Bitwy Westeros

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: Barto »

farmer pisze:Drugi, również prosty - grać z zasadami dołączonymi w erracie/faq. Dokładnie chodzi o zasadę z atakami wspólnymi. Wtedy już nie tylko czerwone jednostki są w stanie go ugryźć.
To zasada z erraty ?? Ja tak grałem od początku :) i potwierdzam że przy łączeniu ataków i blokując odwrót pokonywanie dowódców nie jest takie znowu straszne.

Zresztą niszczenie dowódców dość wcześnie jest kluczem do zwycięstwa, bez rozkazów często ich skrzydło/część armii leży i staje się nawet przy sporej przewadze mięsem do bicia. Dlatego też szarżowanie dowódcą może się tragicznie skończyć i lepiej trzymać ich na tyłach.
jan skrzetuski
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2012, 14:21

Re: Bitwy Westeros

Post autor: jan skrzetuski »

Witam serdecznie,
zakupiłem Bitwy Westeros dość niedawno i rozegrałem tylko kilka gier.
Póki co mam kilka wątpliwości:

1. Branie jeńców: Co się dzieje, jak nie uda mi się pojmać wrogiego dowódcy, czy zostaje on na tym samym polu czy też musi się cofnąć?
2. Branie jeńców, czy mogę złapać dowódcę na przykład trzema żetonami waleczności?

pozdrawiam serdecznie ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

1. Jeśli wyrzuciłeś flagę, to musi się cofnąć. Ale generalnie nic mu się nie dzieje. Termin "pojmanie" jest w zasadzie równoznaczny zabiciu ;].
2. Co to znaczy "łapać kogoś żetonami waleczności"? Masz na myśli ten fioletowy symbol na kostce? Jeśli tak, to odpowiedź brzmi "tak". Chyba że była to konna jednostka (np. Robb Stark), a ty atakujesz niekawalerią (w takim wypadku ignoruje się fioletowy symbol).
jan skrzetuski
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2012, 14:21

Re: Bitwy Westeros

Post autor: jan skrzetuski »

Dokładnie o to mi chodziło. Dzięki wielkie :)
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bitwy Westeros

Post autor: bshytffa »

Podczas ostatniej rozgrywki pojawiły się trzy pytania odnośnie zasad:
1. Zagrywam jednostką Karstarka kartę mówiącą o tym, iż mogę otrzymać trafienie w zamian za dodatkową kość podczas ataku, i teraz czy w tym wypadku działa zdolność jednostki Karstarka Wytrzymałość czy nie ? Czy muszę usunąć jednego jeźdźca z jednostki Karstarka czy też nie, aby otrzymać dodatkową kość podczas ataku ??
2. Sytuacja dotyczy powyższego przykładu. Jeżeli Karstark zaatakował dodatkową kością i sprawił, że jednostka musiała się wycofać, następnie skorzystał ze zdolności Pościg, aby dobić tą jednostkę i teraz, czy podczas ataku z pościgu również ma dodatkową kość czy już nie ?
3. W instrukcji można wyczytać, że w momencie wzięcia do niewoli dowódcy jego karty z talii są usuwane. Czy dotyczy to również kart, które mam na ręce, a należą do pojmanego dowódcy ??
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

1. Musisz usunąć figurkę, by zdolność zadziałała.
2. Nie wiem, postaram się potem poszukać odpowiedzi - a jaki jest dokładny dobór słów na tej karcie?
3. Gdzie wyczytałeś, że karty są z talii usuwane?
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bitwy Westeros

Post autor: bshytffa »

2. Cytat z karty podam później, jak będę miał dostęp do gry.
3. Zapis o usuwaniu kart dowódcy do pudełka po wzięciu go do niewoli znajduje się w FAQ, w dziale pytań i odpowiedzi, 3 pytanie od końca, dotyczących Core Setu.
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

3. Źle zrozumiałeś pytanie z FAQ. Chodzi o kartę przedstawiającą samego dowódcę, a nie przypisane mu karty w talii. Podsumowując, nie przerzedzasz talii po śmierci dowódcy.
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Bitwy Westeros

