Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nan
Posty: 19
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:07
Lokalizacja: Czyżowice/Wodzisław Ślaski

Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: Nan »

Witam :P

Jesteśmy rodziną grającą w nowoczesne planszówki od niedawna i dlatego prosimy o pomoc.
Jest nas tu czterech : mama, tata i dwóch chłopców. Chłopaki niedługo będą mieć urodziny odpowiednio 9 i 7 lat. Szukamy więc czegoś na urodziny.

Do tej pory gramy rodzinnie w:

Osadnicy z Catanu: wszyscy bardzo lubią i chętnie grają.
Stone Age: jesteśmy dosłownie zauroczeni tą grą, to na chwilę obecną nasza ulubiona pozycja :D
Rój: chłopaki bardzo lubią, bo o dziwo ogrywają rodziców :evil:
Rummikub: szybka odskocznia jak nie ma zbyt dużo czasu.

Gramy jeszcze ale w sumie już coraz rzadziej w Pędzące żółwie, Bingo, Wilki i owce, Super Farmer i Monopoly.

Czego szukamy na już:

- Szukamy gry bądź gier, która będzie idealnie chodzić na cztery osoby.
- Czas rozgrywki, może być około 2 h.
- Nie kooperacja, nie karcianka, nie gra kafelkowa.
- Najważniejsza jest niepowtarzalność rozgrywki, duża ilością strategii. Musi być to gra z kategorii średnich.
Czego chcemy na planszy? Chcemy ekonomii (surowce, budowanie, handel) ale chcemy także wojny (podbijanie, armia).
- Motyw fantasy, średniowieczny (choć niekoniecznie). Musi być ładnie wydana.
- Niewielki element losowy, bądz wcale.
- Niezależna językowo lub w polskiej wersji.
- Łatwo dostępna.

Co rozważam:

El Grande
Cyklady
Shogun (chyba trudno z dostępnością)

Przyznaję, że najsłabszym ogniwem jest nasz siedmiolatek. Początki naszego wspólnego grania były dość chaotyczne. Teraz po około 15 rozgrywkach w SA uważam, że młodzian radzi sobie świetnie 8) Przyszłość więc maluje się w różowych barwach :wink:
Natomiast nasz dziewięciolatek lubi grać we wszystko. Zdecydowanie woli SA od Osadników.

Jakiś czas już przeglądam forum i wiem, że:

Na pewno nie kupię:

Ticket to Ride, Small World, Carcassonne, Talisman: Magia i Miecz, Kupcy i korsarze (chociaż chłopakom w przypadku tych dwóch ostatnich gier klimat zapewne by się spodobał).

Co chcę kupić w niedalekiej przyszłości:

Fasolki, Perto Rico (druga połowa roku), Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec.



Pomóżcie proszę zółtodziobom :wink:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: Lothrain »

Wszystkie trzy gry, które wybrałeś to bardzo dobre pozycje. Ale wybrałbym chyba Cyklady ze względu na figurki i koloryt wydania - chłopakom będzie się bardziej podobało niż wykładanie drewnianych kostek w El Grande. Szogun jest dostępny bezproblemowo w wersji angielskiej/europejskiej z drukowaną polską instrukcją - jest niezależny językowo, więc wersja nie ma znaczenia. Niby wieża też jest jakimś fajnym gadżetem, ale moim zdaniem Cyklady będą najbardziej przystępne dla dzieciaków.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: Bea »

Ja bym poradziła Evo, bo to naprawdę fajna gra :) Tylko nie do końca spełnia wasze wymagania, bowiem jest w niej kilka kart z krótkim napisem po angielsku (które się używa od czasu do czasu), nam to nie przeszkadza. Strategii jest sporo, szczególnie w fazie ruchu, gdzie przemieszczamy nasze dinozaury tak aby przetrwały zmianę klimatu. Jest walka, dinozaury mogą walczyć jeden z drugim i jest fajnie przemyślana i emocjonująca licytacja, kiedy to kupujemy geny, tak aby nasze dinozaury mogły ewoluować. Gra pięknie wydana :) Naprawdę polecam :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: mig »

Z rozważanych wybierałbym między Szogunem a Cykladami. Biorąc pod uwagę wiek dzieciaków raczej Cyklady, choć imho Szogun jest grą lepszą i ciekawszą.

