K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: K2

Post autor: watman »

z kronikarskiego obowiazku:
http://www.portalgorski.pl/broad-peak/1 ... ak-2012-13 - Adam znowu w zespole ;)
i komentarz Krzysztofa Wielickiego:
http://www.rmf24.pl/sport/news-krzyszto ... nId,764797
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

Sorki. Miałem grę na półce od premiery, teraz dopiero zabrałem się do wzięcia gry na wyjazd narciarski. Czytam instrukcję i mam pytanko:

Dlaczego jest 10 punktów Aklimatyzacji skoro max może być 6? Jak jest więcej niż 6 pod koniectej fazy to mamy COFNĄĆ na 6.

Dlaczego gry nie zaczynamy z punktami A na polu 10? tylko 1? :| Przecież na początku wyprawy alpinisci są zdrowi i pełni sił :|
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Lucf pisze:Dlaczego jest 10 punktów Aklimatyzacji skoro max może być 6? Jak jest więcej niż 6 pod koniectej fazy to mamy COFNĄĆ na 6.
Punktów może być 10 (pewnie i więcej mogłoby być, ale obcięli kartonik...).
Chodzi o to, że straty w aklimatyzacji odliczasz na koniec tury.
Zatem pogoda, wysokość obniżają aklimatyzację z poziomu "nadmiarowego" do maksymalnego.
Tak, jeśli po odliczeniach masz ponad 6, to przymusowo ustawiasz na 6.
Lucf pisze:Dlaczego gry nie zaczynamy z punktami A na polu 10? tylko 1? :| Przecież na początku wyprawy alpinisci są zdrowi i pełni sił :|
Dlatego, że są zdrowi, ale właśnie niezaaklimatyzowani. Tam jest inny klimat, wysokość robi swoje... Z każdym dniem organizmy się do tych warunków dostrajają.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

Chodzi o to, że straty w aklimatyzacji odliczasz na koniec tury.""

Starty na koniec, ale zyski z kart - na biezaco wraz z wchodzeniem na szczyt?

[Skoro max moze byc 6to po co robicmiarke na 10 - skoro mozna juz przy 6ciu nie isc w gore? Czy czegos nie kumam?]
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: K2

Post autor: hrachubi »

Zagrywasz kartę aklimatyzacji - przesuwasz znacznik aklimatyzacji.
Masz 5 PA, zagrasz kartę która ma 3PA i teraz masz 8PA. Na koniec tury pogoda/wysokość zabiera Ci 2PA i spadasz do 6PA.

Jakbyś miarka była na 6PA to zagrywając kartą 3PA, przepadały by Ci 2PA, a pogoda/wysokość by Ci zbiły poziom aklimatyzacji do 4 punktów.

Tak autor wymyślił. Mógł zrobić tak że karty aklimatyzacji zagrywasz wtedy kiedy tracisz PA przez pogodę/wysokość, jednak w aktualnym wariancie jest to czytelniejsze.
A ograniczenie do max 6. dodaje trudności. Jakby można było mieć 10PA, to by można było posiedzieć w bazie, nabić do 10PA wbiec na szczyt i tyle.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

po 1szej grze:

Zgadzam sie,ze podzialka do 10 sie przydaje - dokladnie tak jak napisal kolega wyzej.
Jednak teraz mam poważne pytanie po grze.

-Jeśli jednym himalaistą chcę przejść przez 2 kółka[pola], które OBA MAJĄ czerwone pola -2 do aklimatyzacji, to czy muszę odjąć sobie te znaczniki aklimatyzacji z każdego pola na jakie wchodzę? Czy tylko z tego na którego kończę ruch himalaistą?
Podobna sytuacja jest na początku z aklimatyzacją dodatnią- zbieram na + tylko te "jedynki" na których kończe ruch CAŁKOWICIE?
Bo my graliśmy tak, że ilekroć wchodziliśmy na JAKIEKOLWIEK pole z czerwonym płucem, to zawsze muszę je sobie odliczyć - robilismy tak sugerując się tym, że jak kolko jest ZŁOTE to nawet jak przechodzę to muszę sobie policzyć za każde żółte kółko. Jak więc powinno byc?

- Czy miał ktoś z was taką sytuacje:
Plansza jasna, pogoda letnia, 5 graczy, wariant rodzinny.
Gracz A wszedł na szczyt i tam położył namiot, wszedł do namiotu i widząc dobrą pogodę na OSTATNIE 6 DNI GRY siedział na szczycie K2 i BLOKOWAL wejście dla innych. [Notabene graliśmy jeszcze z możliwością 2 ludzi na jednym polu w najwyższym miejscu szczytu. I było tam 2 ludzi, którzy blokowali wejście.
ALE TO JESZCZE NIC. Bo na tym pięterku niżej wszedł GRACZ B i też blokował to pole siedząc w namiocie! Dalsza Gra nie miała sensu [aż 6 tur!] Ponieważ lider nie chciał wyjść ze szczytu. Ten co był drugi też nie chciał wyjść z namiotu NO BO NIE MIAŁ SZANS WEJŚĆ NA K2 - bo pole blokował gracz A! A reszta graczy która była niżej była w szoku że gra ma lukę i że nic nie mogą zrobić :( Musielismy grę skonczyć 6 tur wczesniej. Czy coś źle graliśmy? Czy OCB ? :|

