Zapowiedzi gier w Polsce

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: FortArt »

hsiale pisze:Polscy wydawcy nie wiadomo czemu mają totalną alergię na dodatki. Znam rozszerzenia do gier, które dawno temu opłacało się wydać po fińsku (6 milionów mówiących) czy czesku (11 milionów) a po polsku nie ma ich do dzisiaj.
Nie rozumieją, że tym samym kompletnie zniechęcają by następnym razem coś u nich kupić. Po co, skoro na grę po polsku trzeba często czekać wiele miesięcy, a dodatki będą albo nie będą, jak tam się komu zachce?

Taką polityka tylko zachęcają by trzymać się angielskich wydań i zapomnieć o krajowym rynku.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Gabriel »

FortArt pisze:
hsiale pisze:Polscy wydawcy nie wiadomo czemu mają totalną alergię na dodatki. Znam rozszerzenia do gier, które dawno temu opłacało się wydać po fińsku (6 milionów mówiących) czy czesku (11 milionów) a po polsku nie ma ich do dzisiaj.
Nie rozumieją, że tym samym kompletnie zniechęcają by następnym razem coś u nich kupić. Po co, skoro na grę po polsku trzeba często czekać wiele miesięcy, a dodatki będą albo nie będą, jak tam się komu zachce?

Taką polityka tylko zachęcają by trzymać się angielskich wydań i zapomnieć o krajowym rynku.
Nie mają alergii. To, że parę gików z forum lubi grę, nie znaczy, że naród to kupuje. Tak jak pisałem wyżej - rynek masowy może załamać ;). Pytanie do Nataniela: czy Claustrophobii poszło wam już dość, żeby pomyśleć o dodatku? (Chociaż tu może być po ptakach, bo pewnie trzeba się łapać na zamówienie w Chinach).
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: rastula »

Karit pisze:
zbajszek pisze:a na końcu (niestety mało prawdopodobne) Mice & Mystics...

jakby to oPRować jako grę antyklerykalną , to może by się sprzedała ;-)...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: MichalStajszczak »

hsiale pisze:Polscy wydawcy nie wiadomo czemu mają totalną alergię na dodatki. Znam rozszerzenia do gier, które dawno temu opłacało się wydać po fińsku (6 milionów mówiących) czy czesku (11 milionów) a po polsku nie ma ich do dzisiaj.
Może raczej polscy klienci nie są zainteresowani dodatkami. Nie jestem wprawdzie wydawcą, ale jako hurtownik oceniam, że jeden egzemplarz dodatku sprzedaje się na 5-10 egzemplarzy podstawki. Innymi słowy: liczba wszystkich sprzedanych dodatków do Carcassonne, Osadników czy Talizmanu jest porównywalna z liczbą sprzedanych podstawek. Może w Czechach i w Finlandii jest inaczej, ale w Polsce wydawanie dodatków nie za bardzo się opłaca. To, że kilkanaście osób na forum zgłasza zainteresowanie dodatkami nie oznacza, że znajdzie się np. 1000 chętnych do zakupu. A wydawanie gry w nakładzie 200 egzemplarzy nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: rastula »

no tak, planszówkę trudno ściągnąć z torrenta ;-)

ale myślę, ze rynek się rozwija i będzie pod tym względem lepiej w przyszłości...

z drugiej strony, języki obce nie są już takie obce i wielu graczy sięga po wydania choćby angielskie
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Gabriel »

MichalStajszczak pisze:
hsiale pisze:Polscy wydawcy nie wiadomo czemu mają totalną alergię na dodatki. Znam rozszerzenia do gier, które dawno temu opłacało się wydać po fińsku (6 milionów mówiących) czy czesku (11 milionów) a po polsku nie ma ich do dzisiaj.
(...) A wydawanie gry w nakładzie 200 egzemplarzy nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Waćpan powiada. A co z grami wojennymi? ;)

To wszystko prawda i ja rozumiem. Jest jak jest. Tylko w tym kontekście trzeba kupować "zamknięte", albo "kompletne" gry ameritraszowe, bo to głównie o nie tu się rozchodzi. Z tego powodu trzeba uważać na gry od FFG, bo skubańcy mają pro-dodatkową politykę podstawkową ;)

A swoją drogą, na jakiejś liście BGG była ciekawa uwaga o różnicach w gustach narodów. A propos gry Inkognito. Włochy i wybrane landy Niemiec, podobna populacja. We Włoszech poszło 45 tysięcy egzemplarzy, a w Niemczech 700 tysięcy.

Polacy lubią śmieszne karcianki oraz niezniszczalną Taktykę i Strategię od lat ;)
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: MichalStajszczak »

Gabriel pisze:A co z grami wojennymi?
Nie wiem co. Ja nimi nie handluje (z wyjątkiem Stratego i Bitwy Morskiej :lol: )
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: FortArt »

To co piszesz Michale S. to jest właśnie typowe dla naszych wydawców "wczesnokapitalistyczne" krótkowzroczne myślenie. Widzą zysk na produkcie, nie zysk firmy.

