Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Potwierdzam. Na dwie osoby gra się świetnie, w trójkę także.

:twisted: Sabotażysta to czyste zło, karta jak nie z Dominiona.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Dominion 2p? Jestem za! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

W innym wątku akurat toczy się dyskusja na temat wydawania polskich dodatków do gier. Jak w tym kontekście wypada Dominion? Czy polskie dodatki nadążają za oryginalnymi? Są wydawane regularnie i jest szansa, że wszystkie będą wydane? Mam zamiar właśnie kupić Dominiona i jeśli tylko chodziłoby o mnie, chętnie zakupiłabym angielska wersję językową, biorąc jednak pod uwagę współgraczy skłaniam się ku polskiej, no chyba, że sytuacja z dodatkami jest beznadziejna.
I jeszcze jedno, czy wszystkie dodatki można ze sobą i podstawką dowolnie mieszać czy są jakieś obostrzenia?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: olocop »

Dodatki do Dominiona leżą. Na razie po polsku wyszły: Rozdarte Królestwo, Intryga i Róg obfitości. Pozostałe 5 dodatków nie zostało dotad wydane, a Bard wymiguje się od jasnej odpowiedzi, czy w ogóle kiedykolwiek coś jeszcze zrobi w tym kierunku.

Wszystko co z Dominiona jest, można mieszać, tylko trzeba mieć jako podstawkę Rozdarte Królestwo lub Intrygę.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: meshuggah717 »

Zapomniałeś o dodatku "poseł" :lol:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

Właśnie się uczę grać w Dominiona na Goko i czasami powstają kombosy złożone z kilkunastu kart akcji. Czy jak gra się prawdziwymi kartami to nie jest to uciążliwe, trzeba przecież osobno zliczać ile się jeszcze ma akcji i ile możliwości zakupu.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Dominion

Post autor: Atamán »

Liczbę zakupów liczy się dosyć łatwo, bo robisz to już po tym, gdy cały łańcuch akcji został dograny do końca - często zresztą dokłada liczba nie ma znaczenia. Jak gra się z Ogrodami, to czasami ludzie robią masowe zakupy miedziaków - wtedy trzeba dokładnie wyliczyć ile ich można kupić. W wielu przypadkach jednak takich rzeczy się nie robi i wtedy dokładna informacja o liczbie zakupów nie jest istotna.

Z akcjami nie jest łatwo - najlepiej jest liczyć je na bieżąco, czyli po zagraniu każdej karty mówić na głos ile jeszcze mam akcji. Gdyby jednak ktoś się pogubił zawsze można zsumować liczbę efektów, które dały +Akcje na stole, dodać do tego jedną standardową, a następnie odjąć liczbę zagranych akcji (zazwyczaj liczba kart na stole, ale trzeba pamiętać o Uczcie, o Sali Tronowej itp.). Brzmi może strasznie, ale po kilkunastu partiach dochodzi się do wprawy.

Karty z intrygi trochę utrudniają takie zliczanie, bo jest tam wiele efektów, które wybiera się w momencie zagrywania i trzeba pamiętać jaki efekt był wybrany.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Zależy od konkretnych kart, najgorzej jest z kartami z intrygi gdzie się coś wybiera albo losuje z kart przeciwnika (trybut).

Ja na akcje stosuję taką technikę że karty +1 akcja odkładam na jedną kupkę. (płacą same za siebie)
Karty +2 albo +3 akcje kładę jedna obok drugiej.
Karty bez +akcja kładę na te z kategorii powyżej (w odpowiedniej ilości), jak się skończą to znaczy że została mi tylko jedna akcja.

Można też po każdej zagranej karcie mówić na głos (2 akcje, +2 zakupy, 3 kasy) itd...

Ale zwykle nie ma aż tylu granych kart i takich dziwnych problemów.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

zephyr pisze: Ale zwykle nie ma aż tylu granych kart i takich dziwnych problemów.
Mam nadzieję, bo na Goko zdarzyło mi się, że osoba która grała ze mną, zrobiła kombosa z dwudziestu kilku kart. Przy tym miała chyba z jedenaście zakupów :roll:

A wy gracie w jaką wersję językową? Często sięgacie po dodatki? Czy sama podstawka szybko się nudzi?
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Obecnie mam RK+Intrygę+RO, jak na razie to wszytko co posiadam, wydania PL. Nie wykluczam, że w przyszłości sięgnę po któryś z pozostałych rozszerzeń.

