Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Pantego »

Witam wszystkich fanów gier planszowych, mam kilka pytań odnośnie gry Obcy
Chodzi o oczywiście o http://pl.alien.wikia.com/wiki/Obcy_%28gra_planszowa%29

a więc..

1. Czy Obcy może w swoim ruchu przeskoczyć innego obcego? (nie może oczywiście stanąć na innym, to wiem)
2. To samo tyczy się w przypadku wycofania się po nieudanej konfrontacji - czy może przeskakiwać w takim wariancie?
2. Czy punkty czynnościowe (6 dla ekspedycji, 4 dla obcych) można dzielić na kilku podwładnych? Np. Chicsem iść 4 ruchy, a Gordonem 2)
Czy raczej trzeba wybrać kim chce się poruszać? To samo tyczy się obcych.
3. Czy można jakoś bronić się za pomocą kilku obcych aby zwiększyć swoje szanse? (np. gdy zasieg broni obejmuje 2 obcych - wtedy mozna zsumować ich siłe?)
4. Nie ma wzmianki o amunicji dla miotacza ognia? Logicznie powinien byc to karnister - wiec pytanie na ile strzałów starczy jeden karnister?
5. Czy ekspedycja musi wyjsc wszystkimi czlonkami wyprawy ze statku? Czy może na dwóch polach wyjsc ze statku zawsze ktos musi stac aby statek nie sluzyl za schronienie?
6. Czy po wykonaniu czynności jak odczytanie dyskietki z komputera czy zebranie przedmiotu z magazynu postac moze jeszcze w tej fazie ruchu isc dalej czy dla niej to koniec punktow czynnosciowych jak w przypadku oddania strzału?
7. Jak mozna zrobic atak kilkoma obcymi przy tylko 4 punktach ruchu, człowiek zawsze ucieknie, bo jesli chialby podejsc choćby tylko dwoma obcymi to jest to juz 2 punkty ruchu na obcego..
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Dabi »

Pantego pisze:Witam wszystkich fanów gier planszowych, mam kilka pytań odnośnie gry Obcy
Chodzi o oczywiście o http://pl.alien.wikia.com/wiki/Obcy_%28gra_planszowa%29

a więc..

1. Czy Obcy może w swoim ruchu przeskoczyć innego obcego? (nie może oczywiście stanąć na innym, to wiem)
2. To samo tyczy się w przypadku wycofania się po nieudanej konfrontacji - czy może przeskakiwać w takim wariancie?
2. Czy punkty czynnościowe (6 dla ekspedycji, 4 dla obcych) można dzielić na kilku podwładnych? Np. Chicsem iść 4 ruchy, a Gordonem 2)
Czy raczej trzeba wybrać kim chce się poruszać? To samo tyczy się obcych.
3. Czy można jakoś bronić się za pomocą kilku obcych aby zwiększyć swoje szanse? (np. gdy zasieg broni obejmuje 2 obcych - wtedy mozna zsumować ich siłe?)
4. Nie ma wzmianki o amunicji dla miotacza ognia? Logicznie powinien byc to karnister - wiec pytanie na ile strzałów starczy jeden karnister?
5. Czy ekspedycja musi wyjsc wszystkimi czlonkami wyprawy ze statku? Czy może na dwóch polach wyjsc ze statku zawsze ktos musi stac aby statek nie sluzyl za schronienie?
6. Czy po wykonaniu czynności jak odczytanie dyskietki z komputera czy zebranie przedmiotu z magazynu postac moze jeszcze w tej fazie ruchu isc dalej czy dla niej to koniec punktow czynnosciowych jak w przypadku oddania strzału?
7. Jak mozna zrobic atak kilkoma obcymi przy tylko 4 punktach ruchu, człowiek zawsze ucieknie, bo jesli chialby podejsc choćby tylko dwoma obcymi to jest to juz 2 punkty ruchu na obcego..
1. Nie może. Obcy porusza się wchodząc na kolejne pola a więc jeśli nie może wejść na pole gdzie jest inny Obcy to nie może przejść przez jego pole (wyjątek jak jeden na drugiego włazi to mutacja)

2. Nie można. To podstawowa sprawa.

3. Nie zrozumiałeś instrukcji :-) Każdy człowiek ma 6 punktów akcji a każdy Obcy ma 4 punkty akcji. A więc cała ekipa ludzi może przejść 6 pól. Inaczej nie dałoby się grać.

