Magisterka o planszówkach?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Legun pisze:Dla zainteresowanych naukowym podejściem do gier:
http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/index.php
Niestety na PTBG nie ma za bardzo milosnikow/badaczy gier planszowych.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Post autor: Legun »

Wracając do pytania - mam taki pomysł na pracę o grach:
Można wyjść z opisów "elementarnych porządków etycznych" T. Sozańskiego (Studia Socjologiczne chyba z 1994 roku) i sporóbować opisać problem interakcji w grach planszowych - czy rozumie się przez nią konfrontację czy kooperację (częste źródło nieporozumień na tym forum).
Tytuł: "Kooperacja i konfrontacja w grach wieloosobowych" - całkiem ładnie brzmi "po naukowemu" ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
TommAsh
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2006, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: TommAsh »

Mnie do głowy przychodzi coś na kształt - "Odzwierciedlenie mechanizmów społecznych we współczesnych grach planszowych".
Wybrać próbę x gier według chociażby kategorii "popularność" (pierwszych x gier na BGG). Zoperacjonalizować sobie mechanizmy społeczne, na podstawie tych definicji wybrać z x-a gry, które takie mechanizmy odzwierciedlają. Stworzyć kategorie, zanalizować każdą kategorię pod kątem przystawania konkretnej mechaniki do istniejącej teorii socjologicznej i jej odbicia w realnym świecie.
Ewentualnie jako zobrazowanie argumentów, ostatni rozdział poświęcić dokładnej analizie konkretnej partii jakiejś gry, na zasadzie: pokazanie realnego problemu socjologicznego - metodologii rozwiązania problemu na gruncie socjologi teoretycznej - pokazania mechanizmu rozwiązania danego problemu wykorzystując strukturę samej gry - przytoczenie danych empirycznych, na ile rozwiązanie występujące w grze może sprawdzić się w realnym świecie społecznym.

Piszę na szybko, więc pewnie brzmi to nieco chaotycznie. W każdym razie chętnie pomogę, podyskutuję, literaturę podsunę...

Pozdrawiam, TomAsh.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Nataniel pisze:
Legun pisze:Dla zainteresowanych naukowym podejściem do gier:
http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/index.php
Niestety na PTBG nie ma za bardzo milosnikow/badaczy gier planszowych.
Planszówki zdają się traktować jako gorszy gatunek gier. Skupiają się wyłącznie na socjologii i psychologii grania a nie na samych grach. Jeśli by mówić o ludologii, to trzeba by wyjść od teorii gier von Neumana, czyli nie najprostrzej matematyki. Planszówki i strategie komputerowe mają to do siebie, że są matematycznie opisywalne w przeciwieństwie do RPG, strzelanek itp. Może dlatego się nimi nie zajmują. Gdzieś tam piszą o naszej nagrodzie i postaram się sprostować kilka błędów, ale to jutro.

Edit: Przeczytałem sobie na wikipedii. Ludologia zajmuje się tylko stroną humanistyczną gier. Czyli nadal nie ma nauki zajmującej się grami wogóle.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Prace von Neumanna, Nasha itd. dotyczą rzeczywiście matematycznej teorii gier czyli opisu różnych zjawisk ekonomicznych czy społecznych jako wieloosobowej gry i rozwiązania takiego modelu. W tym ujęciu gra oznacza to, że każdy z uczestników ma pewne strategie do wyboru, są pewne czynniki losowe i jest tzw. wypłata, czyli korzyść (lub strata), niekoniecznie tylko finansowa, jaką gracz może uzyskać z tej gry.
Ale są też prace zajmujące się grami od strony bardziej humanistycznej. Np. klasyczna książka "Homo ludens" Huizingi, gdzie różne formy szeroko rozumianej rozrywki zostały przedstawione w postaci gier. Z tej książki pochodzi słynne powiedzenie "Gra jest starsza niż kultura"
Raleen
Posty: 870
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Legun pisze:Wracając do pytania - mam taki pomysł na pracę o grach:
Można wyjść z opisów "elementarnych porządków etycznych" T. Sozańskiego (Studia Socjologiczne chyba z 1994 roku) i sporóbować opisać problem interakcji w grach planszowych - czy rozumie się przez nią konfrontację czy kooperację (częste źródło nieporozumień na tym forum).
Tytuł: "Kooperacja i konfrontacja w grach wieloosobowych" - całkiem ładnie brzmi "po naukowemu" ;).
Świetne pomysły Legunie.