Z innych warto przyjrzeć się Sid Meiers Civilization, Eclipse, Age of Empires III a w klimatach bardziej "pokojowych", zbliżonych do Stone Age - Ninjato, Tinners Trail i Świat bez końca
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: schizofretka »

Szogun jest genialny, ale dla 7-latka będzie raczej za trudny - tu się bardzo dużo myśli, kombinuje gdzie wydać jaki rozkaz i co zrobią przeciwnicy, nie jest to radosna rozwałka w stylu ryzyka, poza tym trwa bite 3 godziny. Cyklady prędzej, ewentualnie Nexus Ops, ale też nie gwarantuję, że młody będzie sobie dobrze radził.

Jeśli lubicie i dobrze wam idzie w Stone Age, może Ninjato? Nie do końca to, o co pytacie, ale jest element agresji (w postaci napadania na domy) i 'budowania' reputacji klanu. Świetna gra, podobna skomplikowaniem, choć trochę trudniejsza, no i bardzo klimatyczna.

Bardzo fajnie zapowiada się kooperacyjne Legends of Andor, dla dzieciaków może to być hit (tyle, że jedna osoba przy stole musi znać angielski).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: DarkSide »

W zasadzie wszystkie warunki poza armiami, wojną i podbojem spełnia Caylus.
- średnio ciężki
- przy 4 osobach może zejść ze 2h jak nic
- średniowiecze
- produkcja, surowce
- nie kooperacja, nie karcianka, nie gra kafelkowa. (choć są kafelki z budynkami które kładzie się na planszy - ale plansza z polami jest stała)
- cena w granicach 80-120zł (zależy czy rynek wtórny czy folia)
- gra niezależna językowo. Sam mam grę w wersji ang. i wystarczył tylko wydruk instrukcji po polsku. Wszystkie elementy gry wolne od wersji językowej.

W sieci dostępna instrukcja w języku polskim (jak by co posiadam wersję pdf), a na stronie Game Board Arena można popróbować sił on-line. Dobry sposób przed sprawdzeniem czy gra pasuje i czy warto inwestować gotówkę.

Warto sprawdzić też czy by pasowało Chinatown, ale z dostępnością tej gry jest duuuży problem (sam poluję) ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: nikozja_dg »

Skojarzyła mi się gra Egizia. Sporo decyzji do podjęcia, ale nie przytłaczają. Każda rozgrywka jest inna. Gra dobrze chodzi przy 4 osobach. Jest też polskie wydanie. Nie wiem tylko jak 7latek poradzi sobie, ale z biegiem czasu myślę, że chłopcy docenią zalety gry. Drugą grą, którą polecam jest Blue moon city. Proste zasady, ciekawa rozgrywka, są smoki (ładne figurki), rozgrywka jest dosyć szybka.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
dejson
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwie 2012, 09:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: dejson »

Kiedy czytałem listę "Czego szukamy na już" pierwszym skojarzeniem było Cyklady (Jeszcze przed przeczytaniem "co rozważam") i niech to będzie najlepszą rekomendacją ;)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: cezaras »

Z różnych propozycji w tym wątku
Cyklady +1 (duży plus :))
Evo +
Egizia + (zazwyczaj stawia się Egizię koło SA, chociaż to dwie różne gry. Moim zdaniem Egizia jest trudniejsza, ale znajomi rąbią w to z ośmiolatkiem i wszyscy mają z tego radość)

Shogun, Caylus, Age of Empire 3 --> wydaje się, że siedmiolatek nie ma szans w starciu z dorosłymi to zbyt złożone gry... a myslę, że ja sam grając w grę, której nie ogarniam, nie ma z tego radości

Puerto - to genialna gra, po mojemu dla siedmiolatka za trudna, ale skoro 7mio latkowie mogą być arcymistrzami w szachach, to i Puerto opanują - tylko, ze zajmie im to więcej czasu