Podstawka wystarcza spokojnie na kilkadziesiąt/kilkaset gier. Mnie bynajmniej się nie nudziła, a na dodatki zdecydowałem się dlatego, że sporo w ten tytuł grywałem, obecnie obok RftG jest grą po którą sięgam najczęściej.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

Bea pisze:Właśnie się uczę grać w Dominiona na Goko i czasami powstają kombosy złożone z kilkunastu kart akcji. Czy jak gra się prawdziwymi kartami to nie jest to uciążliwe, trzeba przecież osobno zliczać ile się jeszcze ma akcji i ile możliwości zakupu.
Takie wątpliwości można mieć chyba przy każdej grze online. Wszystko samo się przelicza, nie trzeba uzupełniać zasobów, ich odejmować. I człowiek się przyzwyczaja i zaczyna bać, czy w normalnej grze nie będzie to trudne. Ale w praktyce, jak się gra w wersję analogową, to po prostu robi się te dodatkowe czynności i nie są one wcale aż tak uciążliwe. Może to kwestia tego, że wtedy przebywa się z innymi i wspólne spędzanie czasu sprawia, że zupełnie nie przeszkadza cała ta obsługa gry.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

W dominionie fizycznym czynnością na którą najczęściej zwracają uwagę gracze i narzekają na nią jest tasowanie - w tej grze karty tasuje się bardzo często, a rozkłady bywają bardzo ważne. Do tego przygotowanie gry jest irytująco nie natychmiastowe jeśli nie stosuje się do losowania techniki typu "zamiast tych kart do losowania weźmy kilka losowych grupek" albo "każdy z graczy wyrzuca jeden stos z aktualnego zestawu i wybiera czym go zastąpić".

A co do wersji online to zdarzają się niezłe kwiatki. Imperial po BSW zajmuje koło 45 min - podobało mi się, kupiłem planszówkę - czas rozgrywki 4h i jeszcze się wojsko na polach nie mieści bo są za małe... a jeszcze co chwila trzeba rozliczać się masą papierowych baknotów, a stan konta gracza powinien być tajny (powodzenia), a stan kont państw i dystrybucja ich akcji łatwa do wglądu (jeszcze gorzej) Pewnie kiedyś jeszcze zagram w planszowego, ale z gry która mi się bardzo podobała (BSW) stał się grą której aktywnie unikam.

Z dominionem nie jest tak źle, ale znajomy mówił, że woli grać online, niż na żywo, bo idzie to sprawniej (ale czasem zagra). Dla mnie na żywo jest ok.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

zephyr pisze:W dominionie fizycznym czynnością na którą najczęściej zwracają uwagę gracze i narzekają na nią jest tasowanie
...

Pewnie kiedyś jeszcze zagram w planszowego, ale z gry która mi się bardzo podobała (BSW) stał się grą której aktywnie unikam.

....

Z dominionem nie jest tak źle, ale znajomy mówił, że woli grać online, niż na żywo, bo idzie to sprawniej (ale czasem zagra). Dla mnie na żywo jest ok.
Akurat tasowanie mi nie przeszkadza, z biegiem gry tasuje się coraz rzadziej :)
Mój mąż ostatnio zauważył, że niektóre planszówki są tak skonstruowane, że autor mógł sobie darować robienie tego z papieru i drewna a od razu zrobić wersję elektroniczną. I czasami muszę się z nim zgodzić. Np Władca Areny o wiele lepiej sprawdziłby się na komputerze. Dominion jest jeszcze spoko jeśli chodzi o ten aspekt. Do grania z dziećmi po prostu będę się starała wybierać zestawy, które nie tworzą niekończących się kombosów (po 15 akcji i 11 zakupów)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion

Post autor: hsiale »

Gram w Dominiona dużo online i trochę papierowymi kartami. Online jest super szybko i wygodnie. Offline mniej, trzeba uważać przy liczeniu wszystkiego jak trafią się skomplikowane sytuacje, ale ponieważ gra jest po prostu szybka, to czas gry nawet wtedy jest akceptowalny.

Co do polskich dodatków nie sądzę żeby coś się jeszcze ukazało. Mam Rozdarte Królestwo i Intrygę, Rogu Obfitości chyba już nie będę kupował (na 13 kart 2 są i tak błędnie przetłumaczone), raczej po prostu przetłumaczę sobie całość (poprawiając przy okazji problemy wynikające częściowo pewnie z niedbałego tłumaczenia, częściowo z nieznajomości kolejnych dodatków, które wtedy jeszcze nie wyszły) i wydrukuję.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

hsiale pisze:Gram w Dominiona dużo online i trochę papierowymi kartami.