A ile by można napisac z dziedziny psychologii o zaspokajaniu różnych potrzeb wewnętrznych graczy przez różne rodzaje gier i zagadnienia pokrewne :) Heh aż dziw, że nikt na to jeszcze nie wpadł (a może już wpadł :lol: ).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

RK pisze:A ile by można napisac z dziedziny psychologii o zaspokajaniu różnych potrzeb wewnętrznych graczy przez różne rodzaje gier i zagadnienia pokrewne :) Heh aż dziw, że nikt na to jeszcze nie wpadł (a może już wpadł :lol: ).

Pozdrawiam
Jak najbardziej - można by wyjść od psychoanalitycznej teorii zabawy (co automatycznie otwiera potężne pole do popisu:)) i poprzez popędy i frustracje dojść do gier jako prostego sposobu utrzymania zdrowia psychicznego narodu:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

Planszówki zamiast wódki! Wybór należy do Ciebie! :lol:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

"Planszówki jako element Patriotyzmu Jutra" :lol:
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Legun pisze:Co do tematów, to nie mam teraz czasu na wymyślanie czegoś, ale gdybyś szukał oficjalnego recenzenta, to daj znać (pod warunkiem, że przyjazd na obronę do Warszawy nie jest niezbędny Smile).
Wow :shock: Jakoś mi umknęła Twoja wypowiedź. Może wrócę do pierwotnego pomysłu na temat pracy :D
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: Pancho »

Za Polygamią.

Pojawił się specjalny numer Kultury i Historii poświęcony w całości ludologii.

http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin ... -nr-132008
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: BloodyBaron »

A może coś z teorii ról społecznych?
"król, kupiec i munchkin - wcielenia gracza: wcielenia współczesnego człowieka w oparciu o studia przypadku gier A Game of Thrones, Puerto Rico i Munchkin."

;)

coś by było o zatomizowanym społeczeństwie, jednostce nastawionej na indywidualny zysk i skłonnej współpracować z innymi po to, by mocniej wbić im nóż w plecy :twisted:
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
kapustka
Posty: 85
Rejestracja: 28 wrz 2006, 22:36
Lokalizacja: Warszawa, sercem w kraju Oompa-Loompow

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: kapustka »

Od dawna chciałem zbadać grupę jasnowidzów i wróżek,
podejrzewam, że partie wysokiego napięcia wyglądają mniej więcej tak:

wróżka 1: rany co za pech !!! taka gówniana elektrownia przyszła !!!
jasnowidz 1: co się rzucasz ? PRZECIEŻ I TAK WYGRASZ !
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: Styku »

"Niemiecki boom gier planszowych. Chwilowa moda, czy trwałe zjawisko socjologiczne. Analiza przypadku."
12' inches and single
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: mst »

kapustka pisze:Od dawna chciałem zbadać grupę jasnowidzów i wróżek,
podejrzewam, że partie wysokiego napięcia wyglądają mniej więcej tak:

wróżka 1: rany co za pech !!! taka gówniana elektrownia przyszła !!!
jasnowidz 1: co się rzucasz ? PRZECIEŻ I TAK WYGRASZ !
jasnowidz 2: czy ktoś mi w końcu wytłumaczy o co chodzi z tą losowością?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: maluman »

mst pisze:jasnowidz 2: czy ktoś mi w końcu wytłumaczy o co chodzi z tą losowością?
GE-NIAL-NE
nadaje się na dowcip albo następnego stripa.

OT:
Przypomniał mi się dowcip.
Spotyka się dwóch jasnowidzów.
- O cześć, u Ciebie w porządku, a jak tam u mnie?

