kośćmi a to wtedy jeśli na polu akcji budowy masz położony znacznik - jeden pionek.) Równie dobrze zamiast wysyłać dwa swoje pionki do pewnej budowy wysyłasz jeden swój pionek i dodatkowy brązowy, a swój drugi pionek wysyłasz do innej akcji. Nie możesz bowiem do budowy wysłać samej świeczki czyli brązowego pionka. Krótko mówiąc wszędzie jak wysyłasz jeden pionek to rzucasz kośćmi (budowa, eksploracja, surowce).
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

Jestem tu nowy i może nie powinienem się wtrącać... Zadajesz mnóstwo pytań w tym temacie. Tylko szkoda, że 100% odpowiedzi znajduje się w instrukcji. Reszta w FAQ. Wystarczy się trochę wysilić. Robinson jest moją 2 grą planszową w życiu (pierwszą była Carcassonne, więc jakiś przeskok w zasadach jest), a nie miałem takich problemów podczas rozgrywki. Oczywiście pojawiły się błędy na początku, ale obejrzałem filmiki z gry, przeczytałem parę razy FAQ i już takich problemów nie mam.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Furia pisze:Jeśli z żetonu masz skarb to ciągniesz karty tajemnic aż trafisz na skarb. Resztę wtasowujesz do talii.

Co do brązowego pionka to nie bardzo rozumiem o co chodzi. Wysyłasz swój jeden pionek do budowy dachu. W fazie akcji rzucasz kośćmi bo jeden pionek nie gwarantuje wykonania akcji. Jeśli wyrzucisz sukces to płacisz wymaganą ilość surowców. Jeśli wyślesz swoje dwa pionki to nie rzucasz kośćmi tylko masz pewność, że akcja zostanie wykonana. (Są przypadki, że nawet przy dwóch pionkach nie masz pewności wykonania akcji tylko musisz rzucać kośćmi a to wtedy jeśli na polu akcji budowy masz położony znacznik - jeden pionek.) Równie dobrze zamiast wysyłać dwa swoje pionki do pewnej budowy wysyłasz jeden swój pionek i dodatkowy brązowy, a swój drugi pionek wysyłasz do innej akcji. Nie możesz bowiem do budowy wysłać samej świeczki czyli brązowego pionka. Krótko mówiąc wszędzie jak wysyłasz jeden pionek to rzucasz kośćmi (budowa, eksploracja, surowce).
I już wszystko jasne.
Ruben$ pisze:Jestem tu nowy i może nie powinienem się wtrącać... Zadajesz mnóstwo pytań w tym temacie. Tylko szkoda, że 100% odpowiedzi znajduje się w instrukcji. Reszta w FAQ. Wystarczy się trochę wysilić. Robinson jest moją 2 grą planszową w życiu (pierwszą była Carcassonne, więc jakiś przeskok w zasadach jest), a nie miałem takich problemów podczas rozgrywki. Oczywiście pojawiły się błędy na początku, ale obejrzałem filmiki z gry, przeczytałem parę razy FAQ i już takich problemów nie mam.
Z tego co wiem to forum i ten wątek służy właśnie wyjaśnianiu kwestii niezrozumiałych, źle zinterpretowanych itp, więc korzystam. Z każdą rozgrywką będzie pojawiało się mniej wątpliwości, więc nie ma powodu by się denerwować. Dla porównania w "Zimną wojnę" dopiero za 4 czy 5 razem udało się zagrać prawidłowo, wcześniej zawsze albo była wątpliwość albo błąd.
ODPOWIEDZ