Gry stołowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Gry stołowe

Post autor: Legun »

Co łączy gry planszowe i karciane, odróżniając je od komputerowych? Stół! Tak w każdym razie wygląda to w języku naszych południowych sąsiadów, o czym przekonałem się wchodząc na stronę http://www.ihrysko.sk/.
Pewnie kilka gier się znajdzie, do których stół nie jest potrzebny, lecz sam termin jest uroczy i mam zamiar go propagować, bo "planszówka" i "karcianka" jakoś nie brzmią mi w uszach dobrze.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Gry stołowe

Post autor: JimmyPL »

Legun pisze:Co łączy gry planszowe i karciane, odróżniając je od komputerowych? Stół! Tak w każdym razie wygląda to w języku naszych południowych sąsiadów, o czym przekonałem się wchodząc na stronę http://www.ihrysko.sk/.
Pewnie kilka gier się znajdzie, do których stół nie jest potrzebny, lecz sam termin jest uroczy i mam zamiar go propagować, bo "planszówka" i "karcianka" jakoś nie brzmią mi w uszach dobrze.
Planszówka od gry planszowej
Karcianka od gry karcianej
Od gry stolowej... stolówka? :lol:
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry stołowe

Post autor: Dabliu »

Myślałem, że chodzi o figurkowe gry bitewne.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry stołowe

Post autor: rastula »

racjonalne i logiczne - cali Czesi:)


duzo gier nie ma planszy...:)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Krwawisz »

W angielskim od dawna juz funkcjonuje pojecie - tabletop games. Mozna sprawdzic w wikipedii ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Andy »

Identycznie u Rosjan: Nastolnaja igra.

Od dawna zastanawiałem się nad zbiorczym terminem "gry stołowe", ale skoro dotąd się nie przyjął, to pewnie się nie przyjmie. Wciąż jednak razi mnie nazywanie "czystej" karcianki planszówką.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1751
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Leser »

Krwawisz pisze:W angielskim od dawna juz funkcjonuje pojecie - tabletop games. Mozna sprawdzic w wikipedii ;)
Ciekawe. Dotąd byłem przekonany, że "tabletopy", to węższa kategoria - gry, które wykorzystują "mechanicznie" przestrzeń, lecz nie posiadają planszy, czyli gry figurkowe, ale i np. Wings of War.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry stołowe

Post autor: rastula »

zapewne gry stołowe Polakom inaczej sie kojarzą ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Gry stołowe

Post autor: lacki2000 »

Stołowa kojarzy mi się z musztardą i z czymś jeszcze mocniejszym :) (tak jak to pięknie zilustrował rastula)
Krwawisz pisze:W angielskim od dawna juz funkcjonuje pojecie - tabletop games. Mozna sprawdzic w wikipedii ;)
hmm, skoro są tabletop games to czy są jakieś nielegalne tablebottom games.

Ja czasem używam określenia "gra na stół" - to chyba dość blisko tego tabletop.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Legun »

rastula pisze:zapewne gry stołowe Polakom inaczej sie kojarzą ;-)
Zbieżność zamierzona ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Legun »

Andy pisze: Od dawna zastanawiałem się nad zbiorczym terminem "gry stołowe", ale skoro dotąd się nie przyjął, to pewnie się nie przyjmie.
Jak się spróbuje, to się nie przyjmie. Miałem kiedyś pomysł, żeby odtwarzacz MP3 nazwać "cyfrofonem", co jest w ciągu gramofon-magnetofon i jest krótsze od "empetrójka", ale nigdy go spróbowałem nikomu sprzedać...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: MichalStajszczak »

Wydaję mi się, że funkcjonuje w języku polskim pojęcie "gry stolikowe"
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Gry stołowe

Post autor: lacki2000 »

Legun pisze:
Andy pisze: Od dawna zastanawiałem się nad zbiorczym terminem "gry stołowe", ale skoro dotąd się nie przyjął, to pewnie się nie przyjmie.
Jak się spróbuje, to się nie przyjmie. Miałem kiedyś pomysł, żeby odtwarzacz MP3 nazwać "cyfrofonem", co jest w ciągu gramofon-magnetofon i jest krótsze od "empetrójka", ale nigdy go spróbowałem nikomu sprzedać...
Chyba oszczędzasz słowo "nie". Więcej asertywności! ;)
Wczoraj w radyju jakiś profesor językoznawca potwierdził postawę, że trzeba próbować i nie wszystko się przyjmie, np. na "metro" chcieli mówić "podziemka" i się nie przyjęło a np. taki "czołg" się przyjął mimo, że nikt inny (w sensie języków) wokoło tak nie mówi.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gry stołowe

Post autor: 100rk »

lacki2000 pisze:
Krwawisz pisze:W angielskim od dawna juz funkcjonuje pojecie - tabletop games. Mozna sprawdzic w wikipedii ;)
hmm, skoro są tabletop games to czy są jakieś nielegalne tablebottom games.
Oczywiście, że są, w większości to gry licytacyjno-negocjacyjne, często z mechanizmem zdrajcy... ale ich zwolennicy są ścigani przez CBA.

