Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
gracjan
Posty: 20
Rejestracja: 12 wrz 2012, 11:17
Lokalizacja: Wwa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gracjan »

Warto pamiętać, że przy punktowaniu nie są istotne same państwa strategiczne, ale też inne czynniki. Np. do dominacji potrzebne jest zawsze państwo niestrat. oraz ogólnie większa liczba państw. Umiejętne zagrania na likwidowanie takich wymaganych warunków mogą doprowadzić do mniejszych strat w PZ.
Vassal 3.1.20 + Twilight-Struggle-Deluxe-3.0.10a.vmod
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomuch »

szmajchel pisze:Jest jeden bonus za wyścig kosmiczny, który pozwala odrzucić na koniec swojej tury jedną kartę z ręki. Ale bardzo rzadko ktoś osiąga taki stopień.
tak z ciekawości: czy ktoś doszedł do ostatniego pola na torze wyścigu kosmicznego? gdzie najczęściej kończycie?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

nigdy mi się nie zdarzyło, zazwyczaj dochodzę do 4 pola (gdzie przeciwnik musi ujawnić nagłówek), najdalej chyba doszedłem do 6-go, ale ja korzystam z wyścigu w ostatecznej ostateczności ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

Mam kilkaset gier na koncie, a byłem tam 2-3 razy, to dla mnie tak rzadki przypadek jak wygranie przez punktowanie Europy co również zdarzyło mi się zaledwie kilka razy.
Tak jak napisał godpuppet zwykle kończy sie w okolicach pola piątego, czyli wystrzeleniem człowieka na orbitę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pan_satyros »

2 szybkie pytania:

1. Kiedy można spodziewać się 3 edycji?
2. Czy ta errata zawiera wszystkie istniejące potknięcia 1 edcyji? http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=20
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

pan_satyros pisze:2 szybkie pytania:

1. Kiedy można spodziewać się 3 edycji?
2. Czy ta errata zawiera wszystkie istniejące potknięcia 1 edcyji? http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=20
Ad.1 Koniec I kwartału lub II kwartał 2013
Ad.2 Tak
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Einar »

Czym się różnią edycja I od II?

Czy można śmiało kupić edycję I (jest lepiej dostępna i chyba tańsza) czy raczej polować/czekać na II?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mckil »

Chyba najsensowniej będzie poczekać na III ed. gry. Przynajmniej ja czekam.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: powermilk »

Albo już straciłem umiejętność korzystania z Google albo nie ma konkretnych informacji :/

Czy ktoś umie powiedzieć czym się różni trzecia edycja od drugiej?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pan_satyros »

Einar pisze:Czym się różnią edycja I od II?

Czy można śmiało kupić edycję I (jest lepiej dostępna i chyba tańsza) czy raczej polować/czekać na II?
A no co tu polować? Przecież II jest dostępna i to w dobrej cenie.
http://www.planszomania.pl/wojenne/4385 ... dycja.html
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Einar »

Dzięki.

Jakoś nie wpadłem na pomysł, żeby szukać poprzez polską nazwę i na Planszomanii znalazłem tylko angielską za 199.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Chciałem zapytać czy ktoś z Was orientuje się, jaka będzie różnica między drugim a trzecim wydaniem? Bo trzecie ma być na przełomie I i II kwartału tego roku a tak się składa, że na początku kwietnia mam urodziny :) i nie wiem, czy warto czekać aż wyjdzie trzecie wydanie czy poprosić o dostępne teraz drugie wydanie jako prezent.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

III wydanie nie pojawi się wcześniej jak na maj/czerwiec tego roku. Jeżeli chodzi o główne zmiany to będą głównie edytorskie. Zostaną również dodane 2 karty promo, które będzie można jednak zdobyć również w inny sposób.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Dziękuję za informację, zdecydowałem się nie czekać i kupić teraz. Co do kart promo, będzie można zdobyć je w inny sposób co oznacza również zakup czy tylko branie udziału w różnego typu konkursach?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kolejarz »

O ile wiem to w drugiej i trzeciej edycji karty mają inne tło, czy dodatkowe karty będą dostępne w wersji dla posiadaczy pierwszego wydania?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

mat_eyo pisze:Dziękuję za informację, zdecydowałem się nie czekać i kupić teraz. Co do kart promo, będzie można zdobyć je w inny sposób co oznacza również zakup czy tylko branie udziału w różnego typu konkursach?

