Munchkin (Steve Jackson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: Munchkin PL:)

Post autor: SolusLupus »

Wydawca nie upadł:
http://q-workshop.com/main.php?lang=PL&sell_type=DETAL

tylko, chyba, trochę olał sprawę, bo to działalność poboczna w stosunku do kości była....
freakman
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2010, 17:27

Re: Munchkin PL:)

Post autor: freakman »

Poszperałem, popytałem i pomęczyłem i się dowiedziałem, że Q-Workshop nie zajmuje się Munchkinem, ale ktoś go przejął także nie pozostaje nam nic innego tylko czekać :(
Michal z Q-workshop
Posty: 13
Rejestracja: 06 lip 2008, 19:17

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Michal z Q-workshop »

Q-workshop Munchkinem się nie zajmuje, ale ludzie z Q-workshopu już tak;)

A co do opóźnień w wydawaniu Munchkina 4, to część z Was pewnie wie, że miesiąc temu SJG wydał nową edycję podstawki Munchkina z "uaktualnionymi" zasadami i częścią kart.
Pojawił się też amerykański dodatek Munchkin Go Up a Level, który zawiera 138 kart, które uległy zmianie z różnych edycji Munchkina.
Ta edycja była niespodzianką, którą zafundował nam SJG w lipcu, w połowie prac nad oddawaniem Munchkina 4 Rumaki do Paki do druku. Sporo czasu zajęło nam dojście do tego jak nową edycję amerykańską pogodzić z naszą polską, która ma niespełna dwa lata i zmieniać w niej nie za bardzo jest co.

Ale wreszcie wiemy co i jak- na razie trzymamy się starego planu, przynajmniej do dodruków Munchkina 2 i 3 które nastąpią pewnie pod koniec przyszłego roku.

Co do nowych dodatków- właśnie do sklepów trafia najnowszy świąteczny dodatek Munchkin 3.5 Piętno Śmierci.
Ale o nim w poście poniżej. Munchkin 4 Rumaki do Paki za miesiąc-dwa, jak już nasi amerykanie ze SJG wrócą ze świątecznego urlopu.

Dodatkowo na początku roku wydamy dodatek- pudełka Munchkin Boxes of Holding, abyście mogli trzymać ponad 1000 kart z Munchkina w jednym miejscu.
Michal z Q-workshop
Posty: 13
Rejestracja: 06 lip 2008, 19:17

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Michal z Q-workshop »

Munchkinowy Święty Mikołaj nadchodzi z dodatkiem Munchkin 3.5 "Piętno Śmierci"!

Mamy dobrą wiadomość- najnowszy, gwiazdkowy, dodatek do gry karcianej Munchkin- Munchkin 3.5 "Piętno Śmierci" będzie miał swoją premierę w te Święta.
Nowy dodatek do gry karcianej MUNCHKIN zawiera 55 nowych kart i jest wyjątkową kompilacją mini-dodatków z wersji angielskiej: Marked for Death, Waiting for Santra oraz Santa’s Revenge oraz Munchkin Blender. Znajdziecie w nim nowe Skarby i Poziomy oraz przerażające Gwiazdkowe Potwory, które zamienią Wasze munchkinowe Święta w zimowy koszmar. Może więc lepiej włóż ciepłe Kowbojki Wdeptania, przekup swoich kumpli Pięcioma Złotymi Pierścieniami i wybierzcie się razem na Biegun Północny, aby przy użyciu Piernika wykończyć Świętego Mikołaja i jego Elfy i zgarnąć jego Skarby, bez tego całego durnego odgrywania postaci! Pytanie tylko czy jesteś wystarczająco Grzeszny, aby tego dokonać?!

Dodatek Munchkin 3.5 już teraz można zamówić w przedsprzedaży na oficjalnej stronie polskiej edycji: http://www.munchkin.pl
Do każdego egzemplarza zamówionego w oficjalnym sklepie dostaniecie Potworną Munchkinową Kartkę Świąteczną w prezencie.
Tych kartek nie dostaniecie nigdzie indziej, i tak- oczywiście, mają specjalne zasady!

