Starożytny bitewniak

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Starożytny bitewniak

Post autor: sorfal »

Naszło mnie na bitewniaczka w starożytnym, ewentualnie średniowiecznym klimacie. Mogą być drewniane bloczki, mogą być figurki, bez różnicy, byleby rozgrywka przyjemna była. Czas rozgrywki i koszt gry też drugorzędne (ale im taniej, tym lepiej ;))

Co radzicie?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: poooq »

Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: watman »

Crusader Rex?
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: Pierzasty »

De Belli Antiquitatis?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: mig »

Hannibal: Rome vs Cartaghe, Hannibal Barkas, Sukcesorzy - wszystkie dobre, tylko są żetony a nie bloczki czy figurki...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: Lothrain »

Command&Colors: Ancients - możesz spokojnie przetestować na vassalu... Hannibal: Rome vs Cartaghe - też mogę polecić, ale dużo więcej czasu mieć trzeba
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: sorfal »

poooq pisze:Warhammer Historical
Warmaster Ancient nie ma już wsparcia Games Workshop (zwyczajnie zamknęli), więc dużo dłubaniny ze złożeniem armii, a i koszt pewnie jak w Warhammerze ;)
watman pisze:Crusader Rex?
Pierzasty pisze:De Belli Antiquitatis?
Wyglądają ciekawie, postaram się poczytać coś więcej, chociaż dostęp do tych gier wydaje się być znikomy, a składanie armii w De bellis antiquitatis znowu wygląda na warhammerowo drogie.
mig pisze:Hannibal: Rome vs Cartaghe, Hannibal Barkas, Sukcesorzy - wszystkie dobre, tylko są żetony a nie bloczki czy figurki...

Mogą być żetony :) O Hannibalu: Rome vs Cartaghe jakiś czas temu zacząłem myśleć, o kolejnych dwóch nie słyszałem, przyjrzę się im nieco.
Lothrain pisze:Command&Colors: Ancients - możesz spokojnie przetestować na vassalu... Hannibal: Rome vs Cartaghe - też mogę polecić, ale dużo więcej czasu mieć trzeba

Chęnie przetestuję :)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: Pierzasty »

Niekoniecznie Warhammerowo drogie. Linia WH Ancients z tego co pamiętam nigdy nie była super zaopatrzona, więc wystarczy znaleźć skalę (Co tam było? 10mm? 14mm?) i producenta figurek. Scena bitewniaków historycznych praktycznie nie jest uzależniona od producenta gry - kupuje się zasady, a figurki z odpowiedniego okresu/skali dokupuje gdzie indziej. Często miesza się dla różnorodności wzorów, o ile nie odbiegają od siebie stylem. Nie ma więc problemu z modelami do WH Ancients, bo Kartagina tu i Kartagina tam to raczej podobne jednostki i problemy mogą być najwyżej ze skalą :)

Mała popularność - cena rośnie, ale z kolei konkurencja = ceny w dół. Musisz przede wszystkim stwierdzić, który okres/rejon najbardziej Ci odpowiada i poszukać, czy da się to kupić w miarę łatwo i w rozsądnej cenie (może się również okazać, że Twoim oczekiwaniom finansowym nie sprosta nie tylko tradycyjny WH, ale i tańsze systemy).

Aha, WH Ancients to nie jest normalny Warhammer z dużymi figurkami, tylko większa skala, z tego co pamiętam Warmaster (na którym WH Ancients jest oparty) miał chyba 10mm.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: pattom »

Grałem w bitewniaki wiele lat, coś około 20 będzie, co prawda nie w klimatach starożytności ani średniowiecza ale głównie w WFB i WH40K, trochę w Konfrontację i Necromundę oraz Mordheim i ostatnio (2 lata temu) w Ogniem i Mieczem. Mogę powiedzieć tyle, że jak masz ekipę i zacięcie modelarskie to złożysz armie z modeli Zvezdy i Italieri. Te dwie firmy praktycznie zapewniają modele do każdej gry, którą znajdziesz. Ja nie znam dobrych - czytaj grywalnych - bitewniaków w klimatach starożytnych, poza Warhammer Historical (w skali 1:72), jest jeszcze De Bellis Antiquitatis - bitwy historyczne z okresu od 3000 roku p.n.e. do 1485 roku n.e..W DBA możesz wybrać skalę figurek od 2 do 25 mm.

