Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

to nie jest wariant Schachta, ale Schacht przygotował do wydrukowania mapę z wyciętymi odpowiednimi obszarami, żeby było łatwiej grać
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: wajwa »

Potwierdzam - wariant 2osobowy b.fajny , też myślałem o tej mapce , ale ja po prostu zakrywam nieaktywne miasta kartami , które spadają przy grze w dwójkę i też da się grać.

@bogas rozczarowałeś mnie , myślałem że zagramy z hutą Katowice i przędzalnią w Łodzi :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass

Post autor: kdsz »

Można też zakrywać takim czymś: http://boardgamegeek.com/filepage/44629 ... r-variante
Ja tak robię i plansza wygląda naprawdę nieźle
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

Zauważyłem, że w wiadomym sklepie pojawiła się w ofercie wiadoma gra ekonomiczna.

Z dostawą dziś. I w dwóch innych.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: prz22 »

Zawsze była taka droga??
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

prz22 pisze:Zawsze była taka droga??
A czy znasz jakąś inną drogę by uzyskać tę grę? ;) A co do ceny to, no cóż, gra jest bardzo dobra, solidnie wykonana, choć wodotrysków w niej nie ma, niewiele kart, sporo żetonów, trochę drewnianych kostek i kapelusików. Mogłaby być w cenie Caylusa (tylko niech nikt nie przekręca tej wypowiedzi i nie podbija Caylusa do 190zł :) ) no może 10zł droższa... hyhy ale ze mnie towaroznawca :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: prz22 »

lacki2000 pisze:
prz22 pisze:Zawsze była taka droga??
A czy znasz jakąś inną drogę by uzyskać tę grę? ;) A co do ceny to, no cóż, gra jest bardzo dobra, solidnie wykonana, choć wodotrysków w niej nie ma, niewiele kart, sporo żetonów, trochę drewnianych kostek i kapelusików. Mogłaby być w cenie Caylusa (tylko niech nikt nie przekręca tej wypowiedzi i nie podbija Caylusa do 190zł :) ) no może 10zł droższa... hyhy ale ze mnie towaroznawca :P
Jakbyś odgadł moje myśli;)

Też myślałem sobie, że cena powinna być jakoś w granicach caylusa..
Niestety nie znam innej drogi, choć tutaj na forum się coś pokazało właśnie;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Brass

Post autor: cezner »

Pierwsza dostawa lat temu nie pamiętam ile (gra jest z 2007, może to był 2007?) kosztowała jeśli dobrze pamiętam 120 zł.
Cena jest troszku wysoka, ale gra jest dobra i na pewno są to dobrze wydane pieniądze.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

prz22 pisze:Zawsze była taka droga??
Przede wszystkim jest. Bo dłuższy czas nie było w ogóle i sprawę ratował tylko prywatny import niemieckiej wersji lub szukanie na forum czy Allegro, a tam normą było ok. 200zł. Nagle się objawiło, jak i dlaczego nie wiem. Jako wydawca figuruje Warfrog choć ta firma już się tak od dawna nie nazywa, a Brassa po angielsku ostatni raz wydała 6 lat temu. Tajemnicza sprawa. Z Caylusem też tak było, nie ma, nie ma i nagle magazyny się zapełniły cudownie odnalezionymi egzemplarzami na chwilę przed polskim wydaniem.

W jednym ze sklepów na literę P ów Brass jest po 170.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass

Post autor: solkan »

Z Warfrog to pewnie pomylka. Wallace stracil prawa do wydawania Brassa na rzecz Eagle Games i to ta firma od jakiegos czasu przygotowywala dodruk, podejrzewam wiec, ze to wlasnie nowe wydanie Eagle Games. Chyba ze faktycznie cudownie odnalazy sie jakies resztki magazynowe w hurtowniach.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: berni »

To zdecydowanie wydanie Eagle Games, wiem, bo kupiłem niedawno. Niestety ukrytych i cudownie odnalezionych egzemplarzy (w takiej ilości) Warfroga nie ma co oczekiwać ;]
PS: Wydanie Eagle Games: pudełko, plansza, karty i żetony nie są gładkie, mają strukturę jak karty w Cytadeli czy żetony w nowych wydaniach dodatków NHex.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Brass

Post autor: janekbossko »

A co z Kohle? Tez nigdzie nie ma ;(
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

berni pisze:To zdecydowanie wydanie Eagle Games, wiem, bo kupiłem niedawno. Niestety ukrytych i cudownie odnalezionych egzemplarzy (w takiej ilości) Warfroga nie ma co oczekiwać ;] .
Na moim świeżutkim są napisy Eagle Games i Fred Distribution. Numer boczny (kod produktu?) 1019. W instrukcji Published by FRED Distribution 2009. Malutki napis na pudełku głosi "2nd edition, 2nd printing".
Co oznacza to wydanie: http://boardgamegeek.com/boardgameversi ... d-printing
Czyli faktycznie leżałoby 4 lata??