Fasolki - sam handel, ale to i tak świetna pozycja, podobnie Chinatown (tylko Chinatown jest trudniejsze, bo szczególnie pod koniec gry można wyliczyć zysk z każdej zamiana

Ze swojej strony zwróciłbym uwagę na gry familijne, z elementami ekonomii:
1. poszukiwacze skarbów
2. Diamonds Club
3. Thebes
4. Podaj cegłę
5. czy nawet Zooloretto (tu siedmiolatek będzie grała jak równy z równym a i Wy się nie będziecie nudzić)
6. Targ rybny
7. Asara

każda z nich ma pewien element losowości, ale na pewno nie jest tak, że wynik zależy tylko od losu.
Nan
Posty: 19
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:07
Lokalizacja: Czyżowice/Wodzisław Ślaski

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: Nan »

Przede wszystkim dziękuję bardzo za wszystkie propozycje. Bardzo mi pomogły.

Przejrzałem wszystkie i starszy dostanie jednak Cyklady.
Dla młodszego zabiliście mi zagwozdkę, bo miała być Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec ale chyba zrezygnuję i kupię mu Ninjato. Tym bardziej, że młodzian jest teraz na etapie klocków Lego Ninjago i maniaczy z tymi gadżetami.
schizofretka pisze:Szogun jest genialny, ale dla 7-latka będzie raczej za trudny - tu się bardzo dużo myśli, kombinuje gdzie wydać jaki rozkaz i co zrobią przeciwnicy, nie jest to radosna rozwałka w stylu ryzyka, poza tym trwa bite 3 godziny.
Ogromne dzięki za tą opinię. Trochę nas ostudziła, jest bardzo cenna dla takiego żółtodzioba jak ja. Ja i moja żona trochę się obśliniliśmy na jej widok ale no cóż na razie trzeba ślinkę obetrzeć :wink:

Przyznam się Wam, że mam listę gier które mnie zaintrygowały bo w sumie jak już wcześniej napisałem już jakiś czas śledzę forum. To właśnie dzięki temu forum kupiłem Osadę i SA.
Caylus tez jest na tej liście ale mam napisane, żeby kupić dopiero po Perto Rico.
Bea właśnie dzięki Twoim opiniom na forum zwróciłem uwagę na grę Evo. Co prawda nie ma u nas fanów dinozaurów ale może, może... 8)
Bardzo smakowicie też wyglądają na chwilę obecną (kolejność przypadkowa):Tikal, Tzolkin, Magnum Sal, Wysokie Napięcie, Memoir '44 (szkoda, że ta ostatnia jest na dwie osoby i ta duża ilość wcale nie tanich dodatków :cry: )

A na później: Gra o Tron, Wysokie Napięcie, Robinson Crusoe - to sa gry, które chyba najbardziej przypadły nam do gustu.

Jeszcze raz dzięki za odzew :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: Bea »

Nan pisze: Przejrzałem wszystkie i starszy dostanie jednak Cyklady.
Dla młodszego .... Ninjato.
Koniecznie napisz jak im podeszły, czy i dlaczego się spodobały. Ja też cały czas tworzę moją wish listę, która jak żywy twór ewoluuje i się zmienia, więc wszystkie opinie są cenne :)
ewaewa
Posty: 10
Rejestracja: 16 cze 2011, 18:52

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: ewaewa »

Dla siedmiolatka można by jeszcze pomyśleć o czymś zupełnie lekkim i przyjemnym, np.
- Fauna (o zwierzętach, ale dorośli nie będą mieli przewagi jeśli nie interesują się bardzo zwierzętami).
- Karibik (o piratach, bardzo zabawna i nie trudna)

Zwykła Agricola ma wariant rodzinny, może na nią jeszcze za wcześnie, ale w niedalekiej przyszłości też można spróbować:)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze gry dla 4 osób.

Post autor: nikozja_dg »

+1 dla Fauny, dla siedmolatka w sam raz, w dodatku może się czegoś przy tym nauczyć :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
ODPOWIEDZ