Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: mig »

Grając w 2 osoby w PR jest większa kontrola nad grą. Gra jest bardziej taktyczna - można więcej zaplanować. Gracze na zmianę wybierają role (po 3). To kwestia gustu - widząc opinie różnych osób gusta w przypadku trybu dwuosobowego w PR są wyjątkowo różne:) Wg mnie oba tryby są równie dobre, choć specyfika gry jest zupełnie inna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Yavi »

Świat Dysku - Ankh Morpork do
Gry które bardzo dobrze chodzą na 2 osoby, choć im więcej tym jeszcze ciekawiej
W więcej osób nie grałem, ale we 2 sprawdza się b. dobrze (w tym celu była kupiona).
Może warto ten temat podkleić?
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: meshuggah717 »

Na 2 osoby chodzi bardzo dobrze, ale im więcej tym lepiej. Więcej się dzieje na planszy, dużo większa nieprzewidywalność, no i znaczenie zdarzeń losowych wzrasta :D Poza tym większa radocha ze zgadywania kto jest jaką postacią. Jak gra się we dwójke to często jak jedna osoba lideruje a Ty nie dociągasz odpowiednich kart, aby ją zatrzymać to nie jest się w stanie nic zrobić. Jeśli jest więcej graczy ta kontrola jest duża większa, przez co sama gra staję się bardziej grywalna.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: tomuch »

Stronghold dla dwóch graczy :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Atamán »

A ja na bazie czysto subiektywnych wrażeń apelowałbym o całkowicie wywalenie z listy tych gier:
- Cuba
- Smallworld

Te gry są grywalne na dwie osoby, ale nie powiedziałbym, że są wtedy "bardzo dobre". W Cubie jest za luźno, za łatwo - ta gra się wcale nie skaluje: jest tyle samo statków i tyle samo budynków dostępnych niezależnie od liczby graczy. Smallworld natomiast ma skalowanie wbudowane w grę - mamy całkiem inną planszę do gry na 2-osoby, ale gra w takim trybie wg mnie bardzo dużo traci - grałem tak raz i nie polecam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

Atamán pisze:A ja na bazie czysto subiektywnych wrażeń apelowałbym o całkowicie wywalenie z listy tych gier:
- Cuba
- Smallworld
Bardzo proszę innych o potwierdzenie lub zaprzeczenie :) Pójdziemy za głosem ludu ;)

Ja się zastanawiam, czy Robinson nie powinien być w pierwszej kategorii. Bo coś mi się wydaje, że we dwójkę ta kooperacja najlepiej wychodzi. We trójkę też jest fajnie, ale gra się wydłuża i czasami ciężko jest dojść do porozumienia. Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Andy »

A gdzie jest kategoria Gry, Które Równie Doskonale Chodzą na Dwie, Jak i Na Więcej Osób?

Nie wiem ile gier by się tam jeszcze łapało, ale RftG z pewnością. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lacki2000 »

Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in. Świat Dysku A-M oraz The Bossa.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

Andy pisze:A gdzie jest kategoria Gry, Które Równie Doskonale Chodzą na Dwie, Jak i Na Więcej Osób?

Nie wiem ile gier by się tam jeszcze łapało, ale RftG z pewnością. :)
Tego chyba nie ma sensu dodawać, można je wrzucić do 2 kategorii.
lacki2000 pisze:Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in. Świat Dysku A-M oraz The Bossa.
Z tym się zgodzę, powinna być taka kategoria, dla ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Yavi »

Smallworld na dwie osoby jest średni.
Mało kombinowania, mało interakcji, nic się nie dzieje. Chociaż na kilku stronach znalazłem go jako grę polecaną na 2 osoby.

Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in. Świat Dysku A-M oraz The Bossa.
Na 2 osoby chodzi bardzo dobrze, ale im więcej tym lepiej.
A-M chodzi bardzo fajnie na dwie osoby, dlatego go tutaj zaproponowałem, ale jak widać opinie są podzielone.
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Dora »

Ja też jestem za tym, żeby Ankh-Morpork był w kategorii "bardzo dobrze na 2, na więcej jeszcze lepiej". Niewiele ta gra traci przy grze w dwójkę, może łatwiej rozpoznać kim gra przeciwnik, ale np. Vimes traci swoją przewagę i się musi trochę napocić. Ja bardzo lubię w A-M grać w każdym składzie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Andy »

Bea pisze:
Andy pisze:A gdzie jest kategoria Gry, Które Równie Doskonale Chodzą na Dwie, Jak i Na Więcej Osób?

Nie wiem ile gier by się tam jeszcze łapało, ale RftG z pewnością. :)
Tego chyba nie ma sensu dodawać, można je wrzucić do 2 kategorii.
W drugiej kategorii jest "im więcej graczy tym lepiej". A to nie jest przypadek Rejsa.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: idha »

To może ja również dorzucę swoje 3 grosze...