Ta faktura planszy niesamowita.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Brass

Post autor: elayeth »

Wczoraj otrzymałem swój egzemplarz i w "wiadomym sklepie" produkt się skończył. Czyli kupiłem jeden z ostatnich. :) Szybko poszło z tym dodrukiem...

Wczoraj też po raz pierwszy zagrałem w Brass'a ze znajomymi. Choć jestem wielkim fanem Wysokiego Napięcia i generalnie gier optymalizacyjnych to jednak ten pierwszy raz nie wypadł zbyt dobrze.
Jeden z kolegów na tyle się zraził, że grał na tablecie w czasie gry (tragedia!), a koleżanka była pogubiona. Po pierwszej erze wyniki były następujące 41,23,21... Chyba słabo. To towarzystwo lubi gry typu Agricola, WN, Pokolenie i inne eurogry, ale Brass wszedł falstartem. Myślałem, że ja z moim Brassem nie będę już mile widziany przy tym stole. Jednak po rozgrywce doszliśmy do wniosku, że gra nie jest intuicyjna, ma wiele zasad i wyjątków, a do tego chyba jest jedną z tych, które odkrywa się z czasem...
Zobaczymy... ja widzę w niej potencjał.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Brass

Post autor: Zet »

Pamiętam moją pierwszą grę w Brassa - tłumaczenie, odpowiadanie na pytania, omawianie wyjątków itp. zajęło nam chyba godzinę przed grą i wyglądało to na koszmar. Na szczęście w trakcie gry jakoś powoli wszystko się ułożyło i wszyscy byli zachwyceni (no ale moich znajomych gra zauroczyła już samym tematem, więc pewnie zagryzali zęby, żeby tylko dać jej szansę ;) ).
Wniosek: koniecznie spróbować jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

Instrukcja komplikuje sprawę podając jakieś podziały na okresy, fazy, tury, rundy, akcje. A tak naprawdę gracz ma odrzucić dwie karty i zrobić dwa razy jedną z pięciu akcji. Dobieramy karty, wypłacamy dochód i od nowa. Jakie znowu skomplikowane zasady? Gdzie tu porównywać do typowego ameritrasha z dziesiątkami zasad i wyjątków czy jakieś karcianki z przepisami zmieniającymi się z karty na kartę?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

Ja miałem to szczęście, że pierwszą partię Brassa przegrałem z ludźmi, którzy już w niego sporo grali. I już wtedy wiedziałem, że gdybym miał go sam rozgryzać albo z innymi początkującymi to byłaby to gehenna. Gra może nie ma zbyt dużo wyjątków ale ma sporo zasad co, gdzie i kiedy można lub nie można zrobić. Jest gdzieś w necie taki programik (chyba też na BGG) w którym można zagrać na swoim komputerze sam ze sobą albo z innymi w trybie hot seat - tylko po to by przetestować zasady, strzeżone w tym przypadku przez program. Ale najlepiej zagrać z kimś obeznanym, można w necie - tam też system nie pozwoli wykonać niedozwolonego ruchu i jeszcze wyjaśni dlaczego.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

elayeth pisze:Wczoraj otrzymałem swój egzemplarz i w "wiadomym sklepie" produkt się skończył. Czyli kupiłem jeden z ostatnich. :) Szybko poszło z tym dodrukiem...
Jak się dobrze poszuka to coś się jeszcze znajdzie, więc nie ma tak źle z tym dodrukiem :wink:
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Brass

Post autor: Zimoch »

lacki2000 pisze:Ja miałem to szczęście, że pierwszą partię Brassa przegrałem z ludźmi, którzy już w niego sporo grali. I już wtedy wiedziałem, że gdybym miał go sam rozgryzać albo z innymi początkującymi to byłaby to gehenna. Gra może nie ma zbyt dużo wyjątków ale ma sporo zasad co, gdzie i kiedy można lub nie można zrobić. Jest gdzieś w necie taki programik (chyba też na BGG) w którym można zagrać na swoim komputerze sam ze sobą albo z innymi w trybie hot seat - tylko po to by przetestować zasady, strzeżone w tym przypadku przez program. Ale najlepiej zagrać z kimś obeznanym, można w necie - tam też system nie pozwoli wykonać niedozwolonego ruchu i jeszcze wyjaśni dlaczego.