Karty promo będą dostępne między innymi jako dodatek do Świata Gier Planszowych :)

Jeżeli chodzi o tło kart to zarówno I, II jak i III edycja mają ten sam tył kart. (może się minimalnie różnić odcień czarnego, ale w normalnych warunkach jest to niewidoczne)
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ufiaq` »

"Karty promo będą dostępne między innymi jako dodatek do Świata Gier Planszowych :)"

Czy moglibyście podać kiedy te karty się pojawią w ŚGP, bo od pierwszych zapowiedź, że się pojawi minęło już sporo czasu. Jeżeli można jakiś konkret np. w jednym z trzech najbliższych numerów.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Ufiaq` pisze:"Karty promo będą dostępne między innymi jako dodatek do Świata Gier Planszowych :)"

Czy moglibyście podać kiedy te karty się pojawią w ŚGP, bo od pierwszych zapowiedź, że się pojawi minęło już sporo czasu. Jeżeli można jakiś konkret np. w jednym z trzech najbliższych numerów.
Ciężko byłoby tutaj sprecyzować w którym to będzie numerze, prawdopodobnie w pierwszym lub drugim po premierze III edycji.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: powermilk »

Dziękuję za odpowiedź, jutro wybieram się do sklepu po grę i dokupię polecane koszulki jeśli będą.
To ta gra jest jeszcze gdzieś dostępna?

Ja bym czekał do czerwca na III edycję :)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szmajchel »

powermilk pisze:
Dziękuję za odpowiedź, jutro wybieram się do sklepu po grę i dokupię polecane koszulki jeśli będą.
To ta gra jest jeszcze gdzieś dostępna?

Ja bym czekał do czerwca na III edycję :)
Wg i-szopa jest dostępna w kilkunastu miejscach. Ja mam I edycję... i już nie narzekam ;) gra jest naprawdę dobra
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kolejarz »

Przemek Bard.pl pisze:Jeżeli chodzi o tło kart to zarówno I, II jak i III edycja mają ten sam tył kart. (może się minimalnie różnić odcień czarnego, ale w normalnych warunkach jest to niewidoczne)
"Poprawiona edycja" posiada "odświeżony wygląd kart". Nie widziałem, ale domyślam się, że chodzi o tło (na przodzie karty). Wiem, że koszulka jest taka sama, ale dobrze byłoby mieć karty pasujące do reszty zestawu również pod innymi względami.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

powermilk pisze:To ta gra jest jeszcze gdzieś dostępna?

Ja bym czekał do czerwca na III edycję :)
Jest dostępna, na allegro jest kilka ofert. Ja za swój egzemplarz jutro zapłacę 119 zł z odbiorem osobistym w centrum Warszawy.
Też chciałem czekać na trzecią edycję, ale żadnych większych zmian między drugą a trzecią nie będzie a dodatkowe karty będzie można zdobyć też inną drogą (patrz wyżej) więc zdecydowałem się nie czekać tylko cieszyć się grą już teraz :)
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Kolejarz pisze:
Przemek Bard.pl pisze:Jeżeli chodzi o tło kart to zarówno I, II jak i III edycja mają ten sam tył kart. (może się minimalnie różnić odcień czarnego, ale w normalnych warunkach jest to niewidoczne)
"Poprawiona edycja" posiada "odświeżony wygląd kart". Nie widziałem, ale domyślam się, że chodzi o tło (na przodzie karty). Wiem, że koszulka jest taka sama, ale dobrze byłoby mieć karty pasujące do reszty zestawu również pod innymi względami.
Główne różnice w odświeżeniu to wygląd tytuły kart czyli gwiazdek i napisów Początek/Schyłek/Koniec wojny. Tło, czcionka obrazki i układ pozostały bez zmian.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kolejarz »

Czyli wrażenia estetyczne zostaną zaburzone dla najwierniejszych klientów kupujących pierwsze edycje? ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj udało mi się zagrać pierwszą partię, zasady są dla mnie bardzo jasne i przejrzyste. Gra jest kapitalna lecz ma jeden minus - czas trwania. Graliśmy pięć godzin. Mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie to trwało coraz krócej. Grałem USA i wygrałem po 10 turze, po punktowaniu wszystkich regionów znacznik punktów był gdzieś około 15go punktu. Niestety narzeczonej gra się niezbyt podobała z powodu długości oraz tego, że nie do końca ogarniała wszystkie zasady. Mam nadzieję, że uda mi się ją przekonać do zmiany zdania a póki co pogram na Vassalu.
Mam też pytanie z innej beczki, mam nadzieję że nie zbłaźnię się nim zbytnio. Żetony wrzuciłem do dwóch pojemniczków wędkarskich, po jednym na każdą stronę konfliktu. Chciałem je klimatycznie ozdobić zdjęciami poszczególnych przywódców i flagami danego mocarstwa jednak mam problem - nie wiem kim jest pan znajdujący się na 8 polu toru tur :oops: mógłby ktoś mnie uświadomić? Resztę z tych panów znam :)
Ostatnio zmieniony 16 mar 2013, 08:34 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