Być może na samym dodatku nie zarobią wiele (ale i na 200 egzemplarzach milionów nie stracą prawda?), ale zarobią wspomagając sprzedaż podstawki - gra z dodatkami nie nudzi się tak szybko wiec warto ją kupić. Jeśli gra ma dodatki to jest dobra, do słabych nie wydają dodatków. Nie do przecenienia jest to, że budzi to zaufanie do firmy. Mogę u nich kupić bo wiem, że jeśli gra mi się spodoba to będę miał możliwość kupna wszystkich dodatków do niej.

Kiedyś takie myślenie prezentowały (a niektóre nadal prezentują) stacje TV. Seriale ukazywały się z opóźnieniem (najpierw zobaczymy czy to będzie hit, po co ryzykować), a kolejne sezony pokazywano się albo i nie bo obcinano je gdy nie miały za mała oglądalność. Zanim się obudzili okazało się, że znakomita część ich byłych widzów radzi sobie inaczej, legalnie lub nie oglądając je poprzez Internet. Bo świetnie znają język angielski albo jeśli lubią po polsku to równie łatwo znajdują tłumaczenia.

Jeśli polscy wydawcy planszówek chcą podążać tą drogą to proszę bardzo - my sobie poradzimy bez nich, ba w sporej części my już teraz sobie radzimy bez nich. A oni bez nas?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: rastula »

a ja rozumiem wydawców,

PL to słaby rynek, mała siła nabywcza, brak tradycji grania, obciążenie gier planszowych stereotypem "zabawek dla dzieci",

to wszystko oczywiście się zmienia, ale wolno, a jeść dzieciom trzeba dać :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Pierzasty »

rastula pisze:no tak, planszówkę trudno ściągnąć z torrenta ;-)

ale myślę, ze rynek się rozwija i będzie pod tym względem lepiej w przyszłości...
:lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: rastula »

Pierzasty pisze:
rastula pisze:no tak, planszówkę trudno ściągnąć z torrenta ;-)

ale myślę, ze rynek się rozwija i będzie pod tym względem lepiej w przyszłości...
:lol:
no tak, nocny skrót myślowy ;) - oczywiście miałem na myśli, że planszówki będzie łatwiej wynosić ze sklepu, bo osłabiony głodem sprzedawca nie będzie miał nawet siły zareagować na biednego polskiego gracza wsadzającego kolejny dodatek do Talismana pod kurtkę ;-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: FortArt »

Alternatywą dla darmowych seriali w TV, które w Polsce są opóźnione i niekompletne (brak nowych sezonów), są darmowe seriale z sieci.
Alternatywą dla płatnych planszówek, które w Polsce są opóźnione i niekompletne (brak dodatków) są płatne planszówki sprowadzane z zagranicy.

Polscy wydawcy powinni o tym pamiętać inaczej ich rynek skurczy się do memory, chińczyka i farmera.

PS. Kończmy już dyskusję, ludzie tu czekają na wieści o planach wydawniczych, a my im tu śmiecimy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: gregor_1313 »

Czy ktoś się orientuje czy CO2 ma być wydane w wersji PL?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: BartP »

Jakby co gra jest niezależna językowo.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: lacki2000 »

tyle że w angielskiej wersji zwie się WHAT2
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: TTR_1983 »

ktos mysle, ze to wyda. rebel mi pasuje najbardziej :D
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: TTR_1983 »

Egmont wyda polską edycję King of Tokyo i Heimlich & Co
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: sewhoe »

Galakta oficjalnie potwierdziła karciankę Gra o Tron HBO, na II kwartał (niby tego roku:))
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Vester »

Nie wiem, czy GoT HBO PL to taki rarytas. Z jednej strony, każda polska edycja czegokolwiek rozwija rynek. Z drugiej, w tym konkretnym przypadku, jeżeli kupiłbym tę grę to tylko po to, aby przysposobić casuali do pełnowymiarowej wersji. A ta jest po angielsku i zgodność terminologii jest kluczowa dla komfortu gry (na szczęście moi casuale władają angielskim). Dlatego na 90% wszedłbym w wersję ENG.

No, ale to specyficzny przypadek.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: uyco »

Wiadomo, czy ktoś zainteresował sie wydaniem Clash of Cultures po polsku?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: uyco »

Wiadomo, czy ktoś zainteresował sie wydaniem Clash of Cultures po polsku?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Kolejarz »

Ja jestem bardzo zainteresowany. ;)
A tak serio to też chętnie dowiedziałbym się, czy są jakieś plany, czy nie ma na co liczyć.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: pan_satyros »

Wydawnictwo Black Monk przygotowuje polską wersję Zombicide.
Źródło:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater (jest to fragment grafiki pudełka Zombicide)
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: BEBZ »

To nie fragment grafiki z pudełka, a tło jakie znajduje się na kartach ;) By być dokładnym :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: pan_satyros »

BEBZ pisze:To nie fragment grafiki z pudełka, a tło jakie znajduje się na kartach ;) By być dokładnym :P
http://img90.imageshack.us/img90/2492/zombicidebox.jpg ;) to i to jak widać
ODPOWIEDZ