Jest jeszcze bardzo dobry system historyczny, świetne wsparcie i figurki, bardzo dobre zasady gry, tyle, że to nie okres, który Ciebie interesuje - Ogniem i Mieczem.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: sorfal »

Faktycznie, nie pomyślałem o tym, że figurki w historycznych bitewniakach nie są jakoś bardzo związane z systemem. To dobra wiadomość :)
O Ogniem i Mieczem swego czasu myślałem (XVII w. jeszcze przejdzie), ale dałem sobie spokój, ponieważ szukam bitewniaka do grania w domu (!) i jestem zupełnie pozbawiony turniejowych ambicji. Ostatnio grałem parę razy w WFB na zielonej wykładzinie u znajomego i było miło. Pomyślałem, że chciałbym mieć coś takiego w realiach historycznych, najlepiej starożytnych. Zainteresowałem się nieco Warmasterem Ancient, ale przestraszyłem się ewentualnej ceny złożenia armii, bo przecież chodzi mi o granie casualowe (ekipą będzie narzeczona i okazjonalnie odwiedzający znajomi).
W tej sytuacji lepiej pakować się w WH Historical, De bellis antiquitatis, czy może po prostu w Command&Colours? ;)
Łowca anegdot
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: pattom »

Ja też tylko w domu zawsze grałem :) przez 20 lat nie zagrałem na żadnym turnieju :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: Pierzasty »

Zajrzyj może na forum Wargamera, tam siedzi mnóstwo graczy w systemy historyczne.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: sorfal »

Pewnie tak zrobię. Dzięki, Wasze wpisy dały mi dobry punkt wyjścia do poszukiwań :) Poczytam, popatrzę, z czasem coś wybiorę.
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 50 times
Been thanked: 70 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: Mateez »

Ja próbowałem trochę grać w De Bellis Antiquitatis (DBA). Przestałem z braku partnerów to gry, ale sam system uważam za bardzo fajny: nie trzeba wielu figurek, można złożyć armie za grosze (plastik 1/72) i bitwy trwają ok. pół godziny. To, co może odstraszać to spora dawka abstrakcyjności, ale co to dla nas - planszomaniaków... :)

Radzę zajrzeć:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.p ... a6f346dc75
http://zgielk.blogspot.com/p/dba.html
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1352
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Post autor: nahar »

DBA - najtańsza armia kosztuje 70 pln.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Starożytny bitewniak

Post autor: SeeM »

Na forum Strategie wypytałem trochę o grę (właściwie książkę) Lost Battles. To historyczny opis starożytnej sztuki wojennej plus system do grania. Opiera się na dużych kwadratowych polach z kilkoma jednostkami, jest linia widoczności, tereny, szarże, jednostki elitarne, dowódcy, itd... Chociaż było swego czasu wydane jako planszówka, to można spokojnie grać jako bardzo prosty bitewniak, co sam autor na pokazach zresztą robi.

bitwa z modelami - http://www.youtube.com/watch?v=IjPx86tupzA
recenzja planwszówki - http://www.youtube.com/watch?v=izXOCUHerFc

Sam wolałbym kupić figurki w małej skali i grać w wersję planszową, czyli z lekko urozmaiconymi trawą i wzgórzami kaflami terenowymi. Myślę, że może się udać, jednak najpierw trzeba dorwać książkę. Kłopot w tym, że strasznie to drogie a wydawca nie zgadza się na opublikowanie samych zasad gry.
+ (BGG)
ODPOWIEDZ