Obrazek ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Czy po czasie można prosić o więcej opinii na temat tej gry? Fajna, niefajna, warto kupić do grania z młodzieżą?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Wassago »

Ja osobiście polecam, ale jest to gra z dużą negatywną interakcją. Masz kilka wersji podstawowych i dochodzą do tego jeszcze dodatki które sprawiają, że gra długo się nie znudzi. Jak zerkniesz na stronę wydawcy, to zobaczysz, że są 4 podstawowe wersje (piata pojawi się w tym roku), planszówka i masa dodatków - świadczy to, że gra ma spore grono fanów. Na konwentach fantasy (Pyrkon, Avangarda, Polcon, Falkon itd.) Munchkin jest jedną z najchętniej wypożyczanych gier, a na turniejach jest 40+ osób (oczywiście zależy od konwentu ;) ).

Nowa i lepsza strona wydawcy: http://munchkin.pl/

EDIT:
Widzę, że jesteś z Krakowa, a Munchkin ma tam też sporo fanów i są tam czasami organizowane jakieś spotkania. Zerknij na profil na FB lub na Oficjalne Forum (na stronie masz linki, wiec co tam preferujesz) i zapytaj się najwyżej czy jest jakieś spotkanie planowane, albo czy ktoś nie pokazałby ci gry ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Wassago pisze:Masz kilka wersji podstawowych i dochodzą do tego jeszcze dodatki które sprawiają, że gra długo się nie znudzi...

Widzę, że jesteś z Krakowa, a Munchkin ma tam też sporo fanów i są tam czasami organizowane jakieś spotkania. Zerknij na profil na FB lub na Oficjalne Forum (na stronie masz linki, wiec co tam preferujesz) i zapytaj się najwyżej czy jest jakieś spotkanie planowane, albo czy ktoś nie pokazałby ci gry ;)
A czy te podstawki tez można łączyć?
Tak, jestem z okolic Krakowa, może uda mi się zagrać wkrótce w Dragonusie.
Spoiler:
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Furia »

Tak. Podstawki można łączyć.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: rastula »

Bea pisze:Czy po czasie można prosić o więcej opinii na temat tej gry? Fajna, niefajna, warto kupić do grania z młodzieżą?


to jest taka dziwna miłość - gra jest właściwie w 100% losowa + element "push your luck" (czyli coś co tzw. "rasowi gracze" oceniają nisko), Tom Vasel wręcz nienawidzi tej gry ( a jemu sie generalnie wszystko podoba) - ale karty są po prostu zabawne, interakcja negatywna miodzio i dostarczająca satysfakcji a przy bardzo dużej ilości kart ilość kombinacji jest całkiem spora ( choć na ogół nie są to kombinacje bardzo złożone). Niemniej wytknąwszy te wady należy stwierdzić ( a mam wszystko co wyszło w PL) musze stwierdzić, że moi koledzy zawsze każą mi przynosić M. na wieczorki i dziś napewno zmuszą mnie do wypróbowania Zombie 2 i Opętanych Loch(ów)...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Czyli to jest taka bardzie rozbudowana wersja karcianej wojny?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: rastula »

Bea pisze:Czyli to jest taka bardzie rozbudowana wersja karcianej wojny?

no trochę tak :)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Wassago »

rastula, gra jest bardzo losowa, ale po kilku partiach zauważysz, ze w tej grze jest sporo planowania, kombinowania i robienia kombosów oraz jakich chamskich zagrywek. Dochodzi też częste blefowanie, itd. i jednak gra robi się trochę mniej losowa.
Prawie wszystkie oficjalne turnieje są wygrywane przez kogoś z Forumowej Ekipy Munchkina (a większośc z nich przechodzi do półfinałów), co świadczy o tym, że tutaj umiejętności i znajomość zasad oraz kart na prawdę wiele zmienia. Owszem, czasem może się zdarzyć, że dociąg kart będzie dla nas bardzo niekorzystny... ale tak może się zdarzyć w każdej karciance.

