Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
joseph29
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: joseph29 »

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich:)

Przeglądnałem poprzednie strony tego tematu ale jeśli jakieś pytanie już padło to wybaczcie, może przeoczyłem.
Dysponuję niedawno kupioną II Edycją polską deluxe jeśli ma to znaczenie.

Moje niejasności:

1. Czy działanie kart Bagno/Niedźwiedź w potrzasku przechodzi na kolejną turę jeśli nie zostanie wyrzucone 1-4 w turze zagrania karty?
2. Jeśli zagram np. Bagno jako gracz USA w ostatniej rundzie jako operację to jak rozpatrujemy wydarzenie?
3. Czy jeśli rozmieszczam punkty z karty Chiny to obowiązuje reguła umieszczania PW w państwach kontrolowanych przez przeciwnika (2PO/1PW)?
4. Czy jeśli wydarzenie nakazuje odrzucenie karty o wartości np.3 lub więcej PO to mogę odrzucić kartę przeciwnika?
5. Karta 67 Sprzedaż zboża sowietom-treść karty "Losowo wybierz jedną kartę z ręki ZSRR. Zagraj ją lub zwróć". Zagrać tzn. rozpatrzyć wydarzenie czy mogę również użyć PO karty ZSRR do przeprowadzenia operacji jeśli wydarzenie mi nie zaszkodzi lub nie będzie mogło zajść?
6. Karta 76 Konflikt nad Ussuri-czy dodaję punkty z zastosowaniem zasad umieszczania PW? (tylko państwa z własnymi punktami bądź sąsiadujące, reguła 2/1)
7. Karta 33 Destalinizacja- tresc polskiej karty mowi "Gracz ZSRR moze PRZENIEŚĆ maksymalnie 4 swoje punkty wpływów do dowolnych państw niekontrolowanych przez USA"...przeniesc z jednego miejsca na planszy w inne czy umiescic nowe PW?

Ostatnia kwestia....co lepiej zastosować w celu ochrony kart Zimnej Wojny: koszulki czy ewentualnie zalaminować karty? w koszulkach chyba się kiepsko tasuje....jestem początkujący w planszówkach stąd to pytanie przy okazji;)

z góry dzięki za odpowiedzi!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: szmajchel »

1. Tak, wynika to przecież z opisu karty
2. Ty wybierasz czy najpierw rozpatrujemy wydarzenie czy najpierw chcesz rozdysponować PO (ta zasada obowiązuje zawsze). Bagno/Niedźwiedź przechodzi na kolejne rundy (i tury), aż zostanie zakończone przez spełnienie warunku opisanego na karcie
3. Oczywiście
4. Tak, nie ma uściślone jakiego 'typu' kartę trzeba odrzucić, chodzi tylko o PO
5. Zagrać, czyli - zagrać jako wydarzenie, zagrać jako PO (przewroty, zmiany sojuszy, rozmieszczenie PW), wysłać w kosmos (zgodnie z ograniczeniami dotyczącymi wysyłania w kosmos). Jeśli jest to wydarzenie ZSRR i chcesz je zagrać na PO to tak jak w pkt 2 - Ty wybierasz czy najpierw rozpatrujemy wydarzenie czy najpierw chcesz rozdysponować PO
6. Nie, dodajesz PW, nie PO (radzę dokładnie doczytać różnicę między tymi dwoma zwrotami, bo jest to często mylone przez początkujących, a jest to baaaardzo ważna kwestia)
7. Przenieść, czyli zabiera z jednego państwa i dokłada do innego
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

W przypadku końcowego punktowania po 10. turze -jeżeli nie skończyliśmy podliczać jeszcze wszystkich regionów a wskaźnik PZ wyjechał poza 20 to liczymy dokładnie PZ co do oczka czy wskaźnik staje na 20 i podliczamy pozostałe regiony?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: metyu »

liczymy wszystko; 10.3.2. w instrukcji
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

metyu pisze:liczymy wszystko; 10.3.2. w instrukcji
Ja o czym innym (a to co jest 10.3.2. to doskonale wiem -_-) Chodzi mi o to ze jeśli nagle PZ będzie na 23 to czy jest to dalej 23 czy 20 (bo brak dalszych pól na mapie)?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Edwardo »

W takim wypadku może być więcej niż 20 pkt.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: szmajchel »

Bo końcowe podliczanie odbywa się w pamięci, tak jakby scoring był wszystkiego naraz
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Wymagane działania militarne i ich stosunek do Defcon nie są liczone po 10. turze?
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

No to w takim razie na vassalu nie liczy. Koniec 10 tury, podliczyl od razu regiony +1 za karte chin i tyle.
Ziomki na vassalu mowia ze podobno sie nie poczlicza po 10. turze. W instrukcji tez tego nie znalazlem. Tylko ze sie podlicza + chiny.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: szmajchel »