4. Amunicja do miotacza ma taki sam znacznik jak amunicja do karabinu. Znacznik amunicji. Określa ona tylko ilość odpowiedniej amunicji do broni - obojętnie jakiej. Paliwo jest potrzebne do niektórych misji oraz przede wszystkim do Transportera.

5. Na lądowisko bo zgaduję, że o to Ci chodzi. Można wyleźć jak się wykona misję zabicia Królowej Obcych. I jeśli ktokolwiek ucieknie to Ludzie wygrywają.

6. Nie pamiętam ale z tego co tak mi świta normalnie można działać.

7. Patrz punkt o punktach akcji. Trzeba osaczyć mając 4 punkty ruchu na każdego obcego i polować na ludzi :)
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Pantego »

Tylko jak w takim razie sprawa ruchu wygląda przy 100 jednostkach obcych? Nie da rady zapamiętac, którymi już się wykonało ruch a którymi nie...
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Pierzasty »

Pantego pisze:Tylko jak w takim razie sprawa ruchu wygląda przy 100 jednostkach obcych? Nie da rady zapamiętac, którymi już się wykonało ruch a którymi nie...
Może zaznaczać je żetonami? W Warhammerze pomagało.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Dabi »

Pantego pisze:Tylko jak w takim razie sprawa ruchu wygląda przy 100 jednostkach obcych? Nie da rady zapamiętac, którymi już się wykonało ruch a którymi nie...
No jak to jak ? Normalnie ;)

Ruszam obcych tutaj kończę ruch tymi a tymi. Ruszam następnych. Potem następnych z następnego pomieszczenia.
Nawet jak ich jest kilkadziesiąt (a jak jest ich tyle to znaczy, że ludzie są najpewniej martwi już) to przecież człowiek takie rzeczy pamięta bez problemu.
A poza tym przeciwnik mu przypomni.
Zacznij ruszać Obcych od jednej części planszy i potem przechodź do tych części bliżej lądowiska i nic się nie ma prawa pomylić.
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Pantego »

dzieki wielkie za wyjasnienia, punkt 5 natomiast zrozumieliscie odwrotnie, wiem, że można wrócić na niego po zabiciu królowej ale ja pytam o początek gry - czy człowiek musi wyjść wszystkimi ludźmi, czy może zrobić to od razu? Czy może wyjść i chodzić tylko jednym, a pozostałymi siedzieć w bazie?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obcy - pytania o zasady nie wspomniane w instrukcji

Post autor: Sir-Rafał »

Dzisiaj wydrukowałem sobie Obcego i rozegrałem 1 partię, ale mam pewne wątpliwości:

W instrukcji jest napisane, że kiedy człowiek "przechodzi" obok Obcego to z automatu musi się zatrzymać. Rozumiem, że potem może strzelić czy coś. Co jednak dzieje się kiedy w kolejnej fazie ten obcy nie zginie i po fazie gry obcymi jakiś stwór ciągle jest obok człowieka-czy może on się ruszyć, czy jednak skoro stoi obok obcego to działa wspomniana wcześniej zasada i musi stać dalej?
Sensowne wydaje się "związanie walką" człowieka przez obcego, ale z drugiej strony utrudnia to grę ludziom.

Z góry dzięki za pomoc. Mam nadzieje, że ktoś pamięta i pomoże :)
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
ODPOWIEDZ