Post autor: mimozaur »

Witam! Jestem po trzech rozgrywkach i mam kilka pytań do weteranów:
1. Gdzieś znalazłem informacje, ze atak dystansowy nie powoduje odwrotu(ignorujemy symbole morale), czy może ktoś potwierdzić/zaprzeczyć?
2. W instrukcji jest napisane, ze kontratak nie powoduje wyjścia ze zwarcia. Czy dotyczy to tylko jednostki(będącej w zwarciu), która kontratakuje jednostkę atakującą ją z flanki, czy jest to zasada ogólna - np. dotyczy też jednostki która weszła z jednostką kontratakujacą w zwarcie atakując ją?
3. Na karcie rozkazu Addama Marbranda jest napisane, ze może on wydać rozkaz dwóm sąsiadującym jednostkom, czy chodzi o jednostki sąsiadujące z jednostką Addama, czy też ze sobą, a będące w SK Addama?
4. Czy można wymienić dwa żetony rozkazów tego samego rodzaju na dowolny rozkaz, konkretnie chodzi mi o rozkaz: morale(w instrukcji jest mniej więcej, że można wydać rozkaz jednostce dowolnej rangi - co może sugerować kolorowe żetony rozkazów dotyczące rang)?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

1. Zaprzeczam, powoduje odwrót, jeśli na kostce wypadnie flaga.
2. Bardziej ogólna zasada, po prostu kontratakująca jednostka nie wychodzi z aktualnego zwarcia.
3. Wg mnie chodzi o dwie jednostki sąsiadujące z Addamem.
4. Morale jest niejako wyjątkiem w tej sytuacji - nie możesz odrzucić przykładowo dwóch zielonych żetonów i powiedzieć, że wykonujesz rozkaz tak, jakby była to flaga.
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Bitwy Westeros

Post autor: mimozaur »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.
Jeszcze uściślenie co do punktu 2.
Czy jeżeli podczas kontrataku wypadną "flagi" to powodują odwrót, a zarazem wyjście ze zwarcia, jednostki która atakowała?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

Jeśli podczas kontrataku wypadnie flaga, a kontratakowana jednostka była z kontratakującą w zwarciu, to kontratakowana (czyli uprzednio atakująca ;]) musi dokonać odwrotu i wychodzi ze zwarcia (nie ponosi z tego tytułu żadnej dodatkowej kary).

Natomiast:
Nie znam polskiego terminu, ale jest coś takiego jak "cios na pożegnanie", gdy dobrowolnie wyjdzie się ze zwarcia (poprzez ruch lub zaatakowanie innej jednostki). Jeśli podczas takiego "ciosu na pożegnanie" wypadnie flaga (lub flagi), to wtedy jest ignorowana, i to jest jedna z niewielu sytuacji w grze, gdy ignoruje się flagi. Inną jest, gdy atakowana jednostka ma zdolność "stalwart" (niezłomna?) - wtedy z definicji zdolności też ignoruje się flagę, ale tylko pierwszą.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1349
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: Atamán »

BartP pisze:1. Zaprzeczam, powoduje odwrót, jeśli na kostce wypadnie flaga.
2. Bardziej ogólna zasada, po prostu kontratakująca jednostka nie wychodzi z aktualnego zwarcia.
3. Wg mnie chodzi o dwie jednostki sąsiadujące z Addamem.
4. Morale jest niejako wyjątkiem w tej sytuacji - nie możesz odrzucić przykładowo dwóch zielonych żetonów i powiedzieć, że wykonujesz rozkaz tak, jakby była to flaga.
Co do 1. 2. i 4. się zgodzę

ale co do punktu 3. to bym się nie zgodził. Moim zdaniem chodzi o 2 jednostki, które sąsiadują ze sobą (oczywiście obie muszą być w Strefie Kontroli dowódcy, na którego zagrana została karta - niekoniecznie Marbranda). Nie mam jednak nic na poparcie takiej interpretacji. Tekst na karcie niestety jest nieprecyzyjny, to samo dotyczy angielskiej wersji: http://boardgamegeek.com/image/749713/b ... f-westeros

FFG coraz bardziej wkurza mnie takimi nieprecyzyjnymi tekstami i zasadami.