Rozlicza się to po każdej turze, więc dla mnie logiczne, że po 10 turze też. Nie wiem jak jest na Vassalu
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

szmajchel pisze:Rozlicza się to po każdej turze, więc dla mnie logiczne, że po 10 turze też. Nie wiem jak jest na Vassalu
W instrukcji jest napisane że na końcu każdej tury każdy z graczy musi mieć rozegraną min. ilość dz. mil. Może Vassal tego już nie liczy.
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ufiaq` »

Mam pytanko jak liczy się punkty przy kumulacji napięć? Konkretnie chodzi mi o przykład kiedy jeden z graczy ma kontrolę. Czy dostaje on sumę punktów za obecność, dominację i kontrolę czy tylko za kontrolę?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Tylko za kontrolę plue każdy dostaje dodatkowy punkt za każde kontrolowane w regionie państwo strategiczne i punkt za każde kontrolowane w regionie państwo sąsiadujące z wrogim supermocarstwem.
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ufiaq` »

Dzięki za wyjaśnienie
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Ufiaq` pisze:Mam pytanko jak liczy się punkty przy kumulacji napięć? Konkretnie chodzi mi o przykład kiedy jeden z graczy ma kontrolę. Czy dostaje on sumę punktów za obecność, dominację i kontrolę czy tylko za kontrolę?
a drugi dostaje za obecność, jeśli ma tam jakieś wpływy i kontroluje kraj/kraje.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Zimna Wojna - NORAD

Post autor: Quetzalcoatl »

Mam pytanie o działanie karty NORAD - czy jest to wydarzenie obowiązujące do końca (konkretnie do końca środka wojny) czy tylko na daną rundę? Sądzę, że to pierwsze, ale czemu w takim razie nie ma na karcie informacji, żeby usunąć ją z gry i nie ma też żetonu z wydarzeniem? Czy tej karty się nie usuwa? Proszę o pomoc, bo nie wiem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - NORAD

Post autor: KubaP »

Quetzalcoatl pisze:Mam pytanie o działanie karty NORAD - czy jest to wydarzenie obowiązujące do końca (konkretnie do końca środka wojny) czy tylko na daną rundę? Sądzę, że to pierwsze, ale czemu w takim razie nie ma na karcie informacji, żeby usunąć ją z gry i nie ma też żetonu z wydarzeniem? Czy tej karty się nie usuwa? Proszę o pomoc, bo nie wiem.
1. Dział dobry, ale temat dotyczący Zimnej Wojny już jest, tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=17285
2. NORAD może działać nawet i do końca gry, o ile ktoś nie uruchomi efektu karty BAGNO.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - NORAD

Post autor: Indar »

W sumie trzeba połączyć z tematem o ZW.
Ale.
Żetonu nie ma, ale karta daje trwały efekt. Nie wiem czy brak żetonu to pomyłka w druku czy coś innego, ale nie ma. W wersji eng. żetonu również nie ma.
Czemu do końca "środka wojny" - chyba masz na myśli apogeum? Karta ma efekt trwały i jest anulowana tylko przez BAGNO, jak napisał Kuba.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - NORAD

Post autor: mat_eyo »

Brak żetonu to błąd ciągnący się od wydania angielskiego. Bard ma zamiar dorzucić żeton Norad w trzeciej edycji Zimnej Wojny.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - NORAD

Post autor: Quetzalcoatl »

Dzięki za odpowiedzi, sprawa się wyjaśniła tylko czy karta zostaje usunięta? Wypadałoby, ale nie ma na niej takiej adnotacji.

(Indar: tak, miałem na myśli apogeum wojny)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - NORAD

Post autor: KubaP »

karta zostaje usunieta.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Quetzalcoatl »

Po wczorajszej partii mam nowe pytanie: czy wydarzenie Flower Power punktuje nawet jak USA wyślę kartę z wojną w kosmos? I czy Camp David ma jakiś wpływ na zagrywanie wojny arabsko-izraelskiej? Nie może być ona wydarzeniem, tylko jako punkty, ale Flower Power punktuje również jak USA wykorzystuje punkty z kart, więc chyba Camp David nic nie zmienia, prawda?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

Jak wysyłasz w kosmos, to nie ma 2 VP dla USSR - bo nie zagrywasz karty ani jako event, ani jako operacje.
Z collected rulings na BGG wynika, że Camp David kasuje wojnę, w związku z czym USSR nie dostaje 2 VP za A-I War.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Quetzalcoatl »

Dzięki, a jeszcze a propos powyższego Bagna - miałem taką sytuację:
ZSRR rzuca Bagno, ja mam na ręku 4 karty, 1 ma zostać. Moje karty to: 2, 2, kuminacja, kulminacja. Odrzucam 2, rzucan kością: 5, Bagno trwa nadal, następna moja runda - mam na ręku 2 i dwie kulminacje. I co teraz??? Jak odrzuce 2 to nie zdążę zagrać obu kulminacji! Czyli muszę rzucić kulminacje? Bo przecież nie może na ręku mi zostać.
ODPOWIEDZ