Tzolk'in: Kalendarz Majów

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Radeku »

Mam takie pytanie bo troszkę się zamieszałem, zdejmując pionka z planszy mogę aktywować pole niżej za jedną kukurydzę, czy można np. będąc na polu numer 7 aktywować pole numer 1 płacąc 6 kukurydzy ?
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: cezaras »

czy można np. będąc na polu numer 7 aktywować pole numer 1 płacąc 6 kukurydzy ?
można
natomiast na każdym kółku są dwa pola (ostatnie) pozwalające wykorzystać dowolne pole z danego kółka, za darmo.
Więc Twój przykład jest taki bardzo teoretyczny :)
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: traxek »

A ja mam jeszcze jedno pytanie odnosnie pola 2 w UXMAL dotyczącej wymiany surowców. Czy można tam wymienić surowce jedna na inne np. drewno na złoto wg wskaźnika (dowolnie), czy tylko można wymienić jak się wymienia też kukurydze. Nie jest to sprecyzowane zbyt dobrze, a w przykładach zawsze jest pokazana wymiana wraz z kukurydzą
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: the_ka »

traxek pisze:A ja mam jeszcze jedno pytanie odnosnie pola 2 w UXMAL dotyczącej wymiany surowców. Czy można tam wymienić surowce jedna na inne np. drewno na złoto wg wskaźnika (dowolnie), czy tylko można wymienić jak się wymienia też kukurydze. Nie jest to sprecyzowane zbyt dobrze, a w przykładach zawsze jest pokazana wymiana wraz z kukurydzą
TAK

na stronie 9 w instrukcji jest dokładnie opisane to pole i jest przykład na obrazku gdzie pokazano wymianę 2 złota na 6 kukurydz i 1
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Jolly_Roger »

Mam taką wątpliwość:
Jeśli wylosuje się kafelek początkowy albo wybuduje coś z bonusem "Rozwiń dziedzinę o jeden poziom/dwa poziomy bez opłacania kosztu" to znaczy:
a. przesuwam znacznik na polu rozwou o jeden/dwa i zrobione czy
b. muszę wrzucić robotnika na koło Tikal i dopiero kiedy go zdejmiemy rozwijamy dziedzinę, ale bez płacenia surowców?

Jestem praktycznie pewny, że to drugie, ale mamy różnicę zdań w rodzinie :wink:
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Aduanath »

Wydaje mi się, że skoro bonus, to już pracownika wysyłać tam nie musimy, więc po wybudowaniu budynku, który daje bonus, lub po wylosowaniu kafelka początkowego, od razu przesuwamy nasze znaczniki... My tak gramy ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: hadrian »

W instrukcji w sekcji Budynki bodaj, napisane jest, ze bonus z budynku jest natychmiastowy. Tzn. ze wszelkie dobra, poziomy lub mozliwe gratisowe akcje wykonujemy od razu po zakupieniu budynku lub wybraniu kafelka pocztkowego.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Maciek Mazgaj
Posty: 81
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:11
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Maciek Mazgaj »

WITAM! Mam pytanie odnośnie "Pola Pierwszeństwa", a dokładnie o zmianę właściciela.
cytat: "Znacznik pierwszego gracza zmienia właściciela
Jeśli któryś z graczy wybierze pole Pierwszeństwa, znacz­nik Pierwszego Gracza zmienia właściciela. Jeśli gracz zajmujący pole Pierwszeństwa posiada aktualnie znacznik Pierwszego Gracza, przekazuje go graczowi po swojej lewej stronie (co oznacza, że będzie jako ostatni rozgrywał swoje tury zanim ktoś ponownie wybierze akcję z pola Pierw­szeństwa). W każdym innym przypadku, gracz zabiera znacznik Pierwszego Gracza i będzie rozgrywał swoje tury jako pierwszy do momentu, aż ktoś inny wybierze pole Pierwszeństwa. Tylko w ten sposób znacznik Pierwszego Gracza zmienia właściciela."