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: edrache »

maluman pisze:
mst pisze:jasnowidz 2: czy ktoś mi w końcu wytłumaczy o co chodzi z tą losowością?
GE-NIAL-NE
nadaje się na dowcip albo następnego stripa.
zdecydowanie się nadaje. mst już nie pierwszy raz próbuje zaistnieć na komiksowych bordach. Prędzej czy później mu się uda ;) Gdybyś, mst, napisał mi maila na bordowo(malpa)gmail(kropka)com to bym narysował, a tak muszę wymyśleć coś innego.

W każdym razie na pewno powstanie nowy bohater :) Dzięki (nie tylko za to) kapustka i mst
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: steady »

OT:
maluman pisze:Przypomniał mi się dowcip.Spotyka się dwóch jasnowidzów.- O cześć, u Ciebie w porządku, a jak tam u mnie?
To było o psychologach:-). O jasnowidzach był taki:

-Wiesz co?
-Wiem.
Awatar użytkownika
kapustka
Posty: 85
Rejestracja: 28 wrz 2006, 22:36
Lokalizacja: Warszawa, sercem w kraju Oompa-Loompow

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: kapustka »

Muszę powiedzieć, że tak naprawdę cały (według mnie genialny) pomysł spotkania wróżek i jasnowidzów przy grze planszowej wystrzelił z siebie na jakimś spotkaniu mój drogi znajomy - Grzesiek Turek. Ja tylko go powtórzyłem.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: draco »

Odkopuję temat, bo:

Przyszła dziś do sklepu dziewczyna i rzecze, iż jest na studiach podyplomowych na SGH i pisze pracę dyplomowa na temat "Rynek gier planszowych w Polsce", który to zaproponował jej promotor, bo sam kupuje gry.

Dałem jej namiary na kilka osób, wydawnictwa, sklepy itd. Wydaje mi się, że jeśli wszyscy jej pomożemy, do dostaniemy fajną publikację, którą można umieścić na portalu.

Czekam na refleksje.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: mst »

draco pisze:Czekam na refleksje.
Jej czy nasze? :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: Nataniel »

To my chyba czekamy na konkretne pytania :>
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: puniek »

Bardzo się ciesze ,że tamat został odkopany. Sam się zastanawiam nad pisaniem magisterski na temat związany z grami planszowymi. Temat nie jest jednak taki prosty, gdyż wymyślenie hipotezy to tylko czubek góry lodowej. Hipotezy muszą być tak skonstruowane żeby dało się je sprawdzić odpowiednimi narzędziami(np. testami). Wydaje mi się ,że sensowne by było jakieś badanie korelacyjne...np.
Czy istnieje związek między średnią liczbą gier w miesiącu a poziomem satysfakcji z życia.

Inne zmienne które przychodzą mi do głowy: liczba posiadanych gier, rodzaj posiadanych gier, inteligencja, cechy osobowości(np. zapotrzebowanie na doznania, introwersja...itp)

Jeszcze zastanawiałem się nad studium przypadku, np. Inteligencja i osobowość gracza planszowego.

To wydaje mi się do zrobienia i kusi mnie bardzo ale niestety nie podchodzi do końca pod moją przyszłą specjalizację, neuropsychologia kliniczna więc jeszcze się nie zdecydowałem.

może za parę lat(jak zbierze się parę prac) zrobimy konferencję pt. gry towarzyskie, podejście naukowe:))

pozdrawiam
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: draco »

puniek, proponuję Ci temat "Próba zastosowanie gry Cytadela w leczeniu zaburzeń psychicznych"

Hipoeza: W zależności od tego jaka postać pacjent wybierze można jego wybór nagradzać lub ganić i spowodować zachęcenie lub odstraszenie od przejawianiach leczonych postaw w życiu społecznym.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Magisterka o planszówkach?

Post autor: Nataniel »

Co mnie w Tobie draco najbardziej przeraza to to, ze nie wiem kiedy zartujesz :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