Potwierdzam - programik jest świetny do nauki - ja dzięki niemu załapałęm o co w tej grze chodzi.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Brass

Post autor: elayeth »

FortArt pisze:Instrukcja komplikuje sprawę podając jakieś podziały na okresy, fazy, tury, rundy, akcje. A tak naprawdę gracz ma odrzucić dwie karty i zrobić dwa razy jedną z pięciu akcji. Dobieramy karty, wypłacamy dochód i od nowa. Jakie znowu skomplikowane zasady? Gdzie tu porównywać do typowego ameritrasha z dziesiątkami zasad i wyjątków czy jakieś karcianki z przepisami zmieniającymi się z karty na kartę?
No nie wiem. Ja sam czytałem i tłumaczyłem Twilight Imperium z dwoma dodatkami, Grałem sam w Mage Knight z poradnikiem i w żadnym z tych wypadków nie miałem problemów z zasadami. Może to nie był mój dzień, ale nadal uważam, że albo instrukcja nie jest napisana intuicyjnie, albo same zasady takie nie są. Sam Wallace często w intrukcji tłumaczy fluff do pewnych spraw - np: co oznacza żelazo i dlaczego nie wymaga połączeń, podobnie tłumaczy usuwanie z planszy połączeń kanałami...
Jest troche tych wyjątków:
- węgiel wymaga połączeń, żelazo nie (może to nie jest stricte wyjątek, ale nie jest intuicyjny)
- nie można zamieniać budynków przeciwnika, z wyjątkiem kopalni... pod warunkiem...
- transport węgla wymaga portu, a transport bawełny wymaga również portu, ale pod warunkiem, że nie jest odwrócony...
- miasto borrow... coś tam - wyjątek jak nic
- wysyłanie węgla na tor popytu wymaga warunków, których żelazo już nie wymaga... i wyjątkiem jest to, że po połączeniu kopalni, węgla już nie uzupełniamy...
ITD (jest tego jeszcze troche)
No i instrukcja faktycznie gmatwa pewne sprawy i można by to lepiej rozpisać.

Myślę, że z Brassem jest dużo łatwiej, gdy zaczyna się z kimś innym, albo właśnie z tym programikiem... :-)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Ink »

Niby masz rację, ale z drugiej strony tak ze trzy powyższe podpunkty są tylko szczegółowymi zastosowaniami zasady: węgiel trzeba wozić, a żelazo się teleportuje.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

Z żelazem łatwo sobie poradzić tłumacząc, że wszystko - węgiel, żelazo, i bawełna -wymaga transportu, ale maszyny żelazne jako mniejsze są przewożone zwykłymi drogami (które są wszędzie wybudowane od wieków, więc nie było ich po co znaczyć na mapie). To Birkenhaed czy jak mu tam faktycznie daje w kość, nie wiem po co to, przecież i tak nikt tam frajersko kolei nie dociągnie, żeby komuś robić prezent pod wysoce punktowaną stocznię. Ale jest, więc ja to bym tłumaczył tak, że to taka oddzielona wodą dzielnica Liverpoolu, pracownicy dojadą promami, ale węgiel wymaga stałych dostaw lądem.

Zabudowywać można też cudze huty, nie tylko kopalnie. Ot po prostu specustawa rządowa pozwala zabudować puste obiekty gdy w całym kraju zabraknie danego surowca.

Bawełna nie wymaga nieodwróconego portu! Rozumiem, że zrobiłeś skrót myślowy, ale by komuś się nie utrwaliło to wyjaśnijmy, że sprzedać bawełnę na rynki zagraniczne można przez każdy port, obojętne w jakim stanie. Co innego gdy chcemy zawrzeć kontrakt na sprzedaż bawełny z portem - to musimy wybrać taki, który jeszcze takowego kontraktu nie podpisał, co poznajemy po tym, ze jest nieodwrócony.

Mnie nikt nie tłumaczył, i z samej instrukcji się udało zagrać poprawnie już za drugim razem :) Za pierwszym były dwa błędy z czego jednego winna jest polska instrukcja, gdzie błędnie napisano, że sprzedaż bawełny na rynki zamorskie daje kasę nie dochód. Angielska z pudełka nie ma tego błędu. Drugi błąd był już mój, nie czytałem dość uważnie.
Ja w każdym razie poza zupełnie niepotrzebnym mnożeniem podpunktów nie widzę tej instrukcji tak źle, a zasady wydaja mi się dość klarowne i proste. Dla porównania przez instrukcję First Train to Nuremberg tego samego autora nie mogę się wcale przebić, a ludzie wypisują na forach, że "eazy rules".
Ostatnio zmieniony 06 lut 2013, 15:00 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:przecież i tak nikt tam frajersko kolei nie dociągnie, żeby komuś robić prezent pod wysoce punktowaną stocznię.
:oops:

No i jeszcze jest zasada zagrania dwóch kart na jedną akcję. Ale generalnie instrukcja jest prosta i czytelna.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2013, 15:33 przez lacki2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: FortArt »

stocznię, nie port, już poprawiłem
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:stocznię, nie port, już poprawiłem
mi nawet nie o to chodziło tylko o to, że tak raz frajersko zagrałem :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