Zdecydowanie nie jest to po prostu "rozbudowana wojna". To jakby powiedzieć, że Makao/Remik/Brydż/Poker to rozbudowana wojna.


Co do mieszania różnych wersji, to jest tak, że podstawki możesz miesza ze sobą, ale nie miesza się jednej wersji podstawki z samym dodatkiem z innej wersji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Wassago pisze: Zdecydowanie nie jest to po prostu "rozbudowana wojna". To jakby powiedzieć, że Makao/Remik/Brydż/Poker to rozbudowana wojna.
Ja tego wcale nie uważam za wadę gry. Moje dzieci kiedyś grywały w wojnę, a mnie strasznie nudziła, to może być alternatywa. Losowość tez nie zawsze jest wadą. Pewna dawka losowości wyrównuje szanse między dziećmi a dorosłymi.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Munchkin PL:)

Post autor: LordDisneyland »

Bea pisze:
Wassago pisze: Zdecydowanie nie jest to po prostu "rozbudowana wojna". To jakby powiedzieć, że Makao/Remik/Brydż/Poker to rozbudowana wojna.
Ja tego wcale nie uważam za wadę gry. Moje dzieci kiedyś grywały w wojnę, a mnie strasznie nudziła, to może być alternatywa. Losowość tez nie zawsze jest wadą. Pewna dawka losowości wyrównuje szanse między dziećmi a dorosłymi.
Słuszna opinia.
Poza tym, od kiedy gra w wojnę to obciach? Wszyscyśmy chyba od tego zaczynali.... a, i jeszcze "historyczny upadek Japonii" oraz makao i "tysiąc".
Inna sprawa- przed grą z córką kilka kart manczkinowych musiałem niestety usunąć, zbyt rubaszny humor....
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: rastula »

Wassago pisze:rastula, gra jest bardzo losowa, ale po kilku partiach zauważysz, ze w tej grze jest sporo planowania, kombinowania i robienia kombosów oraz jakich chamskich zagrywek. Dochodzi też częste blefowanie, itd. i jednak gra robi się trochę mniej losowa.
Prawie wszystkie oficjalne turnieje są wygrywane przez kogoś z Forumowej Ekipy Munchkina (a większośc z nich przechodzi do półfinałów), co świadczy o tym, że tutaj umiejętności i znajomość zasad oraz kart na prawdę wiele zmienia. Owszem, czasem może się zdarzyć, że dociąg kart będzie dla nas bardzo niekorzystny... ale tak może się zdarzyć w każdej karciance.

Zdecydowanie nie jest to po prostu "rozbudowana wojna". To jakby powiedzieć, że Makao/Remik/Brydż/Poker to rozbudowana wojna.


Co do mieszania różnych wersji, to jest tak, że podstawki możesz miesza ze sobą, ale nie miesza się jednej wersji podstawki z samym dodatkiem z innej wersji.

niech mi kolega nie imputuje co zobaczę po kilku partiach, bo mam wszystko co wydano w Polsce i gram w to co najmniej 3-4 razy w miesiącu od czasu premiery...
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Wassago »

LordDisneyland & Bea:
Wojna to nie obciach, ale nie jest pozytywnym porównaniem dla gier karcianych. Wojna to własnie całkowita losowość ;) Sporo osób zaczynało w to.. ale ile osób gra lub chętnie zagrałoby w Wojnę?

Co do humoru... zależy od wieku "dziecka" ;) mało jest też kart, które wymagałyby usunięcia z tali. Z Ciekawości, jaka kartę usunąłeś?


rastula:
Też mam wszystko co PL, gram sporo w Munchkina, wygrywam turnieje, organizuję je i sędziuję (np. Mistrzostwa Polski), dlatego dla mnie słowa, że gra jest 100% losowa i zależy od szczęścia są przesadzone ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Wassago pisze:rastula, gra jest bardzo losowa, ale po kilku partiach zauważysz, ze w tej grze jest sporo planowania, kombinowania i robienia kombosów oraz jakich chamskich zagrywek. Dochodzi też częste blefowanie, itd. i jednak gra robi się trochę mniej losowa.
....