Na BGG padło takie pytanie i dyskusja też skłaniała się ku interpretacji, że chodzi o jednostki sąsiadujące ze sobą.
http://boardgamegeek.com/article/5313468#5313468
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

A widzisz, odpowiedziałem z pamięci, myśląc, że na karcie jest "two units adjacent to Addam". Dzięki za linka, zdecydowanie chodzi o dwie jednostki sąsiadujące ze sobą, ale obie muszą być w strefie kontroli dowódcy wydającego rozkaz (niekoniecznie Addama).

Uważam, że dobór słów jest dobry. Jak inaczej napisać "dwie sąsiadujące jednostki" jak nie właśnie w ten sposób? Gdyby chodziło tu o sąsiedztwo z jednostką dowódcy wydającego rozkaz, byłoby to jasno napisane.
Sory za podanie odpowiedzi przedwcześnie.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: schizofretka »

"two units adjacent to each other"
"dwie jednostki sąsiadujące ze sobą"

Jeśli uważacie, że tu są problemy z wordingiem, to zagrajcie w CitOW (albo zerknijcie na niektóre kwiatki na kartach do Inwazji)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1349
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: Atamán »

Dokładnie tak jak napisał schizofretka, wystarczyło dodać te 2-3 słowa: adjacent to each other czy sąsiadujące ze sobą i wszystko byłoby jasne
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Bitwy Westeros

Post autor: mimozaur »

Witam!
Kilka wątpliwości, kilka pytań:
- atakuje dwoma jednostkami, jedna wchodzi w zwarcie z przeciwnikiem, druga atakuje z flanki; czy muszę najpierw rozpatrzeć atak jednostki w zwarciu, czy jest w tym temacie dowolność?
- atakuje dwoma jednostkami, przy rozpatrywaniu pierwszego ataku wyrzucam symbol(e) flag; czy jednostka po prostu się wycofuje i drugi atak nie jest rozpatrywany?
- czy po wejściu na obszar z żetonem kontroli przeciwnika i zamianie go na swój muszę się zatrzymać na tym polu, czy też mogę ruszyć dalej(w ramach limitu ruchu jednostki) i np. zająć kolejny obszar z żetonem kontroli?
- ktoś coś poradzi na powyginane fabrycznie figurki; zwłaszcza chodzi o broń, np. niektórzy gwardziści Lannisterów wyglądają bardziej jak wędkarze :D
I z trochę innej beczki. Kwestia dodatków. Czy istnieje tylko opcja dodawania poszczególnych dodatków pojedynczo do podstawki, czy też można je ze sobą łączyć, np. jednostki i dowódcy z podstawki plus ze Strażników Zachodu i dodatkowo ze Strażników Północy?
Z góry dzięki za wyczerpujące i merytoryczne odpowiedzi... :wink:
pozdrawiam
mimozaur
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

- atakuje dwoma jednostkami, jedna wchodzi w zwarcie z przeciwnikiem, druga atakuje z flanki; czy muszę najpierw rozpatrzeć atak jednostki w zwarciu, czy jest w tym temacie dowolność?
Jeśli w tej turze wszedłeś w zwarcie z przeciwnikiem, to jednostka, która wywołała zwarcie, atakuje pierwsza (a to dlatego, że zwarcie jest skutkiem ataku). Jeśli zwarcie istnieje już od poprzednich tur, to masz dowolność: możesz najpierw zaatakować z flanki, a później tą jednostką ze zwarcia.
- atakuje dwoma jednostkami, przy rozpatrywaniu pierwszego ataku wyrzucam symbol(e) flag; czy jednostka po prostu się wycofuje i drugi atak nie jest rozpatrywany?
Tak, nie jest rozpatrywany. Zajrzyj do errata i FAQ od Fantasy Flighta (nie wiem, czy go przetłumaczono) - tam można przeczytać nowe zasady dotyczące koordynowanych ataków, które pomagają zapobiegać właśnie takim sytuacjom.
- czy po wejściu na obszar z żetonem kontroli przeciwnika i zamianie go na swój muszę się zatrzymać na tym polu, czy też mogę ruszyć dalej(w ramach limitu ruchu jednostki) i np. zająć kolejny obszar z żetonem kontroli?
To zależy od scenariusza - powinno być dokładnie napisane, zacytuj proszę, co mówi scenariusz (z tego, co pamiętam, to musisz zakończyć tam ruch).
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Bitwy Westeros