I teraz dla przykładu, czy moje rozumowanie jest dobre?:
1) Pole Pierwszeństwa jest wolne, Znacznik jest u innego gracza. Ja zagrywam robotnika na Pole Pierwszeństwa, biorę znacznik od dotychczasowego właściciela i jako pierwszy zaczynam następną rundę ?
2) A jeżeli mam Znacznik Pierwszeństwa i w swojej turze zagrywam robotnika na Pole Pierwszeństwa to oddaje Znacznik Graczowi po lewej stronie i w następnej rundzie zagrywam jako ostatni ?
Tak to czytam, niby wydaję się proste, ale mam dylemat czy aby na pewno dobrze to rozumie ? Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: WRS »

Tak, rozumowanie dobre.

Chodzi o to, że gra wymusza zmianę pierwszeństwa!
Nie ma premii kukurydzy za zachowanie pierwszeństwa.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: artch »

Neiti pisze:Pytanie odnośnie zbierania kukurydzy w Palenque - gdy chcę zebrać kukurydzę dzięki polu nr 3, 4 lub 5 i jest sytuacja, że np dwa pola są wyczyszczone z żetonów, a na pozostałych dwóch są żetony zbioru kukurydzy zakryte żetonami drewna, to czy mogę pobrać odpowiednią ilość kukurydzy bez wypalania lasu używając rozwoju, który pozwala mi na zbiory kukurydzy, gdy nie ma dostępnych żetonów urodzaju? Czy też może fakt, że te żetony urodzaju jeszcze są, tyle, że pod żetonami wycinki drewna, uniemożliwia mi to pobranie kukurydzy bez wcześniejszego wykarczowania lasu mimo posiadanego odpowiedniego rozwoju?
Pozdrawiam, czekam na opinie, mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałam :)
cezaras pisze:ten temat był już na forum omawiany
wg FAQ z BGG w opisanej przez Ciebie sytuacji możesz sobie zebrać kukurydzkę :)
Ale czy w tym konkretnym przypadku, również trzeba usunąć żeton kukurydzy spod żetonu drewna (mając na uwadze zasady gry), czy też konsekwentnie, zgodnie z powyższym wyjaśnieniem: "skoro żeton kukurydzy nie jest dostępny, bo jest 'niewidoczny' dla gracza, to nie ma co odrzucać" biorę tylko kukurydzę i kończę działanie ?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: WRS »

Tak, biorę tylko kukurydzę i kończę działanie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: _Berenice_ »

Mam pytanie odnośnie technologii.

Załóżmy, że posiadam technologię rolnictwa na trzecim poziomie. Czy, aby skorzystać z bonusu, muszę wykonać akcję rozwoju w Tikal? I tak za każdym razem, jeśli chce użyć bonusu związanego z daną technologią?
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: wc »

_Berenice_ pisze:Mam pytanie odnośnie technologii.
Załóżmy, że posiadam technologię rolnictwa na trzecim poziomie. Czy, aby skorzystać z bonusu, muszę wykonać akcję rozwoju w Tikal? I tak za każdym razem, jeśli chce użyć bonusu związanego z daną technologią?
Jeśli jesteś na 3 poziomie dowolnej technologii, to kolejna próba rozwoju na tej listwie zapewnia Ci bonus. Może być to akcja z Tikala (i wtedy płacisz za to jednym surowcem), ale może być to również funkcja kupionego budynku (i wtedy dostajesz ten bonus za darmo)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: alagor »

_Berenice_ pisze:Mam pytanie odnośnie technologii.