Co do mieszania różnych wersji, to jest tak, że podstawki możesz miesza ze sobą, ale nie miesza się jednej wersji podstawki z samym dodatkiem z innej wersji.
Po dwóch dniach grania w Munchkina mogę tylko tyle powiedzieć, że zgadzam się w zupełności. Gra nie jest zupełnie losowa, kombinowanie jest, oprócz tego masa emocji (nie wiem czy jakaś gra dorównuje tej jeśli chodzi o emocje), były też krzyki, piski i lamentowanie. Dzieci tak polubiły tą grę, że graliśmy do pierwszej w nocy :)
Przy okazji mam pytania: Czy różne podstawki mają te same rewersy?
Czy istnieje jakaś gra, o podobnej mechanice, tylko innej tematyce, np fantasy? Taka na poważnie.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Reid666 »

Jest mnóstwo dodatków do tej gry.

Różne podstawki mają różne rewersy, więc ich połączenie nie jest idealne.

Ale jest mnóstwo dodatków do Munchkin fantasy, stwierdziłbym nawet że zbyt wiele...
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Wassago »

Z tego co się orientuję, to Munchkin jest najlepszy w swoim rodzaju ;)

W tym roku ma wyjść podstawka Munchkin Conan i będzie mieć takie same rewersy jak zwykły Munchkin.

Jakby co, 17 lutego ma być turniej w Krakowie. https://www.facebook.com/events/468134669913400/
Nawet początkujący mają szanse ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Wassago pisze:
Jakby co, 17 lutego ma być turniej w Krakowie. https://www.facebook.com/events/468134669913400/
Nawet początkujący mają szanse ;)
Grać w turnieju jeszcze nie zamierzam, ale chętnie bym popatrzyła. Będzie można?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Wassago »

Program obejmuje:
1) - 11.00 - Krótki instruktarz zdrady i przekupstwa czyli jak wbijać nóż w plecy przeciwnika - darmowa nauka gry + rozgrzewka
2) - 13.00 - START turnieju

więcej informacji masz na fb
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

Super, dzięki :)
Może mi sie uda tam pojawić i się czegoś nauczyć, żeby jeszcze bardziej dobijać moje dzieci 8) . Dziś się syn prawie popłakał :twisted:
Ostatnio dzieci nie bardzo chciały ze mną grać (zmęczenie materiału) ale o tą grę same się proszą.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: walkingdead »

Ponieważ jestem wielką miłośniczką żywych trupów mam już w posiadaniu Munchkin Zombie. :D
Za kilka dni mam imprezę z grami,ma być jak w dobrych "hamerykańskich filmach" -cygara,hazard,alkohol i zombiaki :mrgreen:
Mam nadzieję,że do tego czasu ogarnę jakoś zasady :shock:

Swoją dorosłą przygodę z grami rozpoczęłam około miesiąca temu od przypadkowo użytego się na imprezie "Sabotażysty". Totalnie się wkręciłam i odkryłam,że w doborowym towarzystwie może to być miłe urozmaicenie dla knajpianych imprez.
W zestawie mamy więc Munchkin Zombie,Sabotażystę, Prawo Dżungli -planuję Bang i Mafię jeśli znajomi zechcą kultywować nowo powstałą tradycję "Planszówki Night". :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: Bea »

walkingdead pisze:Ponieważ jestem wielką miłośniczką żywych trupów mam już w posiadaniu Munchkin Zombie. :D
Za kilka dni mam imprezę z grami,ma być jak w dobrych "hamerykańskich filmach" -cygara,hazard,alkohol i zombiaki :mrgreen:
Wydaje mi się, że Munchkin jest świetny na imprezy. Do tego wciąga jak bagna, każdy chce się od razu "odegrać" :)

Ja tylko bardzo żałuje, że wiele traci gdy się gra we dwie osoby. A może i na to jest jakiś sposób? Jakieś alternatywne zasady?
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Munchkin PL:)

Post autor: walkingdead »

Bea,
a może połączymy kiedyś siły? :)Ja jestem z Krakowa.
ODPOWIEDZ