Post autor: mimozaur »

Dzięki, BartP.
Co do znaczników kontroli- to doczytałem w broszurze ze scenariuszami- żeby je zamienić trzeba zakończyć ruch na danym polu(to zdaje się ogólna zasada).
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: Bitwy Westeros

Post autor: kYre »

A jak jest z pożarami, bo nie do końca rozumie mechanikę... Czy ogień może podłożyć każda jednostka, czy dowódcy Lannisterów je uruchamiają specjalną kartą.

Drugie pytanie: Czy podczas ucieczki ze zwarcia (na kościach, przy ataku przeciwnika wypadła flaga), moja jednostka może skontrować przed ucieczką? (posiadając tę zdolność ofc.)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

Gdy przeciwnik atakuje Ciebie z powodu zerwania zwarcia, to ignoruje się flagi; zawsze (chyba że jakaś nieznana mi zdolność twierdzi inaczej).
Ognia nie pamiętam, ale raczej trzeba mieć zdolność, bo go wzniecić.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: Bitwy Westeros

Post autor: kYre »

Nie chodziło mi o cios na pożegnanie.

Moje oddziały nie uciekają "z własnej woli" z walki (bez znaczenia zwarcie, czy flankowanie) ale dlatego, że są do tego zmuszone. Jednak posiadają zdolność bodajże Męstwo, które umożliwia wyprowadzenie kontrataku. I tutaj pytanie właściwe, czy przed wycofaniem się mogę zadać kontratak, czy po prostu cofam się o daną liczbę pól w swoją stronę, bez kontry.

Jeśli ktoś orientowałby się dokładnie co do pożarów prosiłbym o radę :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Bitwy Westeros

Post autor: BartP »

Jeśli twoja jednostka została zmuszona do ucieczki lub została wyeliminowana, to nie może kontraatakować; dość jasno napisano to w instrukcji akurat.
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bitwy Westeros

Post autor: bshytffa »

kYre pisze:Nie chodziło mi o cios na pożegnanie.

Moje oddziały nie uciekają "z własnej woli" z walki (bez znaczenia zwarcie, czy flankowanie) ale dlatego, że są do tego zmuszone. Jednak posiadają zdolność bodajże Męstwo, które umożliwia wyprowadzenie kontrataku. I tutaj pytanie właściwe, czy przed wycofaniem się mogę zadać kontratak, czy po prostu cofam się o daną liczbę pól w swoją stronę, bez kontry.

Jeśli ktoś orientowałby się dokładnie co do pożarów prosiłbym o radę :)
W instrukcji na stronie 21 jednym z warunków kontrataku zaatakowanej jednostki jest pozostanie jednostki na tym samym polu w momencie, gdy musi się wycofać i ma możliwość, nie może kontratakować. Wydaję mnie się, że jedyną możliwością kontrataku jest pozostanie na tym samym miejscu (wiąże się to z utratą jednostek ze względu na niemożność wykonania odwrotu).

Co do ognia; tylko jednostki posiadające słowo klucz: Spalona Ziemia, mogą zamiast atakować podpalać (instrukcja strona 24).
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: Bitwy Westeros

Post autor: kYre »

Czy są dostępne jakieś scenariusze w podst. wersji z użyciem Eddarda Starka?
ODPOWIEDZ