Gry które najlepiej chodzą na 2 osoby, lepiej niż gdy gra więcej osób

Maori - przy dwóch osobach ma się dość sporą, jak na gateway, kontrolę nad rozgrywką

Gry które bardzo dobrze chodzą na 2 osoby, choć im więcej tym jeszcze ciekawiej

Mousquetaires du Roy - rozegrałam w to mnóstwo partii zarówno w składzie 2 jak i 3, 4, 5 i 6 osobowym; w każdym chodziło tak samo dobrze
London - widzę, że solkan już proponował, ale nie ma jej w pierwszym poście, a gra jak najbardziej nadaje się do partii dwuosobowych
Takenoko - tu naprawdę nie ma różnicy, w jakim składzie gramy; po prostu w 4 osoby dłużej czeka się na swój ruch


Finca - z tą grą mam problem, bo jeśli ktoś lubi liczenie i większą kontrolę na planszy, to uzna, że Finca chodzi zdecydowanie lepiej na 2 osoby; jednakże to gra stricte rodzinna, więc jeśli podążać tym tropem, powinna się znaleźć w kategorii nr 2; niemniej jest to gra, która dobrze chodzi na 2 osoby :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Atamán »

Dora pisze:Ja też jestem za tym, żeby Ankh-Morpork był w kategorii "bardzo dobrze na 2, na więcej jeszcze lepiej". Niewiele ta gra traci przy grze w dwójkę, może łatwiej rozpoznać kim gra przeciwnik, ale np. Vimes traci swoją przewagę i się musi trochę napocić. Ja bardzo lubię w A-M grać w każdym składzie :)
100% racji. A-M bardzo dobrze działa na 2 osoby.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: JimmyPL »

Atamán pisze:
Dora pisze:Ja też jestem za tym, żeby Ankh-Morpork był w kategorii "bardzo dobrze na 2, na więcej jeszcze lepiej". Niewiele ta gra traci przy grze w dwójkę, może łatwiej rozpoznać kim gra przeciwnik, ale np. Vimes traci swoją przewagę i się musi trochę napocić. Ja bardzo lubię w A-M grać w każdym składzie :)
100% racji. A-M bardzo dobrze działa na 2 osoby.
Wypada tylko potwierdzic, to poprostu zupelnie inna rozgrywka (tu np Vimes ma bardzo ciezko), ale nie znaczy iz gorsza
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: DarkSide »

lacki2000 pisze:Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in.
"Wysokie Napięcie"
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
KeeP
Posty: 9
Rejestracja: 04 paź 2012, 13:12

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: KeeP »

Gry które bardzo dobrze chodzą na 2 osoby, a nie zostały wymienione (albo przeoczyłam):
- Ora et Labora

Stone Age w zależności od grającego i jego preferencji mógłby się znaleźć zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie :)

Kasia
Kasia i Paweł
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: MattCarnall »

DarkSide pisze:
lacki2000 pisze:Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in.
"Wysokie Napięcie"
ten sam wariant 7 cudów świata
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Shubgami »

Lords of Waterdeep (bardzo dobrze, choć we dwójkę łatwiej), Cyklady (moim zdaniem lepiej we dwójkę, niż w większym gronie; choć minusem jest kwestia rozpoczynania rozgrywki - łatwiej ma ten kto zaczyna i może to być denerwujące, jak akurat te naprzemienne rundy są średnio dla nas trafione), Zakazana Wyspa (lepiej bawiłam się we dwójkę, niż w czteroosobowym gronie). :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: charlie »

Do drugiej grupy dałbym Ostatnią Wolę (Last Will).
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Shubgami »

charlie pisze:Do drugiej grupy dałbym Ostatnią Wolę (Last Will).
mógłbyś coś więcej powiedzieć o skalowalności Ostatniej Woli na dwóch graczy? :) Chodzi mi o to, czy jest łatwiej, czy może trudniej, czy jest dużo negatywnej interakcji (czy w ogóle jest dużo samej interakcji) i jak wygląda czas rozgrywki w dwie osoby?
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2074
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: walkingdead »

Gry które źle chodzą na 2 osoby:


Zdecydowanie Deadfellas.
Gra jest bardzo losowa więc niesprzyjające karty mogą z łatwością spowodować,że gra stanie się nużąca ze względu na przytłaczającą przewagę jednego gracza. Jeśli na początku jeden z graczy ma słabe karty, to może się zdarzyć,że do końca gry nie będzie się w stanie odegrać i rozgrywka będzie się opierała na jednostronnych atakach i...niczym więcej.Jeżeli nie trafiają się bonusowe karty umożliwiające odparcie ataku (a taka sytuacja się u nas pojawiła)to gracz z mniejszym szczęściem w kartach jest na przegranej pozycji-nie zdoła uzbroić swoich Mook'ów, bo wciąż jest atakowany przez drugiego gracza.

Gra sama w sobie ciekawa,świetnie narysowane karty,ale gra w 2 osoby uniemożliwia uskutecznienie ciekawej rozgrywki.Jestem przekonana,że przy większej liczbie osób gra będzie mocno wciągająca.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

walkingdead pisze:Gry które źle chodzą na 2 osoby:


Zdecydowanie Deadfellas.
No tak, dwa razy ją dziś w to ograłam i już pojawił się taki wpis ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2074
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: walkingdead »

Bea pisze:
walkingdead pisze:Gry które źle chodzą na 2 osoby:


Zdecydowanie Deadfellas.
No tak, dwa razy ją dziś w to ograłam i już pojawił się taki wpis ;)
:mrgreen:
Sugerujesz,że przemawia przeze mnie złość i frustracja a opinia jest podyktowana poczuciem porażki? :mrgreen:

No cóż...zgadza się :mrgreen: :twisted:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

walkingdead pisze:
Bea pisze:
walkingdead pisze:Gry które źle chodzą na 2 osoby:


Zdecydowanie Deadfellas.
No tak, dwa razy ją dziś w to ograłam i już pojawił się taki wpis ;)
:mrgreen:
Sugerujesz,że przemawia przeze mnie złość i frustracja a opinia jest podyktowana poczuciem porażki? :mrgreen:

No cóż...zgadza się :mrgreen: :twisted:
Żartowałam oczywiście :) Zgadzam się z tobą w 100% procentach, dlatego grę wpisałam do rejestru :)
ODPOWIEDZ