Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

Cześć,
Mam pytanie jeśli już gdzieś było to sory ale nie mogłem znaleźć a nie jestem pewien.

Wysłałem jeden pionek np na akcje budowy rzucam 3 kości jeśli wypadnie przygoda to rozpatruje górną cześć karty przygody z budowania? Jeśli trafi ona na stos kart wydarzeń potem gdy ją dociągnę to rozpatruje dolną cześć karty?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

1) W pierwszej rundzie w fazie nocy jesteśmy od razu skazani na otrzymanie 1 rany dlatego, że nie jesteśmy wstanie zbudować schronienia bo mamy tylko 1 drzewo z fazy produkcji?

2) Do wykonania np łopaty lub ognia wystarczy tylko jak mam odkryty kafelek z wymaganą lokalizacją?

3) Przedmioty postaci można w każdej chwili wykonać wystarczy tylko położyć pionek w fazie akcji i nie potrzeba surowców?
Opisane na forum gry: http://forum.freeware.info.pl/
4) Jak mam odkryte 2 karty wydarzeń i w fazie akcji wykonałem tą po prawej to w następnej rundzie kolejna dochodzi na prawo ale ta po lewej nie spada?
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 12:57 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

1) Nie, możesz w pierwszej rundzie wykonać akcję eksploracji i jeśli znajdziesz kafelek z naturalnym schronieniem to wtedy w fazie nocy możesz najpierw przenieść tam obóz. W ten sposób nie otrzymujesz ran.

2) Tak.

3) Nie. Przedmioty te budujesz tak jak każde inne - tylko w fazie akcji wykonując na nich akcję budowy i za pełny koszt surowców. Co więcej wybudować je może (oczywiści z pomocą czyjegoś pionka) tylko postać, do której przedmiot jest przypisany.

4) Tak.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

1) A jeśli wykonam akcję porządkowania obozu dostanę 2 punkty determinacji to mogę od razu użyć cechy np sprawdzenia 3 kafelków wyspy i wybranie jednego na wierzch i potem zrobić akcje eksploracji (wszystko w tej samej rundzie)?

2) Z pamięci, miałem skrót do niego jest coś potrzebne do wybudowania?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1) Nie.
2) Do wybudowania skrótu chyba potrzebna jest mapa, o ile pamietam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

1) Nie możesz, bo zgodnie z zasadami aby wykonać jakąś akcję musisz potrzebne do tego zasoby mieć zgromadzone już w fazie planowania akcji. Inaczej mówiąc nie możesz do wykonania akcji użyć zasobów pozyskanych w innej akcji wykonanej w tej samej rundzie. Nawet pomijając to wszystko akcje powinno wykonywać się w kolejności jak na planszy, więc eksploracja jest przed porządkowaniem obozu.

2) Zawsze jest coś potrzebne do budowy, surowce, odsłonięty kafelek z typem terenu lub inny przedmiot a czasem nawet mieszanka tych składników. DO skrótu trzeba mieć wybudowaną (głupio to brzmi) mapę. Do mapy trzeba z kolei mieć odsłonięty kafelek z rzeką.
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

Poza tym fabularnie akcje dzieją się jednocześnie, tylko w grze rozpatrujesz je od lewej do prawej.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

A jak to jest z tym przenoszeniem obozu, przenoszę i obniżam dach o połowę 3 / 1,5 i zaokrąglam do 1 czy 2 ? Pisze, że w dół ale czytałem jakieś sprzeciwy.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

"Wartość, o którą obniżasz" zaokrąglasz w dół. Czyli wychodzi, że powinieneś obniżyć o 1,5, zaokrąglasz w dół, czyli obniżysz o 1.
Innymi słowy można by powiedzieć "Wartość dachu obniżasz o połowę, zaokrąglając na swoją korzyść".
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

A gdy buduje dach na kafelku schronienia a potem wybuduje normalnie schronienie to dach zostaje? albo jak przenoszę schronienie to zostaje? Nie muszę nowego budować? ;p
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Jak należy obliczać koszt produkcji broni? Instrukcja mówi o koszcie produkcji każdej broni w wysokości 1 drewna. Natomiast na karcie pomysłu np. Proca mamy podany koszt w wysokości: 1 drewno lub 1 skóra. Czy całkowity koszt produkcji Procy to 2 drewna lub 1 drewno + 1 skóra?
Ostatnio zmieniony 09 sty 2013, 14:13 przez YuZ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Aduanath »

YuZ pisze:Jak należy obliczać koszt produkcji broni? Instrukcja mówi o koszcie produkcji każdej broni w wysokości 1 drewna. Natomiast na karcie pomysłu np. Proca mamy podany koszt w wysokości: 1 drewno lub 1 skóra. Czy całkowity koszt produkcji Procy to 2 drewna lub 1 drewno + 1 skóra?
bazowy koszt produkcji broni, to 1 drewno (ta broń "nienazwana", która znajduje się w prawym górnym rogu planszy). natomiast jeśli produkujesz przedmiot z karty pomysłu, to koszt jest taki, jak na karcie (w tym przypadku, o którym mówisz, 1 drewno lub 1 skóra).
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli rozumiem, że dzięki temu poziom Broni można podnosić również bez realizacji Pomysłów w fazie akcji wystawiąjąc np. dwa piony do produkcji Poziomu broni płacąc jednokrotnie 1 drewno za poziom?