Wracając do tematu to bardzo mi się spodobało określenie i obiecuję propagować.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Legun »

rastula pisze:racjonalne i logiczne - cali Czesi:)
Strona jest SŁOWACKA! Po czesku jest chyba tak jak dotąd po polsku - w każdym razie na http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/ tytuł jest "desokve i karteni" czyli chyba planszowe i karciane.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Legun »

MichalStajszczak pisze:Wydaję mi się, że funkcjonuje w języku polskim pojęcie "gry stolikowe"
Owszem, lecz popularne specjalnie nie jest (sądząc po góglach). Zdrobnienie nieco odbiera tu powagi i oddala od biesiadnych skojarzeń :roll:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: MichalStajszczak »

Legun pisze:Zdrobnienie nieco odbiera tu powagi i oddala od biesiadnych skojarzeń
Być może jest to zamierzone. Stół jest duży i do biesiady zasiada przy nim kilkanaście lub nawet więcej osób. Stolik jest mniejszy, bo w grze na nim bierze udział kilka osób. Kiedyś (być może teraz też) produkowane były specjalne stoliki do gry w karty. Pamiętam, ze taki stolik był u mojego dziadka. Po rozłożeniu stolik był kwadratem ok. metr na metr, a pokryty był zielonym suknem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Legun »

MichalStajszczak pisze:
Legun pisze:Zdrobnienie nieco odbiera tu powagi i oddala od biesiadnych skojarzeń
Być może jest to zamierzone. Stół jest duży i do biesiady zasiada przy nim kilkanaście lub nawet więcej osób. Stolik jest mniejszy, bo w grze na nim bierze udział kilka osób. Kiedyś (być może teraz też) produkowane były specjalne stoliki do gry w karty. Pamiętam, ze taki stolik był u mojego dziadka. Po rozłożeniu stolik był kwadratem ok. metr na metr, a pokryty był zielonym suknem.
W Carcassonne czy 7 Cudów to by się na nim nie zagrało ;).
Do mnie przemawiają "gry stołowe" bo właśnie wokół dużego kuchennego stołu zasiadamy codziennie do gry - czy to we dwójkę, czy w czwórkę, czy w szóstkę. Taki stół jest w każdym domu i na każdym z takich stołów da się w coś zagrać 8)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: FortArt »

MichalStajszczak pisze:Wydaję mi się, że funkcjonuje w języku polskim pojęcie "gry stolikowe"
O niebo lepsze niż obiadowo brzmiące "stołowe".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry stołowe

Post autor: schizofretka »

FortArt pisze:
MichalStajszczak pisze:Wydaję mi się, że funkcjonuje w języku polskim pojęcie "gry stolikowe"
O niebo lepsze niż obiadowo brzmiące "stołowe".
Twilight Imperium 3ed - gra stolikowa :lol:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: mat_eyo »

Ja będę w opozycji i stwierdzę, że mi się określenie nie podoba. Powiedziałem to kilka razy na głoś i słychać jakiś zgrzyt, coś nie pasuje. Ma to jakieś wewnętrzne "fuj". Nie mówiąc już o tym, że w Claustrophobię grałem tylko i wyłącznie na podłodze bo na stół się nie mieściła :D a kiedy gram solo w Robinsona lub Mage Knight to na ławie w salonie. W obu wypadkach to nie stół.
Może więc gry płaskopowierzchniowe lub swojskie płaskopowierzchniówki :) <joke>
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry stołowe

Post autor: Bea »

A chyba są niektóre gry, których nawet na płaskiej powierzchni rozkładać nie trzeba np Czarne Historie. A nazwa gry towarzyskie? Na allegro to pojęcie jest używane, żeby zebrać kilka kategorii gier. Mieszczą się tam planszówki, gry karciane, bitewne i fabularne.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: ajfel »

Myślę że termin gry towarzyskie ma większą szansę się u nas przyjąć, niż stołowe. Wydaje mi się że lepiej brzmi i faktycznie logicznie wrzuca do jednego wora rozmaite mniejsze i większe planszówki, karcianki, bitewniaki i erpegi, za to trochę dziwnie brzmi w odniesieniu do planszówek jednoosobowych ;)

Inna sprawa, że tyle samo znajdzie się chętnych do używania takiego ogólnego określenia, co do zwolenników kategoryzowania jak tylko się da. Często trafiam na ludzi, którzy zwykli za każdym razem poprawiać gdy np figurkowego skirmisha nazwie się bitewniakiem (różnica tak drastyczna, że przy niektórych grach sami nie są w stanie stwierdzić czy to w ich ocenie skirmish czy bitewniak). :-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: mat_eyo »

To już brzmi lepiej niż stołowe choć... towarzyskie to są agencje (ktoś musiał rzucić tym górnolotnym dowcipem więc miejmy to już za sobą :) ). W zasadzie mi podoba się termin planszówki, przyzwyczaiłem się do niego i nie widzę potrzeby zmiany. Wiem, że takie określenie nie do końca określa wspomniane już gry karciane. Tylko, że mało jest karcianek z samymi kartami, na ogół są też jakieś żetony, znaczniki itd co już mi wystarczy żeby podciągnąć je pod planszówki. Gry karciane to dla mnie gry z użyciem klasycznych kart, takie jak poker, brydż, remik, wojna ;)
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry stołowe

Post autor: ajfel »

W sumie... skoro mamy np wyścigi motocyklowe nazywane w Polsce "żużlem" (mimo iż od dawien dawna lat nikt tam się na żużlu nie ściga), to może być i określenie "planszówki" dla gier bez planszy;]
ODPOWIEDZ