....
Rogu Obfitości chyba już nie będę kupował (na 13 kart 2 są i tak błędnie przetłumaczone),
A gdzie grasz online?
...
Serio? Możesz podać przykłady tych polskich kart i ich oryginalnego tekstu?
Awatar użytkownika
ceemik
Posty: 24
Rejestracja: 16 lip 2009, 09:32
Lokalizacja: Tarnów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: ceemik »

Bea pisze: Serio? Możesz podać przykłady tych polskich kart i ich oryginalnego tekstu?
http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=25 - tutaj znajdziesz poprawione karty do Rogu Obfitości

Jeżeli chodzi o kartę Menażeria to oryginalnie jest napisane "Jeśli wszystkie karty na twojej ręce są o innych tytułach to +3 karty.", co prowadziło do pytania jak interpretować tą akcję gdy na ręce nie masz żadnej karty.

Na karcie Turniej Rycerski jest napisane "Jeśli odkryjesz kartę Prowincji, a nie zrobi tego nikt inny, +1 karta, +(1)", co jest błędne gdyż nie jest wymagane odkrycie karty Prowincji żeby otrzymać ten bonus. Wystarczy że przeciwnicy jej nie odkryją.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

ceemik pisze:
Bea pisze: Serio? Możesz podać przykłady tych polskich kart i ich oryginalnego tekstu?
http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=25 - tutaj znajdziesz poprawione karty do Rogu Obfitości

Jeżeli chodzi o kartę Menażeria to oryginalnie jest napisane "Jeśli wszystkie karty na twojej ręce są o innych tytułach to +3 karty.", co prowadziło do pytania jak interpretować tą akcję gdy na ręce nie masz żadnej karty.

Na karcie Turniej Rycerski jest napisane "Jeśli odkryjesz kartę Prowincji, a nie zrobi tego nikt inny, +1 karta, +(1)", co jest błędne gdyż nie jest wymagane odkrycie karty Prowincji żeby otrzymać ten bonus. Wystarczy że przeciwnicy jej nie odkryją.
Według mnie poprawienie karty menażeria w tej gestii niewiele zmienia.
Co do karty Turniej, to ja bym przetłumaczyła ą tak:
Każdy z graczy może odkryć prowincję (z ręki). Jeśli ty to zrobisz, odrzuć ja i zdobądź nagrodę .... Jeśli nikt inny tego nie zrobi: + jedna karta, + jedna moneta.

Co w domyśle znaczy: jeśli ty to zrobisz (odkryjesz prowincję) a nikt inny tego nie zrobi...
Więc wydaje mi się, że tłumaczenie jest w porządku.
Awatar użytkownika
ceemik
Posty: 24
Rejestracja: 16 lip 2009, 09:32
Lokalizacja: Tarnów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: ceemik »

Bea pisze:
ceemik pisze:
Bea pisze: Serio? Możesz podać przykłady tych polskich kart i ich oryginalnego tekstu?
http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=25 - tutaj znajdziesz poprawione karty do Rogu Obfitości

Jeżeli chodzi o kartę Menażeria to oryginalnie jest napisane "Jeśli wszystkie karty na twojej ręce są o innych tytułach to +3 karty.", co prowadziło do pytania jak interpretować tą akcję gdy na ręce nie masz żadnej karty.

Na karcie Turniej Rycerski jest napisane "Jeśli odkryjesz kartę Prowincji, a nie zrobi tego nikt inny, +1 karta, +(1)", co jest błędne gdyż nie jest wymagane odkrycie karty Prowincji żeby otrzymać ten bonus. Wystarczy że przeciwnicy jej nie odkryją.
Według mnie poprawienie karty menażeria w tej gestii niewiele zmienia.
Co do karty Turniej, to ja bym przetłumaczyła ą tak:
Każdy z graczy może odkryć prowincję (z ręki). Jeśli ty to zrobisz, odrzuć ja i zdobądź nagrodę .... Jeśli nikt inny tego nie zrobi: + jedna karta, + jedna moneta.

Co w domyśle znaczy: jeśli ty to zrobisz (odkryjesz prowincję) a nikt inny tego nie zrobi...
Poza tym, gdyby jej nikt nie odkrył to niby wszyscy powinni dostać bonus?
Więc wydaje mi się, że tłumaczenie jest w porządku.
co do karty Menażeria zgoda. To tylko kosmetyczna zmiana, ale wyklucza niedomówienie przy pustej ręce.

jeżeli chodzi o Turniej to pierwotna wersja sugerowała że gracz zagrywający musi odkryć prowincję żeby dostać +1 kartę, +(1). Jeżeli nikt nie odkryje prowincji to zagrywający dostaje +1 kartę, +(1) nawet jeśli sam jej nie odkrył.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: Bea »

ceemik pisze: jeżeli chodzi o Turniej to pierwotna wersja sugerowała że gracz zagrywający musi odkryć prowincję żeby dostać +1 kartę, +(1). Jeżeli nikt nie odkryje prowincji to zagrywający dostaje +1 kartę, +(1) nawet jeśli sam jej nie odkrył.
Wydaje mi się, że tłumaczenie jest ok. resztę dopowiada instrukcja. W zasadzie polki napis jak i angielski na karcie pozostawia pewne luki w interpretacji, więc w obu przypadkach konieczne jest sięgnięcie do instrukcji :)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion

Post autor: hsiale »

Bea pisze:A gdzie grasz online?
Goko jeśli mam ochotę na lekką grę z komputerem, http://dominion.isotropic.org jeśli chcę grać z żywym przeciwnikiem na moim poziomie - na Goko póki co nie ma sensownie zrobionego wyszukiwania przeciwników.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Bea pisze:
ceemik pisze: jeżeli chodzi o Turniej to pierwotna wersja sugerowała że gracz zagrywający musi odkryć prowincję żeby dostać +1 kartę, +(1). Jeżeli nikt nie odkryje prowincji to zagrywający dostaje +1 kartę, +(1) nawet jeśli sam jej nie odkrył.
Wydaje mi się, że tłumaczenie jest ok. resztę dopowiada instrukcja. W zasadzie polki napis jak i angielski na karcie pozostawia pewne luki w interpretacji, więc w obu przypadkach konieczne jest sięgnięcie do instrukcji :)

http://wydawnictwo.bard.pl/dominion-rog ... ci-errata/

Na tej stronie jest errata z poprawnie przetłumaczonymi kartami, ogólnie to żadnej tragedii tam nie było.

Na Goko gra się dobrze imo wydaje mi się, że gra w realu, a na Goko nieco się różni. Mnie się wydaje, że kupowanie akcji tam, znacznie bardziej się opłaca niż w realu.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion

Post autor: hsiale »

MattCarnall pisze: wydaje mi się, że gra w realu, a na Goko nieco się różni. Mnie się wydaje, że kupowanie akcji tam, znacznie bardziej się opłaca niż w realu.
Ciężko mi w to uwierzyć, każda karta działa przecież tak samo (pomijając parę bugów, które jeszcze nie są poprawione, ale nie są to bardzo istotne sprawy). Jedyny powód, jaki widzę, to być może fakt że gdy wszystko jest podświetlone i samo się przelicza, przy graniu dużej ilości akcji trudniej zrobić błąd i czegoś sobie nie policzyć.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

hsiale pisze:
MattCarnall pisze: wydaje mi się, że gra w realu, a na Goko nieco się różni. Mnie się wydaje, że kupowanie akcji tam, znacznie bardziej się opłaca niż w realu.
Ciężko mi w to uwierzyć, każda karta działa przecież tak samo (pomijając parę bugów, które jeszcze nie są poprawione, ale nie są to bardzo istotne sprawy). Jedyny powód, jaki widzę, to być może fakt że gdy wszystko jest podświetlone i samo się przelicza, przy graniu dużej ilości akcji trudniej zrobić błąd i czegoś sobie nie policzyć.
Często grając na Goko zauważam, że przeciwnik ma np. 7-8 takich samych kart akcji pod rząd, co w realu wydaje się być mało prawdopodobne, mało tego, zdarza mu się to kilka razy podczas tej samej rozgrywki.

Ma ktoś podobne doświadczenia?
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion

Post autor: hsiale »

MattCarnall pisze:Często grając na Goko zauważam, że przeciwnik ma np. 7-8 takich samych kart akcji pod rząd, co w realu wydaje się być mało prawdopodobne
Myślę że to najprawdopodobniej wynika z tego, że trafiają Ci się tam mocniejsi przeciwnicy niż w realu, którzy częściej potrafią tak złożyć talię, żeby takie kombinacje wychodziły. Jak wygląda Twoja skuteczność wygrywania w Goko i w realu? Ja najczęściej jestem niszczony przez różne niespodziewane kombinacje grając na Isotropic, bo tam najłatwiej mi zagrać z kimś, kto jest wyraźnie lepszy.

Dodatkowo Goko przy dużym rozmiarze ręki sortuje karty, przez co naturalniejsze jest zagranie wszystkich kopii jakiejś akcji pod rząd - łatwiej kliknąć kilka razy w to samo miejsce niż ruszać kursorem po ekranie.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Masz racje. Zauważyłem dziś, że niektóre osoby, przy odpowiednim zestawieniu kart, potrafią zrobić +20 kasy na jednym rozegraniu. Zdarza się tak, bo często(gdy jest taka możliwość)gracze trash'ują 1pz i miedziaki, żeby po prostu podchodziły im lepsze karty. No ale nie zawsze tak się da, niemniej jednak widzę, że Dominion to cały czas coś nowego, nawet przy 100 rozegranych partiach.
ODPOWIEDZ