No bo NIE MA MUSU RUCHU - ci co blokowali to sobie tylko używali kart klimatyzacji, a zielonych kart ruchu nie używali :/ Sprawdzałem w instrukcji - kartami MOŻNA zagrywać, więc nie ma musu - można zagrać tyle kart ile się chce. Więc pasować teoretycznie też można.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

Pytania nie w tym dziale ale odpowiem choć odpowiedź na dokładnie takie samo pytanie padła parę komentarzy wyżej.... Aklimatyzację z pól dodaje/odejmuje się w fazie rozliczenia aklimatyzacji, która jest po fazie akcji. Tak więc tylko pole na którym skończy się ruch bierze się pod uwagę.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: K2

Post autor: Peter128 »

Co do drugiej wątpliwości to taka gra jest dozwolona, bo przecież można w jednym ruchu wejść na szczyt i z niego zejść. Wtedy nie bierze się pod uwagę limitu himlaistów na polu szczytu, bo tylko przez nie przechodzimy, a kończymy ruch już niżej. W K2 raczej nie zdarzają się przypadki zastojów, mi się to nigdy nie przytrafiło, a swoje pograłem. Tak z ciekawości, Ci gracze, którzy weszli na szczyt co robili z drugim himalaistą? Nie prowadzili go do góry? A skoro prowadzili, to wystarczyło im kart aklimatyzacji na obu himalaistów?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

Lucf pewnie źle grał i myślał, że fakt kończenia ruchu na danym polu powoduje, że odejmuje się od aklimatyzacji. A to się odejmuje CO TURĘ w fazie aklimatyzacji. Tam jest cały czas zimno i wysoko, nie tylko jak się wejdzie ;]. Więc nie da się raczej siedzieć 6 tur na szczycie ot tak.

Radzę przeczytać zasady ponownie, uważnie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Dokładnie tak jak napisali Peter128 i BartP. Lucf sprawdź czy dobrze odejmowaliście aklimatyzację (bo 6 tur na szczycie to naprawdę ciężko wysiedzieć) i pamiętaj że blokowanie to nie do końca blokowanie. Zawsze można w jednej kolejce wejść i zejść.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

Kochani, przeczytałem zasady 2 razy. Oczywiście mogłem coś pomylić. ja powiem jeszcze inaczej my pomylilismy się na NIEKORZYŚĆ OCENY gry - bo ODEJMOWALIŚMY sobie aklimatyzację ILEKROĆ WESZLIŚMY/PRZESZLIŚMY przez pole z czerwoną aklimatyzacja. Więc ODEJMOWALISMY sobie co turę sporo klimy A) z pogody B)z pól, przez które nawet, jedynie przechodzilismy!
Ostatnie 6 dni gry - letniej pogody - było łatwe, słoneczne, więc nie było potrzebne sporo klimy. W dodatku kiedy klima szła na minus to tylko tym którzy byli od 6tys do 7 tys :)
" Tak z ciekawości, Ci gracze, którzy weszli na szczyt co robili z drugim himalaistą? Nie prowadzili go do góry? A skoro prowadzili, to wystarczyło im kart aklimatyzacji na obu himalaistów?"
Jestem teraz w górach i zaraz gram w drugą partię :) Ale mam FOTO - to jak wrócę to prześlę Wam foto z końća gry. Mniej więcej pionki graczy A i B były od 7tys do 8 tys - tam właśnie nie było klimy na minus. Jedynie gracz 5ty stracił życie więc go w ogóle nie było w wyższych partiach pod koniec gry - więc nie kolidował limitu. Moze mielismy pecha z takim ukladem pogody?
Co do drugiej wątpliwości to taka gra jest dozwolona, bo przecież można w jednym ruchu wejść na szczyt i z niego zejść. Wtedy nie bierze się pod uwagę limitu himlaistów na polu szczytu, bo tylko przez nie przechodzimy, a kończymy ruch już niżej.
Weź pod uwagę że okupowany był SZCZYT i POLE POD SZCZYTEM! Więc musiałbym chyba uzyc kart zielonych 3/3/3 aby móc wykonać taką operacje! :O

PS udalo sie wyslac foto,oto link:
http://i47.tinypic.com/29bijk0.jpg
Ostatnio zmieniony 24 lut 2013, 22:38 przez Lucf, łącznie zmieniany 1 raz.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

A niech mnie :) Właśnie skończyłem grę na 3 osoby. Plansza letnia, pogoda letnia. I szok. Zaś ta sama taktyka i blokada ludzi na szczycie , która nie pozwala nic zdziałać tym niżej. Już daję opisy + foto:

Czerwony na szcycie stoi od 9 tur {chyba}. Żółty po prawej czeka na dobre karty. Zielony też czeka na dobre karty:
http://tinypic.com/r/2m4egsk/6

Gra toczy się dalej, zołty poszedł w górę, zielony dostaje szału bo nie karty są takie:
http://tinypic.com/r/jtb4n9/6

Pozwalają te karty zielonemu dojść do chorągiewki -7- i zejść niżej spowrotem na wolne (niezablokowane pole):
http://tinypic.com/r/2yx0x37/6
Co też czyni, zdobywajac w ost turze 14 punktów, - tylko, że pozycje wygranych znane są od 6 czy 9 tur? Odkad szczyt i "podszczyt" jest blokowany przez zielono-żółtych.

Gralismy juz z odpowiednim naliczaniem klimy.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: K2

Post autor: 7koliberek9 »

Plansza letnia + pogoda letnia to kiepskie połączenie. Zagraliśmy raz, było zbyt łatwo. Potraktowaliśmy to jako wariant do nauki nowych graczy albo do grania z dziećmi. Teraz wybieramy tylko planszę zimową z zimową pogodą i wtedy to można pograć :D Prawdziwa walka o przetrwanie, napięcie do ostatniej tury.

Nigdy nie korzystaliśmy z wariantu familijnego, lubimy wyzwania :mrgreen:

Polecam spróbować :D
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: K2

Post autor: Hipke »

9 tur na szczycie? Gracie z zetonami butli tlenowych i zasobow zuzywalnych z Jaskinii? :lol:
Przy zimowym wariancie (pogoda+sciana) takiego problemu (jak wyzej opisany) by nie bylo :wink:

ps. Ja osobiscie lubie wymieszac kafle pogody. Jest ciekawiej.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

Ok, niedowidzę już.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, 00:44 przez FortArt, łącznie zmieniany 3 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

Na szczycie jest namiot, więc to -9 do aklimatyzacji przez 9 tur, nie licząc pogody.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Lucf »

Potwierdzam-na szczycie jest namiot, odkad tylko gość tam wszedł. Nie pamietam dokladnie czy to bylo 9 czy 8 tur . Na pewno 6. Dostawal klime z kart, z namiotu, a pogoda (nie wiem jak to mozliwe) bardziej szkodziła tym, którzy byli niżej. Więc jeśli graliśmy źle - to ciekawi mnie CO ŹLE gralismy - bo jeden błąd skorygowaliśmy, notabene [pisalem wyzej] bład na KORZYSC NASZEJ GRY - czyli po skorygowaniu odejmowalismy sobie MNIEJ klimy niz za pierwszym razem, kiedy klimę odejmowalismy nawet przy PRZEJSCIU przez pole z czerwonym.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: K2

Post autor: hrachubi »

Tu była odpowiedź, ale przypomniałem sobie że opowiedziałem się za tym że

o zasady pytamy i tłumaczymy gdzie indziej!
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=12796
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: jolietjake »

Lucf, ale pamietasz ze jak himalaista stoi na szczycie to niezaleznie od pogody co ture traci 3 punkty aklimatyzacji?
Joliet Jake na BGG
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: K2

Post autor: Peter128 »

Co turę dwa pkt aklimatyzacji traci. Czyli chcąc przetrwać 9 tur (!) na szczycie potrzeba 13 pkt aklimatyzacji, jeśli się weszło mając 6. Jeśli zneutralizujemy to namiotem to zostaje do zagrania z kart 4 punkty aklimatyzacji. Czyli matematycznie można :D Ale co wtedy z drugim himalaistą któremu zostanie już niewiele kart z aklimatyzacją?

A tak w ogóle, to trudniejsza pogoda i/lub trudniejsza plansza i będzie po problemie :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: K2

Post autor: watman »

Tutaj cisza, a aktualne wiesci (9:10 czasu polskiego) z Broad Peaku sa wysmienite:
"Wyprawa zimowa PZA na Broad Peak – godz.12.30 (czasu lokalnego) – Atak trwa!
O godz.12.30 czasu lokalnego Maciej Berbeka i Adam Bielecki osiągnęli przełęcz na wysokości 7900 m n.p.m.
Artur Małek i Tomasz Kowalski dochodzą do przełęczy. Do szczytu, w zależności od warunków, pozostało od 1,5 do 2,5 godziny wspinaczki.
Warunki pogodowe w dalszym ciągu są sprzyjające."

Kciuki ciagle zacisniete :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: UncleLion »

Oby zdobyli szczyt i bezpiecznie zeszli! Pół żartem, pół serio: mam nadzieje, że mają dobre karty aklimatyzacji w ręku i będą mogli sobie dać w płuco....
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: K2

Post autor: Peter128 »

Jak wejdą, to kupuję dodatek Broad Peak :D
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: K2

Post autor: tomuch »

Na fejsbuku Hajzer odtrąbił fanfary.
Peter128, zamawiaj dodatek ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