Czy do produkcji przedmiotu innego niż broń, gdy na karcie pomysłu w miejscu kosztów widnieje tylko typ terenu, jedynym wymaganiem jest odkryty kafelek z tym właśnie terenem? Czy podczas produkcji muszę ponosić jakiekolwiek dodatkowe koszty w materiałach?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

1) Tak.

2) Odkryty kafelek terenu jest jedynym wymaganiem.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Myślę, że to będzie ostatnie już pytanie z mojej strony (przynajniej na tą chwilę ;-) ). Z góry przepraszam, jeżeli już padło.

Czy po wyprodukowaniu broni z pomysłu przesuwamy znacznik na torze broni? Czy bonus do siły broni z przedmiotu mamy dopóki ten przedmiot posiadamy? Czyli, jeżeli mamy np. Nóż (+1) i nie podnosiliśmy poziomu broni poprzez drewno i sytuacja każe nam obniżyć siłę broni to czy w tym przypadku: odrzucamy Nóż, nie odrzucamy Noża ale jego siła spada do 0, czy może nic się z siłą broni naszej grupy nie dzieje?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Po wyprodukowaniu przedmiotu przesuwasz znacznik na torze broni. Jeśli musisz obniżyć poziom broni, to obniżasz go na torze broni, ale przedmiot zostaje przedmiotem (nóż się stępił, ale nadal go masz). W odwrotnej sytuacji - jeśli zasady nakazują Ci odrzucić przedmiot "Nóż" - musisz dodatkowo usunąć bonus, który on dawał, czyli obniżyć poziom broni na torze.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1. Czy jak wezmę żeton odkryć "+2 jedzenia" to to jedzenie psuje się najbliższej nocy? Czy żeton odkrycia trzeba od razu zamieniać np. na drewno?
2. Czy jeśli dostaje ranę specjalną, na karcie nic nie ma o leczeniu, to przedmiot Lek w jakiś sposób mi pomaga?
mriswith
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:37

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mriswith »

mriswith pisze:1. Wyspa Ognia: czy zaczynamy na kafelku 10 tak jak jest napisane w przygotowaniu do gry, czy na kafelku 4 jak na ilustracji obrazującej rozłożenie kafelków?
2. Wyspa Kanibali: czy piąty totem oznacza piątą wioskę kanibali, którą można zniszczyć, dla której nie przypisano żadnego specjalnego działania na karcie scenariusza?
3. Wyspa Kanibali: ostatnia runda. Brakuje mi 1 punktu życia by przeżyć atak na Miasto Kanibali. Mam jednak możliwość w jednej Fazie Akcji zniszczyć jeszcze jedną wioskę kanibali (zmniejszając tym samym siłę Miasta) i wysłać pionki na Miasto Kanibali. Czy wtedy przeżyję atak na miasto, czy nie gdyż akcje zniszczenia wioski i miasta wykonywane są jednocześnie?
Ponawiam powyższe pytania.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Peter128
1. Tak, jedzenie z żetonów psuje się podczas najbliższej nocy. Ja gram tak że zamieniam żetony na surowce przed fazą akcji, aczkolwiek nie wiem czy jest to poprawne.
2. Nie. Nie pomaga.

mriswith
1. Wg mnie z 10.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

Gdy mam -1 do drzewa na akcji budowy to przez całą tą rundę za każdym razem jak będę budował muszę dodać dodatkowe drewno? Czy wybuduje raz i to spada a następna budowa normalnie? To spada tylko jak coś wybuduje jak nie to jest tam cały czas?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Znacznik pozostaje do następnej akcji budowy więc jeśli w jednej rundzie chcesz budować dwa razy to znacznik będzie obowiązywał tylko przy pierwszej akcji. Tym samym jeśli do końca gry nie będziesz już nic budował to znacznik do końca gry będzie tam leżał.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Szamano »

Czy dostaje rany jak mam poziom palisady 4 a mam wydarzenie np albo przedmiot, że muszę dodać +1 do poziomu?
http://m.freeware.info.pl/
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 12:54 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mat_eyo »

Kompletnie nie rozumiem. W sumie jest to niespełnienie wymagania karty ale nie sądzę, żeby otrzymywało się za to rany.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Można poziom palisady podnieść na 5, tylko nie będzie przydatny, rany na pewno za to nie ma, jest o tym napisane w FAQ. Dokładnie napisane jest, że można podnieść mimo, że nie ma skali.
ODPOWIEDZ