Załóżmy, że posiadam technologię rolnictwa na trzecim poziomie. Czy, aby skorzystać z bonusu, muszę wykonać akcję rozwoju w Tikal? I tak za każdym razem, jeśli chce użyć bonusu związanego z daną technologią?
Tak, za każdym razem gdy akcja pozwala Ci na postęp na danym torze uzyskujesz bonus. Pozwalają Ci na to akcje 1 i 3 (podwójny bonus) w Tikal, 5 w Uxmal i niektóre budynki (bez ponoszenia kosztu).
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: _Berenice_ »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, pozwolicie że dopytam się jeszcze o dwie kwestie :D

1. Jeśli wykonuje akcję 3 w Tikal, to mogę odrzucić dwa surowce i wykorzystać bonus dwa razy, np. podnosząc sobie poziom w świątyniach?
2. Kiedy mamy ostatni dzień w grze, to punkty zwycięstwa za świątynie podliczamy tylko raz, dodając dodatkowe punkty z lewej strony nad świątyniami?
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: adikom5777 »

1. Tak
2. Tak
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: alagor »

2. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem pytanie - na koniec gry bonusowe punkty za najwyższe miejsce w danej świątyni podlicza się z prawej strony nad świątyniami. W połowie gry bonusowe punkty, za przewagi w świątyniach, podliczane są z lewej strony.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2013, 22:34 przez alagor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Post autor: Coen »

_Berenice_ pisze:Dzięki za wszystkie odpowiedzi, pozwolicie że dopytam się jeszcze o dwie kwestie :D

1. Jeśli wykonuje akcję 3 w Tikal, to mogę odrzucić dwa surowce i wykorzystać bonus dwa razy, np. podnosząc sobie poziom w świątyniach?
2. Kiedy mamy ostatni dzień w grze, to punkty zwycięstwa za świątynie podliczamy tylko raz, dodając dodatkowe punkty z lewej strony nad świątyniami?
Kiedy jest ostatni dzień w grze, to dodajemy punkty z prawej strony nad świątyniami. Liczby z lewej strony dodajemy na koniec pierwszej epoki.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: _Berenice_ »

Ok, to wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane.

Przy zadawaniu pytania, oczywiście pomyliłam stronę prawą z lewą, ale rozróżniania kierunków to się już chyba nigdy nie nauczę. :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Lartes »

Nie bardzo rozumiem jedno z pól Uxmal (strona 9 instrukcji). Napisane jest tam, że mogę wykonać jedną akcję na polu Palenque, Yaxhilan, Tikal lub Uxmal. Trzeba zapłacić 1 kosz kukurydzy (poza kosztami wybranej akcji). Jak to działa? Czy sprawia to, że mogę wykonać akcję na kole, gdzie mam pionka (tylko bez jego zdejmowania) czy działa to jakoś inaczej? ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Lothrain »

Lartes pisze:Nie bardzo rozumiem jedno z pól Uxmal (strona 9 instrukcji). Napisane jest tam, że mogę wykonać jedną akcję na polu Palenque, Yaxhilan, Tikal lub Uxmal. Trzeba zapłacić 1 kosz kukurydzy (poza kosztami wybranej akcji). Jak to działa? Czy sprawia to, że mogę wykonać akcję na kole, gdzie mam pionka (tylko bez jego zdejmowania) czy działa to jakoś inaczej? ;)
Znaczy to tyle, że płacisz jedną kukurydzę i wybierasz pole z jednego z wymienionych przez ciebie kół i realizujesz akcję tak, jakbyś miał tam pionka. Oczywiście musisz też zapłacić koszt tej akcji (jeśli jest takowy). I już.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Coen »

Płacąc jedną kukurydzę możesz wykonać dowolną akcję z tych 4 pól (Palenque, Yaxhilan, Tikal lub Uxmal).
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: staszek »

Wykonujesz jakąkolwiek akcję z każdego koła poza czaszkowym i płacisz normalny koszt(powiedzmy za zbudowanie budynku), nie musisz mieć tam robotnika.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: staszek »

Trzy osoby postanowiły pomóc :)
Ja pisałem najwolniej
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Tzolk'in: Kalendarz Majów

Post autor: Lartes »

Bardzo dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